Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ας πούμε ότι σε ένα ενοικιαζόμενο διαμέρισμα:

    Νίκος : ιδιοκτήτης
    Άννα : ενοικιαστής

    Κόβει η ΔΕΔΔΗΕ το ρεύμα λόγω οφειλής στο διαμέρισμα. Πηγαίνει η Άννα, εξοφλεί το ποσό για να της ξανασυνδέσουν το ρεύμα. Πληρώνει καί 160,00 Euro εγγύηση στη ΔΕΔΔΗΕ για την επανασύνδεση, και γίνεται η επανασύνδεση κανονικά. Όλα ok ως εδώ.

    Την εγγύηση αυτή την πληρώνει, τελικά, ο Νίκος ως ιδιοκτήτης (επιστρέφει, δηλαδή, στην Άννα τα χρήματα) ή την πλήρωσε η Άννα και δεν τη δικαιούται από τον Νίκο;

    Σας ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Σε ποιο όνομα είναι το συμβόλαιο της ΔΕΗ;

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το σωστό είναι η Άννα (ενοικιαστής) να είχε ήδη γυρίσει το ρολόι της ΔΕΗ στο όνομά της, πληρώνοντας δική της εγγύηση οπότε όλες οι υποχρεώσεις θα ήταν δικές της, χωρίς καμία εμπλοκή του Νίκου (ιδιοκτήτη). Για να ρωτάς υποθέτω δεν έχει συμβεί αυτό, οπότε πάμε παρακάτω.

    Από τη μία μπορεί να πιστεύουν ότι φέρει ευθύνη όποιος άφησε τον λογαριασμό απλήρωτο (προφανώς η Άννα) και έγινε διακοπή, κάνοντας trigger την διαδικασία "επιπλέον" εγγύησης. Από την άλλη η εγγύηση αυτή μένει στο ρολόι οπότε αν φύγει ποτέ η Άννα, θα μείνει στο σπίτι και τον ιδιοκτήτη που θα την παραλάβει πίσω εάν αποφασίσει να βάλει άλλον ενοικιαστή που θα γυρίσει το ρολόι στο όνομά του (όπως πρέπει).

    Η καλύτερη λύση; Να πληρώσει την εγγύηση ο Νίκος τώρα και να το κάνουν επιτέλους σωστά, πηγαίνοντας στην ΔΕΗ και οι δύο για αλλαγή, οπότε εκεί θα τα ξαναπάρει πίσω ο Νίκος και θα πληρώσει νέα δική της εγγύηση η Άννα, την οποία θα πάρει πίσω (ή θα συμψηφιστεί) αν κάποτε φύγει.

    Με επιφύλαξη τα παραπάνω γιατί δεν έχω πρόσφατη σχετική εμπειρία, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι έτσι πάει. Όπου ΔΕΗ εννοώ τον πάροχο ρεύματος, ΔΕΗ ή εναλλακτικός.

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιο όνομα είναι το συμβόλαιο της ΔΕΗ;
    Εάν συμβόλαιο εννοείς τον λογαριασμό που έρχεται στο σπίτι, (όπως πολύ σωστά μαντεύει καί ο psyxakias), είναι στο όνομα της Άννας.

    Ok. Κατανοητό και έχετε δίκιο ότι είναι λάθος τόσα χρόνια να είναι τα στοιχεία τού λογαριασμού στο όνομα τού Νίκου.

    Κάποια άλλη απορία που δημιουργήθηκε. Ας πούμε ότι όντως γυρνάνε τα στοιχεία στο όνομα της Άννας. Στην πολύ εξειδικευμένη περίπτωση που κάνει η Άννα πολλές "ατασταλείες" και της κόβουν το ρεύμα π.χ. 4 φορές, τότε θα πληρώσει 4 φορές εγγύηση για επανασύνδεση. Δηλαδή 4 x 160 = 720 συνολικά (160 τη φορά ή δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποια κλίμακα - δε μας ενδιαφέρει τώρα κάτι τέτοιο). Αυτά τα 720 θα τα πάρει πίσω μαζεμένα όταν ξενοικιάσει, ή εκεί έχουμε κάτι σαν πρόστιμο και η ΔΕΗ όταν ξενοικιάσει η Άννα θα της δώσει πίσω τη μία φορά (μόνο 160); Είναι μία εξειδικευμένη περίπτωση, αλλά ρωτάω απλά για γνώση.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν το συμβόλαιο είναι στο όνομα της Αννας, της λες καλή μου Αννα η εγγύηση είναι όλη δικιά σου!

    Η εγγύηση μπαίνει απο την ΔΕΗ για να βεβαιωθεί οτι δεν θα φάει μεγάλο πιστόλι απο εσένα, συνήθως είναι ενας λογαριασμός ή παραπάνω ανάλογα το πως πληρώνει η Αννα, μερικές φόρες υπάρχει αναθεώρηση ανάλογα με το πως συμπεριφέρεται κάποιος στις πληρωμές.
    Οταν θα φύγει η Αννα, θα γίνει συμψηφισμός με αυτά που χρωστάει στην ΔΕΗ και θα της επιστραφούν τα υπόλοιπα.

    Τα 160 δεν είναι σε κάθε διακοπή

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όπως είπε ο sdikr, η επιπλέον εγγύηση που ζητείται δεν είναι κάθε φορά αλλά όταν υπάρχει διαφορά της τρέχουσας εγγύησης (που θα ζητούσαν για νέα παροχή στο συγκεκριμένο ακίνητο) σε σχέση με αυτήν που είχε πληρωθεί όταν είχε γίνει η αίτηση για παροχή (συνήθως σε παλιές παροχές που είχαν εγγύηση δεκαετίες πριν σε δραχμές... η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν συμβόλαιο εννοείς τον λογαριασμό που έρχεται στο σπίτι, (όπως πολύ σωστά μαντεύει καί ο psyxakias), είναι στο όνομα της Άννας.
    Στου Νίκου εννοείς.

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -

    Στου Νίκου εννοείς.
    Oooops , ναι. Το μπερδεψα. Στου Νίκου.

    - - - Updated - - -

    Βρε παιδιά μου, συγνώμη που θα ξαναρωτήσω, αλλά δεν το έχω ξεκαθαρίσει. Λέγοντας παραπάνω "συμβόλαιο" εννοείτε:

    α. λογαριασμός ΔΕΗ που έρχεται στο σπίτι

    β. αίτηση-συμβολαιο στη ΔΕΗ για να φέρει ρεύμα στο σπίτι

    γ. συμβόλαιο ενοικιαστής-ιδιοκτητη για την ενοικίαση
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  8. #8
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Όταν πας στη δεη να πάρεις ένα ρολόι στο όνομά σου, τότε πληρώνεις την εγγύηση.
    Να στο πω αλλιώς, την εγγύηση την πληρώνει και την παίρνει πίσω το όνομα που αναγράφεται στο λογαριασμό.
    Έχεις κάτι μπερδέψει μάλλον, η εγγύηση δεν έχει να κάνει με την επανασύνδεση. Εκτός αν το ρολόι είναι πολύ παλιό, δεν είχε αλλάξει ποτέ όνομα, δεν είχε πληρωθεί τότε εγγύηση και την ζητάνε τώρα με την ευκαιρία της επανασύνδεσης. Όπως και να 'χει την πληρώνει αυτός που αναγράφεται στο λογαριασμό.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να πάρεις ρεύμα, χρειάζεται συμβόλαιο με την ΔΕΗ. Αυτό βγαίνει στο όνομα του χρήστη (όποιος κι αν είναι αυτός), άρα και όλοι οι λογαριασμοί. Χωρίς συμβόλαιο δεν έχει ρεύμα.
    Σε αυτό αναφέρονται.

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ο λογαριασμός έρχεται στα στοιχεία της μητέρας μου, αλλά τον πληρώνει η ενοικιαστρια (Μαίρη). Φωτοτυπία του προτελευταίου λογαριασμού έχω, αλλά δεν έχω τώρα πρόσβαση. Θα μπορώ να τον δω σε 15-20 ημέρες για να σας πω τι αναγράφει ως εγγύηση επάνω.

    Το διαμέρισμα είναι πολύ παλιό (δεκαετία 60 ή 70). Νομίζω είχε πρωτομπεί ρεύμα όταν ζούσε η συγχωρεμενη η γιαγιά, και μετά το γύρισε στο όνομα της η μαμά. Δεν ξέρω ακριβώς.

    Πάντως, και γω νομίζω ότι εγγύηση δίνεται με καινούριο ρολόι, και όχι με επανασύνδεση. Αυτή μας είπε ότι έδωσε 160 ως εγγύηση για την επανασύνδεση. Ίσως και να μην υπάρχουν αυτά τα 160, μας είπε ψέματα, και μεις της τα δώσαμε πίσω. Βέβαια, μπορεί και όντως να υπάρχουν.

    Στη ΔΕΗ και να πας από κοντά, δεν πρόκειται να βρεις άκρη. Αυτή η ενοικιαστρια έχει κάνει διακανονισμό να δίνει ένα μικρό ποσό κάθε μήνα π.χ. 30-40 ευρώ, λόγω του ότι δε μπορεί να δίνει περισσότερα. Λόγω αυτού του διακανονισμού, και να πάει η μητέρα μου στη ΔΕΗ, δεν νομίζω να πάρει στοιχεία, διότι περί διακανονισμού και εγγύησης θα ξέρει μόνο αυτή η Μαίρη, κι ας έρχεται σε μας ο λογαριασμός. Δεν ξέρω. Είναι λίγο αλλαλουμ η κατάσταση.

    Υγ όλα αυτά με επιφύλαξη, διότι δεν ξέρω ακριβώς την κατάσταση και τους όρους.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όσο ήμουν σε ενοίκιο, κάθε φορά που άλλαζα σπίτι πλήρωνα εγγύηση για την επανασύνδεση στο δικό μου όνομα. Παλιότερα ήταν σταθερό αυτό το ποσό και μικρό (αν θυμάμαι καλά κάπου στα 30-35€). Τώρα έχει αλλάξει και είναι ανάλογα την περίπτωση. Σε κάθε περίπτωση δίνεται απόδειξη με την πληρωμή της εγγύησης.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λογαριασμός έρχεται στα στοιχεία της μητέρας μου, αλλά τον πληρώνει η ενοικιαστρια (Μαίρη). Φωτοτυπία του προτελευταίου λογαριασμού έχω, αλλά δεν έχω τώρα πρόσβαση. Θα μπορώ να τον δω σε 15-20 ημέρες για να σας πω τι αναγράφει ως εγγύηση επάνω.

    Το διαμέρισμα είναι πολύ παλιό (δεκαετία 60 ή 70). Νομίζω είχε πρωτομπεί ρεύμα όταν ζούσε η συγχωρεμενη η γιαγιά, και μετά το γύρισε στο όνομα της η μαμά. Δεν ξέρω ακριβώς.

    Πάντως, και γω νομίζω ότι εγγύηση δίνεται με καινούριο ρολόι, και όχι με επανασύνδεση. Αυτή μας είπε ότι έδωσε 160 ως εγγύηση για την επανασύνδεση. Ίσως και να μην υπάρχουν αυτά τα 160, μας είπε ψέματα, και μεις της τα δώσαμε πίσω. Βέβαια, μπορεί και όντως να υπάρχουν.

    Στη ΔΕΗ και να πας από κοντά, δεν πρόκειται να βρεις άκρη. Αυτή η ενοικιαστρια έχει κάνει διακανονισμό να δίνει ένα μικρό ποσό κάθε μήνα π.χ. 30-40 ευρώ, λόγω του ότι δε μπορεί να δίνει περισσότερα. Λόγω αυτού του διακανονισμού, και να πάει η μητέρα μου στη ΔΕΗ, δεν νομίζω να πάρει στοιχεία, διότι περί διακανονισμού και εγγύησης θα ξέρει μόνο αυτή η Μαίρη, κι ας έρχεται σε μας ο λογαριασμός. Δεν ξέρω. Είναι λίγο αλλαλουμ η κατάσταση.

    Υγ όλα αυτά με επιφύλαξη, διότι δεν ξέρω ακριβώς την κατάσταση και τους όρους.
    Δεν γινονται αυτα που λες.

    ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ απο 3ο ατομο. ΜΟΝΟ ο ιδικτητης του ρολογιου μπορει να κανει. 1.000% σιγουρο.

    Πηγαινετε απο εκει και μια χαρα ακρη θα βρειτε . δεν ξερω γιατι λες οτι δεν θα βρεις ακρη εφοσον δεν εχεις παει καν.

    Θα σας τα εξηγησουν ολα αναλυτικα. Οπωσδηποτε να ειναι εκει η ιδιοκτητρια με την ταυτοτητα της.

    Κατι δεν ταιριαζει παντως. 30-40 €/μηνα + το τρεχον... ποσο ληξιπροθεσμο ειχε και το κοψανε? τα 160 ηταν εναντι οφειλης ? ηταν για εγγυηση? ηταν κατι αλλο??

    Στην επανασυνδεση υπαρχουν τελη που δεν ειναι δικη σας ευθυνη. μαλλον σας εχει "τουμπαρει" και την πληρωσατε χωρις λογο.

    Οσο για τα υπολοιπα.... Οπως ειπαν. ΠΡΕΠΕΙ να γυρισει το ρολοι στο ονομα της ενοικιαστριας.
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην βιάζεστε για συμπεράσματα περί εξαπάτησης, διότι μηχανισμός συμπληρώματος εγγύησης (που ενεργοποιείται μετά από διακοπή/επανασύνδεση) υπάρχει και έχω παράδειγμα που χρεώθηκαν 200+ ευρώ (σε παλιούς λογαριασμούς εμφάνιζε €40 εγγύηση και μετά έγινε €240 κάτι) επιπλέον εγγυήση σε παλιά παροχή:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπε ο sdikr, η επιπλέον εγγύηση που ζητείται δεν είναι κάθε φορά αλλά όταν υπάρχει διαφορά της τρέχουσας εγγύησης (που θα ζητούσαν για νέα παροχή στο συγκεκριμένο ακίνητο) σε σχέση με αυτήν που είχε πληρωθεί όταν είχε γίνει η αίτηση για παροχή (συνήθως σε παλιές παροχές που είχαν εγγύηση δεκαετίες πριν σε δραχμές... η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη).
    Η χρέωση μάλιστα (η οποία δεν επιβαρύνεται ΦΠΑ) εμφανίστηκε σε λογαριασμό ΕΚΤΑΚΤΟ που εκδόθηκε την επόμενη της επανασύνδεσης (είχε γίνει διακοπή ρεύματος 3-4 μηνών λόγω καθυστέρησης πληρωμής) και επιβεβαίωσε η ΔΕΗ την αιτία ότι αφορά συμπλήρωμα εγγύησης. Στην 2η σελίδα του λογαριασμού, στην κατηγορία "Διάφορα" αναφέρει:
    - Αίτηση Προκαταβολής ΧΧΧ,ΧΧ

    - - - Updated - - -

    Οπότε συνεχίζω να πιστεύω ότι η πιο δίκαιη/σωστή λύση πρέπει να είναι να πάρετε το λογαριασμό στα χέρια σας, να πληρώσει ο ιδιοκτήτης το συμπλήρωμα εγγύησης (που αν κατάλαβα έχει γίνει ήδη), να πάτε ΔΕΗ για αλλαγή ονόματος και θα πάρει ο ιδιοκτήτης την εγγύηση πίσω και θα πληρώσει η ενοικιάστρια την νέα εγγύηση, την οποία με τη σειρά της θα πάρει πίσω αν φύγει.

    Έτσι ούτε ο ιδιοκτήτης επιβαρύνεται με μια εγγύηση για παροχή που δε κάνει χρήση, ούτε η ενοικιάστρια θα πληρώσει μια εγγύηση που θα μείνει στο σπίτι αν φύγει. Απλά κρατώ επιφύλαξη αν έχει αλλάξει κάτι (γιατί το παράδειγμα με τα 200+ ευρώ συμπληρώματος εγγύησης είναι περσινό) και αν θα υπάρξει περαιτέρω επιβάρυνση στην ενοικιάστρια (πχ αν έχει λήξει το πιστοποιητικό ΔΕΗ που διαρκεί 14 έτη κτλ).

    Διαφορετικά ελέγχετε το λογαριασμό ότι όντως υπήρξε αυτή η χρέωση και αφού πληρώθηκαν από τον ιδιοκτήτη (και η εγγύηση μένει στο σπίτι), τελειώνει η ιστορία.

    ΥΓ. Αν κάποτε φύγει ο ενοικιαστής (χωρίς να έχει μπει το όνομα του στη ΔΕΗ) και αφήσει κανά χρέος 1000-1500 ευρώ (υπερβαίνοντας συνήθως την εγγύηση ενοικίου) ώσπου να γίνει διακοπή... μαντέψτε ποιος θα τον πληρώσει.

    - - - Updated - - -

    Ξαναδιαβάζοντας το νήμα, αυτό που έχει γίνει διακανονισμός με την ΔΕΗ από την ενοικιάστρια (ενώ το ρολόι-σύμβαση είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη)... βρωμάει και θα συμφωνήσω με τον griniaris ότι δε στέκει. Επιπλέον αν παει στη ΔΕΗ ο κάτοχος της παροχής, τότε δε βλέπω το λόγο να μην τον ενημερώσουν τόσο για το λογαριασμό, όσο και για την όποια επιπλέον εγγύηση χρεώθηκε αλλά και για τον (υποτιθέμενο?) διακανονισμό που έχει γίνει στην παροχή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 03-10-19 στις 17:32.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας