Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 49
  1. #1
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα στο φόρουμ,

    Προχθές με επισκεύφτηκε ο τεχνικός του ομίλου ΟΤΕ για να εγκαταστήσει τον εξοπλισμό (Speedport Plus), μετά από αναβάθμιση της γραμμής μου από 24άρα ADSL σε 50άρα VDSL.
    Πριν λίγες μέρες μάλιστα άνοιξαν οι καινούργιες καμπίνες της Vodafone στην περιοχή και δόθηκαν σε λειτουργία (Είμαι ο μόνος στις πόρτες της καμπίνας κι όλας).

    Ωστόσο, αφού συγχρόνισα κανονικά στα 52 / 5.1 (Down/Up), δεν μου δίνει IP η καμπίνα της Vodafone με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου σύνδεση και τηλεφωνία.

    Μετά από πολλά τηλέφωνα και "συννενοήσεις" του τεχνικού που με επισκέφτηκε, δεν έβγαλε λύση και μου είπε ότι έχει ανοίξει ticket στην Vodafone για να διορθώσει το πρόβλημα με το crosstalk.

    Εν τέλη, έχω μείνει 2 μέρες χωρίς καθόλου υπηρεσίες και από ότι τσέκαρα, δεν έχει δηλωθεί καν σαν βλάβη. Μετά από τηλεφώνημα στον τεχνικό σήμερα, μου ανέφερε ότι οι πληροφορίες που έχει από τον υπέθυνό του είναι ότι απλά αναμένουμε απάντηση από την Vodafone, χωρίς καμία εκτίμηση για την ημέρα αποκατάστασης.

    Είχε κάποιος άλλος παρόμοια αντιμετώπιση σε καμπίνα διαφορετικού provider από αυτόν που είναι η σύνδεση;
    Ποιά είναι η γνώμη σας για την αντιμετώπιση του ΟΤΕ στο συγκεκριμένο ζήτημα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bartley : 04-10-19 στις 20:54.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Καμία σχέση το crosstalk με το πρόβλημά σου.
    Αν υπήρχε θέμα crosstalk θα έπρεπε να είχες θέματα χαμηλού συγχρονισμού και αποσυνδέσεων.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση το crosstalk με το πρόβλημά σου.
    Αν υπήρχε θέμα crosstalk θα έπρεπε να είχες θέματα χαμηλού συγχρονισμού και αποσυνδέσεων.
    Τουλάχιστον αυτά μου είπε ο τεχνικός. Ότι η Vodafone που έχει την καμπίνα δεν δίνει IP. Μια χαρά έχω συγχρονίσει...

    Αυτά είναι και τα στατιστικά μου: (Η γραμμή βέβαια δεν έχει τρέξει ούτε 1 λεπτό)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  131 
Μέγεθος:  21,3 KB 
ID: 207370
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bartley : 04-10-19 στις 22:46.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bartley Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον αυτά μου είπε ο τεχνικός. Ότι η Vodafone που έχει την καμπίνα δεν δίνει IP. Μια χαρά έχω συγχρονίσει...

    Αυτά είναι και τα στατιστικά μου:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.png 
Εμφανίσεις:  131 
Μέγεθος:  21,3 KB 
ID: 207370
    Το πρόβλημά σου είναι ότι δεν παίρνεις ΙΡ.
    Όχι ότι έχεις θέμα crasstalk.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημά σου είναι ότι δεν παίρνεις ΙΡ.
    Όχι ότι έχεις θέμα crasstalk.
    Δεν θα έπρεπε ωστόσο ο ΟΤΕ να έχει επικοινωνήσει με τον πάροχο της καμπίνας (Vodafone) που ΘΑ με συνέδεε, πριν καν με συνδέσει με την καμπίνα;
    Μου φαίνεται αρκετά περίεργο που έχω μείνει 2 μέρες χωρίς υπηρεσίες (και προβλέπεται να γίνουν τουλάχιστον 5, αφού έρχεται ΣΚ)...

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οταν η καμπινα ειναι της vodafone αυτη δινει την πορτα στον οτε, δεν θα μπορουσε να γινει και αλλιως. Για να γινει αυτό, προφανως καποιος το ζητησε, επισήμως.
    Υπαρχει μηχανογραφικο συστημα που τα κανει ολα αυτα, δεν γινονται στο μιλητό.Το ιδιο γινεται και στην αντιστροφη περίπτωση
    Ειναι συχνό προβλημα να υπάρχει σφάλμα στην δρομολογηση της συνδεσης μετά το dslam.
    Μπορει να φταινει η vodone η ο οτε η και οι δυο. Οπως ειπες ειναι καινουργια η καμπινα και εισαι ο πρωτος.
    Τυπικα η κινηση απο ολες τις καμπινες συγκεντρωνεται στο ΑΚ και εκει προωθειται στους παρόχους με διασύνδεση.
    Εαν σε αυτό υπαρχει θεμα, δεν θα παιρνεις ip. Για να λυθει απαιτεί συνεργασια τεχνικων των δυο παρόχων, και μάλιστα διαφορετικών τμημάτων απο αυτούς που κάνουν τις συνδεσεις.
    Θα λυθει. Κανε υπομονη.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-04-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Technicolor DGA4130
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bartley Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στο φόρουμ,

    Προχθές με επισκεύφτηκε ο τεχνικός του ομίλου ΟΤΕ για να εγκαταστήσει τον εξοπλισμό (Speedport Plus), μετά από αναβάθμιση της γραμμής μου από 24άρα ADSL σε 50άρα VDSL.
    Πριν λίγες μέρες μάλιστα άνοιξαν οι καινούργιες καμπίνες της Vodafone στην περιοχή και δόθηκαν σε λειτουργία (Είμαι ο μόνος στις πόρτες της καμπίνας κι όλας).

    Ωστόσο, αφού συγχρόνισα κανονικά στα 52 / 5.1 (Down/Up), δεν μου δίνει IP η καμπίνα της Vodafone με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου σύνδεση και τηλεφωνία.

    Μετά από πολλά τηλέφωνα και "συννενοήσεις" του τεχνικού που με επισκέφτηκε, δεν έβγαλε λύση και μου είπε ότι έχει ανοίξει ticket στην Vodafone για να διορθώσει το πρόβλημα με το crosstalk.

    Εν τέλη, έχω μείνει 2 μέρες χωρίς καθόλου υπηρεσίες και από ότι τσέκαρα, δεν έχει δηλωθεί καν σαν βλάβη. Μετά από τηλεφώνημα στον τεχνικό σήμερα, μου ανέφερε ότι οι πληροφορίες που έχει από τον υπέθυνό του είναι ότι απλά αναμένουμε απάντηση από την Vodafone, χωρίς καμία εκτίμηση για την ημέρα αποκατάστασης.

    Είχε κάποιος άλλος παρόμοια αντιμετώπιση σε καμπίνα διαφορετικού provider από αυτόν που είναι η σύνδεση;
    Ποιά είναι η γνώμη σας για την αντιμετώπιση του ΟΤΕ στο συγκεκριμένο ζήτημα;
    Άσχετο αλλά πότε ενεργοποιήθηκαν οι καμπίνες στην Κοζάνη? Τις δίνουν σταδιακά?

  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulmf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχετο αλλά πότε ενεργοποιήθηκαν οι καμπίνες στην Κοζάνη? Τις δίνουν σταδιακά?
    Οι εργασίες έχουν τελειώσει περίπου 1 χρόνο τώρα και στα μέσα Σεπτεμβρίου δόθηκαν οι μισές καμπίνες στην άνω πλευρά της πόλης.
    Οι καμπίνες στην υπόλοιπη μισή Κοζάνη έχουν πάρει αναβολή για αδιευκρίνιστο λόγο.
    Επίσης είναι πολύ πιθανό η Vodafone να τις έχει δώσει σε λειτουργία πολύ πριν πάρει ο ΟΤΕ από αυτές. (Η καμπίνα που παίρνω εγώ είναι κυριολεκτικά στην πόρτα του σπιτιού μου και παιρνώντας πολλές φορές μπορούσα να ακούσω τα ανεμιστηράκια, χωρίς ο ΟΤΕ να έχει επιλογή)

  9. #9
    Εγγραφή
    03-04-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Technicolor DGA4130
    Έχω δεί πρόσφατα όλως τυχαίως να κάνουν μετρήσεις σε καμπίνες στο κέντρο. Γνώριζα ότι είναι θέμα εβδομάδων να τις δώσουν σε λειτουργία αλλά απο φίλο τεχνικό του ΟΤΕ είχα πληροφορηθεί ότι θα τις έδιναν όλες μαζί. Ενδεχομένως να μην υπήρχε η σωστή πληροφόριση. Καλορίζικος λοιπόν!

  10. #10
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulmf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δεί πρόσφατα όλως τυχαίως να κάνουν μετρήσεις σε καμπίνες στο κέντρο. Γνώριζα ότι είναι θέμα εβδομάδων να τις δώσουν σε λειτουργία αλλά απο φίλο τεχνικό του ΟΤΕ είχα πληροφορηθεί ότι θα τις έδιναν όλες μαζί. Ενδεχομένως να μην υπήρχε η σωστή πληροφόριση. Καλορίζικος λοιπόν!
    Και εγώ αυτά που σου είπα, μου τα είπε ο τεχνικός που είχαμε μια κουβεντούλα, ενώ προσπαθούσε επί 2 ώρες να συννενοηθεί με τα κεντρικά για τον λόγο που δεν παίρνω IP

  11. #11
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αν δεν έχει αποκατασταθεί, δήλωσε βλάβη.

  12. #12
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχει αποκατασταθεί, δήλωσε βλάβη.
    Μετά από τελευταία κλήση στον τεχνικό που είχε έρθει για την εγκατάσταση, μου είπε πως τελικά είναι γενικό πρόβλημα με όλες τις καινούργιες καμπίνες και ότι δεν είμαι μόνος αλλά όσοι συνδέθηκαν στις καινούργιες (που άνοιξαν πριν 15-20 μέρες) δεν έχουν υπηρεσίες.

    Επίσης ενημερώθηκα ότι έχει δηλωθεί από την πρώτη στιγμή ως βλάβη και μου είπε ότι στην COSMOTE θα μπορούν να δουν ότι δεν λειτούργησε ποτέ το καινούργιο ρουτερακι ώστε αναλογικά να μου αφαιρέσουν όλες αυτές τις ημέρες που είμαι χωρίς υπηρεσίες από το μηνιαίο πάγιο

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulmf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δεί πρόσφατα όλως τυχαίως να κάνουν μετρήσεις σε καμπίνες στο κέντρο. Γνώριζα ότι είναι θέμα εβδομάδων να τις δώσουν σε λειτουργία αλλά απο φίλο τεχνικό του ΟΤΕ είχα πληροφορηθεί ότι θα τις έδιναν όλες μαζί. Ενδεχομένως να μην υπήρχε η σωστή πληροφόριση. Καλορίζικος λοιπόν!
    Οπότε μάλλον τώρα καταλαβαίνω γιατί οι άλλες μισές καμπίνες της πόλης πήραν παράταση...

    - - - Updated - - -

    Μια ερώτηση ψιλο-άσχετη με τον τίτλο...

    Η γραμμή μου θα μπορεί να είναι σε fastpath έτσι; Έχει σημασία που η καμπίνα είναι της Vodafone και υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να αλλάξει προφιλ o OTE ;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Bartley : 09-10-19 στις 16:13.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bartley Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μια ερώτηση ψιλο-άσχετη με τον τίτλο...

    Η γραμμή μου θα μπορεί να είναι σε fastpath έτσι; Έχει σημασία που η καμπίνα είναι της Vodafone και υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να αλλάξει προφιλ o OTE ;
    Ο οτε δεν αλλαζει προφιλ. Απλα το ζηταει απο τη vodafone και το κάνει.
    Η πολιτικη για το fastpathn ειναι αλλοπροσαλη, και μερικες φορές εξαρταρται και απο την καταστασταση του χαλκινου δικτυου. (αν ειναι σε κακη κατασταση η μη υποστηριξη fastpath μειωνει τα support calls)
    Κοινως, το ζητας και μας λες τι εγινε.

  14. #14
    Εγγραφή
    18-06-2019
    Περιοχή
    KOZANH
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51199/5117
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    38.2(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο οτε δεν αλλαζει προφιλ. Απλα το ζηταει απο τη vodafone και το κάνει.
    Η πολιτικη για το fastpathn ειναι αλλοπροσαλη, και μερικες φορές εξαρταρται και απο την καταστασταση του χαλκινου δικτυου. (αν ειναι σε κακη κατασταση η μη υποστηριξη fastpath μειωνει τα support calls)
    Κοινως, το ζητας και μας λες τι εγινε.
    Από την πρίζα του τηλεφώνου μου μέχρι την καμπίνα VDSL έξω από το σπίτι μου μεσολαβούν 20 μέτρα χαλκού maximum (μπορείς να το δεις και από τα στατιστικά μου: SNR = 38.2 db, Attenuation: 2.0 db, Actual Rate = 51.199, Attainable Rate = 154.850 ). Έπειτα από την καμπίνα VDSL ακολουθεί οπτική ίνα...

    Οπότε από άποψη ποιότητας χαλκού, είμαι καλυμμένος. Η ερώτηση μου κυρίως έχει να κάνει με το γεγονός ότι η καμπίνα είναι διαφορετικής εταιρίας και γι αυτό ρωτώ πόσο εύκολα θα είμαι σε fastpath (Πριν την VDSL γραμμή, ήμουν ήδη σε fastpath).

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Διόρθωση. Η απόσταση του χαλκού είναι: Σπίτι > καμπίνα ΟΤΕ > καμπίνα Vodafone, δηλαδή προσθέτεις και τα 3 τμήματα.

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας