Σελ. 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 158
  1. #46
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα «ξέρετε υγρασία» στα οποία αναφέρεσαι είναι θέμα πολιτικής εταιρείας, όχι γνώσης. Μην μπλέκεις τα θέματα. Ή μιλάμε για πολιτική εταιρείας στο τι αναλαμβάνει να επισκευάσει και υπό ποίες συνθήκες ή μιλάμε για το τι σημαίνει για service να παίρνει πιστοποίηση και πρόσβαση σε υλικά και documentation.

    Όσο για αυτό που περιγράφεις ως κοινή πρακτική, από την ώρα που το έγραψες μέχρι τώρα που απαντώ, έκανα έναν κόπο παραπάνω να μιλήσω με γνωστούς σε εξουσιοδοτημένα service (διαφόρων εταιρειών - και δεν μίλησα με το PR) και κανείς δεν μου είπε ότι κάτι τέτοιο είναι κοινή τακτική από καμιά εταιρεία με την οποία συνεργάστηκαν στο παρελθόν ή με την οποία συνεργάζονται σήμερα. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να πω κάτι, παρά μόνο να μεταφέρω ό,τι μου λένε πηγές που μου δίνουν συστηματικά λόγο να τις εμπιστεύομαι.
    https://www.vice.com/en_us/article/y...ovider-program

    Independent shops pay Apple a fee in return for "authorized" status, which gets them exclusive access to Apple training and guidebooks and the ability to buy parts directly from Apple. But authorized repair shops are only "authorized" to do a select few repairs; if a customer comes in with other easily fixable problems, the repair shop must ship the phone to Apple.
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς, στα λόγια μου έρχεσαι
    Στις σοβαρές χώρες, που η αγορά μεταχειρισμένου αυτοκινήτου είναι πολύ συνηθισμένη ακόμα και σε αυτοκίνητα 2-3 ετών, είναι μεγάλο bonus να έχεις full service history και ειδικά από αντιπροσωπία.
    Οποιοσδήποτε νοιώθει ασφάλεια αν ξέρει ότι η (όποια) αλλαγή έγινε σε επίσημο/εξουσιοδοτημένο service, άσε που αν είναι από επίσημο/εξουσιοδοτημένο service έχεις και επίσημη εγγύηση για το ανταλλακτικό. Αν μου βάλει original οθόνη ο μαστρονίκος στην γωνία, τι έχω; (btw, που θα βρει original ανταλλακτικό το κάθε μαγαζί; και ποιος εγγυάται σε εμένα που θα το πληρώσω ότι θα είναι πράγματι original και όχι σαν τα original του ebay; )

    Ξέρω περίπτωση που μπαταρία μετά από αλλαγή σε αντιπροσωπία φούσκωσε κάποιους μήνες μετά την αλλαγή και έδωσαν "καινούργιο" (refurbished) τηλέφωνο. Ο μαστρονίκος τι θα έκανε στην περίπτωση αυτή;



    like new φυσικά και όχι, αλλά παραπάνω αξία θα έχει. Σε όλα τα μεταχειρισμένα (όχι μόνο κινητά) η σειρά είναι like new > authorised service > μαστρονίκος στην γωνία

    Είτε σας αρέσει είτε όχι, πρόσβαση στο service history του κινητού είναι μεγάλο plus. είτε για αγορά μεταχειρισμένου είτε για σένα που θα ξέρεις ότι σου έβαλαν σωστή οθόνη και δεν πλήρωσες Κινέζο για original. Ξεκολάτε με τις εταιρείες και αν το κάνουν οι "δικοί μας" ή οι "άλλοι". Ούτε μετοχές να είχατε και οι δύο μεριές...

    Αν θες να πούμε για την υλοποίηση, δηλαδή το μήνυμα, τις 4/15 μέρες κτλ, ναι οκ, μαζί σου! Αν στο μέλλον απαγορεύσουν τελείως το τρίτο χέρι και δεν δουλεύει αν δεν είναι από πιστοποιημένο μαγαζί, εννοείται θα είναι τεράστιο φάουλ.

    Αλλά αυτά είναι άλλη κουβέντα.
    Πιο πίσω ακούμε πως οι οθόνες που δεν είναι της apple έχουν χάλια χρώματα, lag, δεν δουλεύει το touch κλπ και πως είναι εμφανές πως έχει αλλαχτεί, τι χρειάζεται τότε να υπάρχει το log;

    Που στην τελική, θα μπορούσε πολύ απλά να υπάρχει η καταγραφή όταν θα πάει κάποιος στις πληροφορίες συσκευής, το nagging έχει σίγουρα άλλο σκοπό.

  2. #47
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Για να βγάζει τέτοια μηνυματάκια η apple φανταστείτε που απευθύνεται...μην τυχόν και σκεφτεί κανείς κάτι έξω από το κουτί τζιζζζζ χαχαχαχαχα ρε που απευθύνεται;

  3. #48
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιο πίσω ακούμε πως οι οθόνες που δεν είναι της apple έχουν χάλια χρώματα, lag, δεν δουλεύει το touch κλπ και πως είναι εμφανές πως έχει αλλαχτεί, τι χρειάζεται τότε να υπάρχει το log;
    Και πιο πίσω ρώτησα, μη έχοντας ποτέ iphone πως θα ξέρω αν αυτό που βλέπω είναι αυτό που πληρώνω; Ή πως θα ξέρω ότι αυτός που την άλλαξε δεν πείραξε κάτι; Ή που θα ξέρω αν έχει εγγύηση η καινούργια οθόνη; Ή που θα ξέρω (αν το τηλέφωνο είναι εντός εγγύησης) ότι δεν έχει γίνει void επεισή το άνοιξε ο μαστρονίκος;

    (Φυσικά και δεν είναι όλες οι μη-original οθόνες τόσο χάλια, αλλά άστο για οικονομία κουβέντας)

    BTW, όπως quotάρεις

    Independent shops pay Apple a fee in return for "authorized" status, which gets them exclusive access to Apple training and guidebooks and the ability to buy parts directly from Apple.
    Άρα πως θα έχω original οθόνη αλλά όχι από εξουσιοδοτημένο, όπως είπες ότι μπορούσα μέχρι τώρα;

  4. #49
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.093
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Αν κρίνουμε από τα βιντεακια που ζητούσε 1000αρικο για επισκευή ή αλλιώς προτροπή για καινούργιο καταλαβαίνουμε ποιος ο στόχος της. Καθόλου παράξενο για εταιρία. Το συμφέρον της κοιτάει, ποιανού το συμφέρον θέλετε να κοιτάει του πελάτη?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #50
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πιο πίσω ρώτησα, μη έχοντας ποτέ iphone πως θα ξέρω αν αυτό που βλέπω είναι αυτό που πληρώνω; Ή πως θα ξέρω ότι αυτός που την άλλαξε δεν πείραξε κάτι; Ή που θα ξέρω αν έχει εγγύηση η καινούργια οθόνη; Ή που θα ξέρω (αν το τηλέφωνο είναι εντός εγγύησης) ότι δεν έχει γίνει void επεισή το άνοιξε ο μαστρονίκος;

    (Φυσικά και δεν είναι όλες οι μη-original οθόνες τόσο χάλια, αλλά άστο για οικονομία κουβέντας)

    BTW, όπως quotάρεις



    Άρα πως θα έχω original οθόνη αλλά όχι από εξουσιοδοτημένο, όπως είπες ότι μπορούσα μέχρι τώρα;
    The ability to buy from apple, δεν τις φτιάχνει τις οθόνες η Apple,

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_1.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  112,2 KB 
ID: 207208

  6. #51
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    OK, και πάμε στο άλλο κομμάτι που ανέφερα πριν, ποιος εγγυάται ότι είναι original και όχι Κινέζος που αγόρασε το μαγαζί στην γωνία από ebay για original;

    Anyway, επειδή βλέπω πετάς την μπάλα στην εξέδρα, σου είπα τόσους λόγους που το log είναι χρήσιμο. Έχεις κάποιο παράδειγμα που είναι κακό το να υπάρχει;
    Θα ήθελα να μπορούσα να βρω στο play store (ή στο apple store ή να έρχεται με το κάθε τηλέφωνο κτλ) μια εφαρμογή να σκανάρει τα parts μου και να βλέπω αν το τηλέφωνο που πήρα 2ο χέρι είναι μαμίσιο ή όχι. Το θεωρείς κακό όσο δεν επηρεάζει την λειτουργία;

    Το θέμα είναι η υλοποίηση όχι η ύπαρξη.

  7. #52
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, και πάμε στο άλλο κομμάτι που ανέφερα πριν, ποιος εγγυάται ότι είναι original και όχι Κινέζος που αγόρασε το μαγαζί στην γωνία από ebay για original;

    Anyway, επειδή βλέπω πετάς την μπάλα στην εξέδρα, σου είπα τόσους λόγους που το log είναι χρήσιμο. Έχεις κάποιο παράδειγμα που είναι κακό το να υπάρχει;
    Θα ήθελα να μπορούσα να βρω στο play store (ή στο apple store ή να έρχεται με το κάθε τηλέφωνο κτλ) μια εφαρμογή να σκανάρει τα parts μου και να βλέπω αν το τηλέφωνο που πήρα 2ο χέρι είναι μαμίσιο ή όχι. Το θεωρείς κακό όσο δεν επηρεάζει την λειτουργία;

    Το θέμα είναι η υλοποίηση όχι η ύπαρξη.

    Η Apple δεν κατασκευάζει οθόνες (και όχι μόνο), σαν να μου λες πως στο φορητό που θα αλλάξω την οθόνη και θα βάλω την ίδια original LG που έχει θα πρέπει να μου βγάζει μήνυμα οτι δεν είναι authorized by hp.

    Δεν πετάω κάτι στην Εξέδρα, δεν ξέρω για εσένα.
    Και το έγραψα πιο πάνω

    Που στην τελική, θα μπορούσε πολύ απλά να υπάρχει η καταγραφή όταν θα πάει κάποιος στις πληροφορίες συσκευής, το nagging έχει σίγουρα άλλο σκοπό.
    Θέλεις να το πληρώνεις premium; κανένα θέμα, αλλά παραμένει πως είναι κάτι που το πληρώνεις premium
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 27-09-19 στις 16:47.

  8. #53
    Εγγραφή
    22-08-2015
    Μηνύματα
    392
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Hol
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κρίνουμε από τα βιντεακια που ζητούσε 1000αρικο για επισκευή ή αλλιώς προτροπή για καινούργιο καταλαβαίνουμε ποιος ο στόχος της. Καθόλου παράξενο για εταιρία. Το συμφέρον της κοιτάει, ποιανού το συμφέρον θέλετε να κοιτάει του πελάτη?
    Και αυτό ακριβώς είναι πια και το πρόβλημα, δεν υπάρχει κανείς να κοιτάξει και το συμφέρον του έργου του πελάτη...στον "γενναίο νέο κόσμο του νεοφιλελευθερισμού"...ισχύει γενικότερα όλο αυτό.

  9. #54
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πετάω κάτι στην Εξέδρα, δεν ξέρω για εσένα.
    Και το έγραψα πιο πάνω

    Θέλεις να το πληρώνεις premium; κανένα θέμα, αλλά παραμένει πως είναι κάτι που το πληρώνεις premium
    ποιο πάνω όμως έγραψες ότι πλέον δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου. Μια χαρά μπορείς, απλά για 4/15 μέρες θα σου σπάει τα ... νεύρα.
    Άρα δεν διαφωνείς με το μήνυμα, μόνο με την υλοποίηση.

    Δεν ξέρω την λογική των 4/15 ημερών, πιθανόν να επανέρχεται το μήνυμα μετά από κάθε καθαρό format και να στοχεύει ακριβώς εκεί, να είναι εμφανές στην μεταπώληση

  10. #55
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό το πάντρεμα οθόνης/κινητού μου θυμίζει την Sony που παντρεύει στις κονσόλες το BD-ROM drive με την motherboard. Ευτυχώς προς στο παρόν είναι στο στάδιο του nagware η Apple, γιατί στο PS4 σου κλειδώνει τελείως την πρόσβαση σε δισκάκια.

    Άντε πες στις κονσόλες το κάνουν λόγω exclusives και σαν anti-piracy measure, αλλά εδώ;

    Υποθέτω το αντίστοιχο exclusive experience είναι το A13/iOS combo...

  11. #56
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το πάντρεμα οθόνης/κινητού μου θυμίζει την Sony που παντρεύει στις κονσόλες το BD-ROM drive με την motherboard. Ευτυχώς προς στο παρόν είναι στο στάδιο του nagware η Apple, γιατί στο PS4 σου κλειδώνει τελείως την πρόσβαση σε δισκάκια.

    Άντε πες στις κονσόλες το κάνουν λόγω exclusives και σαν anti-piracy measure, αλλά εδώ;

    Υποθέτω το αντίστοιχο exclusive experience είναι το A13/iOS combo...
    Αν πάει στα κινητά σε τέτοιο Level, έχουμε ξεφύγει...

  12. #57
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλάμε για αλλαγή με Noname, μιλάμε ακόμα και για αλλαγή με Original αλλά απο μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
    Δεν υπάρχουν original ανταλλακτικά σε μη εξουσιοδοτημένα εργαστήρια. Η οθόνη μπορεί να κατασκευάζεται από τρίτο και αυτός ο τρίτος μπορεί να βγάλει τις ίδιες οθόνες με άλλο product code και να είναι συμβατές και πολύ καλής ποιότητας αλλά δεν θα είναι original. Και ταυτόχρονα θα βγαίνουν δεκάδες άλλα μοντέλα κατώτερης ποιότητας και θα προωθούνται ως γνήσια.
    Όπως είπα και πριν, το κακό με αυτή την ιστορία είναι ότι μπορεί κόσμος να αποτραπεί να επιλέξει τρίτα επισκευαστικά κέντρα. Το καλό είναι ότι οι απατεώνες που πουλούν "original" ανταλλακτικά και κοροϊδεύουν ως επίσημα i-φτιάχνω δεν θα μπορούν πλέον εύκολα να παραπλανούν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 27-09-19 στις 17:48.

  13. #58
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dancerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο εμποριο υπαρχουν διαφορες οθονες, εγω θελω να μας πεις ποσα πληρωσες εσυ για την αλλαγη που πηγες σε ενα certified επισκευαστικο κεντρο και ποσα στο πρωτο καταστημα. εν ετη 2019 νομιζω οτι ειμαστε πιο εξυπνοι και πιο ανοιχτομυαλοι με πιο φιλελευθερες αποψεις και οχι τοσο συντηριτικες που μας γυρνανε ποσα χρονια πισω , γιατι αυτο κανει η μηλοεταιρεια.
    Αυτο θα επρεπε να το πεις πρωτα στον ευατο σου, γιατι εγω προσωπικα πηγα πρωτα με μια no-name οθονη να την αλλαξω μονος μου, και μετα απευθηνθηκα σε certified service.
    Στη μεν πρωτη περιπτωση πληρωσα 26€ (με μεταφορικα) και την επεστρεψα αρον αρον, στη δευτερη περιπτωση πληρωσα 120€ με εγγυηση καλης λειτουργιας.

    Οποτε θα σου δωσω μια συμβουλη, να εισαι πιο ανυχτομυαλος στις απαιτησεις σου και να μην κανεις εκπτωσεις στην ποιοτητα.

  14. #59
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.vice.com/en_us/article/y...ovider-program



    - - - Updated - - -



    Πιο πίσω ακούμε πως οι οθόνες που δεν είναι της apple έχουν χάλια χρώματα, lag, δεν δουλεύει το touch κλπ και πως είναι εμφανές πως έχει αλλαχτεί, τι χρειάζεται τότε να υπάρχει το log;

    Που στην τελική, θα μπορούσε πολύ απλά να υπάρχει η καταγραφή όταν θα πάει κάποιος στις πληροφορίες συσκευής, το nagging έχει σίγουρα άλλο σκοπό.
    Είπες για συνδρομή με το μήνα και πληρωμή ανά χρήση. Το quote που παραθέτεις δεν περιγράφει καν αυτό που λες, αλλά το ότι εκείνος που θέλει να πάρει τη διαπίστευση πληρώνει για να αξιολογηθεί και για πρόσβαση. Απάντησα, κατόπιν input τρίτων, σε αυτό που είπες. Τώρα λες άλλο πράγμα. Settle on something please.

    Επίσης άσχετο, όσο και αυτονόητο, είναι πως οι authorised δεν έχουν το περιθώριο να κάνουν οποιαδήποτε επισκευή, το οποίο είναι επίσης άλλο θέμα συζήτησης. Ή μένουμε on topic ή ψάχνουμε σε κάθε στροφή να χώσουμε και κάποιο επιπλέον παράπονο. Κάποτε για αλλαγή οθόνης έπρεπε να στείλουν στην Apple. Εδώ και δυο χρόνια σχεδόν, έχουν και το περιθώριο αλλά και τον εξοπλισμό από την ίδια την Apple να αναλάβουν οι ίδιοι την αλλαγή. Η πηγή που παρέθεσες είναι, πλέον, out of date. Πλέον έχουν πρόσβαση σε iCM. Για αυτό ακριβώς μπορούν και αναλαμβάνουν την αλλαγή οθόνης.

  15. #60
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    669
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19000-20000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο θα επρεπε να το πεις πρωτα στον ευατο σου, γιατι εγω προσωπικα πηγα πρωτα με μια no-name οθονη να την αλλαξω μονος μου, και μετα απευθηνθηκα σε certified service.
    Στη μεν πρωτη περιπτωση πληρωσα 26€ (με μεταφορικα) και την επεστρεψα αρον αρον, στη δευτερη περιπτωση πληρωσα 120€ με εγγυηση καλης λειτουργιας.

    Οποτε θα σου δωσω μια συμβουλη, να εισαι πιο ανυχτομυαλος στις απαιτησεις σου και να μην κανεις εκπτωσεις στην ποιοτητα.
    χαχαχα α ρε ανυχτομυαλε ελληνα που πηγες να την αλλαξεις μονος σου και εφαγες φολα btw με 80 ευρω σου πeρνουσα την original και εννοειτε με εγγυηση καλης λειτουργιας που το παρουσιαζεις δηθεν ως κατι που το δινει μονο το certified xaxaxaxaxaxaxaxaxax

Σελ. 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας