Σελ. 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 478910 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 145

Θέμα: Vodafone SIP Trunk

  1. #121
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    2 κανάλια μου έχουν δώσει και 4 νούμερα. πως μπορώ να αξιοποιήσω τα νούμερα; τι θα μπορούσα να τα κάνω;

  2. #122
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.641
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Οι ταυτόχρονες κλήσεις είναι 2 σε όποιο αριθμό ή mix αυτών να σε καλέσουν.
    Τα νούμερα σου είχα ξαναπεί εσύ αποφασίζεις τι θα τα κάνεις. Κράτα ένα για fax αν υπάρχει τέτοια ανάγκη και τα άλλα δύο κάβα.
    Αν ανοίξεις 2η εταιρεία μπορείς να δώσεις ένα από αυτούς τους αριθμούς ή αν θες να έχεις ένα αριθμό που να χτυπάει απευθείας σε ένα εσωτερικό χωρίς να περνάει από το προμήνυμα σου.
    Ας πούμε είναι χωροταξικό το θέμα, σε ταυτόχρονες κλήσεις δεν θα δεις διαφορά.

  3. #123
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.196
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από projectX Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι όλα καλά τώρα. βέβαια παίζω σε όλα sip από pjsip. θα δοκιμάσω να κάνω peer trunk με pjsip στην vodafone, αν και το support τους μου ειπε οτι δεν υποστηρίζεται.

    σχετικά με τα νούμερα έχετε καμια ιδέα πως να τα αξιοποιήσω; μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ως κανάλια φωνής για να έχω παραπάνω concurrent calls?
    Ότι σου είπε ο astbox. Εγώ τα 20 νούμερα που μου έδωσαν έχω χρησιμοποιήσει κάποια για απευθείας σε πωλητές πχ και σε εμένα ένα και 2 τα έχω να χτυπάνε στις αποθήκες μας που είναι εκτός εταιρίας και συνδέονται με openvpn στα κεντρικά τα συγκεκριμένα yealink.
    Πρέπει να φτιάξεις αν θες να χρησιμοποιήσεις ένα νούμερο, inbound route για αυτό συγκεκριμένα που θα πηγαίνει μόνο στο συγκεκριμένο εσωτερικό που θες. Αντίστοιχα στο extension του συγκεκριμένου εσωτερικού δηλώνεις στο CID τον αριθμό αυτό που του ρίχνεις με το inbound.

    Τώρα άσε τη vodafone να λέει περί sip κλπ, τα ίδια μου είχαν πει και εμένα και τα πάντα τα έχω με pjsip.

  4. #124
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντίστοιχα στο extension του συγκεκριμένου εσωτερικού δηλώνεις στο CID τον αριθμό αυτό που του ρίχνεις με το inbound.
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την πολύτιμη βοήθεια. Θα τα γυρίσω όλα σε pjsip γιατί είναι ποιο ασφαλές και σύγχρονο προτόκολλο.

    Σχετικά με το CID των extensions που θα πάρουν direct αριθμό, γιατί χρειάζεται να τον δηλώσω στο CID τους; Ρωτάω καθαρά από περιέργεια, ένα σκέτο inbound route στο extension δεν αρκεί;

  5. #125
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.196
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από projectX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και την πολύτιμη βοήθεια. Θα τα γυρίσω όλα σε pjsip γιατί είναι ποιο ασφαλές και σύγχρονο προτόκολλο.

    Σχετικά με το CID των extensions που θα πάρουν direct αριθμό, γιατί χρειάζεται να τον δηλώσω στο CID τους; Ρωτάω καθαρά από περιέργεια, ένα σκέτο inbound route στο extension δεν αρκεί;
    Ανθες όταν παίρνουν προς τα έξω να εμφανίζετε ο αριθμός που τις έχεις αφιερώσει. Αν δεν βάλεις τίποτα εμφανίζετε ο γενικός αριθμός του trunk, ο κεφαλικός. Μπορεί βέβαια να το θες έτσι εσύ, δεν είναι κακό αλλά μπερδεύεις τους ανθρώπους που παίρνεις αλλιώς.
    Τους λες πάρε με στο 21χχχχχ555 και όταν τους παίρνεις εσύ από το συγκεκριμένο εσωτερικό να βγαίνει το νούμερο 21χχχχχ666 το κεφαλικό..πχ όλα αυτά τώρα.
    Από την άλλη έχω πωλητές που παίρνουν με τον κεφαλικό της εταιρίας αλλά δέχονται μόνο σε συγκεκριμένο αριθμό κλήσεις.
    Ότι θες και σε βολεύει κάνεις.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  6. #126
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανθες όταν παίρνουν προς τα έξω να εμφανίζετε ο αριθμός που τις έχεις αφιερώσει. Αν δεν βάλεις τίποτα εμφανίζετε ο γενικός αριθμός του trunk, ο κεφαλικός. Μπορεί βέβαια να το θες έτσι εσύ, δεν είναι κακό αλλά μπερδεύεις τους ανθρώπους που παίρνεις αλλιώς.
    Τους λες πάρε με στο 21χχχχχ555 και όταν τους παίρνεις εσύ από το συγκεκριμένο εσωτερικό να βγαίνει το νούμερο 21χχχχχ666 το κεφαλικό..πχ όλα αυτά τώρα.
    Από την άλλη έχω πωλητές που παίρνουν με τον κεφαλικό της εταιρίας αλλά δέχονται μόνο σε συγκεκριμένο αριθμό κλήσεις.
    Ότι θες και σε βολεύει κάνεις.
    ααα κατάλαβα, τέλεια! σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  7. #127
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά, πήγα σε 3cx τηλεφωνικό και έχω κάποια θεματάκια, έχει συνδέσει κάποιος vodafone με 3cx? Το trunk κάνει register αλλά πρέπει να κάνουν conflict κάποιες rtp πόρτες. Η 3cx μου απάντησε οτι δεν συνιστά την αλλαγή των rtp πορτών στο τηλεφωνικό της. Τι μπορώ να κάνω; Επίσης κάνει conflict η 5060 που τρέχει η modulus και πάλι πήρα απάντηση από 3cx οτι προς τα έξω τα trunk βγαίνουν με την 5060 χωρίς να μπορώ να το αλλάξω εγώ αυτό.

    Γίνεται να κάνει η vodafone register από άλλη πόρτα; Δηλαδή το aethra να στέλνει τα sip πακέτα από άλλη πόρτα πέρα της 5060.

  8. #128
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    475
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Βάλε την modulus στην 6050 δοκιμαστικά.

  9. #129
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.196
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από projectX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, πήγα σε 3cx τηλεφωνικό και έχω κάποια θεματάκια, έχει συνδέσει κάποιος vodafone με 3cx? Το trunk κάνει register αλλά πρέπει να κάνουν conflict κάποιες rtp πόρτες. Η 3cx μου απάντησε οτι δεν συνιστά την αλλαγή των rtp πορτών στο τηλεφωνικό της. Τι μπορώ να κάνω; Επίσης κάνει conflict η 5060 που τρέχει η modulus και πάλι πήρα απάντηση από 3cx οτι προς τα έξω τα trunk βγαίνουν με την 5060 χωρίς να μπορώ να το αλλάξω εγώ αυτό.

    Γίνεται να κάνει η vodafone register από άλλη πόρτα; Δηλαδή το aethra να στέλνει τα sip πακέτα από άλλη πόρτα πέρα της 5060.
    Όλες οι απαντήσεις είναι ποιο πίσω στο νήμα.
    Αλλάζεις στην modulus την πόρτα από 5060 σε 6050 και δεν πειράζεις το aethra. Τώρα για τις RTP, φυσικά αν θες αλλάζεις τις rtp πόρτες αν χρειάζεται και άσε την 3CX να λέει ότι θέλει.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #130
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε ευχαριστώ πολύ! έχεις δει το firewall checker της 3cx? μου περνάει όλες τις πόρτες εκτός απο αυτές που ξεκινάνε από 10.000 στις οποίες μου βγάζει error non reachable ενώ έχουν γίνει κανονικά port forward έξω. όλες οι άλλες πόρτες περνάνε κανονικά το firewall checker. Απο την 3cx μου είπαν να πάρω capture αλλά δεν βγάζω άκρη στο wireshark γιατί είναι non reachable οι πόρτες πάνω από 10.000

    σχετικά με τη modulus, έβαλα πόρτα 6050 αλλά συνεχίζει να κάνει connect στην 5060 στα logs. έχω κάνει reboot το 3cx και συνεχίζει το ίδιο, μήπως ρυθμίζω κάτι λάθος;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  modulus_3cx1.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  64,2 KB 
ID: 230029

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  modulus_3cx2.png 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  34,0 KB 
ID: 230030

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  modulus_3cx3.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  33,9 KB 
ID: 230031

  11. #131
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.196
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από projectX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ! έχεις δει το firewall checker της 3cx? μου περνάει όλες τις πόρτες εκτός απο αυτές που ξεκινάνε από 10.000 στις οποίες μου βγάζει error non reachable ενώ έχουν γίνει κανονικά port forward έξω. όλες οι άλλες πόρτες περνάνε κανονικά το firewall checker. Απο την 3cx μου είπαν να πάρω capture αλλά δεν βγάζω άκρη στο wireshark γιατί είναι non reachable οι πόρτες πάνω από 10.000

    σχετικά με τη modulus, έβαλα πόρτα 6050 αλλά συνεχίζει να κάνει connect στην 5060 στα logs. έχω κάνει reboot το 3cx και συνεχίζει το ίδιο, μήπως ρυθμίζω κάτι λάθος;
    Δυστυχώς δεν το έχω δουλέψει καθόλου το 3cx. Μήπως να δοκίμαζες αντί σκέτο το voips.modulus.gr να το έβαζες voips.modulus.gr:6050 μήπως στο πάρει? Λογικά δεν θα του αρέσει γιατί έχει ξεχωριστό πεδίο αλλά δείχνει να το αγνοεί. Έχει μήπως κάποιο firewall wizard το 3cx και πρέπει να το ξανατρεξεις?

  12. #132
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν το έχω δουλέψει καθόλου το 3cx. Μήπως να δοκίμαζες αντί σκέτο το voips.modulus.gr να το έβαζες voips.modulus.gr:6050 μήπως στο πάρει? Λογικά δεν θα του αρέσει γιατί έχει ξεχωριστό πεδίο αλλά δείχνει να το αγνοεί. Έχει μήπως κάποιο firewall wizard το 3cx και πρέπει να το ξανατρεξεις?
    αποτι καταλαβα εχει να κανει με το πρωτόκολλο, πχ στο freepbx αλλαξα το pjsip να τρέχει 6050 και το sip στο 5060. συνδέθηκα με pjsip στη modulus και με sip στη vodafone. Στο 3cx δεν έχει να το διαχωρίσεις. παίζουν όλα στην 5060. Οπότε οτι πόρτα και να βάλω στο trunk εσωτερικά έχω conflict.

    Εαν συνδέσω 2η κάρτα δικτύου στο 3cx και αλλάξω το δίκτυο στο voip του aethra ώστε να είναι σε διαφορετικό από το LAN μου, το λύνω το θέμα;

  13. #133
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.196
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από projectX Εμφάνιση μηνυμάτων
    αποτι καταλαβα εχει να κανει με το πρωτόκολλο, πχ στο freepbx αλλαξα το pjsip να τρέχει 6050 και το sip στο 5060. συνδέθηκα με pjsip στη modulus και με sip στη vodafone. Στο 3cx δεν έχει να το διαχωρίσεις. παίζουν όλα στην 5060. Οπότε οτι πόρτα και να βάλω στο trunk εσωτερικά έχω conflict.

    Εαν συνδέσω 2η κάρτα δικτύου στο 3cx και αλλάξω το δίκτυο στο voip του aethra ώστε να είναι σε διαφορετικό από το LAN μου, το λύνω το θέμα;
    Μα δεν σου είπα να πειραξεις τίποτα στο 3cx πριν, άστο στην 5060, απλά το trunk προς τη modulus μόνο πειράζεις όπου του λες 6050.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #134
    Εγγραφή
    04-09-2010
    Μηνύματα
    137
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Asus N17U
    SNR / Attn
    6(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ενταξει επαιξε, εχω vodafone και modulus παραλληλα. Οι τύποι στη 3cx λένε οτι νάναι. Με διαβεβαίωναν οτι η modulus δεν κάνει register σε άλλη πόρτα πέρα από την 5060 και οτι το template που έχουν δουλεύει μόνο σε αυτή. Ε απλά πήγα και κάρφωσα την 6050 στο trunk και παίζει μια χαρά τώρα.

  15. #135
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.641
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Εγώ απλά να σου πω μην μπλέξεις με 3cx, είναι πληγή ανοιχτή και το support για τα πανηγύρια. Το forum τους τραγωδία που λόγο του κλειστού λογισμικού κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει πέρα από τα επίσημα account. Όλοι οι υπόλοιποι θα σου δίνουν τις ίδιες και τις ίδιες συμβουλές μέχρι κάποια στιγμή να δουλέψει κατά τύχη. Το freepx είναι έτη φωτός μπροστά σε αυτό το κομμάτι.

Σελ. 9 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 478910 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας