Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 65
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βάζω εδώ το post, αφού έτσι κι αλλιώς περιλαμβάνει και τη Nova και τις ενέργειές της.

    Αν ταιριάζει περισσότερο αλλού, όπως κριθεί.

    Λοιπόν:

    Είχα μπει σε νέο οροφοδιαμέρισμα, 12-15 ετών, είχα καταλήξει γενικά στο σετάρισμα του δικτύου και του Internet στο σπίτι (modem-router, το H168N, σε δωμάτιο με ethernet σε υπολογιστή και σε ένα Power line το οποίο μοίραζε ασύρματα από το υπόλοιπο σπίτι στις συσκευές).

    Λόγω προβληματικής εσωτερικής καλωδίωσης στο διαμέρισμα, στο δωμάτιο είχα 60κάτι attainable με 45-46 σύνδεση τελικά (πόσο overhead έχει, πια) ενώ στην κεντρική του σπιτιού 80κάτι με καρφωτό 50ρι προφανώς (αλλά με μεγάλο θέμα στο διαμοιρασμό μέσω του powerline λόγω 3 φασικού κλπ).

    Εκεί που είχα ησυχάσει, με έφαγε σήμερα κι έφερα σπίτι ένα φίλο ηλεκτρολόγο (κανονικό, διπλωματούχο) και αρχίσαμε μαζί το ψάξε/ξήλωνε για να κερδίσω κι αυτά τα 3-4 που μου έλειπαν (κι ενδεχομένως να δούμε πως θα βελτιωθεί η συνολική κατάσταση για κάποιο πιθανό 100ρι).

    Ε, άμα βρω αυτόν που έκανε την εγκατάσταση στην πολυκατοικία, τον έγδαρα!

    Στον κατανεμητή φτάνει το ζεύγος του "οτέ" κι από εκεί (για κάθε διαμέρισμα) φεύγουν 3 ζεύγη (προφανώς μόνο το ένα συνδεδεμένο). Αυτό το συγκεκριμένο, το έχω βρει και μαρκάρει στην κεντρική του σπιτιού καιρό τώρα.

    Στην κεντρική, όμως, υπάρχουν συνολικά άλλα έξι (6) ζεύγη...δύο (πρέπει) να είναι αυτά που έρχονται επίσης από τον κατανεμητή και τα άλλα τέσσερα? Εδώ σας θέλω...

    Στο σπίτι υπάρχουν άλλες 3 πρίζες, σε διάφορα δωμάτια (δωμάτιο υπολογιστή-ΔΥ, υπνοδωμάτιο 1-Υ1, υπνοδωμάτιο 2-Υ2). Ε, σε κάθε μία από αυτές, δεν έρχεται 1 ζεύγος...έρχονται 4!

    Κάποια από αυτά, όσο μπορέσαμε να τα ψάξουμε, δεν έρχονται καν από την κεντρική πρίζα...ενώνουν εσωτερικά τις πρίζες σε ζεύγη. Όλα αυτά τα ζεύγη, γενικά, είναι ενωμένα όλα μαζί σε αρμαθιά στην κάθε πρίζα και δίνουν ότι σήμα δίνουν.

    Οι υπόλοιπες ενώσεις/διακλαδώσεις αυτών, δεν καταφέραμε να βρούμε που δ.λο είναι. Τα βραχυκυκλώματα που γίνονται εν τω μεταξύ, είναι τέτοια που όταν αρχίσαμε να αφήνουμε το κάθε καλώδιο στον αέρα (κυριολεκτικά...γυμνό κάθε καλώδιο, σε μια άκρη) "καθαρό" σήμα στη διαδρομή κατανεμητής-κεντρική-ΔΥ βρήκαμε μετά από 1+ ώρα, οπότε και είδα 80+ attainable και καθαρό 50ρι πλέον και εκεί. Ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό, ήταν όλα τα καλώδια παντού (εκτός από την πρίζα στο Υ1 η οποία δεν είναι προσβάσιμη προς το παρόν) να μείνουν στον αέρα και το ζεύγος από τον κατανεμητή να ενωθεί απευθείας στο ζεύγος που έρχεται στο ΔΥ.

    Ωραία, χάρηκα, τον έδιωξα γιατί είχε και δουλειές και πήγα με την ευκαιρία να πάρω δύο διπλές πρίζες να αντικαταστήσω τις "μαμά" με τα χαζοκουμπώματα για τα καλώδια που είχα. Γυρίζω, μονώνω πλέον τα γυμνά καλώδια (ένα προς ένα, ξεχωριστά), τα κλείνω μέσα στις πρίζες-κουτιά (χωρίς να συνδέσω τίποτα στο Υ2 και τίποτε άλλο γενικά από τη διαδρομή που περιέγραψα), τσεκάρω στο ΔΥ μόλις βάζω εκεί την πρίζα, 80/50, όλα καλά.

    Πάω στην κεντρική, μονώνω κι εκεί όλα τα υπόλοιπα/άχρηστα ζεύγη και πάω πια να βάλω το συνολικό πράμα στην πρίζα για να έχω και τηλέφωνο...τα συνδέω, και μπουμ!

    Τηλέφωνο δεν έχω (δεν έχω τόνο), και νετ στο ΔΥ, πάλι χώμα (50/30 κι όλο και χειρότερο σε κάθε μια από τις διάφορες δοκιμές). Στο τέλος, μπούκωσε το router από το βάλε-βγάλε και έπεσε στα 40/27, συγχρονισμένο μεν αλλά χωρίς να έχω internet.

    Με τα πολλά, ξήλωμα πάλι όλα, και πρίζα μόνο στο ζεύγος από κατανεμητή στην κεντρική...δεν έχω τηλέφωνο.

    Βάζω εκεί το router, πάλι 40/27. Παίρνω 4νετ, ευτυχώς 0 αναμονή, βλέπει ο άνθρωπος πως όντως έχει θέμα το router, μου προτείνει reset (είχα ήδη κάνει), το παλεύει, μου δίνει νέους κωδικούς (αφού πλέον δεν έπαιρνε αυτόματα τις ρυθμίσεις), συνδέεται.

    Δίνει βλάβη για τηλέφωνο, δίνει βλάβη για το χαμηλό συγχρονισμό, μου εξηγεί τη διαδικασία κι ακόμα περιμένω (από τις 2 το μεσημέρι) να με πάρουν για ραντεβού για έλεγχο.

    Στο μεταξύ, κάνω εγώ επανεκκίνηση, πιάνει (στην κεντρική, πάντα) 65/47 (από 80+/50, εκεί). Το αφήνω να "καραμελώσει" 4 ώρες, φεύγω, επιστρέφω, το βρίσκω συγχρονισμένο μεν αλλά χωρίς πρόσβαση στο νετ και με τη γραμμή με ατελείωτα errors (αλλά το led του νετ, πράσινο).

    Μετά από λίγο, κοκκινίζει, πρασινίζει, έχω νετ, χωρίς αποσυγχρονισμό.

    Λέω, ας το πάω μέσα, ας βάλω το ζεύγος του κατανεμητή στην πρίζα τη διπλή (τηλέφωνο γιοκ) και στη συνέχεια ας γεφυρώσω προς την άλλη πρίζα της διπλής και από εκεί ας στείλω μέσα, να δω τι γίνεται...50/37 πάλι, το κέρατο.

    Το έχω αφήσει έτσι, να λειτουργεί όπως λειτουργεί, να έχω ένα υποτυπώδες δίκτυο γενικά.

    Να πω, ότι όλες οι δοκιμές έγιναν χωρίς άλλες συσκευές συνδεδεμένες στο ρεύμα του ρουτερ (πολύμπριζα, powerline κλπ), όλα καθαρά.

    Να πω, ότι δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς γίνεται στην εσωτερική...ήθελε αρχικά να έχει για 3 γραμμές ξεχωριστές δρομολογήσεις, τις έφτιαξε, και μετά ανακάλυψε πως 3 διαφορετικές γραμμές δεν θα είχε ποτέ και αντί να τις βάλει όλες σε μία από τον κατανεμητή με κάποια γέφυρα/splitter έκανε εσωτερικές γεφυρώσεις, κάπου στους τοίχους? Υπάρχει κάτι που κανείς δεν έχει καταλάβει (κάπου κρυμμένη ξεχωριστή γραμμή για συναγερμό?).

    Τηλέφωνο, γιατί δεν έχω? Ο συγχρονισμός με τα καλώδια μόνο στην κεντρική από κατανεμητή, γιατί έχει πέσει? Ξετινάχτηκε η καμπίνα? Πιθανότατα ο φίλος μου θα έρθει πάλι αύριο πρωί (σταυροκοπιόταν ο άθεος με αυτά πουείδε και με αυτά που του είπα μετά), να δούμε αν θα βρούμε καθαρές γραμμές-συνδέσεις.

    Η 4νετ, φταίει λιγότερο από όλους αυτή τη στιγμή (με εξαίρεση την αναμονή για τεχνικό...αν πάρει αύριο, αν μπορεί Παρασκευή, αν βρει έξω τι γίνεται...).

    Πείτε κάτι (πέρα από το "τί ήθελες ρε $##@% και το πείραξες αφού ουσιαστικά ήσουν μια χαρά?"...δεν ήμουν...είχα απώλειες σήματος στα ασύρματα, σα να πάγωνε ορισμένες φορές. παρά τα φίλτρα κλπ, όταν μιλούσα σταθερό είχα αστάθεια στο νετ -ping spikes σε online παιγνίδια κλπ, ήθελα να γυρίσω σε fastpath και δεν ήθελα να χάσω άλλα 3-4-5 Mbps), plz.

    edit/προσθήκη:

    Άνοιξα και την πρίζα στο Υ1, εκεί έρχονται δύο ζεύγη, κι αυτά εννοείται ενωμένα μεταξύ τους. Τα ξηλώνω κι αυτά.

    Συνεχίζει η διαδικασία με full error saturation στο router, το οποίο από ένα σημείο και μετά είτε χάνει τη σύνδεση και την ξαναβρίσκει είτε αποσυγχρονίζει εντελώς κλπ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PetrosK : 03-10-19 στις 11:19.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Κάπου κάποιο καλώδιο απο τα δυο να μην είναι καθαρά δικό σου αλλά να πάει σε άλλο σπίτι, με λίγα λογία να συγχρονίζεις μονόπολο η με γραμμή άλλου χρήστη

  3. #3
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάπου κάποιο καλώδιο απο τα δυο να μην είναι καθαρά δικό σου αλλά να πάει σε άλλο σπίτι, με λίγα λογία να συγχρονίζεις μονόπολο η με γραμμή άλλου χρήστη
    Σε πολυκατοικία "δεκαετίας", με οροφοδιαμερίσματα?

    Τί να πω...το θεωρώ τουλάχιστον ακραίο σαν πιθανότητα. Εννοείται πως τίποτα δεν αποκλείεται, στο χάος.

    Στον κατανεμητή πάντως, είναι "τακτοποιημένα" όλα 1 εισερχόμενο από το μαύρο του "οτε" για κάθε όροφο στη ρεγκλέτα, κι από την άλλη 3 ζεύγη να φεύγουν για το κάθε διαμέρισμα.

    Αν ισχύει αυτό που γράφεις (1) με όλα αυτά και κάποιος άλλος στην πολυκατοικία βρίζει από το μεσημέρι (πρέπει να τους ψάξω αύριο) και (2) το μπάχαλο γίνεται μετά τον κατανεμητή.

    Τα υπόλοιπα (μη τηλέφωνο, πτώση συγχρονισμού ακόμα και στο κεντρικό καλώδιο)?

    Να πω, δε, ότι η γραμμή κι εδώ έχει ξεσκιστεί στα errors και κολλάει/επανασυνδέεται.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πολυκατοικία "δεκαετίας", με οροφοδιαμερίσματα?

    Τί να πω...το θεωρώ τουλάχιστον ακραίο σαν πιθανότητα. Εννοείται πως τίποτα δεν αποκλείεται, στο χάος.

    Στον κατανεμητή πάντως, είναι "τακτοποιημένα" όλα 1 εισερχόμενο από το μαύρο του "οτε" για κάθε όροφο στη ρεγκλέτα, κι από την άλλη 3 ζεύγη να φεύγουν για το κάθε διαμέρισμα.

    Αν ισχύει αυτό που γράφεις (1) με όλα αυτά και κάποιος άλλος στην πολυκατοικία βρίζει από το μεσημέρι (πρέπει να τους ψάξω αύριο) και (2) το μπάχαλο γίνεται μετά τον κατανεμητή.

    Τα υπόλοιπα (μη τηλέφωνο, πτώση συγχρονισμού ακόμα και στο κεντρικό καλώδιο)?
    Αν αυτός ο κάποιος έχει voip τηλεφωνία μπορεί να μην το καταλάβει καθώς ακόμα και με εναν πόλο έχεις Internet (πετσοκομμένο)

  5. #5
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αυτός ο κάποιος έχει voip τηλεφωνία μπορεί να μην το καταλάβει καθώς ακόμα και με εναν πόλο έχεις Internet (πετσοκομμένο)
    Τι να πω...ελπίζω αύριο να βγει κάποια άκρη.

    Το πολύ-πολύ τα ξαναβάζω όλα μαζί (εκτός ίσως από τα άλλα δύο ζεύγη από τον κατανεμητή, αν τα βρούμε) και μένω εκεί που είμαι (υπάρχει και πιο ακραία λύση, όπως μου πρότεινε ο φίλος μου...αλλάζουμε τις φάσεις για να στέλνω το powerline εκεί ακριβώς που θέλω, χωρίς απώλειες ).

    - - - Updated - - -

    Έγινε προσθήκη στο αρχικό post.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  6. #6
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    όλα αυτά που κάνεις έχεις συνδεδεμένο κανονικά το powerline? Γιατί υπάρχει περίπτωση να σου δημιουργεί πρόβλημα στην γραμμή σου.

    Δες εδώ το πρόβλημα που δημιουργεί σε εμένα με τα errors.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...34#post6613034

  7. #7
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    όλα αυτά που κάνεις έχεις συνδεδεμένο κανονικά το powerline? Γιατί υπάρχει περίπτωση να σου δημιουργεί πρόβλημα στην γραμμή σου.

    Δες εδώ το πρόβλημα που δημιουργεί σε εμένα με τα errors.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...34#post6613034
    Όχι, όχι.

    Όλες οι δοκιμές από το αρχικό ξήλωμα και μετά έγιναν μόνο με το router συνδεδεμένο (είτε στο ρεύμα, είτε στις γραμμές του τηλεφώνου).

    Όλες οι ενδιάμεσες συσκευές είχαν αποσυνδεθεί.

    Το συγκεκριμένο Pl το έχω δυο χρόνια τώρα (από προηγούμενο διαμέρισμα που ήμουν και μοίραζα), και τελικά βγήκε διαμάντι, δεν δημιούργησε ποτέ το παραμικρό (εννοείται πως παίζει να τα έφτυσε ξαφνικά, αλλά για αυτό το λόγο είχα ξηλώσει τα πάντα).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  8. #8
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Και εγώ είχα προβλήματα με τον συγχρονισμό που ερχόταν στον κατανεμητή σε σχέση με πάνω στο σπίτι.

    Το πρόβλημα δεν ήταν στις πρίζες ουσιαστικά αλλά στις συνδέσεις που έκανε ο ηλεκτρολόγος στις τρύπες(δεν θυμάμαι την ονομασία τους) που έχει μέσα τα καλώδια του τηλεφώνου. Είχε κάνει το εξής έφερνε τα καλώδια, και μετά τα έστριβε όλα μαζί για να πάει το σήμα παντού.

    Από κάθε πρίζα επάνω ψιλά είχε και μια τρύπα. Εκεί αποσύνδεσα όλα τα καλώδια και άφησα μόνο το ζεύγος να συνδεθεί η πρίζα που είχα το modem.

    Ξεκίνησα από την κεντρική πρίζα, γιατί εκεί έρχεται το καλώδιο από κάτω και συνέχισα στα δωμάτια. Στο δεύτερο δωμάτιο, είδα ότι εκεί συγκέντρωσε όλα τα καλώδια από τα 3 δωμάτια και έκανε αυτό το στρίψιμο μου αναφέρω.

    Πρόσεξε γιατί αντίστοιχες τρύπες έχει και για το ρεύμα.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ είχα προβλήματα με τον συγχρονισμό που ερχόταν στον κατανεμητή σε σχέση με πάνω στο σπίτι.

    Το πρόβλημα δεν ήταν στις πρίζες ουσιαστικά αλλά στις συνδέσεις που έκανε ο ηλεκτρολόγος στις τρύπες(δεν θυμάμαι την ονομασία τους) που έχει μέσα τα καλώδια του τηλεφώνου. Είχε κάνει το εξής έφερνε τα καλώδια, και μετά τα έστριβε όλα μαζί για να πάει το σήμα παντού.

    Από κάθε πρίζα επάνω ψιλά είχε και μια τρύπα. Εκεί αποσύνδεσα όλα τα καλώδια και άφησα μόνο το ζεύγος να συνδεθεί η πρίζα που είχα το modem.

    Ξεκίνησα από την κεντρική πρίζα, γιατί εκεί έρχεται το καλώδιο από κάτω και συνέχισα στα δωμάτια. Στο δεύτερο δωμάτιο, είδα ότι εκεί συγκέντρωσε όλα τα καλώδια από τα 3 δωμάτια και έκανε αυτό το στρίψιμο μου αναφέρω.

    Πρόσεξε γιατί αντίστοιχες τρύπες έχει και για το ρεύμα.
    Aν διαβάσεις όλο το "ιστορικό", θα δεις ότι αυτό ακριβώς ξεκινήσαμε να κάνουμε (κι ακόμα ψαχνόμαστε).
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  10. #10
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σου λέει ότι πιθανόν να υπάρχουν συνδέσεις (όπως στον ίδιο) στα κουτιά διακλάδωσης που είναι πάνω από τις πρίζες (χωνευτά στον τοίχο).
    Ποτέ η καλωδίωση δεν πάει από πρίζα σε πρίζα. Πάντα ενδιάμεσα υπάρχει κουτί διακλάδωσης, πάνω από κάθε πρίζα ψηλά στον τοίχο. Κάποιες φορές είναι εμφανή αλλά συνήθως όχι (ανάλογα την δουλειά που έκανε ο σοβατζής/μπογιατζής).

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν διαβάσεις όλο το "ιστορικό", θα δεις ότι αυτό ακριβώς ξεκινήσαμε να κάνουμε (κι ακόμα ψαχνόμαστε).
    Κατω αναφερεις στην εισαγωγη οτι υπαρχουν 3 καλωδια για το διαμερισμα σου. Τι χρωματα? ειναι ιδια? διαφορετικα? Βαλε φωτο να δουμε και εμεις.

    ΚΑΤΑΡΧΗΝ εγω θα εβγαζα τελειως τα καλωδια και θα εβλεπα αν ερχεται κανονικα τονος τηλεφωνου. Υποψιαζομαι οτι εχεις δημιουργησει βραχυκυκλωμα πανω και δεν δουλευει.

    Αν εχεις τηλεφωνο προχωρας κανονικα.

    Θα βρεις το ενα απο την εισαγωγη ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΠΑΙΝΕΙ στο σπιτι σου. Κανονικα χρειαζονται ειδικα οργανα(οχι ακριβα, απλα εξειδικευμενα).
    Αλλα αν δεν εχεις γινεται πανευκολα εφοσον δεν εχεις vOIP. Παρε μια τηλεφωνικη συσκευη και ξεκινα να δεις σε πιο ζευγαρι ερχεται ο τονος.

    Απο εκει και περα τα πραγματα ειναι πιο ευκολα. Οπωςσδηποτε πολυμετρο ομως για να μετρησεις για βραχυκυκλωματα. 5€ εχει ενα της πλακας. θα κανεις δουλεια και μ'αυτο.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.594
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    ΝΑ ποιος φταίει!

  13. #13
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PetrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν διαβάσεις όλο το "ιστορικό", θα δεις ότι αυτό ακριβώς ξεκινήσαμε να κάνουμε (κι ακόμα ψαχνόμαστε).
    σου απάντησε ο @jkoukos, γιατί διάβασα τι γράφεις, αλλά μόνο για πρίζες αναφέρεις.

  14. #14
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.788
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου λέει ότι πιθανόν να υπάρχουν συνδέσεις (όπως στον ίδιο) στα κουτιά διακλάδωσης που είναι πάνω από τις πρίζες (χωνευτά στον τοίχο).
    Ποτέ η καλωδίωση δεν πάει από πρίζα σε πρίζα. Πάντα ενδιάμεσα υπάρχει κουτί διακλάδωσης, πάνω από κάθε πρίζα ψηλά στον τοίχο. Κάποιες φορές είναι εμφανή αλλά συνήθως όχι (ανάλογα την δουλειά που έκανε ο σοβατζής/μπογιατζής).
    Ναι, τώρα το ξεμπέρδεψα στο κεφάλι μου. Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να τα πειράξω...το σπίτι έφαγε μια ψιλοανακαίνιση πρόσφατα (ούτε 2 μήνες) οπότε αν κάνω πως αγγίζω τοίχους/κουτιά την έβαψα.

    Ότι κι αν έχει κάνει ο τύπος, πάντως, από τη στιγμή που όλες (εκτός κι αν υπάρχει κάποια που δεν έχω βρει) οι καλωδιώσεις στις πρίζες αυτή τη στιγμή είναι στον αέρα (θα ακολουθήσει φωτό), δεν θα έπρεπε όλες οι διακλαδώσεις/ενώσεις να έχουν βγει off και να υπάρχει καθαρή γραμμή (αυτή που βρήκαμε χτες με πολύμετρο κλπ) από την κεντρική πρίζα στο ΔΥ? Κύκλωμα αλλού, δεν κλείνει πουθενά.Δεν υπάρχουν επιστροφές, δεν υπάρχει τίποτα. Αν υπάρχει σύνδεση μέσα στα "κουτιά", τότε είναι βραχυκύκλωμα κανονικό (και δεν θα έπρεπε να λειτουργεί τίποτα).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατω αναφερεις στην εισαγωγη οτι υπαρχουν 3 καλωδια για το διαμερισμα σου. Τι χρωματα? ειναι ιδια? διαφορετικα? Βαλε φωτο να δουμε και εμεις.

    ΚΑΤΑΡΧΗΝ εγω θα εβγαζα τελειως τα καλωδια και θα εβλεπα αν ερχεται κανονικα τονος τηλεφωνου. Υποψιαζομαι οτι εχεις δημιουργησει βραχυκυκλωμα πανω και δεν δουλευει.

    Αν εχεις τηλεφωνο προχωρας κανονικα.

    Θα βρεις το ενα απο την εισαγωγη ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΠΑΙΝΕΙ στο σπιτι σου. Κανονικα χρειαζονται ειδικα οργανα(οχι ακριβα, απλα εξειδικευμενα).
    Αλλα αν δεν εχεις γινεται πανευκολα εφοσον δεν εχεις vOIP. Παρε μια τηλεφωνικη συσκευη και ξεκινα να δεις σε πιο ζευγαρι ερχεται ο τονος.

    Απο εκει και περα τα πραγματα ειναι πιο ευκολα. Οπωςσδηποτε πολυμετρο ομως για να μετρησεις για βραχυκυκλωματα. 5€ εχει ενα της πλακας. θα κανεις δουλεια και μ'αυτο.
    Θα βάλω και φωτό σε λίγο, αλλά αυτά τα έχω κάνει ήδη. Τρία ζεύγη ραζίμ φεύγουν από τον κατανεμητή για κάθε διαμέρισμα, μπλε-κόκκινο όλα. Αυτό που μου έφερνε τηλέφωνο στην κεντρική, το είχα βρει ακριβώς με τη μέθοδο της συσκευής όταν μπήκα στο σπίτι (περίπου 15Αύγουστο) και το είχα μαρκάρει.

    Αυτό το ζεύγος, άμα το συνδέσω σε πρίζα τηλεφώνου (3 διαφορετικές, 2 διαφορετικά είδη...δεν παίζει όλες να είναι χαλασμένες), τηλέφωνο δεν έχω και το internet αντί για το 80+/50 που ήταν όταν είχα κάνει εκεί τη δοκιμή (πάλι όταν μπήκα σπίτι), είναι στο 60/40 (στην καλύτερη) με τη γραμμή γεμάτη λάθη κλπ.

    Ξαναγράφω πως ότι πρίζα έχω βρει στο σπίτι, έχει πλέον ανοιχτεί και όλα τα καλώδια είναι στον αέρα (εκτός από το ζεύγος από τον κατανεμητή και αυτό που πάει στο ΔΥ), όλα τα κυκλώματα είναι ανοικτά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    σου απάντησε ο @jkoukos, γιατί διάβασα τι γράφεις, αλλά μόνο για πρίζες αναφέρεις.
    Έχεις δίκιο, δεν είχα καταλάβει επακριβώς τι εννοούσες.
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  15. #15
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οποτε ξανακοιτα απο την αρχη ΚΑΤΩ και τα αλλα δυο ζευγαρια . ενα απο τα 3 ΠΡΕΠΕΙ να ειναι καθαρο.

    Αν το ειχες συνδεσει τότε με τα τοτε δεδομενα... ισως τωρα να μην ειναι το σωστο αφου εχεις αλλαξει συνδεσμολογιες.

    Επισης ανοιξε ντουλαπες - παταρια κλπ κλπ .καπου εχεις καλωδιωσεις για συναργερμο. εκει εχει και αλλα καλωδια τηλεφωνικα.
    The gr81 .

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας