Σελ. 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 145

Θέμα: Vodafone SIP Trunk

  1. #61
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ έχεις δύο ρούτερ.
    Εγώ έχω μόνο το Aethra με 192.168.1.1 στο Lan (data) και 192.168.0.1 στο Lan4 (voice).
    Κατόπιν δικής τους παραινέσεως έβαλα δεύτερη Lan κάρτα για το LanVoice.
    Σκέφτομαι όμως ότι θα μπορούσε να παίξει με μία Lan κάρτα η οποία θα έχει δύο διευθύνσεις (192.168.1.100 και 192.168.0.2) και την Lan4 επίσης καρφωμένη πάνω στο switch.
    Με μια κάρτα το σωστό είναι vlan και ένα managed switch.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #62
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αφού έχεις πάρει 2η κάρτα δικτύου, νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να κάνεις άλλη αγορά σε router ή managed switch, νομίζω ότι θα παίξει μια χαρά με την 2η κάρτα. Προσωπικά με τις ρυθμίσεις που έγραψα παραπάνω, από sip τηλεφωνία με την Vodafon, είμαι εντάξει.

  3. #63
    Εγγραφή
    24-07-2019
    Περιοχή
    Argyroupoli
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    140
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    CISCO 2901
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων

    Γεια και χαρά.

    Μετά από ΠΟΛΥ ταλαιπωρία, κατάφερα (με πολύ βοήθεια φυσικά και δεν εννοώ από την Vodafone) να κάνω τις sip γραμμές μου να δουλέψουν.
    Το στήσιμο έγινε σε router aethra τις Vodafone (το μαύρο) και σε ένα παλιό Elastix.
    Κατ'αρχήν, στο setup του aethra, στο port 4x, έγινε η ρύθμιση από αυτούς (Level 2) να έχει ip local στο δίκτυό μου, για παράδειγμα το local range στο
    δικό μου LAN που έχω το κέντρο, είναι 192.168.1.0, το δικό μου router είναι στην .1, το κέντρο μου είναι στην .100 και το δικό τους interface στο πορτάκι 4x έχει
    IP .2 και το σύνδεσα στο switch που έχω για το local LAN μου.
    Καλησπέρα,
    Επειδή και εγώ προσπαθώ να στήσω ένα FreePBX με SIP Vodafone, θα σου ήταν εύκολο να με βοηθήσεις γιατί έχω πελαγώσει ?

    Κατ' αρχήν στο SIP Settings, στο "Peer Details", δεν βάζεις username και password ?

    Στο "Incoming" -> "Register string" τί βάζεις ??

    Μπορείς να στείλεις τις ρυθμίσεις που έχεις, σβήνωντας βέβαια το username και password ?

    Ευχαριστώ πολύ.

  4. #64
    Εγγραφή
    19-08-2020
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Το ξανανοίγω, μιας και νομίζω ότι έχει σχέση με το θέμα μου.

    Έχω ένα κέντρο asterisk (Elastix) και μέχρι σήμερα, είχα sip trunk από cyta.
    Το registration ήταν τις μορφής esername/password σε host fmc.cyta.com.gr
    Σήμερα ήρθαν από την vodafone και αλλάξανε router και πλέον μου είπαν ότι
    έχω sip trunk χωρίς registration, κούμπωσαν το trunk τους στο δικό μου LAN.
    Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω και πού για να έχω πάλι εισερχόμενες/εξερχόμενες, γνωρίζει κανείς;
    Όσες φορές έχω βάλει sip trunk, ήταν με username/password και δεν ξέρω κάτι άλλο.
    Αυτοί μου είπαν ότι ρύθμισαν ότι έπρεπε και ότι είναι πλέον θέμα δικών μου ρυθμίσεων, αλλά δεν ξέρω τι.
    Εννοείτε ότι δοκίμασα πολλούς συνδυασμούς, αλλά δεν παίζει τίποτα και φυσικά είμαι χωρίς τηλέφωνο στην εταιρεία.
    Όποιος μπορεί μια βοήθεια;


    Thanks!
    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της κοινότητας,
    είμαι και εγω πρώην πελάτης cyta νυν vodafone με 60 κανάλια φωνής sip trunking. Μέσα στον επόμενο μήνα θα πραγματοποιηθεί το migration της υπηρεσίας από όσο με έχουν ενημερώσει. Θα ήθελα εάν μπορεί κάποιο από τα μέλη να με πληροφορήσει εαν η vodafone παρέχει την δυνατότητα "οπως η cyta" για προώθηση των κλήσεων "εκτροπες ουσιαστικά". Η cyta μεσω του web interface https://mycyta.vodafone.gr/ παρείχε τη δυνατότητα εκτροπών των εισερχόμενων κλήσεων, γνωρίζει κάποιος εαν η υπηρεσία έχει διατηρηθεί; Τη θεωρώ πολύ χρήσιμη στην περίπτωση οποιασδήποτε δυσλειτουργίας. Με εκτίμηση.

  5. #65
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G.Sola Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη της κοινότητας,
    είμαι και εγω πρώην πελάτης cyta νυν vodafone με 60 κανάλια φωνής sip trunking. Μέσα στον επόμενο μήνα θα πραγματοποιηθεί το migration της υπηρεσίας από όσο με έχουν ενημερώσει. Θα ήθελα εάν μπορεί κάποιο από τα μέλη να με πληροφορήσει εαν η vodafone παρέχει την δυνατότητα "οπως η cyta" για προώθηση των κλήσεων "εκτροπες ουσιαστικά". Η cyta μεσω του web interface https://mycyta.vodafone.gr/ παρείχε τη δυνατότητα εκτροπών των εισερχόμενων κλήσεων, γνωρίζει κάποιος εαν η υπηρεσία έχει διατηρηθεί; Τη θεωρώ πολύ χρήσιμη στην περίπτωση οποιασδήποτε δυσλειτουργίας. Με εκτίμηση.
    Γιατι δεν προτιμάς την επίσημη ενημέρωση σου απ την ίδια την εταιρεία σου?

    Στο λεω με καλη διάθεση γιατι πολλές φορές μια λανθασμένη απάντηση απο κάποιον φίλο που "άκουσε, διάβασε ή του είπανε" θα σε μπερδέψει παραπάνω.

  6. #66
    Εγγραφή
    05-09-2011
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BillyVan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι δεν προτιμάς την επίσημη ενημέρωση σου απ την ίδια την εταιρεία σου?

    Στο λεω με καλη διάθεση γιατι πολλές φορές μια λανθασμένη απάντηση απο κάποιον φίλο που "άκουσε, διάβασε ή του είπανε" θα σε μπερδέψει παραπάνω.
    Διότι είναι μετάβαση από μια υφιστάμενη υπηρεσία, σε μια καινούργια με αποτέλεσμα να μην γνωρίζουν ακόμη "αυτή ήταν η απάντησή τους" εάν και ποιές από τις παλιές δυνατότητες θα διατηρηθούν. Δεν ρώτησα τι άκουσαν και τι είπαν, ρώτησα για το τι τους παρέχεται πλέον ως υφιστάμενοι χρήστες. Και εγω με καλή διάθεση σου απαντάω.

  7. #67
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmpardis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διότι είναι μετάβαση από μια υφιστάμενη υπηρεσία, σε μια καινούργια με αποτέλεσμα να μην γνωρίζουν ακόμη "αυτή ήταν η απάντησή τους" εάν και ποιές από τις παλιές δυνατότητες θα διατηρηθούν. Δεν ρώτησα τι άκουσαν και τι είπαν, ρώτησα για το τι τους παρέχεται πλέον ως υφιστάμενοι χρήστες. Και εγω με καλή διάθεση σου απαντάω.
    Ξερω τι ρώτησες απλά "ακούστηκε" σαν να μην ειχες επικοινωνήσει με την εταιρεία.

  8. #68
    Εγγραφή
    18-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους

    Να μπω κι εγώ στο γκρουπ να πω τον πόνο μου. Ξεκινάω λέγοντας ότι η Vodafone με το sip δεν το χει καθόλου. Η cyta ήταν κλάσεις ανώτερη σε όλα.
    Έπειτα να ευχαριστήσω τον @nrevenides Με τη βοήθειά του μπόρεσα τουλάχιστον να βρω τις πληροφορίες για το στήσιμο του trunk καθώς ο τεχνικός που στείλαν δεν έδωσε τίποτα

    Τώρα όσον αφορά το στήσιμο έβαλα δεύτερη lan κάρτα στον asterisk και πέρασα σαν host την ip eth4 του router της vodafone (lan έχω σε 192.168.0.0, ip eth4 192.168.1.5)
    Φτιάχνω το trunk σύμφωνα με αυτό του nrevenides και από και πέρα τίποτα απολύτως. Καμία ένδειξη στο cli για εισερχόμενες (το κινητό από όπου κάνω την εισερχόμενη, χτυπάει κανονικά). Στις εξερχόμενες το asterisk μου βγάζει ότι ο αριθμός δεν απαντά
    (έχω προώθηση στο κεφαλικό οπότε λογικά παίζει αυτό ρόλο)
    Η υποστήριξη για γέλια. Περιμένω από το πρωϊ να πάρουν τηλέφωνο μπας και βγάλουμε άκρη αλλά φυσικά τίποτα.

    Άλλο θέμα τώρα. Δοκίμασα να ανοίξω πόρτες στο aethra αλλά τίποτα. Από το port mapping δεν γίνεται? Σε αυτές που άνοιξα, τα services δεν περνάνε

    Update: Μέσα στο router όταν κάνω κλήση από κινητό, τη βλέπω μέσα από το call in progress
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino_sauro00 : 04-09-20 στις 14:59.

  9. #69
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα.
    Για τοv φίλο που ρωτάει για τις ρυθμίσεις, έχω γράψει ακριβώς τις ρυθμίσεις που έχω κάνει στο post #57 και έχω ένα σχέδιο του δικτύου
    μου, στο post #59.

    Το μηχάνημα είναι ένα παλιό Elastix με asterisk 1.6.2.13 και οι ρυθμίσεις που έχω δουλεύουν μέχρι και σήμερα.
    Άντε και ένα print-screen σημερινό:
    Incoming route
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vodain.jpg 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  67,3 KB 
ID: 218615

    Outbound
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voda0.jpg 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  62,4 KB 
ID: 218616
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voda1.jpg 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  69,5 KB 
ID: 218617
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voda2.jpg 
Εμφανίσεις:  43 
Μέγεθος:  68,2 KB 
ID: 218618

  10. #70
    Εγγραφή
    18-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Για κάποιο περίεργο λόγο δεν με αφήνει να κάνω edit το προηγούμενο post οπότε γράφω εδώ.

    Από Πέμπτη μέχρι σήμερα Τρίτη χωρίς τηλέφωνα και χωρίς καμία επικοινωνία από τη μεριά τους. Τους έχω πάρε 5 φορές και το τροπάριο ίδιο:"το προωθούμε στο τμήμα ενεργοποιήσεων και θα επικοινωνήσουν μαζί σας εντός της ημέρας." Όσο τους είδατε εσείς, άλλο τόσο τους είδα κι εγώ.

    Το θέμα τώρα είναι πώς μπορώ να κινηθώ απέναντί τους? Καταγγελία συμβολαίου? Κάτι άλλο?

    Για όλους εσάς που σκέφτεστε για sip trunk με vodafone απλά ξεχάστε το και πάτε αλλού. Δεν έχω δει χειρότερο support. Δεν μπορούν να στηρίξουν την υπηρεσία ενώ το migration το οποίο "ετοίμαζαν" τόσον καιρό ήταν για γέλια. Ούτε καν πληροφορίες για το trunk δεν έδωσαν (λες και ο χρήστης πρέπει να μυρίσει τα δάχτυλά του για να ξέρει τί πληροφορίες χρειάζονται).
    ΦΥΓΕΤΕ ΜΑΚΡΙΑ!!!!

  11. #71
    Εγγραφή
    19-04-2012
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μην ψάχνεις πολλά. Οι άνθρωποι απλά ΔΕΝ υπάρχουν. Δεν τους νοιάζει τίποτα, θα σε πάρουν κάποια στιγμή, αλλά άγνωστο πότε.
    Κάθε πρωί είχαμε μάχη, ακριβώς η ίδια καραμέλα, θα σας καλέσουμε το πολύ σε 2 ώρες (business support), αλλά
    δεν έπαιρναν ποτέ. Μετά από 2-3 ημέρες, καλούσαν περίπου 2-4 το μεσημέρι, κάποιος που έλεγε θα το δούμε και πάλι από την αρχή.
    Τουλάχιστον 4 φορές ζήτησα να μιλήσω με κάποιο υπεύθυνο, ο προϊστάμενος βάρδιας ακόμη με παίρνει...
    Σαν υπηρεσία sip trunk δεν την πουλάνε, προσπαθούν να εντάξουν στο σύστημά τους τους πελάτες από την
    Cyta που απορρόφησαν. Οι περισσότεροι που με κάλεσαν από το 2nd level support πάντως, έχουν μεσάνυχτα. Με 1-2 άτομα τελικά
    έβγαλα άκρη, αλλιώς θα μίλαγα ακόμη. Μία εβδομάδα εταιρικό τηλέφωνο εκτός! Support μηδέν!
    Ο λόγος που δεν φύγαμε σαν εταιρεία, είναι ότι θα έπαιρνε αρκετό χρόνο η αποδέσμευση των γραμμών και θα είμαστε περισσότερο χρόνο
    χωρίς υπηρεσίες, δεν ήξερα βέβαια ότι θα τους πάρει μία εβδομάδα για να δουλέψει το τηλέφωνο!
    Σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνω, εγώ το τερμάτισα! Ενεργοποίησα και την υπηρεσία statip IP Pack (4) και τους πήρε 12 ημέρες
    να το κάνουν...
    Δεν ξέρω το λόγο για όλα αυτά, θα μπορούσαν απλά να πουν: Δεν υποστηρίζουμε τέτοια υπηρεσία. Τόσο απλά!

    Καλό κουράγιο...

  12. #72
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.557
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ψάχνεις πολλά. Οι άνθρωποι απλά ΔΕΝ υπάρχουν. Δεν τους νοιάζει τίποτα, θα σε πάρουν κάποια στιγμή, αλλά άγνωστο πότε.
    Κάθε πρωί είχαμε μάχη, ακριβώς η ίδια καραμέλα, θα σας καλέσουμε το πολύ σε 2 ώρες (business support), αλλά
    δεν έπαιρναν ποτέ. Μετά από 2-3 ημέρες, καλούσαν περίπου 2-4 το μεσημέρι, κάποιος που έλεγε θα το δούμε και πάλι από την αρχή.
    Τουλάχιστον 4 φορές ζήτησα να μιλήσω με κάποιο υπεύθυνο, ο προϊστάμενος βάρδιας ακόμη με παίρνει...
    Σαν υπηρεσία sip trunk δεν την πουλάνε, προσπαθούν να εντάξουν στο σύστημά τους τους πελάτες από την
    Cyta που απορρόφησαν. Οι περισσότεροι που με κάλεσαν από το 2nd level support πάντως, έχουν μεσάνυχτα. Με 1-2 άτομα τελικά
    έβγαλα άκρη, αλλιώς θα μίλαγα ακόμη. Μία εβδομάδα εταιρικό τηλέφωνο εκτός! Support μηδέν!
    Ο λόγος που δεν φύγαμε σαν εταιρεία, είναι ότι θα έπαιρνε αρκετό χρόνο η αποδέσμευση των γραμμών και θα είμαστε περισσότερο χρόνο
    χωρίς υπηρεσίες, δεν ήξερα βέβαια ότι θα τους πάρει μία εβδομάδα για να δουλέψει το τηλέφωνο!
    Σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνω, εγώ το τερμάτισα! Ενεργοποίησα και την υπηρεσία statip IP Pack (4) και τους πήρε 12 ημέρες
    να το κάνουν...
    Δεν ξέρω το λόγο για όλα αυτά, θα μπορούσαν απλά να πουν: Δεν υποστηρίζουμε τέτοια υπηρεσία. Τόσο απλά!

    Καλό κουράγιο...
    Εγώ κάνω το σταυρό μου γιατί ξεμπέρδεψα σχετικά εύκολα με το 30κάναλο. Εννοώ η γραμμή έπαιζε όταν έφυγε ο τεχνικός τους από εδώ (φυσικά εννοείται πως απλά τον χρησιμοποιούσα για να έχω direct access στο καλό support της vodafone γιατί φάγαμε κάποιες ώρες να παίξει η γραμμή στο Freepbx)
    .
    Από εκεί και πέρα για κάνα μήνα δεν είχα εισερχόμενες από εταιρικά κινητά cosmote... δεν το είχα καταλάβει ώσπου επέμενε ένας πελάτης μας πως παίρνει και δεν το σηκώνουμε.. Μετά από μια βδομάδα το έφτιαξαν και ήταν πρόβλημα δρομολόγησης δικιάς τους γιατί στην αρχή τα έριχναν στο ΟΤΕ, ότι νάναι.

    Τώρα με όλα αυτά που διαβάζω νοιώθω περίεργα στη δουλειά γιατί όλο το μαγαζί στηρίζετε σε μια οπτική. Από εκεί έρχεται το 100/100mbit internet και το 30κάναλο. Οκ έχω backup plan με modulus,callingcredit και 4κάναλο 4G vodafone για τηλεφωνία όπως έχω μια ADSL από ΟΤΕ και ένα 4G Data επίσης από ΟΤΕ σε περίπτωση στραβής αλλά τρέμω στη σκέψη βλάβης.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #73
    Εγγραφή
    18-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nrevenides Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ψάχνεις πολλά. Οι άνθρωποι απλά ΔΕΝ υπάρχουν. Δεν τους νοιάζει τίποτα, θα σε πάρουν κάποια στιγμή, αλλά άγνωστο πότε.
    Κάθε πρωί είχαμε μάχη, ακριβώς η ίδια καραμέλα, θα σας καλέσουμε το πολύ σε 2 ώρες (business support), αλλά
    δεν έπαιρναν ποτέ. Μετά από 2-3 ημέρες, καλούσαν περίπου 2-4 το μεσημέρι, κάποιος που έλεγε θα το δούμε και πάλι από την αρχή.
    Τουλάχιστον 4 φορές ζήτησα να μιλήσω με κάποιο υπεύθυνο, ο προϊστάμενος βάρδιας ακόμη με παίρνει...
    Σαν υπηρεσία sip trunk δεν την πουλάνε, προσπαθούν να εντάξουν στο σύστημά τους τους πελάτες από την
    Cyta που απορρόφησαν. Οι περισσότεροι που με κάλεσαν από το 2nd level support πάντως, έχουν μεσάνυχτα. Με 1-2 άτομα τελικά
    έβγαλα άκρη, αλλιώς θα μίλαγα ακόμη. Μία εβδομάδα εταιρικό τηλέφωνο εκτός! Support μηδέν!
    Ο λόγος που δεν φύγαμε σαν εταιρεία, είναι ότι θα έπαιρνε αρκετό χρόνο η αποδέσμευση των γραμμών και θα είμαστε περισσότερο χρόνο
    χωρίς υπηρεσίες, δεν ήξερα βέβαια ότι θα τους πάρει μία εβδομάδα για να δουλέψει το τηλέφωνο!
    Σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνω, εγώ το τερμάτισα! Ενεργοποίησα και την υπηρεσία statip IP Pack (4) και τους πήρε 12 ημέρες
    να το κάνουν...
    Δεν ξέρω το λόγο για όλα αυτά, θα μπορούσαν απλά να πουν: Δεν υποστηρίζουμε τέτοια υπηρεσία. Τόσο απλά!

    Καλό κουράγιο...
    Σ'ευχαριστώ και για το κουράγιο που θα το χρειαστώ και για όλη τη βοήθεια. Τώρα μόλις ξαναπήρα και με το ζόρι κρατήθηκα να μην αρχίσω το βρισίδι. Δε φταίνε και τα παιδιά εκεί σε τίποτα. Απλά είναι αυτό που είπες. Ας λέγαν από την αρχή ότι δεν υποστήριζουμε sip trunk, πάτε αλλού. ΑΙΣΧΟΣ πραγματικά. Δεν έχω ξαναδει τέτοιο χάλι!!!! Δεν ήταν δηλαδή ικανοί τόσον καιρό που γινόταν το migration να στήσουν ένα template για τους πρώην χρήστες cyta?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ κάνω το σταυρό μου γιατί ξεμπέρδεψα σχετικά εύκολα με το 30κάναλο. Εννοώ η γραμμή έπαιζε όταν έφυγε ο τεχνικός τους από εδώ (φυσικά εννοείται πως απλά τον χρησιμοποιούσα για να έχω direct access στο καλό support της vodafone γιατί φάγαμε κάποιες ώρες να παίξει η γραμμή στο Freepbx)
    .
    Από εκεί και πέρα για κάνα μήνα δεν είχα εισερχόμενες από εταιρικά κινητά cosmote... δεν το είχα καταλάβει ώσπου επέμενε ένας πελάτης μας πως παίρνει και δεν το σηκώνουμε.. Μετά από μια βδομάδα το έφτιαξαν και ήταν πρόβλημα δρομολόγησης δικιάς τους γιατί στην αρχή τα έριχναν στο ΟΤΕ, ότι νάναι.

    Τώρα με όλα αυτά που διαβάζω νοιώθω περίεργα στη δουλειά γιατί όλο το μαγαζί στηρίζετε σε μια οπτική. Από εκεί έρχεται το 100/100mbit internet και το 30κάναλο. Οκ έχω backup plan με modulus,callingcredit και 4κάναλο 4G vodafone για τηλεφωνία όπως έχω μια ADSL από ΟΤΕ και ένα 4G Data επίσης από ΟΤΕ σε περίπτωση στραβής αλλά τρέμω στη σκέψη βλάβης.
    Να εύχεσαι ειλικρινά μην τύχει κάτι τέτοιο (αν και από ότι βλέπω είσαι αρκετά καλυμμένος) γιατί και να καταφέρεις να φτάσεις σε level2 support (θα φτύσεις αίμα πίστεψέ με), αμφιβάλλω αν θα βγάλεις άκρη. Οχυρώσου όσο καλύτερα μπορείς από τώρα.

    Update: Με πήραν τώρα για να μου πουν ότι δεν μπορούν να μπουν στο router μου!!! Έβγαλα τα port mappings, μπήκαν και το βλέπουν. Θα πέσει γέλιο!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dino_sauro00 : 08-09-20 στις 16:21.

  14. #74
    Εγγραφή
    18-08-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    144
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Πάμε να κάνω ένα update της κατάστασης για να δείτε που θα μπλέξετε αν επιλέξετε vodafone. Επί της ουσίας η vodafone αποποιήθηκε οποιασδήποτε ευθύνης. Με πήραν, μου δώσαν τα trunk details και μου είπαν "εμείς από τη μεριά μας κάναμε αυτά που ήταν να γίνουν. Δείτε με τον κατασκευαστή του κέντρου σας"
    Εντωμεταξύ το ένα από τα νούμερά μου ούτε καν χτυπάει. Αυτή είναι η κατάσταση. Θα κάνω μια τελευταία δοκιμή στήνοντας ένα καινούργιο asterisk καθαρό και αν δεν λειτουργήσει και αυτός φεύγω ΟΤΕ
    Προβλήματα που εμφανίστηκαν αμέσως μετά το "migration": πτώση ταχύτητας μεγάλη, αποσυνδέσεις στο ασύρματο και το ωραίοτερο, όταν κάνω reboot το τηλεφωνικό, χάνω στιγμιαία τη σύνδεση στο δίκτυο
    Αυτά τα ολίγα. ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΛΑ ΜΑΚΡΙΑ!!!!

  15. #75
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα φίλοι μου,

    χρειάζομαι την βοήθεια σας!! Μου έδωσαν απο vodafone ένα aethra και 4 αριθμούς.

    Μου είπαν οτι το aethra για pbx βγαίνει από την lan 4 και να χρησιμοποιήσω την ip 192.168.2.8 για peer trunk(192.168.2.0/28 το network για την τηλεφωνία). Εγώ έχω ενα freepbx με μια κάρτα δικτύου και ένα mikrotik AC3 για ρουτερ με LAN το 10.0.0.0/24 δίκτυο. Πως μπορώ να συνδέσω το aethra χωρίς 2η κάρτα δικτύου στον freepbx μου; Μπορώ να χρησιμοποιήσω μια πόρτα του mikrotik όπου να συνδεθεί με την LAN 4 του aethra και να γίνει route στο τοπικό μου δίκτυο;

    Τι ρυθμίσεις trunk χρειάζομαι για να κάνω register στο aethra? επίσης πως μπορώ/προτείνετε να αξιοποιήσω τα νούμερα που μου έχουν δώσει; δεν έχω ιδέα τι μπορώ να τα κάνω..

    Υπάρχει κάποιος καλύτερος ή ευκολότερος τρόπος;

    Επίσης από την στιγμή που έβαλα το aethra και παίρνω και internet απο εκεί (με dhcp client, χωρίς pool διευθύνσεων) το trunk που έχω στην modulus σταμάτησε να κάνει register. Χρειάζεται κάποιο port forward? με κόβει κάτι από τη vodafone? έχω μεγάλο πρόβλημα με αυτό.

    σας ευχαριστώ!!

Σελ. 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας