Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    έχοντας μια σύνδεση σταθερής τηλεφωνίας που οι μονες επιλογες ειναι cosmote ή wind στη συγκεκριμένη περιοχή, αναζητώ εναλλακτικές για χρήση ηχητικών μηνυμάτων υποδοχής σε επαγγελματικό χώρο: π.χ. καλέσατε στο οδοντιατρείο παυλου κλπ κλπ τα γνωστά...με δυνατότητα φυσικά να μπορώ να αλλάζω αυτό το μήνυμα όποτε θέλω...Τι εναλλακτικές υπάρχουν? μιλάω για χρήση 2 ανθρώπων ,των 2 συνεργατών που υπάρχουν σ αυτην την επιχείρηση...γίνεται δηλαδή χρηση
    2 τηλεφ συσκευών...θα πρέπει να ψαχτώ λέτε σε περιπτώσεις τύπου modulus που διαβάζω πχ εδω....σε ψηφιακές ευκολίες cosmote...? οι περιπτώσεις asterisk κλπ ειναι παρόμοιες με modulus?

  2. #2
    τίποτε? κανείς ?

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτά που ζητάς είναι λειτουργίες τηλεφωνικού κέντρου και όχι ψηφιακές ευκολίες.
    Αν το πας μέσω Modulus Πχ τότε δεν θα χρειαστείς να βάλεις κάποια κάρτα για να δεχτεί ενα κέντρο με asterisk τις γραμμές

  4. #4
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που ζητάς είναι λειτουργίες τηλεφωνικού κέντρου και όχι ψηφιακές ευκολίες.
    Αν το πας μέσω Modulus Πχ τότε δεν θα χρειαστείς να βάλεις κάποια κάρτα για να δεχτεί ενα κέντρο με asterisk τις γραμμές
    να αναζητήσω επιπλέον απαντήσεις σε θέμα λειτουργίας τηλεφωνικού κέντρο? όταν λέμε μέσω Mod. γλιτώνουμε κάποια κάρτα...χμ ..λίγο πιο απλά τι σημαίνει αυτό ?

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STRATILATIS1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να αναζητήσω επιπλέον απαντήσεις σε θέμα λειτουργίας τηλεφωνικού κέντρο? όταν λέμε μέσω Mod. γλιτώνουμε κάποια κάρτα...χμ ..λίγο πιο απλά τι σημαίνει αυτό ?
    Η modulus είναι πάροχος VoIP τηλεφωνίας και παρέχει και υπηρεσίες τηλεφωνικού κέντρου, όπως αυτά που θέλεις να κάνεις, αρκεί στον χώρο σου να έχεις internet.

    Καταργείς τις απλές τηλεφωνικές συσκευές και βάζεις VoIP συσκευές, οι οποίες θα συνδέονται στον σέρβερ της Modulus.

    Αν δεν θες τέτοια λύση, εγκαθιστάς ένα τηλεφωνικό κέντρο βασισμένο σε Asterisk. Για να βάλεις πάνω του τις τηλεφωνικές σου γραμμές, θα χρειαστείς κάρτες ανάλογα τον τύπο της γραμμής (PSTN, ISDN, VoIP με εξοπλισμό που βγάζει θύρες PSTN, VoIP με εξοπλισμό που βγάζει θύρες ISDN)

  6. #6
    το αστερισκ μου το ανεφερε κι ένας τεχνικος που γνωρίζω ,ότι έχει πολλές δυνατότητες, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να φτάσω μέχρι εκει...Επειδή ασχολούμαστε και με λογιστικά, έχω σκεφτεί ότι θα ήταν πολύ ωραίο να μπορουσα να αλλάζω συχνά μηνύματα και όποιος με καλεί να ακούει π.χ. πριν το σηκώσουμε:'' Ξεκίνησε το επίδομα θέρμανσης΄΄ κοκ Μέχρι τώρα βολεύομασταν με μια απλή σύνδεση wind με μιά σύνδεση των 22 ευρώ....

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Μηνύματα
    654
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11256
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    Fritz!Box 7490
    SNR / Attn
    13(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα, είμαι το παιδί που μου έστειλες και στο insomnia.

    Εφόσον θέλεις να κάνεις τη δουλειά σου όσο το δυνατόν πιο οικονομικά δε συμφέρει κέντρο από voip πάροχο, λαμβάνοντας υπόψη ότι είστε μόλις 2 άτομα. Ο λόγος είναι ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείς την modulus (ή όποιον άλλο voip πάροχο) για όλες τις κλήσεις σου και θα πάνε στράφι τα λεπτά ομιλίας που έχεις από τη Wind. Επίσης πέρα από το ετήσιο πάγιο και το κόστος εξερχόμενων χρειάζεσαι και πάλι IP τηλέφωνα ή έστω ΑΤΑ.

    Η πιο συμφέρουσα λύση είναι αυτή όπως σου είχα πει και σε μήνυμα. Συζήτηση για το συγκεκριμένο υπάρχει εδώ. Είναι asterisk based pbx.

    Τώρα, για τη μείωση του κόστους επικοινωνίας, κάνεις ότι έχω κάνει κι εγώ. Χρησιμοποιείς wind σαν κύρια γραμμή και παίρνεις και ένα νουμεράκι από modulus. Παίρνεις τη wind και ζητάς εκτροπή υπό κατάληψη στο νούμερο της modulus. Έτσι, όλοι οι πελάτες παίρνουν στη wind, και άμα μιλάει ο ένας υπάλληλος, θα έρχεται η δεύτερη κλήση μέσω modulus στο κέντρο σαν να είχες ISDN. Στις εξερχόμενες ρυθμίζεις να βγαίνεις πρώτα με wind και μετά με modulus. Έτσι εκμεταλλεύεσαι τα δωρεάν λεπτά της wind και μόνο αν η γραμμή της δεν είναι διαθέσιμη θα βγαίνεις μέσω modulus όπου θα υπάρχει χρονοχρέωση. Επίσης, αν παίρνεις εξωτερικό εκμεταλλεύεσαι και εκεί τη modulus όπου η χρέωση είναι τουλάχιστον 10 φορές φθηνότερη (ανάλογα τη χώρα). Μπορείς να πεις και στη modulus να βγαίνει σαν caller id το νούμερο της wind όταν παίρνεις από αυτούς για να μη μπερδεύονται οι πελάτες.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας