Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    30-09-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Question
    Καλησπέρα,
    Μόλις ενεργοποίησα την 100mbps FTTH της Forthnet/Nova.
    Και θέλω να ρωτήσω αν το TP-LINK ARCHER D7 είναι συμβατό με την ταχύτητα αυτή.
    Αν όχι, να πάρω το router που μου προτείνουν;
    Ποιο router εμπορίου μου προτείνετε για FTTH (value for money);

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά είναι συμβατό αφού έχει Gigabit θύρες και μπορεί να παίξει ως ασύρματο router πίσω από το ΟΝΤ της οπτικής ίνας ή τον router της Nova που τον χρειάζεσαι αν θέλεις να δουλεύει και η τηλεφωνία.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2014
    Μηνύματα
    839
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    INALAN
    Router
    Huawei HG8245T
    Καλησπέρα, η Forthnet/Nova δεν δίνουν υπηρεσία μέσω FTTH εκτός από μια πολύ περιορισμένης περιοχής στην Νέα Σμύρνη.
    Δεν νομίζω ότι μπορείς να το συνδέσεις απευθείας αντί για εκείνο της Forthnet/Nova.
    Ίσως μπορείς να το συνδέσεις με bridge mode μαζί με εκείνο της Forthnet/Nova.


    Άκυρο απάντησε ο jkoukos

  4. #4
    Εγγραφή
    30-09-2019
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι συμβατό αφού έχει Gigabit θύρες και μπορεί να παίξει ως ασύρματο router πίσω από το ΟΝΤ της οπτικής ίνας ή τον router της Nova που τον χρειάζεσαι αν θέλεις να δουλεύει και η τηλεφωνία.
    ONT είναι το "ρουτερ" που το χρεώνουν 20 ευρώ;Ποια είναι η συνδεσμολογία του εξοπλισμού;
    Με ενδιαφέρει να έχω ethernet σύνδεση με το PC μου, το archer D7 μπορεί να λειτουργήσει μόνο ασύρματα; όχι ethernet;
    ευχαριστώ και συγνώμη για τις "χαζές" ερωτήσεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kootoomootoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, η Forthnet/Nova δεν δίνουν υπηρεσία μέσω FTTH εκτός από μια πολύ περιορισμένης περιοχής στην Νέα Σμύρνη.
    Δεν νομίζω ότι μπορείς να το συνδέσεις απευθείας αντί για εκείνο της Forthnet/Nova.
    Ίσως μπορείς να το συνδέσεις με bridge mode μαζί με εκείνο της Forthnet/Nova.


    Άκυρο απάντησε ο jkoukos
    Οπότε λογικά δεν έχω FTTH, με μπέρδεψαν γιατί το ένα το λέγανε VDSL και το άλλο Fiber. Όποτε χρειάζομαι τον εξοπλισμό της Nova...

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    ΟΝΤ είναι η συσκευή που μετατρέπει την οπτική ίνα σε Ethernet για σύνδεση κάποιου router.
    Οπότε αναφέρεσαι σε σύνδεση VDSL και όχι FTTH (Η=οπτική ίνα μέχρι το σπίτι). Fiber είναι εμπορική ορολογία και αφορά οπτική ίνα μέχρι την καμπίνα (FTTC, C=cabinet) και υπηρεσία VDSL, ενώ το απλό VDSL αφορά υπηρεσία από το αστικό κέντρο.

    Αρχικά θα συνδέσεις ενσύρματα το PC μόνο με το Archer και θα το ρυθμίσεις σύμφωνα με τον οδηγό (επιλέγοντας σύνδεση μέσω Dynamic IP.
    Μετά θα συνδέσεις το Archer με ένα καλώδιο δικτύου από την WAN/LAN4 θύρα με μία LAN του router της Nova και θα του κάνεις επανεκκίνηση.
    Τέλος όλες οι συσκευές σου (ανσύρματες και ασύρματες) θα συνδέονται μόνο στο Archer. Ο router της Nova θα τον έχεις μόνο για την τηλεφωνία.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας