Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-38 από 38
  1. #31
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Η Dell έχει απίστευτο service όσο το μηχανάκι είναι στην εγγύηση (η οποία είναι συχνά 5 χρόνια). Μετά τα πράγματα αλλάζουν. Πχ μπορεί να μην έχουν καν απόθεμα για μπαταρίες ή ανταλλακτικά. Αν έχουν οι τιμές είναι υψηλές. Το αν είναι refurbished ή αν η εγγύηση των ανταλλακτικών είναι 3 μήνες προσωπικά δεν με έχει ενοχλήσει αφού δεν συνάντησα ποτέ πρόβλημα στην ποιότητα. Συνάντησα όμως με τις τιμές.

    Δεν νομίζω πάντως να βρεις καλύτερα πράγματα αλλού σε laptop. Ψάξε το από την αρχή στην επόμενη αγορά σου και αν το θυμηθείς γράψε και στο φόρουμ.

  2. #32
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι ανάλογα τον χαρακτήρα, έχω λόξα με το καινούργιο και αφού αγοράζω ένα μηχάνημα καινούργιο και χαλάσει από υπαιτιότητα της κατασκευάστριας εταιρίας θέλω να μου βάλει και καινούργιο ανταλλακτικό, δεν δέχομαι να βάλει στο καινούργιο μηχάνημα μου ένα ανταλλακτικό που το έχει βγάλει από μηχάνημα άλλου και που δεν ξέρω πως έχει δουλέψει.
    Ούτε με καλύπτει η 3μηνη εγγύηση τους.

    Προτιμώ την επόμενη φορά να πάρω ένα ΗΟ-MI-TSIN κατασκευασμένο στην ζούγκλα του Βιετνάμ και για το οποίο θα είμαι προετοιμασμένος ότι είναι μάπα και δεν έχει Next business Day, πιο τίμιο είναι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #33
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.944
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Εφόσον ολόκληρος ο υπολογιστής παραμένει εντός εγγύησης, τότε ακόμα και να χαλάσει το ανακατασκευασμένο πέραν των 90 ημερών, θα καλυφθεί κανονικά από την εγγύηση.
    Ανυπόγραφος

  4. #34
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ναι διοτι οταν αλλαζεται ενα ανταλλακτικο εντως εγγυσης, η εγγυηση του ανταλακτικου αυτου ξεκιναει και παλι απο την αρχη.

    πχ εχεις 5 χρονια εγγυηση στο laptop, αλλάζεται η μητρικη στα 4 χρονια εντως εγγυησης. η μητρικη και μονο, απο την αλλαγη της και υστερα, θα εχει 5 χρονια εγγυηση και παλι. το υπολοιπο συστημα φυσικα θα εχει μονο 1 χρονο (οτι εμεινε).
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  5. #35
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον ολόκληρος ο υπολογιστής παραμένει εντός εγγύησης, τότε ακόμα και να χαλάσει το ανακατασκευασμένο πέραν των 90 ημερών, θα καλυφθεί κανονικά από την εγγύηση.
    Δεν μένω μόνο σ' αυτό αλλά στην όλη "φιλοσοφία" της πολιτικής που δεν μου πάει, για μένα το τερμάτισαν με αυτό
    "δεν έχει η DELL καινούργια εξαρτήματα εκτός από μπαταρίες, μπορούμε όμως να σας πούμε το part number της μητρικής για να ψάξετε στο Internet"
    και δεν έχω πλέον καμιά διάθεση να ασχοληθώ περισσότερο μαζί τους.

    Να θυμίσω ότι ζήτησα καινούργια μητρική για μηχάνημα εκτός εγγύησης.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #36
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από iakoboss7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο που ανεβασες δεν ειναι απο την ΕΕ, δεν εχει να κανει με αυτο που λεμε (δεν μιλαμε για το τι θεωρείται η οχι ελλατωμα πχ) και δεν αναφερει καν την χρονικη ισχυ της εγγυησης.


    moho, οπως και να εχει μιλαμε παντα για αγορα ενός προιοντος εν τελη. οταν το αγοραζεις ως καταναλωτής ισχυει η εγγυηση 2 χρονων.
    Χιλια χρονια να περασουν, τα ιδια θα διαβάζω εδώ μέσα.
    Προσπαθεί ο Χριστιανός απο πάνω να σου εξηγήσει ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καμια υποχρεωτικη εγγυηση 2 ετών.
    Για την ακριβεια υπάρχει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ εγγυηση 6 μηνων. Διότι τόσο είναι ο διάστημα που ότι πρόβλημα και να εμφανιστεί, προυπήρχε της πώλησης. Συνεπώς έχει ευθύνη ο πωλητής. (κάθε πωλητής έναντι του πελάτη του, όσο πίσω και αν πάς στην αλυσίδα κατασκευής και πώλησης)
    Ως κατασκευαστής λοιπόν έχω την δυνατότητα να κατασκευάζω το οτιδήποτε χωρίς ούτε μια μέρα εγγύηση. Η μόνη υποχρέωση μου ειναι οτι στους πρώτους 6 μήνες, η βλάβη προυπήρχε. Συνεπώς πούλησα ελλατωματικό προιόν και υποχρεούμαι να το πάρω πίσω.
    Αν ο πελάτης αποδειξεί ότι το προβλημα προυπήρχε και εμφανίστηκε στα 2 χρόνια παρα μία μέρα, και πάλι υποχρεούμαι να το πάρω πίσω.
    Μονο αν προυπήρχε.
    Το τι εγγυηση δινει ο καθενας, αν γουστάρει, και αν κοιμήθηκε και ξύπνησε καλά είναι άλλου παπα ευαγγέλιο.

    Η ίδια υποχρέωση υπάρχει και για τα ακίνητα. 5 χρόνια είναι η ευθυνη σου έναντι του αγοραστή για το σπίτι στο χωριό που πούλησες. Δεν ειναι εγγύηση. Ειναι πρόβλημα που προυπήρχε και έλλειψη ιδιότητας που συμφωνήθηκε μεταξύ σας. (Εχει συντελεστή να χτίσει? ή δεν έχει?)

    Τόσο απλό είναι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreasp : 04-10-19 στις 22:16.

  7. #37
    Εγγραφή
    17-07-2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    10.599
    Downloads
    20
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30/5,5
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedport Entry Plus
    SNR / Attn
    9(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    OS: Win 10 Pro x64, MoBo: Asus P5QD Turbo, CPU: E5450 (E0) @3.6Ghz, RAM: Trancend DDR2 4x2gb 6-6-6-18 800 MHz, GPU: Saphire RX 480 8gb Nitro+, PSU: Enermax EG565AX-VE(G) FMA II 535W (Modded), SDD: Samsung 840 PRO 128GB, Case: Thermaltake VB1000BWS (Modded), CPU Cooler: Zalman CNPS9700 LED (Modded), Monitor: AOC Q3279VWFD8 32'' 2560x1440.

  8. #38
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Δεν χρειαζεται να διαβασω. Το εχω κανει. Και ο βλακας που εγραψε το κειμενο δεν ειναι νομικος. Χρησιμοποιει την λεξη εγγυηση γιατι αυτη καταλαβαινει ο πολιτης, και αντι να εξηγει, δημιουργει περισσοτερα προβληματα.

    "Εάν προϊόντα που αγοράσατε οπουδήποτε στην ΕΕ (Στην περίπτωση αυτή, τα 28 κράτη μέλη της ΕΕ + η Ισλανδία, το Λιχτενστάιν και η Νορβηγία) αποδειχτούν ελαττωματικά ή δεν ανταποκρίνονται στα διαφημιζόμενα χαρακτηριστικά, ο πωλητής οφείλει να τα επισκευάσει ή να τα αντικαταστήσει δωρεάν ή να σας μειώσει την τιμή ή να σας επιστρέψει όλα τα χρήματα που πληρώσατε."

    Να αποδειξεις λοιπον οτι ειναι ελλατωματικο, και θα στο αντικαταστησουν στην διετια.
    ΑΝ το προβλημα δεν προυπηρχε της πωλησης, δεν εχει καμια υποχρεωση να στο αντικαταστησει στον 1μιση χρονο , αν δινει 1 χρονο εγγυηση.

    Για παράδειγμα ενα πλυντηριο ρουχων με 1 χρόνο εγγύηση, που στον 1μιση χρόνο βαράει ρουλεμάν. εεε δεν ειναι αυτονόητο ότι προυπήρχε κανένα πρόβλημα. Απλά το ρουλεμάν ήταν χαμηλής ποιότητας και βάρεσε.

    EDIT: Βλέπω ότι έχει βγει και ο 4512/2018 που δεν τον εχω μελετήσει. Περιμενε να τον ελεγξω και θα επανέλθω.
    Οτι λεω, ισχύε μέχρι πριν 5 χρόνια που ασχολήθηκα εντατικά με το θέμα.

    Οχι οτι με μια συντομη ματια βλεπω καμια διαφοροποιηση. Για την νομιμη εγγυηση μιλαει που ειναι τα γνωστα συμφωνα με το αρ 534 του ΑΚ, και για την εμπορικη εγγυηση που ΑΝ θελει ο κατασκευαστης την παρέχει στον καταναλωτή.
    Θα το εξετασω λεπτομερέστερα άλλη ώρα. Μέχρι τον ν.4512/2018 παντως, ισχυει ακριβως οτι περιγράφω παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreasp : 04-10-19 στις 22:57.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας