Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-23 από 23
  1. #16
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εγώ το μόνο που θέλω είναι το traffic του PC1 να πηγαίνει μόνο στο PC1 και όχι και στο PC2 και αντίστροφα,
    δεν έχω το υπόβαθρο να ασχοληθώ σε βάθος με το θέμα γι' αυτό ρωτάω εδώ για να μάθω από εσάς που έχετε ασχοληθεί

    και επίσης ρώτησα να μου εξηγήσει κάποιος χονδρικά ποια είναι η διαφορά του managed με το unmanged, διάβασε λίγο πιο πάνω αν θέλεις.

    αυτό το switch που παρέθεσα θέλει να του κάνω εγώ κάποιο set up ή είναι plug and play;;
    έχει σημασία για εμένα.

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εφόσον 2 ή περισσότερες δικτυακές συσκευές συνδέονται σε ένα switch, η μεταξύ τους επικοινωνία γίνεται άμεσα χωρίς να επεμβαίνει ο router.
    Η επικοινωνία αυτών των συσκευών, γίνεται μέσω των αντίστοιχων θυρών που είναι συνδεδεμένες και όχι με άλλες του ίδιου switch. Μόνο σε Hub τα δεδομένα από μία θύρα οδεύουν ταυτόχρονα σε όλες τις άλλες.

    Ένα unmanaged switch είναι μία απλή συσκευή που επιτρέπει την επικοινωνία μεταξύ των δικτυακών συσκευών που συνδέονται πάνω του. Δεν παίρνει ΙΡ και δεν υπάρχει τρόπος να ρυθμισθεί, παρά δουλεύει αόρατα μόλις ενεργοποιηθεί.
    Η κύρια διαφορά του managed switch, είναι ότι παίρνει ΙΡ στο τοπικό δίκτυο και ρυθμίζεται ανάλογα τις επιλογές του χρήστη και τις λειτουργίες που έχει (π.χ. QoS, VLAN, SMTP, Mirroring κλπ).
    Από την στιγμή που δεν γνωρίζεις την διαφορά managed/unmanaged switch, δεν το χρειάζεσαι καθόλου, οπότε δεν αξίζει να ξοδευθείς άσκοπα.

  3. #18
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    jkoukos

    μου απαντάς πολύ θεωρητικά και δεν λύνω τις απορίες μου, σε ευχαριστώ πάντως που συμμετέχεις

    εγώ ρώτησα αν το switch που παρέθεσα πιο πάνω θέλει κάποιο set up ή όχι,
    γράφει ότι είναι unmanged, αυτό τι σημαίνει;
    μήπως ότι δεν θέλει set up;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ρέα : 29-09-19 στις 16:36.

  4. #19
    Εγγραφή
    21-03-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    VMG8623-T50B & Debian
    Το TP-LINK TL-SG1005D που παρέθεσες είναι unmanaged. Δεν χρειάζεται (ούτε και δέχεται) ρυθμίσεις, είναι απολύτως plug & play.
    - Κάνετε τη δουλειά σας γρήγορα, αξιόπιστα, με ασφάλεια, χωρίς τεχνητούς περιορισμούς και δωρεάν με το Linux.
    - Οι δίσκοι χαλάνε! Σκεφτείτε τα αρχεία σας πριν την πατήσετε. Κάνετε τακτικά backup.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ρέα Εμφάνιση μηνυμάτων
    jkoukos

    μου απαντάς πολύ θεωρητικά και δεν λύνω τις απορίες μου, σε ευχαριστώ πάντως που συμμετέχεις

    εγώ ρώτησα αν το switch που παρέθεσα πιο πάνω θέλει κάποιο set up ή όχι,
    γράφει ότι είναι unmanged, αυτό τι σημαίνει;
    μήπως ότι δεν θέλει set up;
    Σου γράφω ξεκάθαρα ότι τα unmanaged ΔΕΝ έχουν ΙΡ και ΔΕΝ ρυθμίζονται. Τα βάζεις στην πρίζα και απλά παίζουν.

  6. #21
    Εγγραφή
    07-04-2019
    Μηνύματα
    633
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου γράφω ξεκάθαρα ότι τα unmanaged ΔΕΝ έχουν ΙΡ και ΔΕΝ ρυθμίζονται. Τα βάζεις στην πρίζα και απλά παίζουν.
    περισσότερο με απασχολούσε το θέμα του διαχωρισμού του bandwidth,
    δηλ. αν σε ένα switch έχω συνδέσει 2 PC και έχω μια 100Mbps σύνδεση, τα 50 θα πάνε στο PC1 και τα άλλα 50 στο PC2,

    και όταν το ενα PC ειναι off όλη τα 100 τα χρησιμοποιεί το άλλο PC που δουλεύει;

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ανάλογα την περίπτωση (πόσο όγκο δεδομένων ανεβοκαταβάζει το καθένα), μπορεί να τραβήξουν όλο ή μέρος του bandwidth της σύνδεσης με το διαδίκτυο.
    Αλλά ας πάρουμε την δυσχερέστερη περίπτωση, με 1 ή 2 PC να κατεβάζουν φουλ από το Internet:
    α. Αν είναι μόνο ένα, θα κάνει χρήση όλου του διαθέσιμου bandwidth.
    β. Αν είναι 2, θα μοιρασθούν το διαθέσιμο bandwidth. Αλλά μην περιμένεις να είναι εξίσου το ίδιο. Αυτό το αποφασίζει ο router ανάλογα διάφορους παράγοντες.

    Και στις 2 περιπτώσεις, το switch δεν επηρεάζει καθόλου, καθώς η ταχύτητα κάθε θύρας έχει δυνατότητα να μεταφέρει πολλαπλάσιο bandwidth από αυτό που έχει η σύνδεσή σου με το διαδίκτυο.
    Οπότε η απάντηση στο ερώτημά σου, είναι ότι το switch είναι ουδέτερο ως προς την επικοινωνία των υπολογιστών. Θα στείλει και θα λάβει τα δεδομένα, ταυτόχρονα την ίδια στιγμή.

  8. #23
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε εκεί ένα QoS (Quality of Service) και τελείωσε η υπόθεση όπως σου είπε.
    Και διάβασε καλά τα δίκτυα αν σε ενδιαφέρει να μάθεις περισσότερα πράγματα.

    - - - Updated - - -

    Αν δεν υποστηρίζει QoS το ρούτερ σου μπορείς να το κάνεις μέσα απο το λειτουργικό ανάλογα τι έχεις windows, IOS,Linux.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας