Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    18-01-2006
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    Router
    MikroTik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ravager Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχετε χάσει λίγο το θέμα. Δεν μιλάει για VDSL - ADSL μιλάει για οπτική ίνα. Επειδή συχνά νοικιάζω τέτοιες γραμμές για διάφορες δουλείες όντως σε αυτό το θέμα είναι πολύ μπροστά. Αυτό που θα ζητήσεις αυτό θα πάρεις χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Ο Ιδιώτης αυτά δεν νομίζω να τα δει πότε.
    Να υποθέσω μιλάς για την υπηρεσία DIA;

  2. #17
    Εγγραφή
    08-03-2008
    Περιοχή
    Ιλιον
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Speedport
    SNR / Attn
    14(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που λες είναι το grey to grey response time και πράγματι έχει να κάνει με το θόλωμα της εικόνας σε γρήγορες σκηνές.
    Το input lag είναι ο χρόνος που θέλει η οθόνη να λάβει το σήμα εικόνας μέσω Display Port ή HDMI και να το προβάλει στην οθόνη. Στις παλιές τηλεοράσεις "μπαούλα" ο χρόνος αυτός ήταν 0ms γιατί πρόβαλλαν αναλογικό σήμα. Στις νέες οθόνες που δείχνουν ψηφιακό σήμα ο χρόνος αυτός είναι από 5 - 15ms (monitor) μέχρι και πάνω από 100ms (φτηνή LCD τηλεόραση). Η κάρτα γραφικών δηλαδή στέλνει την εικόνα αλλά η οθόνη θέλει κάποιο χρόνο να την προβάλει. Και ναι τα 6ms παραπάνω είναι πρακτικά αρκετή καθυστέρηση αν λάβουμε υπόψιν frame rounding κλπ.


    - - - Updated - - -



    Και πρώτα πρώτα το τουρνουά έγινε σε LAN οπότε λογικό είναι να έχει 0ms latency. Δεν καταλαβαίνω προς τι ή είδηση. Απλά ότι η Cosmote δίεθεση το δίκτυό της για το live streaming.

    @Ravager Δεν με ενδιαφέρουν φίλε ούτε τα 10gbps γραμμή ούτε το 1gbps. Αυτό που θέλω εγώ (και πιστεύω και οι περισσότεροι σε αυτό το forum) είναι μια αξιοπρεπής 100/100 συμμετρική σύνδεση FTTH χωρίς τα προβλήματα και τα έξτρα +6ms latency του VDSL, όπως δίνει δηλαδή εδώ και μερικά χρόνια τώρα η Inalan σε ελάχιστους τυχερούς. Πιστεύω είναι δικαίωμα του κάθε ιδιώτη που δίνει 45 ευρώ το μήνα να έχει μια αξιοπρεπή FTTH σύνδεση που έχουν στην υπόλοιπη Ευρώπη εδώ και μια δεκαετία σχεδόν. Αν τώρα δεν έρθει ποτέ αυτό στο ευρύ κοινό και πρέπει μείνουμε "ευχαριστημένοι" με το VDSL τότε η χώρα απλά θα συνεχίζει να ζει στον τεχνολογικό μεσαίωνα. Εγώ προσωπικά δεν είμαι ευχαριστημένος με το ξεροκόμματο (VDSL) που μου δίνει ο ΟΤΕ και το πληρώνω και χρυσάφι. Όποιος κάνει streaming τα 10mbps upload δεν φτάνουν ούτε για 720p, στα 1080 30fps έχουμε ήδη lag spikes από 5 έως 30 ms με anti buffer bloat εννοείται ενεργοποιημένο στο router, traffic prioritization, ports κ.λπ. όλα ρυθμισμένα στην εντέλεια και εννοείται με δυνατό pc που να "αντέχει" το steaming ως και σε 4k. Οπότε το FTTH για τέτοια χρήση ψυχαγωγίας είναι μονόδρομος και ας μην είμαι επιχειρηματίας σε πολυεθνική. Βέβαια τέτοια ώρα τέτοια λόγια στην Ελλάδα του 2019 του Facebook και το Instagram όπου και το 1Mbps upload του ADSL είναι υπέρ αρκετά για να ανέβει η selfie και για να μιλήσουμε στο messenger. Αν βέβαια δεν ενδιαφέρεται και κανείς προφανώς και τέτοιες τεχνολογίες δεν θα τις δούμε ποτέ παρά μόνο αν μας βάλουν πρόστιμο η Ευρωπαίοι για το ίντερνετ. Όλα αυτά τα λέω φιλικά χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν στην κοινότητα εδώ.



    Για να καταλαβω όλοι η συζήτηση με το streaming (upload) αφορά παιχνίδια ή επαγγελματική χρήση?
    Εκφράζω την απορία μου, δεν είναι ειρωνική ερώτηση.

  3. #18
    Εγγραφή
    02-08-2003
    Περιοχή
    Rodos
    Μηνύματα
    146
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΓΟΥΡΟΥ
    Router
    Fritzbox 7590AX
    SNR / Attn
    (dB) / 1,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cha0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω μιλάς για την υπηρεσία DIA;
    Yeap. Αυτο ειναι ενα speedtest απο την 300/300 που ειχα. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0331.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  118,6 KB 
ID: 207339

  4. #19
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.741
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ravager Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yeap. Αυτο ειναι ενα speedtest απο την 300/300 που ειχα. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0331.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  118,6 KB 
ID: 207339
    Πολύ δυνατό! Ωραίος!

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας