Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είχαμε αγοράσει ένα Inspiron 3542 για εφεδρική χρήση και το οποίο είχε μείνει στο ράφι μπορεί και ένα χρόνο.
    Αποφασίσαμε να το δουλέψουμε κάποια στιγμή και αμέσως παρουσίασε βλάβη στην RAM, τηλέφωνο στην DELL και άμεση αντικατάσταση της RAM στα πλαίσια της εγγύησης.
    Mετά από λίγο καιρό και με ελάχιστη χρήση παρουσιάζει βλάβη στον δίσκο, τηλέφωνο στην DELL και άμεση αντικατάσταση του δίσκου επίσης στα πλαίσια της εγγύησης.
    Ενώ το μηχάνημα έχει λειτουργήσει περιοδικά και μόνο για Browsing παρουσιάζει βλάβη στην μητρική ενώ πλέον έχει βγει από την εγγύηση.
    Επειδή το λυπηθήκαμε να το πετάξουμε γιατί είναι σαν καινούργιο, παίρνω τηλέφωνο στην DELL να ρωτήσω για το κόστος της μητρικής και για την εγγύηση του ανταλλακτικού.
    Μου λέει ο υπάλληλος ότι η μητρική κοστίζει 150 ευρώ(φυσιολογικό ποσό) και όταν τον ρωτάω για την διάρκεια εγγύησης μου λέει 90 ΜΕΡΕΣ!!!!!!!
    Επειδή νόμισα ότι δεν άκουσα καλά τον ρωτάω, "συγγνώμη, δεν κατάλαβα, είπατε 90 ΜΕΡΕΣ, δηλαδή 3 μήνες;;;" δεν πίστευα στα αυτιά μου και το μετέφραζα και σε μήνες για να μπορέσω να το συνειδητοποιήσω καλύτερα.
    "Μάλιστα κύριε ΧΧΧΧΧΧ, τόσο χρόνο εγγύηση δίνει η DELL", μου απαντάει, ενώ εγώ έχει μείνει στήλη άλατος γιατί και προιόντα από την Μογγολία έχουν μεγαλύτερη εγγύηση.
    Επειδή το Laptop είχε δουλέψει ελάχιστα και αν η μητρική είχε και αυτή 2 χρόνια εγγύηση θα την αλλάζαμε, τώρα απλά θα το πετάξουμε και φυσικά δεν θα ξαναπάρουμε DELL.

    Πουλώντας καινούργια ανταλλακτικά με 90 μέρες εγγύηση, πιστεύουν ότι θα τα αγοράσει κάποιος ή θα συνεχίσει γενικά να παίρνει προιόντα τους;;; εμείς πάντως, όχι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #2
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλησπέρα,

    Για εκτός εγγύησης μου φαίνεται περίεργο το 90 ... κάτι μάλλον ο υπάλληλος έκανε λάθος..
    Εγώ έτσι και αλλιώς εγώ εμπιστεύομαι τυφλά την DELL και ότι έχω DELL έχω κάνει επέκταση εγγύησης... οπότε θα σε συμβούλευα να το κάνεις. Αξίζει τον κοπό..

    Ποιοτικά τουλάχιστον σε branded μηχανήματα είναι ότι ποιο κορυφαίο έχω δεί ... από πλευράς ποιότητας.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η Dell χρησιμοποιεί refurbished ανταλλακτικά σε πολλές επισκευές της. Οι 90 ημέρες είναι limited warranty για προϊόντα εκτός εγγύησης.

    https://www.dell.com/content/topics/...=us&l=en&cs=19
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    07-08-2019
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    357
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16740 /1021
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    Speedport Plus 002
    SNR / Attn
    9.4(dB) / 25.0(dB)
    Η Dell καταργεί συνεχώς δικά της μοντέλα προϊόντων.
    Μέσα σε δυο χρόνια το βαφτίζει παλιό... και τα refurbished μπαλώνουν καταστάσεις για όσο καιρό υπάρχει στοκ.

    Η Dell U2311H μου βγήκε εξαιρετική ως οθόνη, αλλά μονάδα Dell δεν θα έπαιρνα ποτέ.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Για εκτός εγγύησης μου φαίνεται περίεργο το 90 ... κάτι μάλλον ο υπάλληλος έκανε λάθος..
    Εγώ έτσι και αλλιώς εγώ εμπιστεύομαι τυφλά την DELL και ότι έχω DELL έχω κάνει επέκταση εγγύησης... οπότε θα σε συμβούλευα να το κάνεις. Αξίζει τον κοπό..

    Ποιοτικά τουλάχιστον σε branded μηχανήματα είναι ότι ποιο κορυφαίο έχω δεί ... από πλευράς ποιότητας.
    Δεν έκανε κανένα λάθος γιατί τον ρώτησα 2 φορές και με τον ίδιον μιλούσαμε για τα προβλήματα που παρουσίασε το μηχάνημα από την αρχή και για το αν συμφέρει η αλλαγή της μητρικής.

    Υπάρχουν σε γραφείο και σπίτια Desktop και Laptop από αρχαιοτάτων χρόνων, ήμασταν όχι απλώς αγοραστές αλλά οπαδοί της εταιρίας, μετά από αυτό....... μακριά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Dell χρησιμοποιεί refurbished ανταλλακτικά σε πολλές επισκευές της. Οι 90 ημέρες είναι limited warranty για προϊόντα εκτός εγγύησης.

    https://www.dell.com/content/topics/...=us&l=en&cs=19
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kiriakos_ITTSB_EU Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Dell καταργεί συνεχώς δικά της μοντέλα προϊόντων.
    Μέσα σε δυο χρόνια το βαφτίζει παλιό... και τα refurbished μπαλώνουν καταστάσεις για όσο καιρό υπάρχει στοκ.

    Η Dell U2311H μου βγήκε εξαιρετική ως οθόνη, αλλά μονάδα Dell δεν θα έπαιρνα ποτέ.
    Δεν αναφέρθηκε καθόλου το θέμα refurbished γιατί ούτως ή άλλως δεν με ενδιέφερε, ρώτησα για καινούργια μητρική αποκλειστικά, για να μην κάθομαι και ασχολούμαι με ebay, κ.λ.π., χωρίς να ξέρω τι θα μου βγει.
    Μιλήσαμε αρκετή ώρα χωρίς να μείνει κάποιο σκοτεινό σημείο, μου στέλνουν την μητρική με 147.70 ευρώ με Φ.Π.Α. και μεταφορικά και με 90 μέρες εγγύηση ανεξάρτητα αν την τοποθετήσω εγώ ή αυτοί, δεν ρώτησα για κόστος τοποθέτησης γιατί την περνάω μόνος μου.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό το απόλυτο "μακριά - ποτέ κλπ" μ' ένα και μόνο περιστατικό με εξοργίζει...

    Ναι συμφωνώ ότι είναι βλακεία οι 90 ημέρες και το refurbish και ναι, είναι κρίμα ένα laptop να βγαίνει εκτός αλλά το προτιμώ 1000 φορές να έχω αυτή την μικρή πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο από το να τρέχω με laptop άλλων εταιριών με την πολιτική τους, "στείλε το από εκεί που το πήρες. στείλε το στο εξωτερικό, στείλε το σ' εμάς για να το φτιάξουμε και να σου το στείλουμε πίσω" και ότι άλλο κουλό έχω συναντήσει τόσα χρόνια.

    Ότι σου χάλασε σου το άλλαξαν άμεσα και να υποθέσω ότι σου το έστειλαν χωρίς πολλά πολλά και παρ' όλα αυτά εσύ επικεντρώθηκες στο αρνητικό...

    Σαν το Next business Day της Dell δεν υπάρχει και ποτέ δεν με έχει απογοητεύσει...

  7. #7
    Εγγραφή
    16-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    653
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    δεν του το αλλαξαν αμεσα,το πληρωσε για καινουριο ηταν εκτος εγγυησης.
    You pull me in Here we go again And my heart beats faster now And I don’t know Why I’m powerless And there’s no way out...
    https://www.youtube.com/watch?v=WPVv-Jjb0wQ

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckbond Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το απόλυτο "μακριά - ποτέ κλπ" μ' ένα και μόνο περιστατικό με εξοργίζει...

    Ναι συμφωνώ ότι είναι βλακεία οι 90 ημέρες και το refurbish και ναι, είναι κρίμα ένα laptop να βγαίνει εκτός αλλά το προτιμώ 1000 φορές να έχω αυτή την μικρή πιθανότητα να γίνει κάτι τέτοιο από το να τρέχω με laptop άλλων εταιριών με την πολιτική τους, "στείλε το από εκεί που το πήρες. στείλε το στο εξωτερικό, στείλε το σ' εμάς για να το φτιάξουμε και να σου το στείλουμε πίσω" και ότι άλλο κουλό έχω συναντήσει τόσα χρόνια.

    Ότι σου χάλασε σου το άλλαξαν άμεσα και να υποθέσω ότι σου το έστειλαν χωρίς πολλά πολλά και παρ' όλα αυτά εσύ επικεντρώθηκες στο αρνητικό...

    Σαν το Next business Day της Dell δεν υπάρχει και ποτέ δεν με έχει απογοητεύσει...
    Αν σε εξοργίζει, υπάρχουν και τα ηρεμιστικά.......

    Στο θέμα μας τώρα, καλό είναι να διαβάζουμε όλα τα posts του ts για να του απαντήσουμε, γράφει λοιπόν ο ts στο post #5
    Υπάρχουν σε γραφείο και σπίτια Desktop και Laptop από αρχαιοτάτων χρόνων, ήμασταν όχι απλώς αγοραστές αλλά οπαδοί της εταιρίας, μετά από αυτό....... μακριά.
    οπότε δεν χρειάζεται επιπλέον ενημέρωση για την σωστή εγγύηση της DELL, από εκεί και πέρα δεν δέχομαι να πληρώσω ένα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ανταλλακτικό και να μου δώσουν μόνο 90 ΜΕΡΕΣ ΕΓΓΥΗΣΗ.
    Δηλαδή αν υπάρχει κάποιο θέμα με τις συγκεκριμένες μητρικές, θα την πάρω και αν παρουσιάσει κάτι μετά τις 90 μέρες θα πετάξω το Laptop μαζί με τα λεφτά της μητρικής;;;
    Τόσο εμπιστοσύνη έχουν στα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ τους ανταλλακτικά ώστε να δίνουν μόνο 90 ΜΕΡΕΣ εγγύηση;;
    Ας τα πουλήσουν σε κάποιον άλλον λοιπόν, εγώ ευχαριστώ, δεν θα πάρω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    τώρα δεν μπορώ να σου απαντήσω, είμαι υπό την επήρεια ηρεμιστικών...

  10. #10
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Περιοχή
    Belfast, Northern Ireland
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.164
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/72
    ISP
    Sky
    Πως είναι δυνατόν να κόβουν απόδειξη λιανικής σε προιόν και αυτό να μην έχει διετή εγγύηση;

  11. #11
    Εγγραφή
    20-10-2003
    Περιοχή
    Πεύκη - Αττικής
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.007
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    4997/49999
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    14.5(dB) / 3.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άκυρο, κατάλαβα λάθος...

    Spoiler:
    Η Dell δίνει το ελάχιστο 2 χρόνια, αν κατάλαβα καλά (έχω και θέμα εθισμού με ηρεμιστικά ) μετά τα 2 χρόνια του παρουσίασε το πρόβλημα με την μητρική.

    Από την άλλη η HP δίνει ένα χρόνο (το αναφέρει κανονικά σε όσα καταστήματα έχω χρησιμοποιήσει), με απόδειξη λιανικής και δεν ντρέπονται καθόλου...

  12. #12
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Δεν κόβουν απόδειξη πώλησης καινούργιου προϊόντος. Επισκευή κάνουν και είναι συνηθισμένη διάρκεια (λογικά η ελάχιστη νόμιμη) εγγύηση επισκευής οι 3 μήνες σε εργασία αλλά και στο ανταλλακτικό. Τα λέγαμε και τις προάλλες σε άλλο νήμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 03-10-19 στις 16:35.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η κουβέντα ήταν ακριβώς όπως την έχω γράψει πιο πάνω στο post #5
    Δεν αναφέρθηκε καθόλου το θέμα refurbished γιατί ούτως ή άλλως δεν με ενδιέφερε, ρώτησα για καινούργια μητρική αποκλειστικά, για να μην κάθομαι και ασχολούμαι με ebay, κ.λ.π., χωρίς να ξέρω τι θα μου βγει.
    Μιλήσαμε αρκετή ώρα χωρίς να μείνει κάποιο σκοτεινό σημείο, μου στέλνουν την μητρική με 147.70 ευρώ με Φ.Π.Α. και μεταφορικά και με 90 μέρες εγγύηση ανεξάρτητα αν την τοποθετήσω εγώ ή αυτοί, δεν ρώτησα για κόστος τοποθέτησης γιατί την περνάω μόνος μου.
    Mην μπερδεύουμε τα πράγματα με επισκευές, refurbished και διάφορα άλλα,είναι ξεκάθαρο νομίζω όπως το έχω γράψει και το ξαναλέω για τελευταία φορά, για αποστολή ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΜΗΤΡΙΚΗΣ είναι η εγγύηση των 90 ημερών και για τίποτε άλλο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ανταλλακτικό για επισκευή είναι. Άσχετα αν την επισκευή θα την κάνει η Dell ή τρίτος. 3 μήνες είναι το ελάχιστο.

    Δεν μιλάμε για καινούριο προϊόν αλλά για ανταλλακτικό για προϊόν. Έχει μεγάλη διαφορά. Αν μιλούσαμε για καινούριο προϊόν η ελάχιστη εγγύηση θα ήταν 2 χρόνια για τον πωλητή.

    Γιατί δεν καλείς ξανά την Dell τώρα που έχεις επιπλέον πληροφορίες για να λύσεις την όποια απορία;

    Επίσης όταν αποφασίσεις την μάρκα στην οποία θα στραφείς, σε συμβουλεύω να τους ρωτήσεις για αντίστοιχη περίπτωση τι εγγύηση δίνουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 03-10-19 στις 17:29.

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H μόνη περίπτωση είναι να έπεσα σε καθυστερημένο υπάλληλο, που δεν μου έχει τύχει ποτέ στην συγκεκριμένη εταιρία τόσα χρόνια που επικοινωνώ μαζί τους.
    Η συζήτηση ήταν για αγορά καινούργιας μητρικής γιατί δεν με ενδιαφέρει άλλωστε να επισκευαστεί και ούτε έγινε η παραμικρή νύξη από την πλευρά του για επισκευή.
    Δεν στέλνω τίποτα στην εταιρία, ούτε Laptop, ούτε μητρική, μου στέλνουν την καινούργια μητρική στο ποσό που λέω πιο πάνω, γιατί συζητήθηκε ότι θα την τοποθετήσω μόνος μου και αν αυτό επηρεάζει την εγγύηση, μου είπε όχι, όπως αναφέρω σε παραπάνω post.

    Πήρα πάλι τώρα και το τμήμα είναι κλειστό, λειτουργεί μέχρι τις 17.00, θα πάρω πάλι αύριο το πρωί και θα ενημερώσω για την καινούργια συζήτηση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας