Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 72
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα την δωρεάν υπηρεσία VPN του Windscribe. Δεν ξέρω αν έτρεχε πάντα η προσφορά αυτή των 30GB τον μήνα σε περιορισμένους server αλλά θυμάμαι ότι είχε αναφερθεί στις Προσφορές Καταστημάτων και από εκεί το είχα τσιμπήσει.

    Η αλήθεια είναι ότι δεν ήμουν ικανοποιημένος από το Windscribe κυρίως όσον αφορά την ταχύτητα και όχι τόσο για το όριο των 30GB ή τον περιορισμό των server. Αν είχαν και περιορισμό στην ταχύτητα μιλάμε για μεγάλη αποτυχία από μεριά τους. Πως στο καλό θα μπορούσα να αγοράσω το premium τους από την στιγμή που κάποιες ώρες δεν μπορούσα να σερφάρω. Να πω ότι ήμουν απαιτητικός και θέλω νακατεβάζω 24/7 να πάει στο καλό αλλά ούτε browsing?

    Αποφάσισα λοιπόν προχθές να αναζητήσω Premium VPN και μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα στο Surfshark. Ο λόγος που το επέλεξα ήταν απλός. Για δύο χρόνια κοντά στα 50 ευρώ αν θυμάμαι σωστά. Με τις έως τώρα ταχύτητες είμαι ενθουσιασμένος διότι σε όσους server και να δοκίμασα στην Ευρώπη κάποιες στιγμές ξεχνάω ότι παίζω με VPN. Αυτό που με ανησυχεί λιγάκι είναι το comparison που βλέπω στο site αυτό και κυρίως το Technical Security. Τι ακριβώς εννοεί? Και γενικότερα ποια η άποψή σας για το Surfshark.

    Ο βασικός λόγος που θέλω το VPN είναι για χρήση του κινητού και laptop σε δωρεάν WiFi καταστημάτων, δήμων κλπ και η απορία μου είναι η εξής. Για παράδειγμα στο κινητό, πως διασφαλίζω πως από τη στιγμή που ανοίξω το WiFi του έως και τη στιγμή που θα συνδεθεί δεν θα υπάρχει η παραμικρή αποστολή πληροφορίας που δεν θα περάσει μέσω VPN. Οι διαθέσιμες ρυθμίσεις είναι οι εξής.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20191003_115732_com.surfshark.vpnclient.android.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  334,2 KB 
ID: 207322

    Αυτό το autoconnect με καλύπτει?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #2
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    αφού το θέλεις για τέτοια χρήση γιατί δεν κοιτάς στο vpn του opera;

    https://www.opera.com/features/free-vpn

  3. #3
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού το θέλεις για τέτοια χρήση γιατί δεν κοιτάς στο vpn του opera;

    https://www.opera.com/features/free-vpn
    Γιατί δεν είχα καλή εμπειρία με free VPN οπότε σκέφτηκα πως καλό θα ήταν να πληρώσω για να πάρω κάτι καλύτερο ως υπηρεσία. Θα μου πεις ότι πήγα και πήρα το πιο φθηνό αλλά για την ώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

    Επίσης, δεν θέλω μόνο να το χρησιμοποιώ για τον Browser. Θέλω να περνάει όλη η κίνηση μέσω VPN όπως για παράδειγμα στις εφαρμογές, Gmail, Drive κλπ. Εκτός κι αν το αντιλαμβάνομαι λάθος και το VPN του Opera δεν είναι μόνο για browser
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  4. #4
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    έχω την εντύπωση οτι εφόσον η εφαρμογή χρησιμοποιήσει ασφαλή κρυπτογραφημένη σύνδεση δεν έχεις πρόβλημα ακόμα και σε ανοικτό δίκτυο.
    Νομίζω οτι η ολη μανούρα γίνεται για τις μη κρυπτογραφημένες συνδέσεις που οσο περνά ο καιρός γίνονται και πιο λίγες.
    αυτα με επιφύλαξη, να μην σε πάρω και στο λαιμό μου.

  5. #5
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω την εντύπωση οτι εφόσον η εφαρμογή χρησιμοποιήσει ασφαλή κρυπτογραφημένη σύνδεση δεν έχεις πρόβλημα ακόμα και σε ανοικτό δίκτυο.
    Νομίζω οτι η ολη μανούρα γίνεται για τις μη κρυπτογραφημένες συνδέσεις που οσο περνά ο καιρός γίνονται και πιο λίγες.
    αυτα με επιφύλαξη, να μην σε πάρω και στο λαιμό μου.
    Προσωπικά δεν αισθάνομαι άνετα να μπω σε δωρεάν wi-fi με το κινητό μου μη γνωρίζοντας ποιοι είναι μέσα και τι μπορούν να κάνουν αυτοί.

    Αν μπορώ από την πηγή(κινητό) με ένα VPN να κλείσω οτιδήποτε περίεργο θα το κάνω και χαλάλι τα κάποια ευρώ τον χρόνο.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #6
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Η επιλογή του VPN provider δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ εύκολη υπόθεση και συνήθως ΔΕΝ υπάρχει και μια all in one λύση.
    Στο λέω με εμπειρία κοντά 10 χρόνια.

    Πες μας τι θέλεις να κάνεις και από ποια χώρα θέλεις να συνδέεσαι αν χρειάζεσαι βοήθεια.
    Ρίξε και μια ματιά παρακάτω
    https://restoreprivacy.com
    Are you with Us?

  7. #7
    Εγγραφή
    06-11-2018
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εγώ πάντως που έχω windscribe είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Και νόμίζω ότι είναι στο πακέτο μου απεριόριστα τα GBs (με ένα ευρώ παραπάνω). Χώρια που τελευταία ανακάλυψα ότι με το ίδιο account το περνάς και στο κινητό (θα περίμενα ίσως να έχουν επιπλέον χρέωση για αυτό). Ίσως να παίζει ρόλο και ο σερβερ poy διαλέγεις

  8. #8
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.234
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StefanosGeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως που έχω windscribe είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Και νόμίζω ότι είναι στο πακέτο μου απεριόριστα τα GBs (με ένα ευρώ παραπάνω). Χώρια που τελευταία ανακάλυψα ότι με το ίδιο account το περνάς και στο κινητό (θα περίμενα ίσως να έχουν επιπλέον χρέωση για αυτό). Ίσως να παίζει ρόλο και ο σερβερ poy διαλέγεις
    ο καλύτερος τρόπος να σου καταγράφουν τα δεδομένα είναι τα vpn τύπου windscibe κλπ. αυτά είναι για να δεις καμιά ταινία και πολύ είναι...

    καλύτερα να συνδεθείς σε open wifi θα πάθεις πολύ λιγότερα!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  9. #9
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο καλύτερος τρόπος να σου καταγράφουν τα δεδομένα είναι τα vpn τύπου windscibe κλπ. αυτά είναι για να δεις καμιά ταινία και πολύ είναι...

    καλύτερα να συνδεθείς σε open wifi θα πάθεις πολύ λιγότερα!
    Από που προκύπτει αυτο?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  10. #10
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.234
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από που προκύπτει αυτο?
    φυσικά δε μπορώ να σου φέρω αποδείξεις αλλά ο καθένας που θέλει να κάνει κάτι και ειδικά από χώρες που υπάρχει πρόβλημα εκεί μέσα θα μπει

    είναι δυνατόν να το έχουν αφήσει ανεξέλεγκτο;

    τους εργαζόμενους στην windscribe τους έχεις τόσο εμπιστοσύνη;

    και δεν υπάρχει κάποιος να σου αποκαλύψει κάτι τέτοιο

    ενδεικτικά όταν μπαίνεις από windscribe Και πας να κάνεις login κάπου συνήθως βγαίνουν captcha και έξτρα επίπεδα ασφαελίας, είναι τυχαίο;

    γιατί και γω windscribe λογαριασμό έχω αλλά δεν τον εμπιστεύομαι καθόλου! τον έχω μόνο για netflix Κλπ

    συμπερασματικά είναι κάτι που πιστεύω εγώ προσωπικά δεν είναι αξίωμα.
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  11. #11
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.540
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Εγω χρησιμοποιώ την windscribe για να παίρνω ελληνική IP για κάποια ελληνικά κανάλια.

    Απο οτι έχω δει ουσιαστικά νοικιάζουν ενα vps που έχει ελληνική IP και εκεί έχουν στήσει το VPN server.

    Φαντάζομαι το ίδιο κανουν σε όλες τις χώρες όπως και οι άλλοι πάροχοι τέτοιων υπηρεσιών .

    Εγώ να δεχτώ οτι δεν καταγράφουν στοιχεία αυτών που συνδέονται, το δικο μου ερώτημα ειναι το ποσο ασφαλεις είναι αυτές οι εγκαταστάσεις και όχι άρπα κόλα.

  12. #12
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.889
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Αν έχεις καλούτσικο upload μπορείς να στήσεις και στο σπίτι ένα vpn να συνδέεσαι από εκεί.

  13. #13
    Εγγραφή
    10-04-2019
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14350/1021
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 20(dB)
    Αν έχεις το χρόνο και τη διάθεση δες κι εδώ: https://thatoneprivacysite.net/

  14. #14
    Εγγραφή
    21-11-2002
    Περιοχή
    Britannia
    Μηνύματα
    1.267
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    21600/508
    ISP
    Forthnet
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sha Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις το χρόνο και τη διάθεση δες κι εδώ: https://thatoneprivacysite.net/

    Πολύ σοβαρό σάιτ και αυτό. Απλά έδωσα κάτι πιο απλό καθώς ο φίλος μάλλον έχει πιάσει το θέμα του VPN επιφανειακά.

    Αν δεν έχεις τη διάθεση να πληρώσεις ένα ΣΟΒΑΡΟ VPN είναι καλύτερο να συνδέεσαι μέσω του open WiFi του κάθε καταστήματος.

    Βρες ένα φίλο , πάρτε μαζί ένα σοβαρό VPN που δίνει 3-5 ταυτόχρονες συνδέσεις , που υποστηρίζει αρκετά πρωτόκολλα , κλπ και συνδεθείτε με ασφάλεια για ότι χρήση και αν θέλετε να κάνετε..

    Φιλικά.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-04-2019
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14350/1021
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.3(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord_British Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σοβαρό σάιτ και αυτό. Απλά έδωσα κάτι πιο απλό καθώς ο φίλος μάλλον έχει πιάσει το θέμα του VPN επιφανειακά.

    Αν δεν έχεις τη διάθεση να πληρώσεις ένα ΣΟΒΑΡΟ VPN είναι καλύτερο να συνδέεσαι μέσω του open WiFi του κάθε καταστήματος.

    Βρες ένα φίλο , πάρτε μαζί ένα σοβαρό VPN που δίνει 3-5 ταυτόχρονες συνδέσεις , που υποστηρίζει αρκετά πρωτόκολλα , κλπ και συνδεθείτε με ασφάλεια για ότι χρήση και αν θέλετε να κάνετε..

    Φιλικά.
    Συμφωνούμε απόλυτα, σε κάθε περίπτωση είναι καλύτερο να ΜΗΝ χρησιμοποιείται free VPN, καλύτερα να μην έχεις τίποτα παρά ένα free VPN. Και μόνο το ότι είναι free αρκεί για να σε βάλει σε σκέψεις.

    Προσωπικά χρησιμοποιώ το Mullvad, οι λόγοι πολλοί αλλά νομίζω πως δεν θα ενδιαφέρουν κανέναν, όπως είπες κι εσύ η επιλογή είναι δύσκολη και πρέπει πάντα να γίνεται με γνώμονα τις ανάγκες του καθένα μας.

Σελ. 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας