Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    03-10-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καταρχάς να ξεκινήσω με μια συγγνώμη - δεν ξέρω αν είναι το σωστό φόρουμ αυτό αλλά είμαι και νέος στο σαιτ
    Λοιπόν, σε λίγο καιρό θα εγκατασταθώ στη Μυτιλήνη (Λέσβος) και θα ενοικιάσω σπίτι, μετά από 5+ χρόνια που ανέχομαι 1mbps download/60klbs upload θέλω επιτέλους να έχω ένα πολύ αξιόλογο ίντερνετ. Με ενδιαφέρει αρκετά και το upload speed. Έψαξα λίγο στα φόρουμς και είδα ότι τα δίκτυα οπτικών ινών οτε/wind είναι περισσότερο μάρκετινγκ, αλλά δυστυχώς η Ιναλάν δεν καλύπτει την περιοχή, οπότε στην ανάγκη σε αυτές τις δύο εταιρίες θα πάω.
    Ποια από τις δύο μου προτείνετε; Ποιο πακέτο; Με ενδιαφέρει μόνο ιντερνετ, όχι σταθερό/κινητά και άλλα τέτοια. Αξίζουν τα fiber προγράμματά τους;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από feeihipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς να ξεκινήσω με μια συγγνώμη - δεν ξέρω αν είναι το σωστό φόρουμ αυτό αλλά είμαι και νέος στο σαιτ
    Λοιπόν, σε λίγο καιρό θα εγκατασταθώ στη Μυτιλήνη (Λέσβος) και θα ενοικιάσω σπίτι, μετά από 5+ χρόνια που ανέχομαι 1mbps download/60klbs upload θέλω επιτέλους να έχω ένα πολύ αξιόλογο ίντερνετ. Με ενδιαφέρει αρκετά και το upload speed. Έψαξα λίγο στα φόρουμς και είδα ότι τα δίκτυα οπτικών ινών οτε/wind είναι περισσότερο μάρκετινγκ, αλλά δυστυχώς η Ιναλάν δεν καλύπτει την περιοχή, οπότε στην ανάγκη σε αυτές τις δύο εταιρίες θα πάω.
    Ποια από τις δύο μου προτείνετε; Ποιο πακέτο; Με ενδιαφέρει μόνο ιντερνετ, όχι σταθερό/κινητά και άλλα τέτοια. Αξίζουν τα fiber προγράμματά τους;
    Ευχαριστώ
    Βάλε οδούς και περιοχές στις μηχανές αναζήτησης των εταιριών για να δεις πού προσφέρουν 100άρες γραμμές. Υπάρχει το ενδεχόμενο να νοικιάσεις σπίτι με κάλυψη μόνο adsl και μέγιστη ταχύτητα "ως 24" που να σέρνεται στα 6-7mbits, κι ένα τετράγωνο πιο κάτω να έχουν κάλυψη vdsl, που είναι λίγο τραγικό εφόσον θέλεις αξιοπρεπές ιντερνετ.

    Οι VDSL2 των εταιριών στα 100mbits όντως κακώς αποκαλούνται "fiber", εφόσον η οπτική ίνα δεν φτάνει μέχρι το σπίτι του χρήστη, αλλά αυτό μην νομίζεις ότι τις καθιστά "ονομαστικές" με τον τρόπο που είναι "ονομαστικά 24" οι ADSL. Θα πιάνουν τα 100 κανονικά και η διαφορά με τις adsl θα είναι μέρα με τη νύχτα.

    Κατά τα άλλα κοίταξε ποιά από τις wind/οτε δίνει πιο συμφέρουσα τιμή... η εμπειρία μου τελευταία είναι ότι δεν διαφέρουν σε ποιότητα υπηρεσιών ιδιαίτερα (αν άλλοι φίλοι έχουν διαφορετικές εμπειρίες, μπορούν να τις μοιραστούν εδώ).

    Για αρχή βασικό είναι να ελέγξεις ότι νοικιάζεις σε περιοχή που υπάρχει κάλυψη.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας