Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    16-07-2009
    Περιοχή
    ioannina / kardamitsia
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    17.1 / 5
    ISP
    Forthnet
    Router
    vr600v2
    SNR / Attn
    10(dB) / 20.9(dB)
    Να σας πω και εγώ την ιστορία μου.

    Είμαι στο πρόγραμμα 3play της Nova/Forthnet για πολλά χρόνια. Ποτέ δεν είχα σοβαρό πρόβλημα ούτε τους έβαλα ποτέ το μαχαίρι στο λαιμό, παρότι γίνονταν με τον καιρό υποβαθμίσεις ταχύτητας, από 13 τότε σε 11 σε 9 σε 8 και κάτσαμε στα 5 τελικά. Και εκείνοι σε ανανεώσεις του συμβολαίου, κάτι λίγα μου κατεβάζανε κάθε φορά

    Δεν θυμάμαι πριν από πόσο καιρό μας είχαν πάρει τηλέφωνο εάν θέλουμε να αναβαθμίσουμε με vdsl 50΄με ένα τάλιρο και φυσικά είπαμε ναι. Είδαμε τα 5-6-7 να γίνονται 37-40.
    Έγινε και μια ανανέωση συμβολαίου ενδιάμεσα με αυτό το status και σχετικά δεύτερη μείωση τιμής στο πακέτο και εκεί ήμασταν περίπου στα 38-42mbps.

    Ξαφνικά πριν ένα μήνα καθώς έκανα ένα τεστ ταχύτητας βλέπω 17.1 mbps. Κοιτάω τo router - status, τα ίδια.(μέγιστο 19mbps έγραφε)

    Παίρνω τηλ. Νova δηλώνω βλάβη και να μη τα πολυλογώ ο τεχνικός της nova βεβαίωσε ότι η βλάβη είναι δική τους και όχι δική μου.

    Ρωτάω, τι κάνουμε, θα το δηλώσουμε βλάβη στον ΟΤΕ μου λένε και εκεί μείναμε.

    Ορίζεται και ημερομηνία και περιμένω το συνεργείο του ΟΤΕ.

    Το συνεργείο το είδα κατά λάθος, ούτε καν με ενόχλησαν, πήγαν στην κολώνα, κάτι μέτρησαν και έγιναν καπνός.
    Λέω αυτή είναι εταιρία. Μπράβο.

    Με παίρνει μετά 1 ή 2 μέρες η Nova για ενημέρωση, ρωτάω τι έγινε, μου λέει δεν γίνεται τίποτε.
    Τι εννοείτε, της λέω;

    Η ΒΛΑΒΗ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΕΠΙΛΥΣΙΜΗ … κατά δήλωση ΟΤΕ.
    Την ξαναρωτάω τι εννοείτε, αν δεν μπορεί να τη λύσει ο ΟΤΕ τότε ποιος;
    Μου λέει ότι πάντως αναγνωρίζουν την βλάβη και ότι είναι δική τους υπαιτιότητα και ότι λογικά πρέπει να με πάρουν από κάποιο άλλο τμήμα να μου κάνουν προσφορά ώστε να παραμείνω πελάτης τους ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ είμαστε ελεύθεροι να αλλάξουμε ακόμα και πάροχο άμα θέλουμε.
    Δηλαδή με λίγα λόγια αυτό ήταν, 17 mbps για τώρα και στο μέλλον με το fiber βλέπουμε.

    Παρότι μου κόστισε πολύ αυτή η καθαρή υποβάθμιση (δεν με ενδιαφέρει για ποιον λόγο, άμα δεν μπορούν να το λύσουν να φωνάξω εγώ τότε κάποιον να το λύσει!) συμφωνήσαμε με την γυναίκα μου ναι μείνουμε Nοva αλλά να κόψουμε την τηλεόραση και να πάμε σε ένα πακέτο που διαφημίζει τώρα 23 ευρώ με σταθερά/κινητά μέχρι 24mbps (και ίσως πάλι με vdsl όπως ήμουν μέχρι τώρα να πιάνουμε τα 17 διότι με το μέχρι 24 πιάναμε 5-6mbps).
    Μάλιστα η κυρία που μίλησα μου είπε ότι χωρίς την τηλεόραση περίπου στα 28 βγαίνει με το υποτυπώδες vdsl (17) αλλά επειδή είμαστε και παλιοί θα μας κάνουν και καλή τιμή, άντε λέω εγώ να μας το δώσουν 23 ή 25 ευρώ.
    Ωραία, λέω, ας περιμένουμε την προσφορά.

    Ακολούθησε σιγή ασυρμάτου…. Εβδομάδας και βάλε.
    Επειδή δουλεύουμε κιόλας, ξεχνιόμαστε και περνάνε οι μέρες… τα ξέρετε αλλά υπήρχε η απορία, στο μυαλό, τι διάολο, ακόμα δεν πήραν;

    Οπότε παίρνω πάλι το support και εξηγώ το θέμα και ότι θέλω από το 3play να πάω στο 2play χωρίς τηλεόραση, το βλέπει στην οθόνη ότι είναι ΜΗ ΕΠΙΛΥΣΙΜΟ και μου λέει ότι θα το δρομολογήσει να με πάρει κάποιος συνεργάτης.
    Παίρνει λοιπόν 5 παρά ήταν το απόγευμα μια, κατά τα άλλα, ευγενέστατη κυρία, μόνο που άρχισε να ρωτάει γιατί να θέλουμε να κλείσουμε την τηλεόραση και κάτι τέτοια.
    Με τα πολλά (μίλησε πρώτα με την γυναίκα μου, στο όνομά της είναι η γραμμή), και μου λέει η γυναίκα μου κάποια στιγμή , θέλουν λέει 150 ευρώ πέναλτι άμα κλείσουμε τη nova tv (όχι για να φύγουμε τελείως, αλλά να αλλάξουμε από 3play σε 2play).
    ΕΚΕΙ Τα πήρα λίγο.

    Αρπάζω το τηλέφωνο και ρωτάω την κυρία πως είναι δυνατόν να μου δίνουν πέναλτι εφόσον υπάρχει δική τους υπαιτιότητα στην υποβάθμιση γραμμής.
    Μου απαντάει ότι άλλο το ίντερνετ άλλο η τηλεόραση.
    Στο ίντερνετ έχουμε δίκιο, λέει, αλλά στην τηλεόραση δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα, άρα φεύγουμε με δική μας υπαιτιότητα..
    Της απαντάω ότι μπορεί οι υπηρεσίες να είναι ΔΥΟ, αλλά το πακέτο είναι ΕΝΑ και λέγεται NOVA 3PLAY , τουλάχιστον αυτό υπογράψαμε.
    Διαφωνήσαμε και είπε ότι θα με παρέπεμπε σε ένα άλλο τμήμα, δεν κατάλαβα καλά επειδή δεν ήταν δική της δουλειά…
    Της είπα φανερά εκνευρισμένος, ότι καλά θα κάνει να βιαστεί, αλλιώς αλλάζω πάροχο και μετά «έλα να πάρεις τα 150».

    Πριν μια βδομάδα και βάλε, και ακόμα περιμένω βέβαια.

    ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ.
    Όταν εγώ έχω υπογράψει ένα συμβόλαιο που έχει έστω 2 ή 3 υπηρεσίες μέσα (δεν με ενδιαφέρει επειδή είναι πακέτο και γι αυτό το πήρα, αλλιώς εάν πωλούνταν ξεχωριστά ίσως να μην τις αγόραζα καν)…..
    …όταν λοιπόν η NOVA με δική της υπαιτιότητα δεν τηρεί ΕΝΑΝ έστω απ΄ τους όρους του συμβολαίου, δηλ. τον όρο να μου παρέχει μέχρι 50 vdsl τότε από πού και ως πού θεωρεί ότι οι υπόλοιποι όροι του συμβολαίου εξακολουθούν να ισχύουν; ( δηλ. το πέναλτι της τηλεόρασης)
    Δηλαδή μου λέει πάρε μια υποβάθμιση μέχρι 24 mbps αλλά κράτα KAI την τηλεόραση;

    Όποιον νομικό να ρωτήσεις θα σου πει, ότι συμβόλαιο στο οποίο ακυρώνεται ένας όρος με υπαιτιότητα κάποιου, παύει να υφίσταται ΣΥΝΟΛΙΚΑ η ισχύς του εκείνη τη στιγμή για όλους τους υπογράφοντες.

    Έχω άδικο αγαπητοί μου;

    Το κείμενο θα πάει όπως το βλέπετε στην επιτροπή τηλεπικοινωνιών ώστε να πάρω επίσημη απάντηση και μετά να κινηθώ ανάλογα, αλλά πρώτα θα ήθελα να ακούσω τα σχόλιά σας και την θέση σας.

    Είμαι και παλιός πελάτης! Από τους πρώτους που έβαλαν Forthnet στα Γιάννενα … τότε.
    Φανταστείτε να ήμουν και νέος!

    Τα σέβη μου και αναμένω στο ακουστικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mspyros : 27-09-19 στις 20:26.

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.347
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα mspyros, και σε ευχαριστούμε για το μήνυμά σου.

    Για να μπορέσουμε να το ελέγξουμε και να εξυπηρετήσουμε, θα θέλαμε να μας ενημερώσεις σε ένα προσωπικό μήνυμα με κάποιο από τα στοιχεία της υπηρεσία σου όπως τον αριθμό τηλεφώνου.

    Κώστας, Nova Support

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας