Εμφάνιση 1-4 από 4

Θέμα: VDSL ή ADSL?????

  1. #1
    Εγγραφή
    29-07-2014
    Περιοχή
    Ανδραβίδα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12843/1023
    ISP
    WIND
    DSLAM
    Wind - ΑΝΔΡΑΒΙΔΑ
    Router
    TP-LINK TD-W9977 v1
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα στην παρέα!!! Εδώ και ένα μήνα περίπου μετακόμισα στο καινούριο σπίτι και ζήτησα μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής. Στο παλιό σπίτι είχα VDSL 50/5. Στο καινούριο απο την πρώτη στιγμή που μεταφέρανε την γραμμή έχω 15/5 και στο router δεν ανάβει το λαμπάκι Telephony.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  19,0 KB 
ID: 207138

    αυτό είναι μέσα από το router.

    Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση?? Ο τεχνικός μου είπε ότι παραπάνω απο 25 δεν μπορώ να έχω. και ρωτάω βάση της εικόνας του router, μήπως είναι θέμα καλωδίωσης του ΟΤΕ ή δικής μου???

  2. #2
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iraklis79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην παρέα!!! Εδώ και ένα μήνα περίπου μετακόμισα στο καινούριο σπίτι και ζήτησα μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής. Στο παλιό σπίτι είχα VDSL 50/5. Στο καινούριο απο την πρώτη στιγμή που μεταφέρανε την γραμμή έχω 15/5 και στο router δεν ανάβει το λαμπάκι Telephony.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.PNG 
Εμφανίσεις:  50 
Μέγεθος:  19,0 KB 
ID: 207138

    αυτό είναι μέσα από το router.

    Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση?? Ο τεχνικός μου είπε ότι παραπάνω απο 25 δεν μπορώ να έχω. και ρωτάω βάση της εικόνας του router, μήπως είναι θέμα καλωδίωσης του ΟΤΕ ή δικής μου???
    Με βάση το attenuation που βλέπω, μάλλον σου έχουν δώσει VDSL από αστικό κέντρο (με καλωδιακή απόσταση περίπου 1593 μέτρα) οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι, γιατί η απόσταση είναι εκ των πραγμάτων πολύ μεγάλη για VDSL . Αν υπάρχει κάποια καμπίνα κοντά σου, ξαναμίλα με το τεχνικό τμήμα και ζήτα τους να σε μεταφέρουν σε αυτήν. Αν όχι, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις υποβάθμιση σε adsl, εκτός και αν θέλεις το παραπάνω upload.

    Για το τηλέφωνο , το λαμπάκι δεν ανάβει, γιατί ακόμα δεν έχουν περάσει τα στοιχεία της σύνδεσης στο router. Λογικά αυτό σε 1-2 μέρες θα λυθεί. Αν όχι τηλέφωνο και δήλωση βλάβης.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-07-2014
    Περιοχή
    Ανδραβίδα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12843/1023
    ISP
    WIND
    DSLAM
    Wind - ΑΝΔΡΑΒΙΔΑ
    Router
    TP-LINK TD-W9977 v1
    SNR / Attn
    9(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    μάλιστα!!! είμαι ανάμεσα σε 2 καμπίνες του ΟΤΕ αλλά και οι δύο είναι το ίδιο. Οπότε να το κάνω ADSL ή να το αφήσω έτσι με την ιδέα οτι κάποια στιγμή βάλουν κουτί VDSL στην γειτονιά???

  4. #4
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    52970/5360
    ISP
    COSMOTE
    Αν το γυρίσεις σε ADSL μάλλον δε θα πιάνεις ούτε τα 15Mbps που έχεις τώρα, και φυσικά το upload σου τα μειωθεί στο 1Mbps.
    Με αυτά τα δεδομένα και σε συνδυασμό με τη διαφορά τιμής των δύο πακέτων, αποφασίζεις ανάλογα με τις ανάγκες σου.
    Όλα είναι σχετικά...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας