Σελ. 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 158
  1. #61
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπες για συνδρομή με το μήνα και πληρωμή ανά χρήση. Το quote που παραθέτεις δεν περιγράφει καν αυτό που λες, αλλά το ότι εκείνος που θέλει να πάρει τη διαπίστευση πληρώνει για να αξιολογηθεί και για πρόσβαση. Απάντησα, κατόπιν input τρίτων, σε αυτό που είπες. Τώρα λες άλλο πράγμα. Settle on something please.

    Επίσης άσχετο, όσο και αυτονόητο, είναι πως οι authorised δεν έχουν το περιθώριο να κάνουν οποιαδήποτε επισκευή, το οποίο είναι επίσης άλλο θέμα συζήτησης. Ή μένουμε on topic ή ψάχνουμε σε κάθε στροφή να χώσουμε και κάποιο επιπλέον παράπονο. Κάποτε για αλλαγή οθόνης έπρεπε να στείλουν στην Apple. Εδώ και δυο χρόνια σχεδόν, έχουν και το περιθώριο αλλά και τον εξοπλισμό από την ίδια την Apple να αναλάβουν οι ίδιοι την αλλαγή. Η πηγή που παρέθεσες είναι, πλέον, out of date. Πλέον έχουν πρόσβαση σε iCM. Για αυτό ακριβώς μπορούν και αναλαμβάνουν την αλλαγή οθόνης.
    Αυτό που σου έδωσα μιλάει για fee προς την Apple, καμία σχέση με εκπαίδευση ή ότι άλλο είπες.
    Σου απάντησα για το fee που είπες πως κανένας απο αυτούς που ξέρεις δεν το λαμβάνει, ξέρεις υποθέτω τι σημαίνει NDA έτσι; απο όσο βλέπω δεν θέλεις να το δεις, ουτε αυτό, ούτε την υποχρέωσή να αγοράζει μόνο απο την apple κλπ.
    Ούτε τις υποχρεώσεις να προσπαθεί να πουλήσει και άλλα πράγματα.

    Ναι καλά σας κάνει η Apple

  2. #62
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Βρε καλώς τα original !!!

  3. #63
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που σου έδωσα μιλάει για fee προς την Apple, καμία σχέση με εκπαίδευση ή ότι άλλο είπες.
    Σου απάντησα για το fee που είπες πως κανένας απο αυτούς που ξέρεις δεν το λαμβάνει, ξέρεις υποθέτω τι σημαίνει NDA έτσι; απο όσο βλέπω δεν θέλεις να το δεις, ουτε αυτό, ούτε την υποχρέωσή να αγοράζει μόνο απο την apple κλπ.
    Ούτε τις υποχρεώσεις να προσπαθεί να πουλήσει και άλλα πράγματα.

    Ναι καλά σας κάνει η Apple
    Αγαπητέ, προσέχω πολύ καλά τι γράφω, γιατί είναι η δουλειά να μου προσέχω τι γράφω. Ξέρω τι σημαίνει NDA, είναι κι αυτά μέρος της δουλειάς. Επίσης μέρος της δουλειάς είναι και το να έχω πηγές και να τις διαχειρίζομαι με τρόπο που να μην τις εκθέτει σε τέτοιες περιπτώσεις. Σε όλην αυτήν τη συζήτηση δεν έχω πάρει καθόλου θέση, υπέρ ή κατά, προσπαθώ να συμπληρώσω συγκεκριμένες πληροφορίες και γεγονότα. Αν η στάση σου έναντι τέτοιας προσπάθειας είναι η τυχαία προσωπική αμφισβήτηση αντί για παράθεση άλλων γεγονότων, sure, keep at it. Απλά μην περιμένεις σε βγάλει κάπου.

    Αν έλεγες ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν όντως έχω πηγές της προκοπής και κατάλληλες για το θέμα, θα το δεχόμουν. Γιατί όντως δεν μπορείς να το γνωρίζεις από τη μεριά σου, οπότε καταλαβαίνω πώς μπορεί να χωρά δυσπιστία. Αλλά αφού θες να αντιμετωπίσεις ως δεδομένο ότι αποκλείεται να έχω πρόσβαση σε ποιοτική πληροφορία, χωρίς να μπορείς να στηρίξεις κάπου τέτοια εντύπωση, είναι δύσκολο, έως αδύνατο, να ασχοληθούμε με την ουσία των πραγμάτων. Δεν λειτουργούν έτσι οι συζητήσεις και δη οι καλή τη πίστη συζητήσεις.

  4. #64
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ, προσέχω πολύ καλά τι γράφω, γιατί είναι η δουλειά να μου προσέχω τι γράφω. Ξέρω τι σημαίνει NDA, είναι κι αυτά μέρος της δουλειάς. Επίσης μέρος της δουλειάς είναι και το να έχω πηγές και να τις διαχειρίζομαι με τρόπο που να μην τις εκθέτει σε τέτοιες περιπτώσεις. Σε όλην αυτήν τη συζήτηση δεν έχω πάρει καθόλου θέση, υπέρ ή κατά, προσπαθώ να συμπληρώσω συγκεκριμένες πληροφορίες και γεγονότα. Αν η στάση σου έναντι τέτοιας προσπάθειας είναι η τυχαία προσωπική αμφισβήτηση αντί για παράθεση άλλων γεγονότων, sure, keep at it. Απλά μην περιμένεις σε βγάλει κάπου.

    Αν έλεγες ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν όντως έχω πηγές της προκοπής και κατάλληλες για το θέμα, θα το δεχόμουν. Γιατί όντως δεν μπορείς να το γνωρίζεις από τη μεριά σου, οπότε καταλαβαίνω πώς μπορεί να χωρά δυσπιστία. Αλλά αφού θες να αντιμετωπίσεις ως δεδομένο ότι αποκλείεται να έχω πρόσβαση σε ποιοτική πληροφορία, χωρίς να μπορείς να στηρίξεις κάπου τέτοια εντύπωση, είναι δύσκολο, έως αδύνατο, να ασχοληθούμε με την ουσία των πραγμάτων. Δεν λειτουργούν έτσι οι συζητήσεις και δη οι καλή τη πίστη συζητήσεις.
    Μάλιστα, με λίγα λόγια μου λες πως εγω δεν μπορώ να γνωρίζω για τις πηγές σου, αλλά εσύ μπορείς να ξέρεις τις δικές μου!
    Sorry άλλα΄δεν πάει έτσι.

    Αγαπητέ σου έδωσα λινκ που μιλάει ακριβώς για αυτό το πράγμα, αν θέλεις μου δίνεις και εσύ κάποιο λίνκ που να μιλάει για αυτό που λες εσύ.

    Ξέρεις παλιότερα είχανε πιάσει μια άλλη μεγάλη με το όνομα Intel να κάνει ότι κάνει η Apple με τους authorized και τελικά έφαγε ενα πολύ καλό πρόστιμο η Intel
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 27-09-19 στις 22:23.

  5. #65
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα, με λίγα λόγια μου λες πως εγω δεν μπορώ να γνωρίζω για τις πηγές σου, αλλά εσύ μπορείς να ξέρεις τις δικές μου!
    Sorry άλλα΄δεν πάει έτσι.

    Αγαπητέ σου έδωσα λινκ που μιλάει ακριβώς για αυτό το πράγμα, αν θέλεις μου δίνεις και εσύ κάποιο λίνκ που να μιλάει για αυτό που λες εσύ.

    Ξέρεις παλιότερα είχανε πιάσει μια άλλη μεγάλη με το όνομα Intel να κάνει ότι κάνει η Apple με τους authorized και τελικά έφαγε ενα πολύ καλό πρόστιμο η Intel
    Πες, με βάση τα ελληνικά ως γλώσσα, πού προκύπτει ότι αμφισβήτησα πηγή σου; Είπα ότι το Vice είναι out of date. Παρέθεσα εξήγηση. Οι authorised έχουν πρόσβαση σε πράγματα που το άρθρο λέει ότι δεν έχουν. Είναι του 2017. Από τότε τα πράγματα έχουν αλλάξει. Εγώ παρέθεσα πληροφορίες που έχω για το 2019. Έστω ότι είναι αναληθείς. Ακόμη κι έτσι, όλο αυτό δεν λέγεται αμφισβήτηση. Όχι στα ελληνικά τουλάχιστον.

    Από τη μία με ρωτάς αν ξέρω τι εστί NDA, από την άλλη θέλεις link για πληροφορίες που μοιράστηκαν άνθρωποι μαζί μου κατ' ιδίαν. Πρακτική προσέγγιση.

  6. #66
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Η apple ανεκαθεν ειχε αυτήν την νοοτροπία. Κάποια στιγμή δεν της βγήκε και είχε κοντέψει να κλείσει.
    Τώρα έχει μαζέψει αρκετά χρήματα, έχει -ακόμα- αξιοπρεπέστατα προιόντα που πουλάνε (αν και με τρελό καπέλο για αυτά που προσφέρουν) και κλείνει ξανά τις πόρτες σε τρίτους. Προσεχώς περισσότερα και στα mac.

    Για το μήνυμα που βγάζει κακώς πέφτετε κάποιοι από τα σύννεφα και ψάχνετε για σωστό-λάθος, ηθικό-ανήθικο, συμφέροντα καταναλωτή, επισκευαστή κτλ.

    Μακροπρόθεσμα πάντως δεν βλέπω να της βγαίνει αν συνεχίσει έτσι και δεν βγάλει κάτι ιδιαίτερο να υπερασπιστεί το premium status που προωθεί.
    Προς το παρόν το κάνει γιατί μπορεί.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iml : 27-09-19 στις 23:58.
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  7. #67
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πες, με βάση τα ελληνικά ως γλώσσα, πού προκύπτει ότι αμφισβήτησα πηγή σου; Είπα ότι το Vice είναι out of date. Παρέθεσα εξήγηση. Οι authorised έχουν πρόσβαση σε πράγματα που το άρθρο λέει ότι δεν έχουν. Είναι του 2017. Από τότε τα πράγματα έχουν αλλάξει. Εγώ παρέθεσα πληροφορίες που έχω για το 2019. Έστω ότι είναι αναληθείς. Ακόμη κι έτσι, όλο αυτό δεν λέγεται αμφισβήτηση. Όχι στα ελληνικά τουλάχιστον.

    Από τη μία με ρωτάς αν ξέρω τι εστί NDA, από την άλλη θέλεις link για πληροφορίες που μοιράστηκαν άνθρωποι μαζί μου κατ' ιδίαν. Πρακτική προσέγγιση.
    Θα έλεγα πως είμαι πιο πολλά χρόνια απο εσένα εκεί εξω.
    αλλά ας το πάμε με το δικό σου σκεπτικό, μια απλή ερώτηση.
    Έχεις ενα Iphone καινούργιο, που δεν έχει δουλέψει ποτέ του, έχεις και ενα Iphone που του έχει χαλάσει η οθόνη, βγάζεις την 101% original οθόνη απο αυτό που δεν έχει δουλέψει πότε του και την βάζεις στο άλλο με το πρόβλημα, μάντεψε..... θα σου βγάλει μήνυμα οτι δεν είναι original οθόνη.

    Δεν υπάρχει κάτι out of date, αν κάποιος θέλει προσβαση στο λογισμικό της apple θα πρέπει να πληρώνει το fee που ζητάει η εταιρία.
    Αλλιώς όλοι θα ήταν authorized

  8. #68
    Εγγραφή
    25-06-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300Mbps/30Mbps
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα πως είμαι πιο πολλά χρόνια απο εσένα εκεί εξω.
    αλλά ας το πάμε με το δικό σου σκεπτικό, μια απλή ερώτηση.
    Έχεις ενα Iphone καινούργιο, που δεν έχει δουλέψει ποτέ του, έχεις και ενα Iphone που του έχει χαλάσει η οθόνη, βγάζεις την 101% original οθόνη απο αυτό που δεν έχει δουλέψει πότε του και την βάζεις στο άλλο με το πρόβλημα, μάντεψε..... θα σου βγάλει μήνυμα οτι δεν είναι original οθόνη.

    Δεν υπάρχει κάτι out of date, αν κάποιος θέλει προσβαση στο λογισμικό της apple θα πρέπει να πληρώνει το fee που ζητάει η εταιρία.
    Αλλιώς όλοι θα ήταν authorized
    Το Vice λέει ότι οι authorised δεν έχουν iPhone Calibration Machine. Αυτό δεν ισχύει πλέον. Αυτόματα το άρθρο είναι out of date ως προς αυτό το σημείο και το ανέφερα και πιο πάνω. Η άρνηση δεν αλλάζει ότι πριν ίσχυε το Χ και πλέον ισχύει το Ψ. Ένα γεγονός, είναι γεγονός.

    Η αρχική σου τοποθέτηση έλεγε για χρέωση ανά χρήση και μηνιαία συνδρομή προς την Apple. Την οποία δεν υποστηρίζει το ίδιο σου το link. Διασταύρωσα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Και διασταύρωσα ότι δεν ισχύει κάτι ανάλογο και σε άλλους κατασκευαστές. Κι έκανα αυτόν τον κόπο ακριβώς επειδή παρουσίασες το πλάνο αυτό ως το σύνηθες και ήθελα να δω αν ισχύει. Αν άλλο εννοούσες κι άλλο έγραφες στην αρχή είναι κάτι που δεν μπορεί να απασχολήσει κάποιον άλλον πέραν εσού.

    Λες για το μήνυμα, λες και είπα εγώ κάπου ότι συμβαίνει κάτι άλλο. Σε άλλο συνομιλητή είπα και πώς θα προτιμούσα να λειτουργεί κάτι τέτοιο. Επίσης το παράδειγμα που φέρνεις είναι γλωσσικά και εννοιολογικά άκυρο. Τι πάει να πει «με το δικό σου σκεπτικό ... θα σου βγάλει το μήνυμα Χ»; Ποιο σκεπτικό μου και πώς συνδέεται το όποιο σκεπτικό μου με αυτό που αναφέρεις; Λες επίσης ότι θα μου κάνεις ερώτηση με βάση το σκεπτικό μου. Δεν κάνεις καμία ερώτηση.

    Σε ρώτησα πριν πού προκύπτει σε γραπτό μου η αμφισβήτηση; Η απάντησή σου είναι «θα έλεγα πως είμαι πιο πολλά χρόνια από εσένα εκεί έξω». Αν υποθέσουμε ότι αυτή είναι κάποιου είδους απόπειρα για απάντηση στην προκειμένη.

    Προηγουμένως εξήγησα ο ίδιος γιατί είναι λογικό να δυσπιστείς έναντι κάποιων πραγμάτων που μετέφερα από πηγές μου και δικαιολόγησα εκ των προτέρων τη δυσπιστία σου γιατί, όντως, δεν γίνεται να ξέρεις αν οι πηγές μου είναι έμπιστες και πόσο. Στο δίνω στο πιάτο και, παρά ταύτα, η απάντησή σου σε αυτό ήταν «Μάλιστα, με λίγα λόγια μου λες πως εγω δεν μπορώ να γνωρίζω για τις πηγές σου, αλλά εσύ μπορείς να ξέρεις τις δικές μου!». Το δεύτερο σκέλος της απάντησής σου δεν το ισχυρίστηκα ποτέ.

    Μου βάζεις λοιπόν λόγια που δεν είπα ποτέ, δεν ολοκληρώνεις τις ίδιες σου τις σκέψεις, ό,τι και να ρωτήσω αποφεύγεις να απαντήσεις ή απλά απαντάς με ήπια προσβολή.

    Thanks for participating. You've been of great help to this debate. Cheers.

  9. #69
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Να πάμε και στην πράξη. Το έκανε, ποιος άλλος, το ifixit και έβγαλε μήνυμα με οθόνη από άλλο iPhone. Ακολουθούν την ίδια μεθοδολογία με την μπαταρία. Το μήνυμα δεν αφορά μόνο το ανταλλακτικό αλλά συνολικά την επισκευή που γίνεται εκτός της ζώνης ελέγχου του κατασκευαστή.
    Το συγκεκριμένο δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Στην πράξη οι πιθανότητες για τέτοια επισκευή είναι εξαιρετικά μικρές. Στην Ελλάδα δεν ενδιαφέρει και το πρόγραμμα με την παροχή γνήσιων ανταλλακτικών και εργαλείων σε τρίτους επισκευαστές. Θα αργήσει να φτάσει στην Ευρώπη, Ελλάδα μάλλον δεν θα ακουμπήσει και οι τιμές θα είναι πιθανότατα απαγορευτικές.
    Ναι, αποθαρρύνει επισκευές από τρίτους η Apple, ναι, αποθαρρύνει και απατεώνες να μιλούν για γνήσια ανταλλακτικά με φτηνότερες επισκευές. Μου αρέσει που υπάρχει αφού υπάρχουν περιστατικά, ακόμα και στο χωριό μου, που έμπαινε κινητό για αλλαγή μπαταρίας και έφευγε με οθόνη μαϊμού. Δεν μου αρέσει ο τρόπος που δουλεύει. Να υπάρχει ενημέρωση που να μην μπορεί να σβήσει ο επισκευαστής αλλά να μην ενοχλεί τον χρήστη. Βγάλε του ένα μήνυμα μετά από 3 μέρες, ένα δεύτερο στην βδομάδα και μετά μόνο στις ρυθμίσεις.

    Καλώς ή κακώς η συγκεκριμένη είδηση (ενημέρωση από την Apple πιο σωστά, αγγίζει τους πάντες. Ότι φέρνει η Apple στην αγορά που της αποφέρει κέρδη, οι υπόλοιποι μεγάλοι σύντομα το αντιγράφουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 28-09-19 στις 15:41.

  10. #70
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dancerman Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχαχα α ρε ανυχτομυαλε ελληνα που πηγες να την αλλαξεις μονος σου και εφαγες φολα btw με 80 ευρω σου πeρνουσα την original και εννοειτε με εγγυηση καλης λειτουργιας που το παρουσιαζεις δηθεν ως κατι που το δινει μονο το certified xaxaxaxaxaxaxaxaxax
    Πες το ετσι φιλτατε, οτι χολιαζεις με μονο γνωμονα το μαγαζι σου

  11. #71
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yaponvezos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Vice λέει ότι οι authorised δεν έχουν iPhone Calibration Machine. Αυτό δεν ισχύει πλέον. Αυτόματα το άρθρο είναι out of date ως προς αυτό το σημείο και το ανέφερα και πιο πάνω. Η άρνηση δεν αλλάζει ότι πριν ίσχυε το Χ και πλέον ισχύει το Ψ. Ένα γεγονός, είναι γεγονός.

    Η αρχική σου τοποθέτηση έλεγε για χρέωση ανά χρήση και μηνιαία συνδρομή προς την Apple. Την οποία δεν υποστηρίζει το ίδιο σου το link. Διασταύρωσα ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Και διασταύρωσα ότι δεν ισχύει κάτι ανάλογο και σε άλλους κατασκευαστές. Κι έκανα αυτόν τον κόπο ακριβώς επειδή παρουσίασες το πλάνο αυτό ως το σύνηθες και ήθελα να δω αν ισχύει. Αν άλλο εννοούσες κι άλλο έγραφες στην αρχή είναι κάτι που δεν μπορεί να απασχολήσει κάποιον άλλον πέραν εσού.

    Λες για το μήνυμα, λες και είπα εγώ κάπου ότι συμβαίνει κάτι άλλο. Σε άλλο συνομιλητή είπα και πώς θα προτιμούσα να λειτουργεί κάτι τέτοιο. Επίσης το παράδειγμα που φέρνεις είναι γλωσσικά και εννοιολογικά άκυρο. Τι πάει να πει «με το δικό σου σκεπτικό ... θα σου βγάλει το μήνυμα Χ»; Ποιο σκεπτικό μου και πώς συνδέεται το όποιο σκεπτικό μου με αυτό που αναφέρεις; Λες επίσης ότι θα μου κάνεις ερώτηση με βάση το σκεπτικό μου. Δεν κάνεις καμία ερώτηση.

    Σε ρώτησα πριν πού προκύπτει σε γραπτό μου η αμφισβήτηση; Η απάντησή σου είναι «θα έλεγα πως είμαι πιο πολλά χρόνια από εσένα εκεί έξω». Αν υποθέσουμε ότι αυτή είναι κάποιου είδους απόπειρα για απάντηση στην προκειμένη.

    Προηγουμένως εξήγησα ο ίδιος γιατί είναι λογικό να δυσπιστείς έναντι κάποιων πραγμάτων που μετέφερα από πηγές μου και δικαιολόγησα εκ των προτέρων τη δυσπιστία σου γιατί, όντως, δεν γίνεται να ξέρεις αν οι πηγές μου είναι έμπιστες και πόσο. Στο δίνω στο πιάτο και, παρά ταύτα, η απάντησή σου σε αυτό ήταν «Μάλιστα, με λίγα λόγια μου λες πως εγω δεν μπορώ να γνωρίζω για τις πηγές σου, αλλά εσύ μπορείς να ξέρεις τις δικές μου!». Το δεύτερο σκέλος της απάντησής σου δεν το ισχυρίστηκα ποτέ.

    Μου βάζεις λοιπόν λόγια που δεν είπα ποτέ, δεν ολοκληρώνεις τις ίδιες σου τις σκέψεις, ό,τι και να ρωτήσω αποφεύγεις να απαντήσεις ή απλά απαντάς με ήπια προσβολή.

    Thanks for participating. You've been of great help to this debate. Cheers.
    Το λινκ απο το vice μιλάει για fee στην Apple, ναι δεν μιλάει για fee ανα επισκευή, αλλά μιλάει για fee.
    Ακόμα μιλάει για κάποιες υποχρεώσεις, όπως αγορά ανταλλακτικών μόνο απο την Apple, μιλάει για υποχρέωση να προσπαθούν να πουλήσουν και άλλες υπηρεσίες της Apple, κάτι που γίνεται φυσικά και σε άλλα εξουσιοδοτημένα service.

    Αν δεν ήθελε extras τότε όλοι θα ήταν εξουσιοδοτημένα service κάτι που δεν ισχύει

  12. #72
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι φέρνει η Apple στην αγορά που τις αποφέρει κέρδη, οι υπόλοιποι μεγάλοι σύντομα το αντιγράφουν.
    Μεγάλη αλήθεια αυτό. Άπειρα τα παραδείγματα.

  13. #73
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Εκτός από το "τις"

  14. #74
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγάλη αλήθεια αυτό. Άπειρα τα παραδείγματα.
    Οι άλλοι το κάνουν εδώ και χρόνια σε enterprise καταστάσεις, κανένας δεν έχει ως τώρα προσπαθήσει να το κάνει σε home users.
    Πχ η HP παίρνει ενα seagate δίσκο και βάζει άλλο firmware, αν θέλεις Hot swap και λοιπά καλούδια θα το πληρώσεις.


    Νομίζω πως πολύ σωστά τα λέει o Louis


  15. #75
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ενα Iphone καινούργιο, που δεν έχει δουλέψει ποτέ του, έχεις και ενα Iphone που του έχει χαλάσει η οθόνη, βγάζεις την 101% original οθόνη απο αυτό που δεν έχει δουλέψει πότε του και την βάζεις στο άλλο με το πρόβλημα, μάντεψε..... θα σου βγάλει μήνυμα οτι δεν είναι original οθόνη.
    Μόνο αν η αλλαγή γίνει από μη εξουσιοδοτημένο service, το οποίο όπως είπαμε νωρίτερα είναι πάρα πολύ καλό να φαίνεται στο ιστορικό του τηλεφώνου.

    Έχει πλάκα πάντως πως από το "δεν θα μπορείς να αλλάξεις οθόνη" πήγαμε στο "θα μπορείς αλλά θα κάνει nagging" και τελικά στο "τους καημένους τους εξουσιοδοτημένους που θα πρέπει να πληρώνουν fee".

    Το έκανε η apple βγήκαν οι από δω haters να κράξουν πριν καν διαβάσουν την είδηση (γιαυτό και αλλάζουν κάθε 10 post άποψη).
    Αν το έκανε η Samsung θα έβγαιναν οι iphonάδες να γελάνε και οι samsung haters να λένε "γίνεται νέα apple".
    Αν το έκανε η google γενικά στο android (ξέρω δεν είναι κατασκευαστής, γενικά μιλάω) θα έκραζαν οι iphonάδες και θα το δικαιολογούσαν οι άλλοι.
    ΟΚ, λογικό αυτό καθώς μιλάμε για fanboys.

    Αν όμως (τελείως υποθετικό σενάριο) έβγαινε καμιά ΕΕ και έλεγε πρέπει υποχρεωτικά να φαίνεται το service history ενός κινητού για να ξέρει ο καταναλωτής τι αγοράζει, όλοι οι αποπάνω θα λέγανε καλά κάνει και γιατί δεν το έκαναν ήδη οι κατασκευαστές από μόνοι τους κτλ κτλ κτλ

    Anyway..

Σελ. 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας