Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Question
    Καλησπέρα.

    Μέχρι τώρα φτιάχνω ιστοσελίδες στο χέρι (php, css, html, bootsrap, jquery, javascript) και ότι άλλο χρειάζομαι σε javascript ή php χρησιμοποιώ open source projects.
    Ο πελάτης θέλει να μπορεί να κάνει μικροαλλαγές στην ιστοσελίδα του, όπως αλλαγή κάποιου κειμένου ή κάποιας εικόνας, να προσθέσει η να διαγράψει κάποια γραμμή σε ένα table κτλ. Βεβαιά δεν μπορεί να πειράξει τον κώδικα και τα html. Σκέφτηκα να υλοποιήσω μια λειτουργεία που να του δίνει αυτήν την δυνατότητα (πχ να συνδέεται σαν admin και μέσω του browser να μπορεί να κάνει αλλαγές με clicks) αλλά ήδη ξέρω ότι θα με πάρει αρκετό καιρό να το φτιάξω, δεν είναι και εύκολο...

    Και για αυτό θυμήθηκα frameworks όπως joomla και wordpress. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ κάτι τέτοιο και ήθελα να ρωτήσω, στην ουσία λύνουν αυτό το πρόβλημα που έχω;

    Διαβάζοντας λίγο στην wikipedia φαίνεται να κάνει αυτό που ζητάω
    A content management system (CMS) typically has two major components: a content management application (CMA), as the front-end user interface that allows a user, even with limited expertise, to add, modify, and remove content from a website without the intervention of a webmaster; and a content delivery application (CDA), that compiles the content and updates the website.
    αλλά το θέμα είναι ότι θα μπορεί με λίγη εκπαίδευση από εμένα να το χρησιμοποιεί και ο πελάτης για να κάνει μικροαλλαγές;
    Μήπως τίποτα άλλο που πρέπει να ξέρω;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, για αυτήν την δουλειά το CMS είναι ιδανικό, καθώς ο πελάτης με ελάχιστη εκπαίδευση θα μπορεί να κάνει αλλαγές σε σελίδες/posts με απλή χρήση επεξεργαστή κειμένου. Επίσης στο wordpress πχ μπορείς να ορίσεις το role του πελάτη ως συντάκτη ώστε να μπορεί να αλλάζει περιεχόμενο posts χωρίς να μπορεί να επέμβει στον κώδικα/διαχείριση. Οπότε εσύ στήνεις το site με κάποιο theme(έτοιμο ή custom), σετάρεις τα plugin που χρειάζεται, και φτιάχνεις έναν user με ρόλο συντάκτη και του δίνεις credentials.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος HackFreak : 28-09-19 στις 16:42.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  3. #3
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Μαθαίνω joomla τώρα επειδή είναι open source. Αργότερα όταν γίνω ποιο έμπειρος σίγουρα θα δω και wordpress γιατί το ζητάνε πολλές εταιρείες (να είμαι έτοιμος όταν πάρω πτυχίο).

  4. #4
    Το avatar του μέλους Red Yonko
    Red Yonko Guest
    Να ρωτήσω κάτι. Πως σε προσλαμβάνουν για να τους στήσεις σάιτ; Μέσα από κάποιο σάιτ; Ή ξέρω ένα τύπο που ξέρει ένα τύπο που φτιάχνει σάιτς;

  5. #5
    Εγγραφή
    28-09-2012
    Μηνύματα
    860
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babaliaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαθαίνω joomla τώρα επειδή είναι open source. Αργότερα όταν γίνω ποιο έμπειρος σίγουρα θα δω και wordpress γιατί το ζητάνε πολλές εταιρείες (να είμαι έτοιμος όταν πάρω πτυχίο).
    Και το wordpress open source είναι.
    None of our beliefs are quite true; all have at least a penumbra of vagueness and error.
    Bertrand Russell

  6. #6
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Red Yonko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κάτι. Πως σε προσλαμβάνουν για να τους στήσεις σάιτ; Μέσα από κάποιο σάιτ; Ή ξέρω ένα τύπο που ξέρει ένα τύπο που φτιάχνει σάιτς;
    Εθελοντικά φτιάχνω για άτομα που ξέρω. Δεν δουλεύω ούτε πληρώνομαι. Το κάνω για εκμάθηση.
    Απο εκεί και περά αν θες να βρεις δουλειά υπάρχουν αρκετές αγγελίες που ψάχνουν web developers. Αλλά όλοι ζητάνε ένα πτυχίο πληροφορικής και επίσης βιογραφικό με τις απαραίτητες γνώσεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HackFreak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το wordpress open source είναι.
    Α δεν το ήξερα Νόμιζα ότι ήταν industry based.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας