Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 65
  1. #16
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχουμε και λέμε:

    Κατανεμητής (δεν πειράχτηκε ποτέ και από κανέναν αυτές τις μέρες). Το διαμέρισμά μου, στο 2ο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WP_20191003_12_56_15_Pro.jpg 
Εμφανίσεις:  48 
Μέγεθος:  834,1 KB 
ID: 207325Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WP_20191003_12_57_12_Pro.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  662,3 KB 
ID: 207326Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WP_20191003_12_56_54_Pro.jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  680,8 KB 
ID: 207327

    Κεντρική Διαμερίσματος (όπως την έχω τώρα). Με γκρι ταινία φαίνεται το ζεύγος που έρχεται από κατανεμητή και έχει (είχε) σήμα.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WP_20191003_12_58_46_Pro.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  588,4 KB 
ID: 207324

    Πρίζα δωματίου υπολογιστή (όπως την έχω τώρα).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  WP_20191003_12_59_39_Pro.jpg 
Εμφανίσεις:  32 
Μέγεθος:  274,7 KB 
ID: 207323

    Πριν αρχίσετε να φωνάζετε, ακόμα και με το καλώδιο του κατανεμητή σε μονή πρίζα (μόνο αυτό), έχω τα ίδια (δεν έχω τόνο/σήμα, έχω χάλια νετ).

    @griniaris: Ένα ζεύγος έφερνε, ένα φέρνει. Αυτό , δεν μπορεί να έχει αλλάξει. Ακόμα κι αυτό, τηλέφωνο (τόνο) δεν έχει, αλλά έχει νετ. Αυτό, είναι θέμα καμπίνας/βλάβης/παρόχου/οτέ κλπ.

    Για τα υπόλοιπα, μαζί σου. Τώρα κοιτάζω το κουτί του συναγερμού.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #17
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    αν δεν μπορέσεις να βρεις πως πάνε τα καλώδια σου, τότε δεν θα βγάλεις άκρη ποτέ. Οπότε η ψάχνεις για τα μπουάτ που ανέφερα(θυμήθηκα ότι τα λένε έτσι) ή θα ψάχνεις συνέχεια.

    Αν θέλεις να δεις εικόνα πως είναι αυτό ψάξε στο γουγλη "ηλεκτρολογικό μπουατ".

    Στον τοίχο ζημιά δεν θα κάνεις, απλώς εφόσον υπάρχουν, αν ανοίξεις το καπάκι θα φαίνεται στο χρώμα. Αν περίσσεψε χρώμα από την ανακαίνιση το βάφεις και θα είναι όπως πριν.

    Επίσης αφού τα έχεις όλα αποσυνδεδεμένα όπως αναφέρεις, δοκίμασε να δεις αν σε όλες τις πρίζες έχεις σήμα... έτσι θα καταλάβεις ότι κάπου σου ξεφεύγει κάποια διακλάδωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος adiS : 03-10-19 στις 13:30.

  3. #18
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε και λέμε:

    Κατανεμητής (δεν πειράχτηκε ποτέ και από κανέναν αυτές τις μέρες). Το διαμέρισμά μου, στο 2ο.



    Κεντρική Διαμερίσματος (όπως την έχω τώρα). Με γκρι ταινία φαίνεται το ζεύγος που έρχεται από κατανεμητή και έχει (είχε) σήμα.



    Πρίζα δωματίου υπολογιστή (όπως την έχω τώρα).



    Πριν αρχίσετε να φωνάζετε, ακόμα και με το καλώδιο του κατανεμητή σε μονή πρίζα (μόνο αυτό), έχω τα ίδια (δεν έχω τόνο/σήμα, έχω χάλια νετ).

    @griniaris: Ένα ζεύγος έφερνε, ένα φέρνει. Αυτό , δεν μπορεί να έχει αλλάξει. Ακόμα κι αυτό, τηλέφωνο (τόνο) δεν έχει, αλλά έχει νετ. Αυτό, είναι θέμα καμπίνας/βλάβης/παρόχου/οτέ κλπ.

    Για τα υπόλοιπα, μαζί σου. Τώρα κοιτάζω το κουτί του συναγερμού.
    Οπως σου ειπαν πολυ σωστα πιο πριν..... μπορει να παιζει σαν μονοπολο και να εχεις ιντερνετ . ισως και γιαυτο και δεν εχεις τηλεφωνο.

    Μπορει να εχει αλλαξει με την εννοια... καπου εκανε "επιστροφη" απο καποια αλλη διακλαδωση-διασταυρωση που πλεον εχεις αποσυνδεσει. και καλα εκανες.

    Μην θεωρεις τιποτα δεδομενο.

    Επισης βλεπω οτι κατω ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ την σωστη περιστροφη. Οποτε να θεωρεις οτι αυτο που βλεπεις σαν ζευγαρι πανω...... ισως τελικα να μην ειναι. να εχουν μπερδευτει καλωδια ζευγαριων μεταξυ τους.

    Παρε πολυμετρο και μετρα ολα , ενα - ενα τα καλωδια. Να θεωρεις οτι δεν εχουν ζευγαρια και χρωματα. σαν να ειναι ολα ιδια.
    The gr81 .

  4. #19
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν δεν μπορέσεις να βρεις πως πάνε τα καλώδια σου, τότε δεν θα βγάλεις άκρη ποτέ. Οπότε η ψάχνεις για τα μπουάτ που ανέφερα(θυμήθηκα ότι τα λένε έτσι) ή θα ψάχνεις συνέχεια.

    Αν θέλεις να δεις εικόνα πως είναι αυτό ψάξε στο γουγλη "ηλεκτρολογικό μπουατ".

    Στον τοίχο ζημιά δεν θα κάνεις, απλώς εφόσον υπάρχουν, αν ανοίξεις το καπάκι θα φαίνεται στο χρώμα. Αν περίσσεψε χρώμα από την ανακαίνιση το βάφεις και θα είναι όπως πριν.

    Επίσης αφού τα έχεις όλα αποσυνδεδεμένα όπως αναφέρεις, δοκίμασε να δεις αν σε όλες τις πρίζες έχεις σήμα... έτσι θα καταλάβεις ότι κάπου σου ξεφεύγει κάποια διακλάδωση.
    Δυστυχώς, θα φαίνεται και πολύ. Έχει κι ένα (λεπτό) στρώμα σοβά εκτός από μπογιά από πάνω από το κουτί (ναι μεν κούφιο στο χτύπημα, αλλά δεν υποχωρεί στην πίεση). Είναι φάτσα-κάρτα στο σαλόνι, δεν με σώζει τίποτα.

    Σήμα στις πρίζες, πώς να βρω? Εδώ καλά-καλά δεν είναι ταιριασμένα τα διάφορα ζεύγη και παλεύαμε με το πολύμετρο χτες για να βρούμε αυτό το ένα (στα συνολικά έξι στην κεντρική και 4 στον υπολογιστή) που πήγαινε πέρα.

    Ξέρω, με beeperάκι ή πολύμετρο γίνεται να τα ταιριάξω 1-1 και μετά να κοιτάξω 1-1 πάλι αν συγχρονίζει το ρούτερ. Σκ.τά κι απόακ.τα.

    Για πείτε λίγο τί να αγοράσω από εξοπλισμό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπως σου ειπαν πολυ σωστα πιο πριν..... μπορει να παιζει σαν μονοπολο και να εχεις ιντερνετ . ισως και γιαυτο και δεν εχεις τηλεφωνο.

    Μπορει να εχει αλλαξει με την εννοια... καπου εκανε "επιστροφη" απο καποια αλλη διακλαδωση-διασταυρωση που πλεον εχεις αποσυνδεσει. και καλα εκανες.

    Μην θεωρεις τιποτα δεδομενο.

    Επισης βλεπω οτι κατω ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ την σωστη περιστροφη. Οποτε να θεωρεις οτι αυτο που βλεπεις σαν ζευγαρι πανω...... ισως τελικα να μην ειναι. να εχουν μπερδευτει καλωδια ζευγαριων μεταξυ τους.

    Παρε πολυμετρο και μετρα ολα , ενα - ενα τα καλωδια. Να θεωρεις οτι δεν εχουν ζευγαρια και χρωματα. σαν να ειναι ολα ιδια.
    Κουτί συναγερμού, καθαρό.

    Λίγο πιο αναλυτικά το υπογραμμισμένο, αν μπορείς. Εμπειρικός είμαι . Τί ακριβώς ψάχνω?

    Σε περίπτωση φρικαρίσματος, αν επαναφέρω αυτές τις ελεεινές συνδεσμολογίες (όλα με όλα) πάλι, υπάρχει περίπτωση/ελπίδα να έρθω στην αρχική κατάσταση (και να πάει στον αγύριστο)?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  5. #20
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    έτσι για χιουμοριστικούς λόγους, κάνε το όταν λείπει η γυναίκα, μετά όταν το προσέξει πες έτσι ήταν από την αρχή


    κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει στο ερώτημα αν θα έρθει στην προηγούμενη κατάσταση.

    Εγώ από την στιγμή που δεν ξέρω τι παίζει, αφού στον κατανεμητή σου δεν πείραξες τίποτα, θα πήγαινα στην κεντρική πρίζα, θα σύνδεα το modem, και θα έβλεπα συγχρονισμούς. Θα άλλαζα δηλαδή ένα ένα καλώδιο.

    Μπλε με όλα τα κόκκινα π.χ. για να είμαι σίγουρος για το ζεύγος που έρχεται από κάτω είναι και το σωστό.

    Μετά θα προχωρούσα και στο δωμάτιο το ίδιο, είναι χρονοβόρο αλλά έτσι θα έκανα.

    "Εμπειρικός" είμαι και εγώ

  6. #21
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπαρχουν πολλοι τροποι να κανεις "δουλεια" .

    Αλλοι σωστοι και αλλοι ανορθοδοξοι. Δεν θα μπω στην διαδικασια να το αναλυσω αν καποιος διαφωνησει.

    ΕΓΩ στη σθεση σου θα εκανα τα εξης....

    Κατω θα αποσυνδεα και τα 3 ζευγαρια που αντιστοιχουν στο διαμερισμα σου.
    Θα επιανα ενα "θεωρητικο" ζευγαρι και θα το βραχυκυκλωνα μεταξυ του.
    Πανω θα επιανα ενα καλωδιο με την μια ακρη του πολυμετρου. και με την αλλη ακρη (στην λειτουργια buzer) θα δοκιμαζα ενα-ενα τα υπολοιπα καλωδια να βρω το ζευγαρι του.
    Αφου λοιπον θα εβρισκα τα 3 κατω......με ποια 3 πανω αντιστοιχουν... θα τα σημαδευα για να τα ξεχωριζω ευκολα.

    Αφου θα εχεις ενα "καθαρο" ζευγαρι ΚΑΤΩ , θα το ξαναβαλεις στην θεση που ερχεται η τηλεφωνια-ιντερνετ. ΘΑ χρειαστεις ενα ΤΕΤΟΙΟ εργαλειο αλλα πολυ προσεκτικα και με ενα πολυ ψιλο κατσαβιδακι γινεται να το "καρφωσεις".

    Οποτε λογικα πανω εχει ερθει το τηλεφωνο και το ιντερνετ. συνδεεις τηλεφωνο και ρουτερ και βλεπεις τι γινεται. Αν δεν ειναι σωστα... θα πρεπει να αλλαξεις στο 2ο ζευγαρι και πανω και κατω και να ξαναδοκιμασεις.

    αν ειναι ολα ενταξει.... θα πρεπει να βρεις ποιο καλωδιο καταληγει που μεσα στο σπιτι. Δεν θα ηταν σωστο να τα συνδεσεις ολα ταυτοχρονα καθως θα σου επιβαρυνει την γραμμη . εφοσον υπαρχουν καλωδια που δεν πανε πουθενα.

    Υ.Γ. διευκρινησε τι εννοεις κουτι συναγερμου καθαρο. Δεν καταληγουν εκει τηλεφωνικα καλωδια? πολυ περιεργο. σιγουρα θα επρεπε να εχει 2 ζευγαρια.
    Ενα που ερχεται η τηλεφωνια και ενα που επιστρεφει. ΕΚΤΟΣ και αν ερχεται κατευθειαν εκει ενα απο τα 3 ζευγαρια απο κατω. ψαξτο λιγο.

    EDIT : στο ποστ Νο 1 αναφερεις οτι στην κετρικη ερχονται 6 ζευγαρια ενω στην φωτο βλεπω 7.
    Λογικα ειναι 3 απο κατω. αλλα 3 για τα τρια δωματια και ενα για τον συναγερμο. Βασικα στον συναγερμο πιστευω ειναι η λυση του προβληματος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 03-10-19 στις 14:08.
    The gr81 .

  7. #22
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    έτσι για χιουμοριστικούς λόγους, κάνε το όταν λείπει η γυναίκα, μετά όταν το προσέξει πες έτσι ήταν από την αρχή


    κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει στο ερώτημα αν θα έρθει στην προηγούμενη κατάσταση.

    Εγώ από την στιγμή που δεν ξέρω τι παίζει, αφού στον κατανεμητή σου δεν πείραξες τίποτα, θα πήγαινα στην κεντρική πρίζα, θα σύνδεα το modem, και θα έβλεπα συγχρονισμούς. Θα άλλαζα δηλαδή ένα ένα καλώδιο.

    Μπλε με όλα τα κόκκινα π.χ. για να είμαι σίγουρος για το ζεύγος που έρχεται από κάτω είναι και το σωστό.

    Μετά θα προχωρούσα και στο δωμάτιο το ίδιο, είναι χρονοβόρο αλλά έτσι θα έκανα.

    "Εμπειρικός" είμαι και εγώ
    Πολύ σωστά το έθεσες το χιουμοριστικό...άντε καθάρισε μετά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν πολλοι τροποι να κανεις "δουλεια" .

    Αλλοι σωστοι και αλλοι ανορθοδοξοι. Δεν θα μπω στην διαδικασια να το αναλυσω αν καποιος διαφωνησει.

    ΕΓΩ στη σθεση σου θα εκανα τα εξης....

    Κατω θα αποσυνδεα και τα 3 ζευγαρια που αντιστοιχουν στο διαμερισμα σου.
    Θα επιανα ενα "θεωρητικο" ζευγαρι και θα το βραχυκυκλωνα μεταξυ του.
    Πανω θα επιανα ενα καλωδιο με την μια ακρη του πολυμετρου. και με την αλλη ακρη (στην λειτουργια buzer) θα δοκιμαζα ενα-ενα τα υπολοιπα καλωδια να βρω το ζευγαρι του.
    Αφου λοιπον θα εβρισκα τα 3 κατω......με ποια 3 πανω αντιστοιχουν... θα τα σημαδευα για να τα ξεχωριζω ευκολα.

    Αφου θα εχεις ενα "καθαρο" ζευγαρι ΚΑΤΩ , θα το ξαναβαλεις στην θεση που ερχεται η τηλεφωνια-ιντερνετ. ΘΑ χρειαστεις ενα ΤΕΤΟΙΟ εργαλειο αλλα πολυ προσεκτικα και με ενα πολυ ψιλο κατσαβιδακι γινεται να το "καρφωσεις".

    Οποτε λογικα πανω εχει ερθει το τηλεφωνο και το ιντερνετ. συνδεεις τηλεφωνο και ρουτερ και βλεπεις τι γινεται. Αν δεν ειναι σωστα... θα πρεπει να αλλαξεις στο 2ο ζευγαρι και πανω και κατω και να ξαναδοκιμασεις.

    αν ειναι ολα ενταξει.... θα πρεπει να βρεις ποιο καλωδιο καταληγει που μεσα στο σπιτι. Δεν θα ηταν σωστο να τα συνδεσεις ολα ταυτοχρονα καθως θα σου επιβαρυνει την γραμμη . εφοσον υπαρχουν καλωδια που δεν πανε πουθενα.

    Υ.Γ. διευκρινησε τι εννοεις κουτι συναγερμου καθαρο. Δεν καταληγουν εκει τηλεφωνικα καλωδια? πολυ περιεργο. σιγουρα θα επρεπε να εχει 2 ζευγαρια.
    Ενα που ερχεται η τηλεφωνια και ενα που επιστρεφει. ΕΚΤΟΣ και αν ερχεται κατευθειαν εκει ενα απο τα 3 ζευγαρια απο κατω. ψαξτο λιγο.
    Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφετε και οι δύο (κάτι τέτοιο σκεπτόμουν σα διαδικασία).

    Ελπίζω να βρω χρόνο (και buzzer...για πείτε τι ζητάω) για να το κάνω αυτό.

    Για το θέμα της "αρμαθιάς" (όλα όπως ήταν, δηλαδή), το σκέφτομαι σαν λύση ανάγκης. Απλά σαν διαφοροποίηση, θα κοιτάξω μήπως τυχόν το ζεύγος που (θεωρητικά) πάει στο ΔΥ το απομονώσω και το συνδέσω στη διπλή πρίζα με φίλτρο ενδιάμεσα κλπ, μπας και καθαρίσει έστω λίγο (αν λειτουργήσει, φυσικά).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #23
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστά το έθεσες το χιουμοριστικό...άντε καθάρισε μετά.



    Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφετε και οι δύο (κάτι τέτοιο σκεπτόμουν σα διαδικασία).

    Ελπίζω να βρω χρόνο (και buzzer...για πείτε τι ζητάω) για να το κάνω αυτό.

    Για το θέμα της "αρμαθιάς" (όλα όπως ήταν, δηλαδή), το σκέφτομαι σαν λύση ανάγκης. Απλά σαν διαφοροποίηση, θα κοιτάξω μήπως τυχόν το ζεύγος που (θεωρητικά) πάει στο ΔΥ το απομονώσω και το συνδέσω στη διπλή πρίζα με φίλτρο ενδιάμεσα κλπ, μπας και καθαρίσει έστω λίγο (αν λειτουργήσει, φυσικά).
    Τα φιλτρα ΔΕΝ πανε στο ρουτερ. Τα φιλτρα ειναι ΜΟΝΟ για την τηλεφωνια.

    Ενα πολυμετρο φτηνο θα κανει την δουλεια. Εφοσον εχει buzzer. αν δεν προκειται να το χρησιμοποιεις... μην δωσεις πανω απο 10 ευρω.
    The gr81 .

  9. #24
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα φιλτρα ΔΕΝ πανε στο ρουτερ. Τα φιλτρα ειναι ΜΟΝΟ για την τηλεφωνια.
    Ναι, ναι, λάθος έκφρασης-γραφής.

    Μου την έχει μάθει τη συνδεσμολογία παλιότερα ο jkoukos!

    - - - Updated - - -

    Φταίμε όλοι, τελικά.

    Πήρα ένα buzzer κλπ κι άρχισα να ψάχνω τις καλωδιώσεις, πρώτα τις μέσα, ο ανάποδος. Τα ευρήματα, αργότερα.

    Πήγα στην κεντρική τελευταία...έφτιαξα πάλι τις αρμαθιές όπως ήταν, πήρα άμεσα τόνο, πήρα τηλέφωνο κανονικά. Χάρηκα-Έβρισα.

    Έλυσα την κόκκινη αρμαθιά πρώτα, βρήκα ποιό έφερνε. Το κράτησα, έλυσα τη μπλε...

    1) Το κόκκινο που είχα μαρκάρει, ήταν όντως το σωστό, το μόνο που έφερνε τόνο τηλεφώνου, τα υπόλοιπα δεν έφερναν.

    2) Το μπλε, για κάποιο λόγο δεν ήταν το σωστό (κόβω το χέρι μου ότι αρχικά ήμουν σωστός. επίσης, τσέκαρα τη μονωτική και στα δύο, δεν είχε βγει και ξαναμπεί ή οτιδήποτε)...αλλά μου έδινε internet το μαμίδι...το μονόπολο που μου είπατε παραπάνω? Τα άλλα μπλε, δεν έδιναν.

    3) Ξαναπήρα τηλέφωνο, με το νέο ζεύγος, πάλι καλά.

    4) Έβαλα το router απάνω... 105/50...δεν το είχα δει ποτέ αυτό το νούμερο πάνω, σίγουρα έπαιζαν παρεμβολές, σίγουρα μαμιόταν ο ζευς απο τις διακλαδώσεις κλπ. Η γραμμή είναι σταθερή, δεν έχει errors, όλα άριστα.

    Το αφήνω για 1-2 ώρες, να δω τι γίνεται στα σίγουρα.

    Τώρα, τί βρήκα μέσα:

    α) Στο ΔΥ, υπάρχουν τέσσερα (4) ζεύγη. Ένα ζεύγος έρχεται από την κεντρική. Ένα (1), μόνο. Δύο ζεύγη πάνε στο Υ2 (ζεύγος πάνε, ζεύγος έλα?). Ένα ζεύγος, φαίνεται ορφανό! Δεν βαράει στην κεντρική, πουθενά. Δεν βαράει στο Υ2. Δεν βαράει (εκτός απροόπτου, να έφυγε το buzzer) στο Υ1. Δεν ξέρω που και τι ρόλο βαράει (να έρχεται από τον κατανεμητή σαν γραμμή που δεν συνδέθηκε ποτέ, αλλά δεν περνά από την κεντρική, για να μη γίνει της επί χρήμασι?).

    β) Στο Υ2, υπάρχουν 4 ζεύγη. Δύο έρχονται από το ΔΥ (πάνε/έλα?) και δύο πάνε στο Υ1 (πανε/έλα κι εδώ?).

    γ) Στο Υ1 υπάρχουν δύο ζεύγη, αυτά από το Υ1.

    Η όποια δρομολόγηση φαίνεται πως γίνεται ουσιαστικά από το ΔΥ, τελικά (πέραν της κεντρικής).

    Η κεντρική, βέβαια...έχει το χάος το ίδιο. Τόσα ζεύγη, και προς τα μέσα φεύγει μόνο ένα, αυτό για το ΔΥ. Θα τα ξανακοιτάξω αύριο, αλλά προέχει να παγιωθεί η κατάσταση με τηλέφωνο και internet.

    Σε λίγο, θα επιχειρήσω πάλι να συνδέσω ορθά (διπλή πρίζα, φίλτροsplitter κλπ) και να έχω μόνο κεντρική (τηλέφωνο) και ΔΥ (router). Ελπίζω πως μέσα, στο ΔΥ, δεν θα δω τίποτα φρικτό, ούτε ξαφνικά δεν θα λειτουργούν όλα.

    Τα υπόλοιπα, εκτός απροόπτου, θα μείνουν στον αέρα και θα σταυροκοπιέμαι.

    Το αρχικό σωστό (επιμένω) μπλε, τί να το κάμω?

    edit: Τί έγραψα ,τρομάρα μου. Δεν το σβήνω, παρακαλώ κάντε πως δεν το βλέπετε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PetrosK : 04-10-19 στις 00:43.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  10. #25
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το σήμα θέλει 1 μόνο ζεύγος. Το δεύτερο όπου το πέρασε είναι για εφεδρικό. Αυτό είναι καλό διότι μπορεί να παίξουν διάφορα σενάρια σύνδεσης στο μέλλον. Αντί όμως όλων αυτών των καλωδίων, καλύτερα να περνούσε ένα UTP από πρίζα σε πρίζα ή από κάθε μία προς την κεντρική.

    Τι εννοείς τι να το κάνεις το μπλε; Αφήνεις συνδεδεμένο αυτό που δουλεύει και στην άκρη ασύνδετο το αρχικό που δεν δουλεύει.

  11. #26
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σήμα θέλει 1 μόνο ζεύγος. Το δεύτερο όπου το πέρασε είναι για εφεδρικό. Αυτό είναι καλό διότι μπορεί να παίξουν διάφορα σενάρια σύνδεσης στο μέλλον. Αντί όμως όλων αυτών των καλωδίων, καλύτερα να περνούσε ένα UTP από πρίζα σε πρίζα ή από κάθε μία προς την κεντρική.

    Τι εννοείς τι να το κάνεις το μπλε; Αφήνεις συνδεδεμένο αυτό που δουλεύει και στην άκρη ασύνδετο το αρχικό που δεν δουλεύει.
    Οk...είπε να έχει backup...και απαύτωσε το δίκτυο παντού με τις διακλαδώσεις/παρεμβολές κλπ, με τρελές απώλειες.

    Αυτό με το UTP μου το έχουν πει δύο φίλοι ηλεκτρολόγοι, ένας φίλος εργολάβος, ένας ηλεκτρονικός (DIGEAάς), ο υπάλληλος στο μαγαζί που πήρα buzzer κλπ, όλοι, μα όλοι απορημένοι με τη συνδεσμολογία σε οικοδομή 10-15 (το πολύ) χρόνων.

    Το μπλε, περισσότερο για σιγουριά ρώτησα, μήπως έπαιζε σενάριο να τα βάλω και τα δύο μαζί στην πρίζα (μη φωνάξεις!).

    Το σίγουρο ήταν πως καθάρισμα χρειαζόταν όλο αυτό το μπάχαλο.

    Η εικόνα στο ΔΥ, πλέον:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nairepoustimou.png 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  24,5 KB 
ID: 207340

    Πριν ξεκινήσω το χαμό, 60/46 ήμουν εδώ και ακόμα και στην κεντρική πάνω από 80-85 (attainable, με προφανώς 50ρι συνδεδεμένο) ποτέ. Πριν ξεκουμπώσω το router από την κεντρική είχε φτάσει 124attainable (μόλις το έβαλα ήταν κάπου στα 115).

    Αύριο συμμάζεμα (να βεβαιωθώ μόλις ξυπνήσω ότι όλα λειτουργούν), πάλι μόνωση τα καλώδια και στις τρύπες τους, τηλέφωνο για ακύρωση τεχνικού και με την ευκαιρία να ζητήσω να μπω και σε fastpath.

    Με αυτά τα στατιστικά, αξίζει πιστεύω να κάνω αναβάθμιση σε 100ρι, τώρα που λήγει το συμβόλαιο, έτσι?

    Εννοείται σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και τις συμβουλές σας, θα ενημερώσω αύριο για τα τελικά ευρήματα (θα ψάξω λίγο ακόμα τις υπόλοιπες καλωδιώσεις...είμαι περίεργος όλος αυτός ο χαμός στην κεντρική τι είναι, όπως και εκείνο το ορφανό ζεύγος στο ΔΥ).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό το νήμα θα το κρατήσω για να το δίνω σαν λινκ σε όσους λένε μα είναι νέα η οικοδομή, δεν υπάρχει περίπτωση τα καλώδια μου να έχουν θέμα

  13. #28
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.785
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το νήμα θα το κρατήσω για να το δίνω σαν λινκ σε όσους λένε μα είναι νέα η οικοδομή, δεν υπάρχει περίπτωση τα καλώδια μου να έχουν θέμα
    By every φουκινγκ means!

    Ένοχος κι εγώ, θεωρούσα ακραίο το σενάριο.

    Μια γνώμη, αφού την κάνω τη δουλειά:

    Αυτή τη στιγμή, η σύνδεση είναι Ζεύγος από κατανεμητή (το ορθό) σε διπλή πρίζα -> καλώδιο σε φιλτροsplitter -> 1 καλώδιο προς τηλέφωνο και 1 επιστροφή στην διπλή -> Ζεύγος προς ΔΥ.

    Να το κρατήσω έτσι ή να συνδέσω εσωτερικά ζεύγος κατανεμητή με ΔΥ κι από εκεί να στείλω πίσω στην κεντρική (κι όπου αλλού, μελλοντικά) το σήμα φιλτραρισμένο μια και καλή? Άκυρο...δεν γίνεται με ένα ζεύγος μόνο (εκτός κι αν υπάρχει κι άλλο που είναι το ορφανό στην πρίζα του ΔΥ και κάπου δεν το πήρα χαμπάρι...αύριο).

    Edit: Να και το ορφανό....Κεντρική προς ΔΥ κι αυτό (ως αναμενόταν), κι απλά χτες βράδυ που έψαχνα κάπου μου ξέφυγε (ναι, και τις 3 φορές).

    Οπότε θα στείλω μάλλον το σήμα στο ΔΥ κι από εκεί καθαρό όπου αλλού θέλω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PetrosK : 04-10-19 στις 11:53.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  14. #29
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το νήμα θα το κρατήσω για να το δίνω σαν λινκ σε όσους λένε μα είναι νέα η οικοδομή, δεν υπάρχει περίπτωση τα καλώδια μου να έχουν θέμα
    πραγματικά τόσο απλά πράγματα που πρέπει να γίνουν για να υπάρχει μια σωστή καλωδίωση και όμως, εκεί κολλημένοι οι ηλεκτρολόγοι έτσι το έμαθα από τον μπαμπα-θείο μου που έχτιζε οικοδομές το 80 έτσι το κάνω και εγώ....

    Προχθές "μάλωνα" με έναν γιατί ήθελε να βάλει και τα ρεύματα και τα καλώδια δικτύου μαζί, και μου απαντάει μην ανησυχείς δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε επαγωγή, αν του μιλούσα για θόρυβο, συχνότητες και ότι δεν βάζουμε καλώδια χαμηλής τάση μαζί με υψηλή μπορεί να πάθαινε τιλτ. Και μιλάμε για νέο άνθρωπο.


    Από ότι φαίνεται Πέτρο και 100άρα μπορείς να βάλεις να μην σου πω ότι παίζει και 200άρα

  15. #30
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    By every φουκινγκ means!

    Ένοχος κι εγώ, θεωρούσα ακραίο το σενάριο.

    Μια γνώμη, αφού την κάνω τη δουλειά:

    Αυτή τη στιγμή, η σύνδεση είναι Ζεύγος από κατανεμητή (το ορθό) σε διπλή πρίζα -> καλώδιο σε φιλτροsplitter -> 1 καλώδιο προς τηλέφωνο και 1 επιστροφή στην διπλή -> Ζεύγος προς ΔΥ.

    Να το κρατήσω έτσι ή να συνδέσω εσωτερικά ζεύγος κατανεμητή με ΔΥ κι από εκεί να στείλω πίσω στην κεντρική (κι όπου αλλού, μελλοντικά) το σήμα φιλτραρισμένο μια και καλή? Άκυρο...δεν γίνεται με ένα ζεύγος μόνο (εκτός κι αν υπάρχει κι άλλο που είναι το ορφανό στην πρίζα του ΔΥ και κάπου δεν το πήρα χαμπάρι...αύριο).

    Edit: Να και το ορφανό....Κεντρική προς ΔΥ κι αυτό (ως αναμενόταν), κι απλά χτες βράδυ που έψαχνα κάπου μου ξέφυγε (ναι, και τις 3 φορές).

    Οπότε θα στείλω μάλλον το σήμα στο ΔΥ κι από εκεί καθαρό όπου αλλού θέλω.
    Για δωσε feedback. Ολα καλα? σταθερη η γραμμη? ενταξει το τηλεφωνο? errors?
    The gr81 .

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας