Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 64
  1. #1
    Εγγραφή
    02-10-2019
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γειά σας ,

    αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει :

    Έχω μια ΟΤΕ SIP 30 κανάλια σε ένα freepbx .

    Στο κέντρο έχω και IVR με επιλογές του τύπου πατα 1 - 2 - 3 κλπ κλπ

    Σε εισερχόμενες κλήσεις από όλους τους providers τα dtmf tones δουλεύουν άψογα ΕΚΤΟΣ αν η εισερχόμενη είναι από vodafone!!!

    Σε επικοινωνία με τους τεχνικους του ΟΤΕ μου είπαν ότι ο ΟΤΕ δεν κάνει convert τίποτε και έρχεται ότι στέλνει ο καλών πάροχος και ότι η vodafone δεν στέλνει rfc2833 , αλλά κάτι άλλο.

    Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βηοηθήσει ?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  2. #2
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Στο sip trunk βαλε
    Κώδικας:
    dtmfmode=inband
    αντί για
    Κώδικας:
    dtmfmode=rfc2833

  3. #3
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Βάλε auto για να καλύψεις όλες τις περιπτώσεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αν ο οτε σου ειπε τεcοια παπαντζα, προφανως ειτε μιλας με ασχετους, ειτε ειναι η γνωστη υπεροψια η και τα δυο
    Δεν λυνει τιποτε το auto, δυστυχως
    Θα εκανε κατι αν συνδεοσουν απευθειας με το ιδο trunk σε διαφορους παροχους. Οποτε αν ο ενας ηταν inband και ο αλλος rfc2833 , ναι το auto θα στο εφτιαχνε
    Ομως εσυ συνδεεσαι με τον οτε απευθειας , ο οτε σου φερνει το dtmf με ενα συγκεκριμενο τροπο τυπικα rfc2833, και ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να σου φερει ολα τα dtmf ετσι, βασει πρωτοκολλου.
    Το οτι εμεις δεν αλλαζουμε τιποτε, αν ισχυε, ειναι απο μονο του προβλημα. ΠΡΕΠΕΙ να μεταφερουν τα dtmf με το συμφωνημενο πρωτοκολλο.( δεν θα δουλευε σχεδον τιποτε στο ivr αν δεν το εκαναν εξαλλου. Θα επρεπε να το ηξεραν, αλλα ο οτε εχει ακομα πολυ γρασσο στα ματια στο sip)

    Το inband θα δουλευε, αν το inband emulation ηταν σωστο και ολη η διαδρομη ηταν g711. Επειδη ομως δεν ειναι (πχ κινητα, πχ trunks με routerς στην ακρη που κανουν transcode κλπ) ουτε αυτο δουλευει παντα.

    Αν κανεις περισσοτερες δοκιμες θα ανακαλυψεις οτι το προβλημα υπαρχει με ολους, του οτε συμπεριλαμβανομενου, αλλα οχι παντα και οχι ολες τις ωρες.
    Ειναι προβλημα στη διασυνδεση των παροχων μεταξυ τους (αλλα και στη διασυνδεση των διαφορετικων τεχνολογιων του ιδιου παροχου.

    Το προβλημα θα το ειχες ακομα και αν η συνδεση σου δεν ηταν sip
    Θα βελτιωθει σε βαθος χρονου οταν ολα θα εχουν γινει voip (αλλα ολο και κατι θα εχει ξεχαστει)
    Μεχρι τοτε, θα πρεπει το ivr να εχει σχεδιασμο ωστε οταν δεν πατιουνται πληκτρα (ειτε δεν ερχονται) να γινεται κατι

    Οι μεγαλοι το εχουν λυσει αυτό με αναγνωριση φωνης, οι υπολοιποι ειτε κανει timeout το ivr σε default και πεφτει ειτε στη συχνοτερη επιλογη, ειτε σε custom destination
    (για να το μετρας κιολλας ωστε να πειστεις οτι γινεται απο παντου) ειτε κλεινουν και ξανακαλουν. Με λιγη τυχη δουλεuει.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-10-2019
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ευχαριστώ πολύ ,

    η αλήθεια είναι ότι έχω δοκιμάσει όλους τους συνδιασμούς (auto , inband , rfc2833) αλλά χωρίς επιτυχία.

    άρα αυτό που πρέπει να γίνει είναι να πιέσω τους τεχνικούς του οτε να μου μεταφέρουν όλα τα εισερχόμενα dtmf σε rfc2833 ανεξάρτητα από το τί στέλνει ο καλών?

    Ευχαριστώ και πάλι.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ξαναδιαβασε τι εγραψα. Το πρόβλημα ειναι παραπισω, και δεν μπορούν να το λυσουν. Και προφανως και σου έρχονται ΟΛΑ με το dtmf protocol negotiated. Aλιμονο αν δεν γινοταν conversion.Ομως αυτο γινεται για καθε call leg και οχι μονο το δικο σου. Οι άνθρωποι που μιλας γνωρίζουν μονο αυτο και απαντανε αναλογα. Εχασες

    - - - Updated - - -

    Μπορείς παντα να παρεις call traces και να το δεις. Τα digits στο 2833 ερχονται ως udp data packets σε ψηφιακή μορφη. Παράλληλα με ηχογράφηση μπορεις να ακούσεις το χρήστη να παταει πληκτρα στο ivr, ακούγεται και το dtmf (που ομως δεν αποκωδικοποιειται inband λογω παραμορφωσης και μερικες φορες και το βρισιδι γιατι το ivr δεν καταλαβαινει. Εχει προηγηθεί αψογο rfc2833 negotiation.
    Δεν έρχεται. Τιποτε ομως σε udp. Epic system management fail

  7. #7
    Εγγραφή
    02-10-2019
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    netblues Ευχαριστώ θερμά για το χρόνο σου.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    To ιδιο πραγμα εχω και εγω σε προσφατα ενεργοποιημενο Cosmote Flexy δεν περναει dtmf. Ενω οταν καλω απο κινητο περναει κανονικα απο ΟΤΕ τιποτα τους το ειπα αλλα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να κανουν κατι.

    Στο SIP trunk dtmfmode=auto το εβαλα αλλα παλι δεν βλεπω φως.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Μπορρω να πω κατι στον ΟΤΕ να ενεργοποιησει παιδια, γιατι οτι dtmfmode και εαν εχω βαλει στο sip trunk δεν παιρνανε οι dtmf τονοι.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Πάρε ένα trace με tcpdump από το μηχάνημα να δούμε τι σου στέλνουν και βλέπουμε τι τους λες. Ανέβασε το κάπου να το δούμε.

  11. #11
    Εγγραφή
    31-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    512/512
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ένα trace με tcpdump από το μηχάνημα να δούμε τι σου στέλνουν και βλέπουμε τι τους λες. Ανέβασε το κάπου να το δούμε.
    Το ανεβασα, αυτο ειναι απο την γραμμη μου Nova, θα κουσετε και τα πληκτρα αλλα τιποτα


    dtmf.7z


    Και αυτο ειναι οταν καλω απο το κινητο μου, εδω δουλευει φιανεται στο trace τα rtpevent

    dtmf_mobile.7z


    Αρα τι γινεται ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος daras : 11-10-19 στις 16:28.

  12. #12
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μπες στο μηχάνακι σου και δώσε

    asterisk -rvvvd

    και κάνε τις ίδιες δοκιμές ανέβασε τα δύο logs.
    Α και τις ρυθμίσεις του trunk.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος astbox : 11-10-19 στις 21:32.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορρω να πω κατι στον ΟΤΕ να ενεργοποιησει παιδια, γιατι οτι dtmfmode και εαν εχω βαλει στο sip trunk δεν παιρνανε οι dtmf τονοι.
    Ανατωτιεμαι γιατι τα γραφω..
    Αν δουλευει σε κλησεις απο καπου, τοτε το δικο σου dtmf ειναι σωστο.
    το προβλημα ειναι παραπισω και ειναι ασχετο με το sip. Θα το ειχες ακομα και σε ISDN pri

  14. #14
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Το πρόβλημα τους, γιατί όντως είναι του ΟΤΕ, είναι ότι δεν κάνουν transcode τα dtmf από όλους τους τύπους σε rfc2833 για όλες τις κλήσεις.
    Αν δεις στην κλήση από κινητό περνάει από sbc που μπορεί να κάνει τέτοια πράγματα και του περνάει σωστά το ψηφίο σε rfc.
    Τα σταθερά που του έρχονται απευθείας από το IMS του τα σερβίρουν με inband.

    Το auto λογικά δεν σου δουλεύει γιατί στο sdp σε ενημερώνουν ότι υποστηρίζουν rfc2833 αλλά τελικά στα σερβίρουν inband. Για να δουλέψει θα έπρεπε για τις κλήσεις που θα σου σερβίρουν inband να μην σε ειδοποιούν ότι υποστηρίζουν rfc2833.
    Το info ξέχνα το, μόνο σε trunking με άλλα pbx το έχω δει και ποτέ σε πάροχο.
    Το inband θα έπρεπε να σου παίζει για την NOVA αλλά να σου χαλάει τα κινητά, για δοκίμασε το έτσι να δούμε τι γίνεται. Ανέβασε τα logs να δούμε τι σου βγάζει στο dump.

    Δυστυχώς και γω χλωμό το βλέπω. Μιας και που είναι flexy η σύνδεση μπορείς να γράψεις ένα ωραίο χεστήριο mailακι που να λες ότι ορίστε οι προδιαγραφές που μου στείλατε, εδώ λέτε για rfc2833, το έχω ρυθμισμένο αλλά εσείς μου στέλνετε Inband.
    Βάζεις και τα pcaps και εύχεσαι για το καλύτερο.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.521
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αυτο ακριβως, μονο ετσι μπορει να γινει κατι για ολους.
    Το κακο ειναι οτι και να φυγεις απο το flexy και να πας αλλου τοτε θα στελνει στον αλλο παροχο τα digits με τον ιδιο τροπο, θα στα στελνει εκείνος με το συμφωνημενο rfc2833 και θα εχεις το ιδιο προβλημα (και δεν θα εισαι και πελατης
    Το προβλημα δεν το εχει ομως μονο ο ΟΤΕ, αλλά και αλλοι πάροχοι, ανάλογα με τα υποσυστηματα που εχουν σε διαφορες εγκαταστασεις πελατων.
    Ειναι design flaw της sip διασυνδεσης που το ελεγχει ανα leg, ενω θα επρεπε να γινεται end to end.
    Φυσικα αυτο δεν φτιαχνει, πρεπει να ξανασχεδιαστεί ο τροπος, θα πρεπει ο καθε παροχος να κανει certify για σωστο dtmf το καθε υποσυστημα του και να βεβαιωνεται οτι κανει convert σωστα.
    Οταν βλεπουμε οτι στη πραξη αρχιζουν οι δοκιμες βαλε sipinfo, βαλε inband, βαλε auto (και αυτα τα κανει το support του ote ρυθμιζοντας το cpe του πελατη) προκυπτει ότι τρεις λαλουν δυο χορεύουν και 6 πατανε πληκτρα σε ivr που τους αγνοουν επιδεικτικα. Το ιδιο και οι συναγερμοι που προσπαθουν να στειλουθν σηματα με dtmf.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας