Σελ. 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 58910
Εμφάνιση 136-145 από 145

Θέμα: Vodafone SIP Trunk

  1. #136
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι δίκοπο μαχαίρι γιατί πρακτικά εαν δεν είσαι μεγάλος partner δεν έχεις support, στηρίζεσαι στο forum και στο documentation τους. Συνέχεια σου λένε οτι υποστηρίζουν μόνο τους πιστοποιημένους παρόχους το οποίο είναι αστείο καθώς όλοι οι μεγάλοι ISPs δεν υποστηρίζονται (VOda, wind, ote).

    Απο την άλλη έχουν αρκετά σταθερό λογισμικό, καλές εφαρμογές, ευκολίες και γρήγορο deployment. Σχετικά ασφαλές out of the box, αρκετά καλά integrations με social, CRMs, Chats.

    Σκέψου στο freepbx έφαγα πόση ώρα για να στήσω το trunk με όλες αυτές τις παραμέτρους, στο 3cx δεν πείραξα τίποτα, απλά έδωσα μια IP του aehtra και έπαιξε μια χαρά. Τo CRM μου και το office365 το έκανα πολύ εύκολα integration αντίστοιχα.

    Το ψάχνω ακόμα γενικά δεν έχω σχηματίσει άποψη. Στην τηλεφωνία είναι δύστροπο σε οτιδήποτε δεν είναι στην λίστα των παρόχων τους. Δεν έχει την ευελιξία των asterisk based τηλεφωνικών οπου φτιάχνεις οτι config θες.

  2. #137
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Κοίτα το μόνο πραγματικά θετικό είναι το 3cx tunnel για τα remote εσωτερικά. Αυτό με το τι υποστηρίζουν συνεπάγεται και σε μη παροχή υποστήριξης αν αντιμετωπίζεις πρόβλημα με εξοπλισμό που δεν υποστηρίζουν. Στις συσκευές που υποστηρίζουν αν δεν έχουν ρυθμιστεί σύμφωνα με τις οδηγίες τους πάλι δεν σε υποστηρίζουν. Θα μου πεις για ποιο λόγο να μην τα ρυθμίσεις σύμφωνα με τις οδηγίες τους. Σε εγκατάσταση που συντηρώ υποστηρίζει τις συσκευές του πελάτη μόνο αν γίνονται provision. Μόνο που το template που έχουν για τις συγκεκριμένες δεν ρυθμίζει σωστά την ώρα. Οπότε λύνεται με custom template που πμώς δεν το υποστηρίζουν. Τεσπα εχετα στο νου σου τώρα για το μέλλον.

  3. #138
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας, σε oxygen router vodafone πως μπορώ να πάρω την τηλεφωνία πάνω σε ενα freePBX?
    δεν βλέπω κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις του oxygen

  4. #139
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από projectX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, σε oxygen router vodafone πως μπορώ να πάρω την τηλεφωνία πάνω σε ενα freePBX?
    δεν βλέπω κάτι σχετικό στις ρυθμίσεις του oxygen
    Πρέπει να μιλήσεις με το support για να σου δώσουν οδηγίες (το έχω κάνει κι εγώ στην εταιρία που εργάζομαι) - θα συνδέεσαι αναγκαστικά στο oxygen - δεν μπορείς να βάλεις δικό σου ρούτερ δλδ.

  5. #140
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kosath Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να μιλήσεις με το support για να σου δώσουν οδηγίες (το έχω κάνει κι εγώ στην εταιρία που εργάζομαι) - θα συνδέεσαι αναγκαστικά στο oxygen - δεν μπορείς να βάλεις δικό σου ρούτερ δλδ.
    αρα χρειάζομαι 2ο NIC στο freepbx server και static route ώστε να "μιλάει" το trunk της Vodafone έτσι;

  6. #141
    Εγγραφή
    23-07-2010
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    470
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    220d/80u Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    ZTE MC801a TL1043Nv5 owrt
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από projectX Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα χρειάζομαι 2ο NIC στο freepbx server και static route ώστε να "μιλάει" το trunk της Vodafone έτσι;
    αν παίρνει ιντερνετ απο αλλού, ναι - θα χρειαστείς 2η NIC. Ίσως θα μπορούσες να του βάλεις στην υπάρχουσα κάρτα μία έξτρα static Ip από το subnet του oxygen αφού κλείσεις τον dhcp.

  7. #142
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    338
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    1ος τρόπος να πείσεις την τεχνική εξυπηρέτηση πως ένα ZTE 267hn είναι ο,τι πρέπει για την εγκατάσταση σου. Παίρνεις τους κωδικούς και με τα κατάλληλα routes το στέλνεις στο δικό σου pbx

    2ος τρόπος προσπαθείς να δεις αν με το routerhak μπορείς να βρεις τον κωδικό του oxygen για να το κάνεις από εκεί.

    3ος τρόπος τους ζητάς ευγενικά να σου ανοίξουν voip trunk. Αν είναι onenet δύσκολα θα το κάνουν.

    Υπόψη πως τα επαγγελματικά δεν παίζουν σε αυτές τις ρυθμίσεις που υπάρχουν εδώ. Βγαίνουν από άλλο server , routes , dns.

  8. #143
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.568
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ditheo Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ος τρόπος να πείσεις την τεχνική εξυπηρέτηση πως ένα ZTE 267hn είναι ο,τι πρέπει για την εγκατάσταση σου. Παίρνεις τους κωδικούς και με τα κατάλληλα routes το στέλνεις στο δικό σου pbx

    2ος τρόπος προσπαθείς να δεις αν με το routerhak μπορείς να βρεις τον κωδικό του oxygen για να το κάνεις από εκεί.

    3ος τρόπος τους ζητάς ευγενικά να σου ανοίξουν voip trunk. Αν είναι onenet δύσκολα θα το κάνουν.

    Υπόψη πως τα επαγγελματικά δεν παίζουν σε αυτές τις ρυθμίσεις που υπάρχουν εδώ. Βγαίνουν από άλλο server , routes , dns.
    Εμένα πάντως που έχω επάνω τους 30κάναλο και έχω ένα 4κάναλο Onenet LTE backup, με καμία παναγία δεν μου έδωσαν τρόπο πρόσβασης πάνω του και αναγκάστηκα και πήρα ένα ΤΑ410 όπου έκανα μετατροπή τις 4 αναλογικές για να τις ρίξω στο Freepbx της εταιρείας.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  9. #144
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Η vodafone έχει ξεχωριστή υπηρεσία sip trunk. Θα πάρει πίσω το oxygen και θα σου φέρει ένα cisco router που θα σου βγάλει σε μία ethernet με τοπική IP στο δίκτυο σου από όπου θα βγαίνει το κέντρο σου.
    Θα κάνουν whitelist την IP σου στο cisco και θα παίζεις χωρίς registration.

  10. #145
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.568
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η vodafone έχει ξεχωριστή υπηρεσία sip trunk. Θα πάρει πίσω το oxygen και θα σου φέρει ένα cisco router που θα σου βγάλει σε μία ethernet με τοπική IP στο δίκτυο σου από όπου θα βγαίνει το κέντρο σου.
    Θα κάνουν whitelist την IP σου στο cisco και θα παίζεις χωρίς registration.
    Έτσι ειμαι στο 30καναλο, στο 4καναλο δεν μου το έκαναν
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

Σελ. 10 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 58910

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας