Σελ. 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 158
  1. #31
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω σου περιγραφω πως εχει τωρα η κατασταση, οσον αφορα το παντρεμα hardware και software.
    Μην παραπληροφορεις μονο και μονο επειδη δεν σου αρεσει ενα προϊον.
    Εμείς εδώ όμως μιλάμε για το πως θα είναι απο εδώ και πέρα η κατάσταση, αυτός που παραπληροφορεί είσαι εσύ καθώς μιλάς για το τι γίνεται ως σήμερα


    Για τις οθόνες επιμένω στο placebo, το κέντρο που συνεργαζόμαστε που επισκευάσει κινητά επισκευάζει και Iphone και δεν υπάρχει κάποιο θέμα.

  2. #32
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.245
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς εδώ όμως μιλάμε για το πως θα είναι απο εδώ και πέρα η κατάσταση, αυτός που παραπληροφορεί είσαι εσύ καθώς μιλάς για το τι γίνεται ως σήμερα
    Μιλησες για παντρεμα software-hardware.
    Το μονο παντρεμα που υφισταται ειναι στο touch ID.
    Κανενα αλλο παντρεμα δεν θα γινει.

    Τα ιδια λεγατε και για τις μπαταριες - μυαλο δεν βαζετε.

  3. #33
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα και αυτή την αυθεντική δεν θα μπορείς να την βάλεις χωρίς να σου βγάλει μήνυμα ότι δεν είναι authorized, θα πρέπει να πας σε επισκευαστικό κέντρο που να έχει πρόσβαση στο σύστημα αρμεγ... συγνώμη παντρέματος της Apple.
    To ότι οι πολύχρωμοι αυτής της κοινότητας έχουν το ελεύθερο του fanboyσμου και του troll, πραγματικά με ξεπερνά.

    Spoiler:
    (ο γραφών είναι κάτοχος a520 btw)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    πλέον όχι.
    Στα της είδησης τώρα: γιατί δεν θα μπορεί; θα μπορεί απλά θα βγάζει μια ενοχλητική και σπασ@@ ειδοποίηση για κάποιες μέρες. Επιλογή σου θα είναι αν θα το κάνεις ή όχι.

  4. #34
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    To ότι οι πολύχρωμοι αυτής της κοινότητας έχουν το ελεύθερο του fanboyσμου και του troll, πραγματικά με ξεπερνά.

    Spoiler:
    (ο γραφών είναι κάτοχος a520 btw)




    Στα της είδησης τώρα: γιατί δεν θα μπορεί; θα μπορεί απλά θα βγάζει μια ενοχλητική και σπασ@@ ειδοποίηση για κάποιες μέρες. Επιλογή σου θα είναι αν θα το κάνεις ή όχι.
    Πάντα αυτό το πράγμα όταν κάτι δεν αρέσει σε κάποιον, δεν μπορείς να τα λες αυτά γιατί είσαι πολύχρωμος

  5. #35
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντα αυτό το πράγμα όταν κάτι δεν αρέσει σε κάποιον, δεν μπορείς να τα λες αυτά γιατί είσαι πολύχρωμος
    Οι κανόνες μιας κοινότητας είναι για όλους ή όχι;

    Anyway, στα της είδησης, γιατί δεν θα μπορεί να αλλάξει την οθόνη μόνος τους;

  6. #36
    Εγγραφή
    12-02-2003
    Περιοχή
    Συκιές - Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    513
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Mikrotik RB5009US
    Η κίνηση αυτή της Apple είναι η μόνη που της είχε απομείνει μαζί με την πιστοποίηση των επισκευαστικών κέντρων μετά το πέρασμα του "Right To Repair" από το αμερικάνικο κονγκρέσο. Η αγορά γεμίζει με Original apple replacement parts και η ίδια χάνει σοβαρά έσοδα.
    Μετά δε από πολλές καταγγελίες/yelp reviews/etc που αναφέρουν ότι όταν πας σε iCare σημείο, σου "προτείνουν" νέα συσκευή λόγω του υψηλού κόστους "επιδιόρθωσης", βλέπει ακόμα μικρότερα έσοδα από τις επισκευές.

    Οπότε τα έσοδα από τις "πιστοποιήσεις" των επισκευαστικών κέντρων είναι λύση μονόδρομος. Και η "ειδοποίηση" ότι δεν είναι "επίσημο" ανταλλακτικό θα οδηγήσει κάποιους σε αμφισβήτηση της ποιότητας εργασιών/ανταλλακτικών από μην-πιστοποιημένα κέντρα και πίσω στην δική της αγκαλιά.

    Δεν λέω ότι είναι οκ-κίνηση προς τους καταναλωτές, αλλά οφείλω να της βγάλω το καπέλο σε αυτή της την κίνηση καθώς αντιμετώπισε το "πρόβλημα" με την καλύτερη "νόμιμη" λύση.
    Working from home

  7. #37
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κανόνες μιας κοινότητας είναι για όλους ή όχι;

    Anyway, στα της είδησης, γιατί δεν θα μπορεί να αλλάξει την οθόνη μόνος τους;
    Ίδιοι για όλους.

    Αν εσύ θεωρείς φυσιολογικό το να έχεις το nagging ναι μπορείς να την αλλάξεις μόνος σου

  8. #38
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίδιοι για όλους.
    good to know

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εσύ θεωρείς φυσιολογικό το να έχεις το nagging ναι μπορείς να την αλλάξεις μόνος σου
    Εγώ ο ίδιο το είπα σπασ@@κο.
    Αλλά έχοντας πάρει παλαιότερα κινητό από 2ο χέρι, θα μου άρεσε να ξέρω το service history του. Και ειδικά αν έβαλε χέρι κάποιος μη εξουσιοδοτημένος στο κινητό, αφού επηρεάζει την αξία του.
    Το ίδιο θα πλήρωνες για ένα galaxy/iphone (και οτιδήποτε premium) με την αυθεντική οθόνη ( ή καινούργια αυθεντική οθόνη που έχει αλλαχθεί επίσημα) και το ίδιο για μία no name; Για κάποιον που δεν ξέρει, το κινητό μπορεί να μοιάζει ίδιο. Αν δεν έχω πιάσει iphone ποτέ στα χέρια θα καταλάβω ότι η οθόνη είναι μούφα;

  9. #39
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι θα πληρώνεις ενα Premium για την κάθε επισκευή, γιατί θα το πληρώνει και το επισκευαστικό κέντρο για να έχει πρόσβαση σε αυτή την πιστοποίηση υποθέτω δεν σε πειράζει.
    Σίγουρα θα έχει και κάποιους όρους για το πώς θα μπορεί να πάρει κάποιος την πιστοποίηση
    Όποια πιστοποίηση και να θέλει να πάρει ένα επισκευαστικό κέντρο, από οποιονδήποτε και για οτιδήποτε, καθώς και η σχετική εκπαίδευση, έχει κόστος που υπολογίζεται στα έξοδα της επιχείρησης. Δεν ξυπνά μια επιχείρηση που ασχολείται με service με τη γνώση έτοιμη, το προσωπικό πρόχειρο και μηδενικό κόστος αγοράς/συντήρησης εξοπλισμού και διεύρυνσης γνώσεων. Οπότε τι πάει να πει αν με πειράζει; Με αυτήν την έννοια θα έπρεπε να με πειράζει να πληρώνω για οτιδήποτε και οποτεδήποτε.

    Επιπλέον δεν μιλάμε για την ίδια διαδικασία πιστοποίησης για Apple Service Providers. Αν έπαιρναν αυτήν, τότε αυτομάτως θα θεωρούνταν κι αυτοί επίσημοι Service Providers. Δεν μιλάμε για τέτοιο σενάριο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yaponvezos : 27-09-19 στις 15:38.

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    good to know



    Εγώ ο ίδιο το είπα σπασ@@κο.
    Αλλά έχοντας πάρει παλαιότερα κινητό από 2ο χέρι, θα μου άρεσε να ξέρω το service history του. Και ειδικά αν έβαλε χέρι κάποιος μη εξουσιοδοτημένος στο κινητό, αφού επηρεάζει την αξία του.
    Το ίδιο θα πλήρωνες για ένα galaxy/iphone (και οτιδήποτε premium) με την αυθεντική οθόνη ( ή καινούργια αυθεντική οθόνη που έχει αλλαχθεί επίσημα) και το ίδιο για μία no name; Για κάποιον που δεν ξέρει, το κινητό μπορεί να μοιάζει ίδιο. Αν δεν έχω πιάσει iphone ποτέ στα χέρια θα καταλάβω ότι η οθόνη είναι μούφα;
    Δεν μιλάμε για αλλαγή με Noname, μιλάμε ακόμα και για αλλαγή με Original αλλά απο μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
    Είμαι σίγουρος πως αυτός που το πουλάει μεταχειρισμένο θα θεωρεί και αυτός λογικό το ότι αφού πλήρωσε την επισκευή σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ακριβότερα απο ότι σε κάποιον άλλον με original ανταλλακτικό να το χρεώσει και στο πόσο που ζητάει, τουλάχιστον τώρα θα μπορεί να λέει apple repaired και authorized like new.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποια πιστοποίηση και να θέλει να πάρει ένα επισκευαστικό κέντρο, από οποιονδήποτε και για οτιδήποτε, καθώς και η σχετική εκπαίδευση, έχει κόστος που υπολογίζεται στα έξοδα της επιχείρησης. Δεν ξυπνά μια επιχείρηση που ασχολείται με service με τη γνώση έτοιμο, το προσωπικό πρόχειρο και μηδενικό κόστος αγοράς/συντήρησης εξοπλισμού και διεύρυνσης γνώσεων. Οπότε τι πάει να πει αν με πειράζει; Με αυτήν την έννοια θα έπρεπε να με πειράζει να πληρώνω για οτιδήποτε και οποτεδήποτε.

    Επιπλέον δεν μιλάμε για την ίδια διαδικασία πιστοποίησης για Apple Service Providers. Αν έπαιρναν αυτήν, τότε αυτομάτως θα θεωρούνταν κι αυτοί επίσημοι Service Providers. Δεν μιλάμε για τέτοιο σενάριο.
    Για να συνεχίζουν να έχουν πρόσβαση στο λογισμικό που θα επιτρέπει αυτή την αλλαγή θα πληρώνουν κάποιο ποσό κάθε μήνα ή μπορεί και ανάλογα με τις χρήσεις, δεν μιλάμε για την εκπαίδευσή ή την πείρα που θα έχει κάποιος.

  11. #41
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Από πού προκύπτει ότι πάει με το μήνα ή με τις χρήσεις;

    Αλλά πέραν αυτού, το ίδιο σχόλιο θα επαναλάβω και πάλι. Αυτά τα πράγματα είναι αναμενόμενα σε τέτοιες επιχειρήσεις. Δεν νοείται σενάριο στο οποίο παίρνει κάποιος μια πιστοποίηση και δεν χρειάζεται να την ανανεώσει ποτέ. Δεν ισχύει για δίπλωμα αυτοκινήτου, δεν ισχύει ούτε για τεχνικούς εξουσιοδοτημένων, ούτε για τεχνικούς της ίδιας της Apple ή οποιουδήποτε άλλου. Σίγουρα δεν ισχύει για πιστοποιήσεις ISO και για ό,τι άλλο.

    It's the cost of doing business. Όταν βρεθεί τρόπος να μη χρειάζεται μια επιχείρηση να ξοδεύει χρήματα προκειμένου να βγάλει χρήματα, θα έχει νόημα να ενοχληθούμε που κάποια πράγματα κοστίζουν.

  12. #42
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από πού προκύπτει ότι πάει με το μήνα ή με τις χρήσεις;

    Αλλά πέραν αυτού, το ίδιο σχόλιο θα επαναλάβω και πάλι. Αυτά τα πράγματα είναι αναμενόμενα σε τέτοιες επιχειρήσεις. Δεν νοείται σενάριο στο οποίο παίρνει κάποιος μια πιστοποίηση και δεν χρειάζεται να την ανανεώσει ποτέ. Δεν ισχύει για δίπλωμα αυτοκινήτου, δεν ισχύει ούτε για τεχνικούς εξουσιοδοτημένων, ούτε για τεχνικούς της ίδιας της Apple ή οποιουδήποτε άλλου. Σίγουρα δεν ισχύει για πιστοποιήσεις ISO και για ό,τι άλλο.

    It's the cost of doing business. Όταν βρεθεί τρόπος να μη χρειάζεται μια επιχείρηση να ξοδεύει χρήματα προκειμένου να βγάλει χρήματα, θα έχει νόημα να ενοχληθούμε που κάποια πράγματα κοστίζουν.

    Είναι κοινή πρακτική όταν μιλάμε για εξουσιοδοτημένα service το να πληρώνεις το Premium.
    Και οι άλλοι κάνουνε εκπαιδεύσεις, έχουν και την πείρα, αρκετές φόρες μπορεί να έχουν και μεγαλύτερη απο κάποιον που πλήρωσε για το certification και που συνεχίζει να πληρώνει και μετά σου λέει ξέρετε υγρασία..

  13. #43
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    669
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19000-20000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη μολις προσφατα, αλλαξα τη δικη μου οθονη σε iphone 6s, ειχα καποια δυσαρεστη εμπειρια.

    Οι περισσοτερες LCD οθονες που κυκλοφορουν εξω, οχι μονο ειναι κατωτερες σε χρωματα αλλα και σε αποδοση.
    Ασυστολο lag στο scrolling, η αφη κυριολεκτικα αναξιοπιστη και η αποδοση της οθονης τραγικη.

    Εν τελει, πηγα στο επισημο service και την αλλαξα.
    Και μιλαμε για μια πολυ απλη οθονη LCD 4ετιας που παρολα αυτα, δυσκολα βρισκεις παρομοια με τα ιδια υψηλα standards.
    Θα θελα να 'ξερα, οι ιμιτασιον AMOLED οθονες ποσο τραγικες θα ειναι.


    - - - Updated - - -



    Εμεις οι μηλοκλεφτες, τα φυσαμε τα λεφτα.
    Ποιο ειναι το προβλημα σου και χαρακτηριζεις ενα user group τραγικο;
    στο εμποριο υπαρχουν διαφορες οθονες, εγω θελω να μας πεις ποσα πληρωσες εσυ για την αλλαγη που πηγες σε ενα certified επισκευαστικο κεντρο και ποσα στο πρωτο καταστημα. εν ετη 2019 νομιζω οτι ειμαστε πιο εξυπνοι και πιο ανοιχτομυαλοι με πιο φιλελευθερες αποψεις και οχι τοσο συντηριτικες που μας γυρνανε ποσα χρονια πισω , γιατι αυτο κανει η μηλοεταιρεια.

  14. #44
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλάμε για αλλαγή με Noname, μιλάμε ακόμα και για αλλαγή με Original αλλά απο μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
    Ακριβώς, στα λόγια μου έρχεσαι
    Στις σοβαρές χώρες, που η αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου είναι πολύ συνηθισμένη ακόμα και σε αυτοκίνητα 2-3 ετών, είναι μεγάλο bonus να έχεις full service history και ειδικά από αντιπροσωπία.
    Οποιοσδήποτε νοιώθει ασφάλεια αν ξέρει ότι η (όποια) αλλαγή έγινε σε επίσημο/εξουσιοδοτημένο service, άσε που αν είναι από επίσημο/εξουσιοδοτημένο service έχεις και επίσημη εγγύηση για το ανταλλακτικό. Αν μου βάλει original οθόνη ο μαστρονίκος στην γωνία, τι έχω; (btw, που θα βρει original ανταλλακτικό το κάθε μαγαζί; και ποιος εγγυάται σε εμένα που θα το πληρώσω ότι θα είναι πράγματι original και όχι σαν τα original του ebay; )

    Ξέρω περίπτωση που μπαταρία μετά από αλλαγή σε αντιπροσωπία φούσκωσε κάποιους μήνες μετά την αλλαγή και έδωσαν "καινούργιο" (refurbished) τηλέφωνο. Ο μαστρονίκος τι θα έκανε στην περίπτωση αυτή;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σίγουρος πως αυτός που το πουλάει μεταχειρισμένο θα θεωρεί και αυτός λογικό το ότι αφού πλήρωσε την επισκευή σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ακριβότερα απο ότι σε κάποιον άλλον με original ανταλλακτικό να το χρεώσει και στο πόσο που ζητάει, τουλάχιστον τώρα θα μπορεί να λέει apple repaired και authorized like new.
    like new φυσικά και όχι, αλλά παραπάνω αξία θα έχει. Σε όλα τα μεταχειρισμένα (όχι μόνο κινητά) η σειρά είναι like new > authorised service > μαστρονίκος στην γωνία

    Είτε σας αρέσει είτε όχι, πρόσβαση στο service history του κινητού είναι μεγάλο plus. είτε για αγορά μεταχειρισμένου είτε για σένα που θα ξέρεις ότι σου έβαλαν σωστή οθόνη και δεν πλήρωσες Κινέζο για original. Ξεκολάτε με τις εταιρείες και αν το κάνουν οι "δικοί μας" ή οι "άλλοι". Ούτε μετοχές να είχατε και οι δύο μεριές...

    Αν θες να πούμε για την υλοποίηση, δηλαδή το μήνυμα, τις 4/15 μέρες κτλ, ναι οκ, μαζί σου! Αν στο μέλλον απαγορεύσουν τελείως το τρίτο χέρι και δεν δουλεύει αν δεν είναι από πιστοποιημένο μαγαζί, εννοείται θα είναι τεράστιο φάουλ.

    Αλλά αυτά είναι άλλη κουβέντα.

  15. #45
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    148
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι κοινή πρακτική όταν μιλάμε για εξουσιοδοτημένα service το να πληρώνεις το Premium.
    Και οι άλλοι κάνουνε εκπαιδεύσεις, έχουν και την πείρα, αρκετές φόρες μπορεί να έχουν και μεγαλύτερη απο κάποιον που πλήρωσε για το certification και που συνεχίζει να πληρώνει και μετά σου λέει ξέρετε υγρασία..
    Τα «ξέρετε υγρασία» στα οποία αναφέρεσαι είναι θέμα πολιτικής εταιρείας, όχι γνώσης. Μην μπλέκεις τα θέματα. Ή μιλάμε για πολιτική εταιρείας στο τι αναλαμβάνει να επισκευάσει και υπό ποίες συνθήκες ή μιλάμε για το τι σημαίνει για service να παίρνει πιστοποίηση και πρόσβαση σε υλικά και documentation.

    Όσο για αυτό που περιγράφεις ως κοινή πρακτική, από την ώρα που το έγραψες μέχρι τώρα που απαντώ, έκανα έναν κόπο παραπάνω να μιλήσω με γνωστούς σε εξουσιοδοτημένα service (διαφόρων εταιρειών - και δεν μίλησα με το PR) και κανείς δεν μου είπε ότι κάτι τέτοιο είναι κοινή τακτική από καμιά εταιρεία με την οποία συνεργάστηκαν στο παρελθόν ή με την οποία συνεργάζονται σήμερα. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να πω κάτι, παρά μόνο να μεταφέρω ό,τι μου λένε πηγές που μου δίνουν συστηματικά λόγο να τις εμπιστεύομαι.

Σελ. 3 από 11 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας