Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    03-10-2019
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5496/41331kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    OTE- Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.2(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πιθανή βοήθεια που θα μου δώσετε στο εξής ερώτημα που έχω:
    Υπάρχει κάποιος τρόπος, να γνωρίζει ο πελάτης αν έχει όντως σύνδεση με οπτική ίνα από το αστικό κέντρο μέχρι και την καμπίνα που τον έχουν ''κουμπωμένο'';
    Το ρωτάω αυτό, διότι μετά από υποβάθμιση της γραμμής μου από VDSL30 σε ADSL24, το ρούτερ φαίνεται πως συγχρονίζει στα 23mbps. Μπαίνοντας στις ρυθμίσεις του ρούτερ, βλέπω πως εμφανίζει τη σύνδεσή μου ως VDSL2. Υπάρχει περίπτωση ακόμα και όταν είχα την 30άρα σύνδεση με την οποία συγχρόνιζα στα 26mbps, να μην μεσολαβούσε καθόλου οπτική ίνα μέχρι την καμπίνα και απλά μέσω χαλκού να συγχρόνιζα στα 26 mbps;Με λίγα λόγια, ό,τι και αν σου λένε στα τηλέφωνα, υπάρχει κάποιος τρόπος να ξέρει ο πελάτης ακριβώς πού είναι κουμπωμένος, ή μόνο ο τεχνικός κατά τη διαδικασία της σύνδεσης μπορεί να κάνει ό,τι θέλει και να μας ''πουλήσει'' τον 26άρι συγχρονισμό ως οπτική μέχρι την καμπίνα, και στην πραγματικότητα να μας έχει ''κουμπώσει'' σε χαλκό και μόνο; Συγγνώμη αν κάτι δεν έχω διατυπώσει κατανοητά ή με λάθος τρόπο, δεν έχω γνώσεις πάνω σε τέτοια θέματα, μέσα από προσωπική ενασχόληση προσπαθώ να μαθαίνω γιατί είμαι ''παθών'' δυστυχώς, πελάτης του ΟΤΕ. Και πάλι ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα!

    Κατ' αρχάς με αυτά που λες υποθέτω ότι το καφάο ADSL του OTE που παίρνεις σύνδεση πρέπει να έχει αναβαθμιστεί με καμπίνα VDSL και η καμπίνα αυτή είναι του OTE πάλι..

    - Η περίπτωση να έχει κάποιος πακέτο 24 ADSL και να κλειδώνει σχεδόν στα 24 συμβαίνει απ' ότι ξέρω,
    στην περίπτωση παραπάνω όταν η καμπίνα VDSL είναι του OTE, και ο OTE έχει ρίξει την σύνδεση σου πάνω στις οπτικές της καμπίνας,
    γι' αυτό και σου εμφανίζει την σύνδεση σου ως VDSL2.

    - Τώρα στην προηγούμενη περίπτωση σου, εάν η καμπίνα VDSL ήταν ενεργή, λογικά θα τερμάτιζες στα 30 Mbps εάν σε είχαν πάνω σε οπτική ίνα..
    αλλά μάλλον σε είχαν πάνω στις γραμμές χαλκού από το A/K μέχρι την καμπίνα, και από εκεί έως το σπίτι σου..
    με σύνδεση VDSL από το A/K..

    Αυτά νομίζω εγώ, αλλά ας πει και άλλος!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    03-10-2019
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5496/41331kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    OTE- Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.2(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα απ'ότι καταλαβαίνω, πρακτικά, κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν από το Α/Κ μέχρι και την καμπίνα μου, μεσολαβούσε οπτική ίνα ή χαλκός μόνο, παρά μόνο ο τεχνικός του ΟΤΕ που πραγματοποιεί τη σύνδεση. Επομένως, αν εγώ είμαι κακοπροαίρετος, μπορώ να υποθέσω πως το διάστημα κατά το οποίο πλήρωνα στον ΟΤΕ για 30αρι fiber, ήταν χαλκός και μόνο από το Α/Κ έως και την καμπίνα του ΟΤΕ χωρίς την παραμικρή μεσολάβηση οπτικής ίνας; Με λίγα λόγια απάτη ως προς το τί πληρώνω και τί μου παρέχεται στο τέλος ως υπηρεσία; Και πάλι ευχαριστώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω τι απόσταση έχει η καμπίνα σου από το A/K της περιοχής..
    Είχες το VDSL 30 για 2 χρόνια και τώρα έκανες υποβάθμιση ??

    Όταν ο OTE δίνει VDSL από το A/K δεν δίνει εγγύηση ταχύτητας..
    Και γενικά μία απόκληση προς τα κάτω την θεωρούν ανεκτή..
    και για το 30άρι πακέτο που λες..

    Εδώ δίνουν τώρα έως 50άρι σε τέτοιες περιπτώσεις..
    και ό άλλος μπορεί να πιάνει 25-30 και να λέει οκ είμαι!

    Τελικά εκεί που είσαι υπάρχει τώρα διαθεσιμότητα VDSL 50 και πάνω ??
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχεις 24άρι από καμπίνα λόγω VDSL, άρα μέχρι εκεί οπτική ίνα. Από αστικό κέντρο δεν δίνονται τέτοιες συνδέσεις.
    Λογικά ήσουν και πριν συνδεδεμένος στην ίδια καμπίνα, αλλά χωρίς να έχουμε τα στοιχεία σύνδεσης δεν μπορούμε να πούμε για ποιον λόγο είχες χαμηλότερη ταχύτητα.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-10-2019
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5496/41331kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    OTE- Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.2(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, υπάρχει διαθεσιμότητα για 100mpbs. Το έχω επιβεβαιώσει και από τον ΟΤΕ και από άλλο πάροχο. Η καμπίνα του ΟΤΕ βρίσκεται στα 140μ από το σπίτι μου. Τώρα, ποιά είναι η απόσταση της καμπίνας αυτής με το Α/Κ, αυτό δε το γνωρίζω και δεν ξέρω και αν παίζει ρόλο, από τη στιγμή που μιλάμε για οπτική ίνα. Όπως επίσης δε γνωρίζω, γιατί προφανώς δεν με ενημέρωσαν και ποτέ, αν κατά τη διάρκεια που είχα το 30άρι, μου έδιναν VDSL από το Α/Κ ή από την καμπίνα κοντά στο σπίτι μου. Από τη στιγμή πάντως, που στους λογαριασμούς που πλήρωνα, το πρόγραμμα είχε την ονομασία Cosmote Double Play Fiber 30XL, φαντάζομαι πως μιλάμε για σύνδεση απευθείας από την καμπίνα και όχι από το Α/Κ, διαφορετικά το ''fiber'' αλλά και η εγγύηση πραγματικής ταχύτητας που αυτό προσφέρει, πάει περίπατο. Για'αυτό στο παραπάνω μήνυμα μίλησα για πιθανή παραπλάνηση του καταναλωτή.
    Όσον αφορά την απόκλιση για την οποία λες, αυτός ακριβώς ήταν ο λόγος για τον οποίο πραγματοποίησα υποβάθμιση, μετά από προτροπή τεχνικού του ΟΤΕ. Αφού έκανε τις απαραίτητες μετρήσεις τόσο στον κατανεμητή της πολυκατοικίας, όσο και πάνω στη γραμμή του σπιτιού, μου ανέφερε πως παρ'ότι η καλωδίωση του σπιτιού μου είναι μια χαρά, εντούτοις θα συγχρονίζω πάντα στα 23-26mbps. Γι'αυτόν το λόγο με συμβούλεψε να κάνω υποβάθμιση σε 24αρι πακέτο, καθώς πλήρωνα για 30αρι και δεν είχα αυτήν την εγγυημένη ταχύτητα. Έτσι λοιπόν υποβαθμίστηκα σε Cosmote Double Play 24L, για το οποίο πληρώνω 40ευρώ το μήνα!!! Όπως καταλαβαίνεις, αυτό, είναι τρομερά ασύμφορο για μένα, από τη στιγμή που ανταγωνιστές πάροχοι,προσφέρουν 100άρα γραμμή με 29.90ευρώ το μήνα!! Αυτό που καταλαβαίνω, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, είναι πως ο μόνος πιο ''σίγουρος'' τρόπος για να ξέρεις ότι είσαι ''κουμπωμένος'' σε οπτική ίνα από τον πάροχο μέχρι την καμπίνα του ΟΤΕ, είναι οι συνδέσεις VDSL από 50mbps και πάνω, καθώς οι ταχύτητες αυτές δεν μπορούν να αναπτυχθούν μέσω χαλκού ειδικά όσο μεγαλώνει η απόσταση από το Α/Κ (και πάλι ζητώ συγγνώμη αν δεν είναι έτσι, δεν το γνωρίζω σίγουρα).

    - - - Updated - - -

    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    - - - Updated - - -

    Έχουν περάσει αρκετοί μήνες από την υποβάθμιση της γραμμής. Τυχαία μία μέρα, και ενώ είχα ακόμη το 30άρι πρόγραμμα, έκανα μέτρηση της ταχύτητας στο speedtest, και οι μετρήσεις μου έδειχναν 15mbps ταχύτητα. Αμέσως κάλεσα στον ΟΤΕ, χωρίς να μου δώσουν κάποια αιτία για αυτήν τη μεγάλη πτώση ταχύτητας. Ο τεχνικός που ήρθε, επίσης δεν μου έδωσε κάποια εξήγηση, για ποιό λόγο συνέβη αυτό, παρά μόνο με προέτρεψε να κάνω υποβάθμιση σε 24άρι. Παρακάτω είναι τα χαρακτηριστικά της γραμμής από τη μέρα της υποβάθμισης και έπειτα:
    Συνημμένο Αρχείο 207341
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος g_sof : 04-10-19 στις 23:57.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-09-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.101
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    Ύποπτο nickname

  8. #8
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα!

    Κατ' αρχάς είδα που έβαλες στο προφίλ σου DSLAM - ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ..

    Αποκλείεται να είσαι στο A/K Πατήσια και να υπάρχει καμπίνα που δίνει VDSL..
    Ή είσαι σε άλλο A/K ή η καμπίνα σου δεν είναι ακόμη VDSL..

    Για να πούμε κάποια σίγουρα πράγματα για την περίπτωση σου, καλό είναι να βρούμε πρώτα το καφάο που παίρνεις σύνδεση τώρα..
    Το ξέρεις το νούμερο του ?

    Εάν δεν το ξέρεις να πως θα το βρεις..

    Πήγαινε εδώ, σε αυτή την λίστα
    https://drive.google.com/open?id=1gi..._5ui0ybFgdJuNk

    και κάνε αναζήτηση (Ctrl-F) την διεύθυνση σου με κεφαλαία και αριθμό.

    και δες τον 1ο αριθμό στην σειρά που θα σε βγάλει.. και πες μου.

    * Να την ανοίξεις από PC ή Laptop γιατί είναι πολύ μεγάλη.
    * Προσοχή να δεις να λέει την περιοχή σου, μην πέσεις σε άλλο δρόμο με το ίδιο όνομα..

    - - - Updated - - -

    Για πιο λόγο δίνεις 40 ευρώ για 24L.. αφού είναι πιο φθηνό.. ??
    Έχεις και άλλα πράγματα στο πακέτο σου ??

    Όταν έκανες την υποβάθμιση, έγινε και ανανέωση συμβολαίου στην διάρκεια του ??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 04-10-19 στις 11:15.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αλλο 3 mbit Upload, αλλο 1.. Υποβαθμιστειτε σε δουλεια να βρισκομαστε

  10. #10
    Εγγραφή
    03-10-2019
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5496/41331kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    OTE- Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.2(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Απ'ότι είδα στο χάρτη αυτόν, το Α/Κ στο οποίο ανήκω είναι το ''ΑΛΥΣΙΔΑ'' στα Άνω Πατήσια. Κοντά στο σπίτι μου τώρα, υπάρχουν τουλάχιστον 2 νέες καμπίνες του ΟΤΕ και ο δρόμος είχε σκαφτεί εδώ και αρκετούς μήνες για να περαστούν οπτικές ίνες. Μου φαίνεται αδύνατο να μην κουμπώνω σε κάποια από αυτές τις καμπίνες, ειδικά όταν πλήρωνα για το 30άρι fiber. Όσον αφορά τώρα αυτό που με ρωτάς στο τέλος, είναι μια πονεμένη ιστορία δυστυχώς. Φαντάζομαι, πως όταν με υποβαθμίσανε σε 24άρα, θα ίσχυσαν φυσικά οι τιμές για 24άρι για υφιστάμενους πελάτες και όχι για νέους. Η τιμή λοιπόν αυτή, την οποία πληρώνω μέχρι και σήμερα, είναι 60ευρώ το δίμηνο, χωρίς τον ΦΠΑ! Μαζί με τον ΦΠΑ και τέλη συνδρομητών σταθερής πάμε στα 80ευρώ!!! Μου είπαν επίσης πως θα μου μετέφεραν στο ιστορικό της καρτέλας μου το τέλος της 24μηνης δέσμευσης. Βάσει λοιπόν αυτής της μεταφοράς ιστορικότητας, η 24μηνη δέσμευσή μου, έχει λήξει από τον φετινό Μάιο. Ωστόσο, κάθε φορά που επικοινωνώ με τον ΟΤΕ για να μου το επιβεβαιώσουν, οι περισσότεροι μου λένε πως κάνω κάποιο λάθος και δεσμεύομαι μέχρι το 2020. Μετά από πολύ κόπο και αφού κάθε φορά τους εξηγώ για τη μεταφορά ιστορικότητας, κάποιοι το βρίσκουν, αλλά και πάλι δεν είναι ξεκάθαροι. Με λίγα λόγια, γνωρίζω σαν πελάτης πως είμαι ελεύθερος να πάω σε όποιον πάροχο θέλω, αλλά για να τους το εμφανίσει, πρέπει να περάσω από χίλια μύρια. Σε τελευταία μου επικοινωνία με εκπρόσωπό τους, μου είπαν πως όταν ενεργοποιηθώ σε άλλον πάροχο, θα μου σταλεί λογαριασμός από τον ΟΤΕ στον οποίο θα αναγράφεται το τέλος αποδέσμευσης, αλλά ΔΕΝ θα το πληρώσω, αφού πρώτα καλέσω στον ΟΤΕ και τους πω για τη μεταφορά ιστορικότητας. Μου έδωσε μάλιστα και έναν αριθμό αιτήματος να αναφέρω όταν θα καλέσω. Θέλει μεγάλη προσοχή από μέρους του καταναλωτή, ευτυχώς που έχει αναβαθμιστεί και ο ρόλος της ΕΕΕΤ και υπάρχει νομική θωράκιση και προστασία για τον καταναλωτή.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εάν το έψαξες με την λίστα που σου έδωσα, πέσμου τον αριθμό του καφάο που βρήκες..
    να δω κάποια πράγματα..

    Το Α/Κ Αλυσίδα έχει VDSL εδώ και κάτι χρόνια.. σε γενικές γραμμές..
    Το βρίσκω αρκετά παράξενο να μην μπορείς να πιάσεις ούτε τα 30 Mbps εάν ήσουν πάνω σε καμπίνα VDSL..

    * Και βάλε στο προφίλ σου DSLAM - ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ για να είναι σωστό!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 04-10-19 στις 16:56.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #12
    Εγγραφή
    03-10-2019
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5496/41331kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    OTE- Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.2(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, σε αυτή τη λίστα που μου έδωσες το έψαξα. Ο αριθμός του Α/Κ είναι 440. Ο κωδικός ΥΚΕΕ/ΥΚΚ είναι 440-121.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν..
    οκ το καφάο που είσαι όντως πρέπει να είχε αναβαθμιστεί με καμπίνα VDSL..
    κάπου στο τέλος του 2017 όπως βλέπω από τα παρακάτω στοιχεία..
    εκτός και είχε γίνει κάτι άλλο..

    440-121440ΑΛΥΣΙΔΑ121VDSL-VECTORINGQ4/2017

    Για να ξέρεις αυτή η καμπίνα βρίσκεται εδώ:
    https://www.google.com/maps/place/38...11!4d23.740028

    Γωνία Ταβουλάρη με Γρυπάρη ..

    Πάμε παρακάτω..

    Το πακέτο 30 Mbps είναι λίγος καιρός που το κατήργησε ο OTE και άφησε τα πακέτα 50 Mbps..

    Πόσος καιρός είναι που είχες βάλει το πακέτο 30 Mbps.. θυμάσαι ??

    Γιατί λογικά πιστεύω ότι τον καιρό που το έβαλες θα έπρεπε να δούλευε η καμπίνα VDSL,
    και να σε είχανε βάλει πάνω σε αυτήν.. δηλαδή στην οπτική ίνα..
    Οπότε όντως το θεωρώ παράξενο να μην έπιανες τα 30 Mbps..

    Τώρα βέβαια έχουμε και αυτά που σου είπε ο τεχνικός ότι δεν μπορείς να πιάσεις μεγάλη ταχύτητα..
    Χμμ.. τι να πω.. μάλλον δεν μας τα είπε όλα..

    Γενικά η καμπίνα είναι σχετικά μακριά από το A/K .. (πάνω από 900 μέτρα)
    λογικά δεν σου είχανε δώσει VDSL από το A/K ..

    Πόσο απέχει το σπίτι σου από την καμπίνα ?
    Μπορείς να μετρήσεις από το Google Maps..

    Πάμε παρακάτω για κάτι άλλα.. μισό..

    - - - Updated - - -

    - Εάν είσαι γραμμένος στο My Cosmote κάπου πρέπει να λέει πότε ξεκίνησε το όποιο συμβόλαιο που σε έχουν τώρα..
    οπότε υπολογίζεις πότε λήγει ή έχει λήξει..

    Πιστεύω ότι εάν πήγαινες για ανανέωση συμβολαίου για 24 μήνες στο πακέτο 24L θα έπρεπε να σου δώσουν τις τιμές που ίσχυαν εκείνη την στιγμή στο site τους
    και όχι κάτι άλλο ή παλιότερες τιμές..

    Θα έλεγα είναι αμαρτία να δίνεις τα λεφτά που δίνεις..

    Το έχουμε δει ότι ο OTE κάνει πονηριές για να κρατήσει τους πελάτες του με διάφορα κόλπα..
    π.χ αλλαγή συμβολαίου με ανανέωση χρονικής περιόδου.. κτλ..

    Αυτή την στιγμή σου δίνουν κάποια άλλη προσφορά από το site του OTE ??

    Μπορείς να τσεκάρεις εδώ π.χ.
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/fiber_upgrade.html

    - - - Updated - - -

    Σε κάθε περίπτωση εφόσων θέλεις να μείνεις στον OTE θα σου έλεγα να κάνεις και να ζητήσεις ανανέωση συμβολαίου με τις τελευταίες τιμές..
    Είτε το νέο 24XL στα 29 ευρώ τελική τιμή..

    ή και κάποιο πακέτο στα 50 Mbps..
    με το ψάξιμο όμως ή την διαβεβαίωση ότι θα έχεις την ταχύτητα αυτή.

    Για την περιοχή σου και το A/K Αλυσίδα να σου πω ότι οκ είχε κάποια προβλήματα η περιοχή στις γραμμές της, σε κάποια σημεία..
    αλλά γίνονται και επισκευές στις γραμμές..
    οπότε καλό θα ήταν να το ξαναψάξεις το ζήτημα!

    - - - Updated - - -

    ** Το αρχείο που έβαλες με τα στατιστικά δεν ανοίγει..
    https://www.adslgr.com/forum/attachm...hmentid=207341

    Εάν μπορείς ξαναβάλτο!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 04-10-19 στις 21:28.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  14. #14
    Εγγραφή
    03-10-2019
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5496/41331kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    OTE- Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.2(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το 30άρι πακέτο το είχα βάλει αρχές του 2018. Άμα δεν μας τα είπε όλα ο ΟΤΕ θα μας τα πει μια και καλή στα δικαστήρια αν χρειαστεί, γιατί το αστειάκι αυτό με την οπτική έχει παρατραβήξει 1.5 χρόνο τώρα. Σε ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση για τις πληροφορίες και τη βοήθειά σου.

    - - - Updated - - -

    Δυστυχώς για τον ΟΤΕ, στη τιμή που λένε, όπως σου είπα και πριν, δε συμπεριλαμβάνουν το ΦΠΑ καθώς και τέλη συνδρομητών σταθερής. Επιπλέον ο λογαριασμός έρχεται όπως θα ξέρεις κάθε δίμηνο. Άρα το 29.90 μεταφράζεται σε 80 τη διμηνία με αυτά που σου ανέφερα μόλις ( ΦΠΑ 24% και τέλη σταθερής.

  15. #15
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οι τιμές που δίνουν είναι τελικές.. το λένε..
    https://www.cosmote.gr/eshop/global/...tId=prod430029

    Οι τιμές συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ 24% και Τέλος Συνδρομητών Σταθερής Τηλεφωνίας 5% του άρθρου 55 του Ν.4389/2016

    Κοίτα, πριν κάνεις οτιδήποτε πρέπει να ξέρεις το δυνατόν σωστά τι συμβαίνει..
    Από την μία προβληματικά δίκτυα λόγω γραμμών υπάρχουν παντού..
    Εγώ πληρώνω για 24 και έχω 11 Mbps..

    Και στο VDSL υπάρχει πάντα μία ανοχή στην τελική ταχύτητα.. δεν θυμάμαι πιο είναι το ποσοστό της..
    γι' αυτό και ο OTE δίνει την δυνατότητα μεταφοράς σε άλλο πακέτο εάν κάποιος δεν είναι ευχαριστημένος..
    αλλά τουλάχιστον ότι γίνεται να γίνεται με τον σωστό και ξεκάθαρο τρόπο..

    Οι νέοι λογαρισμοί μπορεί να είναι και μηνιαίοι απ' ότι ξέρω..
    αν και σε εμένα που έχω πολλά χρόνια το 24άρι δεν μου δίνει την δυνατότητα να τον κάνω μηνιαίο..
    αλλά δεν το έχω ψάξει πολύ...

    - - - Updated - - -

    Αφού λές ότι έβαλες το 30άρι αρχές του 2018 λογικά σε είχαν πάνω σε οπτική ίνα στην VDSL..

    Κάπου αλλού πρέπει να ήταν/είναι το πρόβλημα για την μειωμένη ταχύτητα.

    - - - Updated - - -

    Εδώ υπάρχει ένα θέμα για το VDSL στην περιοχή σου..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...AF%CE%B4%CE%B1

    Εάν το κοιτάξεις θα δεις ότι κάμποσοι είχαν προβλήματα στην περιοχή..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας