Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    19-10-2014
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τον Ιούλιο 2018 υπέγραψα διετές συμβόλαιο για σταθερή γραμμή ίντερνετ (24αρι) στην παραθεριστική μου κατοικία στα Χανιά. Ουσιαστικά πληρώνω τα πάγια ολόκληρο το χρόνο ώστε να έχω ίντερνετ τους 2-3 μήνες που παραθερίζω εκεί το καλοκαίρι. Μου έγινε μια καλή προσφορά από την Forthnet (στην οποία ήμουν ήδη πελάτης ) ως συμπληρωματικό «πακέτο» δηλαδή σε σχέση με την τηλεφωνική γραμμή και τη δορυφορική τηλεόραση που έχω στην κύρια οικία μου, τελικά όμως προτίμησα το συγκεκριμένο πρόγραμμα της Wind (WIND Broadband Basic), λόγω του ότι περιελάμβανε ως δωρεάν (υποτίθεται) «έξτρα παροχή» και 1GB δωρεάν κάθε μήνα WIND Mobile Broadband (MB για το κινητό δηλαδή) για όσο καιρό θα είναι ενεργή η σταθερή σου γραμμή (σου δίνουν προς τούτο και μία κάρτα sim simplefi). Μου διευκρίνισε βέβαια τότε ο dealer της Wind, ότι θα πρέπει να κάνω μία ανανέωση 5 ευρώ κάθε χρόνο ώστε να παραμένει ενεργή η κάρτα simplefi. Όντως, τον 1ο χρόνο του συμβολαίου μου η wind τήρησε αυτά που συμφωνήθηκαν και κάθε 1η του μηνός μου παρείχε αυτό το 1GΒ κι έτσι, τον Ιούλιο 2019, λίγο πριν συμπληρωθεί ο 1ος χρόνος συμβολαίου, πήγα στο κατάστημα της Wind στα Χανιά κι αφού ξαναρώτησα τους υπαλλήλους και μου επιβεβαίωσαν ότι πρέπει να κάνω αυτή την ανανέωση (5 ευρώ/έτος), την έκανα στο συγκεκριμένο κατάστημα. Την 1η Σεπτεμβρίου μου αποδόθηκε κανονικά το 1GB, αλλά λίγες ημέρες κατόπιν κι ενώ δεν είχα ξοδέψει πάνω από 50-60MB λαμβάνω ξαφνικά ένα μήνυμα στο κινητό (από την Wind) ότι έφτασα στο όριο των δεδομένων μου και πρέπει να ανανεώσω (πληρώνοντας ξανά φυσικά...) σε κάποιο κατάστημα της Wind. Σκέφθηκα ότι κάποιο λάθος ή μπέρδεμα θα έγινε στα συστήματα της εταιρίας και δεν έδωσα συνέχεια (έβγαλα τον υπόλοιπο μήνα με Wifi μόνο). Την 1η Οκτωβρίου όμως, διαπίστωσα ότι δεν μου αποδόθηκε καθόλου το συμφωνημένο 1GB, οπότε αποφάσισα να μεταβώ στο κατάστημα της Wind για να μου πουν τι στο καλό συμβαίνει. Εκεί ο υπάλληλος (με το «κλασικά» αδιάφορο ύφος) με ενημέρωσε ότι άλλαξαν οι όροι (εννοείται βέβαια ότι την παραμικρή ενημέρωση είχα, ένα απλό sms έστω , γι’ αυτή την αλλαγή) και ότι πλέον θα πρέπει να κάνω ανανέωση κάθε 2 μήνες για να μου ξαναδώσουν αυτό το 1GB!!!! Εν ολίγοις δηλαδή, μου ζήτησαν να πληρώνω μήνα παρά μήνα για κάτι που υποτίθεται ότι μου το έδωσαν δωρεάν (και το συνυπολόγισα για να υπογράψω συμβόλαιο μαζί τους)!!! Και στην ιστοσελίδα τους μάλιστα, εξακολουθούν ακόμα και σήμερα να διαφημίζουν την συγκεκριμένη δωρεάν (υποτίθεται) «έξτρα παροχή», χωρίς να αναφέρουν πουθενά ότι στην πραγματικότητα σου ζητάνε κατόπιν να την πληρώνεις (μήνα παρά μήνα)! Αν αυτό δεν είναι ο «ορισμός» της παραπλανητικής διαφήμισης, τότε τι είναι; Μιλάμε ότι οι άνθρωποι είναι σε τέτοιο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ βαθμό ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ, ώστε ακόμα και το 1GB μηνός Σεπτεμβρίου που εν πάση περιπτώσει μου το έδωσαν (προφανώς λίγο πριν αλλάξουν μονομερώς τους όρους), έτρεξαν κατόπιν άρον-άρον να το ακυρώσουν!!! Τι περίμεναν δηλαδή; Να βλέπω οτι δεν τηρούν αυτά που συμφώνησαν, κι εγώ να τρέξω να κάνω ανανέωση, μη τυχόν και χάσω το «κελεπούρι»; Έβγαλα αμέσως από το κινητό μου και πέταξα την simplefi sim και από Δευτέρα θα πάω στη Forthnet για να αιτηθώ την μεταφορά της τηλεφωνικής μου γραμμής . Εννοείται φυσικά ότι δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να πληρώσω το παραμικρό «πέναλτι» για το σπάσιμο του συμβολαίου που υπέγραψα: θα το σεβαστώ όσο ακριβώς το σεβάστηκε και η Wind! Άλλωστε με κάτι τέτοιες «κουτοπονηριές» της συγκεκριμένης εταιρείας, αγανάκτησα και πριν 2 χρόνια και μετέφερα την σύνδεση του κινητού μου τηλεφώνου σε άλλη εταιρεία. Τους έδωσα και μια δεύτερη ευκαιρία (με τη σταθερή γραμμή ) αλλά ειλικρινά, δεν την άξιζαν...

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πραγματι εγινε αυτη η αλλαγη ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ, και πλεον για να διατηρηθει το ποσον που εχει η καρτα, αλλα και να σου αποδωθουν τα δωρα που τυχον σου προσφερει ο εκαστοτε παροχος στο καρτοκινητο σου, θα πρεπει να ανανεωνεις με τουλαχιστον 10 ευρω ανα διμηνο. Αυτο το περασε η WIND (αλλα και οι υπολοιποι αν δεν κανω λαθος) και στο καρτοιντερνετ.

    Κατανοω τον εκνευρισμο σου -ολοι στην ιδια φαση ειμαστε- , ομως να ξερεις οτι αυτο δεν αποτελει μονομερη παραβιαση των ορων του συμβολαιου σου, και σιγουρα θα εχεις μπλεξιματα. Και εγω παντως σε δυο γραμμες σταθερης που εχω στην WIND, οι καρτες ληγουν στην αρχη της νεας χρονιας, και μετα θα τις αποσυρω. Θα ανανεωνω μονο τις καρτες ομιλιας, που κι εκει εχω δωρεαν απο δυο ωρες τον μηνα...

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Φυσικα και αποτελει μονομερη παραβιαση των όρων του συμβολαιου. Εξαλλου το ελεγαν και οταν το ανακοινωσαν.
    Το θεμα ειναι οτι έδιναν χρόνο 1-2 μηνες για να το επικαλεστεί καποιος και να ακυρώσει αζημίως.
    Το λενε βεβαια δωρο και οχι παροχή και προσπαθούν με νομικες υπεκφυγές να πουν οτι εξαιρειται, αλλά αυτα συνηθως με μια καταγγελια στην ΕΕΤΤ ισιώνουν.
    Το θεμα ειναι ποιος έχει όρεξη και κουραγιο να το κανει.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2014
    Μηνύματα
    488
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    76446/10999
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    ZTE H288A & ZYXEL VMG8623
    SNR / Attn
    9(dB) / 13,9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτο που θα ηταν μονομερη παραβιαση, θα ηταν -βαση κανονισμου- να σου αλλαξει οποιαδηποτε απο τις παροχες που αναφερονται στο συμβολαιο της σταθερης. Ισως δηλαδη θα ηταν αν σου εκοβε το 1 giga τον μηνα η το εκανε π.χ 500 mb. Εδω ομως απλα αλλαζουν -γενικα- οι οροι της καρτοκινητης (και οχι της σταθερης).

    Τελος παντων ας μας πει την αποψη του και κανενας καλυτερος γνωστης..

  5. #5
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998
    ISP
    Forthnet
    Router
    H288A
    Έχω την αντίστοιχη παροχή από το 2017. Εγώ είχα και ένα άλλο πρόβλημα το οποίο το έμαθα από τη τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Στο κατάστημα της wind .. έπαιζαν με τις ρυθμίσεις.

    Ας πάμε πρώτα στο κυρίως θέμα. Νομικός δεν είμαι για να γνωρίζω ούτε και έχω χρόνο να διαβάσω τους όρους και αν τα λένε και όλα. Τί έκανα όμως στην πράξη. Κατ αρχάς οι κάρτες των 5 € έχουν καταργηθεί ή δεν τις βρίσκεις πουθενά. Το κόλπο όμως για να μην πληρώνεις το 10ευρω κάθε μήνα τρίμηνο κλπ είναι να παίρνεις μία καινούρια κάρτα sim δεδομένων από οποιοδήποτε κατάστημα της wind.

    Η κάρτα αυτή είναι ενεργή, εφόσον έχεις την υπηρεσία λειτουργεί κανοινικά και την κρατάς μέχρι να λήξει, δεν δίνεις κανένα 10ευρω. Μετά πας και παίρνεις μία καινούρια κάρτα sim δεδομένων και όλα καλά. Το έχω κάνει τρεις φορές.

    Το άλλο θέμα που έχει συμβεί είναι να τελειώσεις τα δεδομένα σου και η καρτα να μηδενίσει από mb αλλά και από ευρώ. Αυτή η κάρτα sim πέραν των δεδομένω που έχεις ο καθένας από το συμβόλαιο που έχει κάνει έχει και κάποια ελάχιστα ευρώ μέσα π.χ. 10 λεπτά 0,10€ για να μπορεί να λειτουργήσει.

    Εάν γίνει χρήση ΌΛΩΝ των mb θα τραβήξει και τα 10 λεπτά. Τον επόμενο μήνα μιας και η κάρτα θα έχει 0 ευρώ δε θα μπορεί να γίνει η ανανέωση των mb. Τότε παίρνεις τηλέφωνο τη wind, τους λες ότι δεν έγινε η ανανέωση ή ότι κατανάλωσες κατά λάθυος όλα τα mb και σου βάζουν λίγα λετπά για να μπορεί να γίνει η ανανέωση. Το έχω κάνει κι αυτό 3-4 φορές. Μάλιστα το έπαθα τον πρώτο μήνα που το πήρα και δεν ήξερα τι έγινε αλλά και από το κατάστημα δεν ήξεραν τίποτα. Ίσως να ήταν κάτι καινούριο γι' αυτούς, στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση μου το είπαν αμέσως,

    Φυσικά όλα τα παραπάνω τα γλυτώνεις αν βάζεις κάθε μήνα 10 ευρώπουλα .....

  6. #6
    Εγγραφή
    19-10-2014
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Όπως με ενημέρωσε κάποιος χρήστης σε άλλο forum (avclub.gr) όπου επίσης δημοσίευσα το συγκεκριμένο θέμα, η αλλαγή (από 12μηνο σε 2μηνο) είχε γίνει από τον Μάιο. Μιλάμε δηλαδή ότι οι άνθρωποι είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ... Μεγάλη (υποτίθεται) εταιρεία τηλεπικοινωνιών, αλλά με νοοτροπία "ψιλικατζίδικου" της "κακίας ώρας" (ότι αρπάξουμε!),γιατί υπάρχουν και "σοβαρά" ψιλικατζίδικα... Και το λέω αυτό γιατί όπως ήδη ανέφερα στο αρχικό μου μήνυμα, εγώ έκανα την ανανέωση τον Ιούλιο και μάλιστα (όπως προανέφερα) "....πήγα στο κατάστημα της Wind στα Χανιά κι αφού ξαναρώτησα τους υπαλλήλους και μου επιβεβαίωσαν ότι πρέπει να κάνω αυτή την ανανέωση (5 ευρώ/έτος), την έκανα στο συγκεκριμένο κατάστημα...". Δηλαδή με ΕΞΑΠΑΤΗΣΑΝ για δεύτερη φορά, αφού ήδη γνώριζαν (από το Μάιο) ότι η ανανέωση θα ήταν για 2 μήνες μόνο, αλλά με διαβεβαίωσαν ότι θα είναι για 1 έτος! Υπογράφουν συμβόλαιο και κατόπιν αλλάζουν τους όρους μονομερώς και δεν σε ενημερώνουν καν, πηγαίνεις ο ίδιος στο κατάστημα τους, τους ρωτάς και πάλι δεν σε ενημερώνουν ή μάλλον, σε ενημερώνουν λανθασμένα. (Αν μου το είχαν πει τότε, ασφαλώς και δεν θα προχωρούσα σε ανανέωση). ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ WIND! Οι άνθρωποι αυτοί δεν παίζονται με τίποτα....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Stelios K. : 08-10-19 στις 23:48.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Ναι είναι άθλια η wind, κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα και πρακτικά έχουμε χάσει το προνόμιο του 1GB του μήνα. Εννοείται ότι είναι παράνομο αυτό που κάνουν.

  8. #8
    Εγγραφή
    14-12-2004
    Μηνύματα
    293
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    50 Mbps προσεχως
    ISP
    Wind
    DSLAM
    HOL - ΚΙΛΚΙΣ
    Router
    Pirelli
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο άθλια εταιρεία απο την Wind....Νομίζω ότι αγγίζουν το όριο του αίσχους...
    Ίδια περίπτωση με τον αρχικο ποστερ...Ιούλιο υπέγραψα συμβόλαιο....ΜΟΝΑΧΟΙ τους με πήραν και μου είπαν ότι σας δίνουμε δώρο 2 κάρτες 1 Data/1 Ομιλία..
    Η Ομιλία δεν δουλεψε ποτέ...ήθελε ανανέωση
    Η Data δούλευε μεχρι πρόσφατα (ξαφνικά μουγγάθηκε και πάει)
    Τώρα το σκεπτικό να λες σε κάποιον πάρε Δώρο και μετά να θες να το χρεώσεις μόνον στην κωμωδία με τον Χατζηχρήστο υπάρχει που έλεγε "Είσοδος στο θέατρο Δωρεάν"..." Η Έξοδος κοστίζει χχχ"
    Καραγκιόζηδες ....
    Ειδικά για την Wind θα έπρεπε να υπάρχει 1 Pinned post ώστε να μπαίνουν όλες οι ανακοινώσεις τύπου που αλλάζουν τις χρεώσεις ώστε να μπορούμε να την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια...

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.692
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Aπλώς για να χαλαρώσετε

    ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΙΟΙ
    με πωλητές που δεν ξέρουν γιατί δεν τους εκπαιδεύουν.

    Χθες μου ήρθε sms vodafone, για υπηρεσία που δεν είχα ζητήσει.
    Δεν έλεγε τίποτα για το πως να την απενεργόποιήσω

    Κατάστημα voda και ο πωλητής ήθελε να με πείσει ότι δεν απενεργοποιείται
    Φωνές, και ο υπεύθυνος του καταστήματος έψαξε και βρήκε πως γίνεται απενεργοποίηση.
    Ούτε αυτός ήξερε αλλά έψαξε.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από masteripper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω ότι υπάρχει πιο άθλια εταιρεία απο την Wind....Νομίζω ότι αγγίζουν το όριο του αίσχους...
    Ίδια περίπτωση με τον αρχικο ποστερ...Ιούλιο υπέγραψα συμβόλαιο....ΜΟΝΑΧΟΙ τους με πήραν και μου είπαν ότι σας δίνουμε δώρο 2 κάρτες 1 Data/1 Ομιλία..
    Η Ομιλία δεν δουλεψε ποτέ...ήθελε ανανέωση
    Η Data δούλευε μεχρι πρόσφατα (ξαφνικά μουγγάθηκε και πάει)
    Τώρα το σκεπτικό να λες σε κάποιον πάρε Δώρο και μετά να θες να το χρεώσεις μόνον στην κωμωδία με τον Χατζηχρήστο υπάρχει που έλεγε "Είσοδος στο θέατρο Δωρεάν"..." Η Έξοδος κοστίζει χχχ"
    Καραγκιόζηδες ....
    Ειδικά για την Wind θα έπρεπε να υπάρχει 1 Pinned post ώστε να μπαίνουν όλες οι ανακοινώσεις τύπου που αλλάζουν τις χρεώσεις ώστε να μπορούμε να την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια...
    Η ομιλία (δλδ τα 120') μιας και είναι καρτοκινητό θέλει ανανέωση 10ε κάθε 2μηνο..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hlias_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την αντίστοιχη παροχή από το 2017. Εγώ είχα και ένα άλλο πρόβλημα το οποίο το έμαθα από τη τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Στο κατάστημα της wind .. έπαιζαν με τις ρυθμίσεις.

    Ας πάμε πρώτα στο κυρίως θέμα. Νομικός δεν είμαι για να γνωρίζω ούτε και έχω χρόνο να διαβάσω τους όρους και αν τα λένε και όλα. Τί έκανα όμως στην πράξη. Κατ αρχάς οι κάρτες των 5 € έχουν καταργηθεί ή δεν τις βρίσκεις πουθενά. Το κόλπο όμως για να μην πληρώνεις το 10ευρω κάθε μήνα τρίμηνο κλπ είναι να παίρνεις μία καινούρια κάρτα sim δεδομένων από οποιοδήποτε κατάστημα της wind.

    Η κάρτα αυτή είναι ενεργή, εφόσον έχεις την υπηρεσία λειτουργεί κανοινικά και την κρατάς μέχρι να λήξει, δεν δίνεις κανένα 10ευρω. Μετά πας και παίρνεις μία καινούρια κάρτα sim δεδομένων και όλα καλά. Το έχω κάνει τρεις φορές.

    Το άλλο θέμα που έχει συμβεί είναι να τελειώσεις τα δεδομένα σου και η καρτα να μηδενίσει από mb αλλά και από ευρώ. Αυτή η κάρτα sim πέραν των δεδομένω που έχεις ο καθένας από το συμβόλαιο που έχει κάνει έχει και κάποια ελάχιστα ευρώ μέσα π.χ. 10 λεπτά 0,10€ για να μπορεί να λειτουργήσει.

    Εάν γίνει χρήση ΌΛΩΝ των mb θα τραβήξει και τα 10 λεπτά. Τον επόμενο μήνα μιας και η κάρτα θα έχει 0 ευρώ δε θα μπορεί να γίνει η ανανέωση των mb. Τότε παίρνεις τηλέφωνο τη wind, τους λες ότι δεν έγινε η ανανέωση ή ότι κατανάλωσες κατά λάθυος όλα τα mb και σου βάζουν λίγα λετπά για να μπορεί να γίνει η ανανέωση. Το έχω κάνει κι αυτό 3-4 φορές. Μάλιστα το έπαθα τον πρώτο μήνα που το πήρα και δεν ήξερα τι έγινε αλλά και από το κατάστημα δεν ήξεραν τίποτα. Ίσως να ήταν κάτι καινούριο γι' αυτούς, στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση μου το είπαν αμέσως,

    Φυσικά όλα τα παραπάνω τα γλυτώνεις αν βάζεις κάθε μήνα 10 ευρώπουλα .....
    Για το 1gb ότι είπε..
    Εγώ είχα μια sim για το 1gb αλλά την ξέχασα κάποιους μήνες και έληξε.. Στο κατάστημα για νέα.. Η οποία κόλλησε μεν και δεν έμπαινε το γίγα.. Άγνωστο το γιατί.. Ενώ μου είχε ήδη έρθει μήνυμα στο κύριο καρτοκινητό μου που μπαίνουν κ τα 120' ότι η αλλαγή ολοκληρώθηκε..
    Σε όσα μηνύματα έστελνα από τη φόρμα επικοινωνίας έκαναν αιώνες να απαντήσουν..
    Αναγκάστηκα να στείλω μήνυμα από το messenger και μου είπαν ότι υπάρχει συστημικό πρόβλημα και να πάω στο κατάστημα..
    Μέχρι κ ανανέωση έκανε το κατάστημα μάλλον αλλά τπτ.. Μου έδωσαν κ 2η καινούργια και έπαιξε.. Η πλάκα είναι ότι αφού μου έδωσαν τη δεύτερη sim για το γίγα (δωρεάν φυσικά) και μπήκε στη δεύτερη το γίγα, με πήραν από τα κεντρικά μάλλον, μέρες μετά να με ρωτήσουν σε ποια από τις 2 καινούργιες να μπαίνει το γίγα.. Ότι να 'ναι δλδ..
    Στο κατάστημα μου είπαν νομίζω ότι αυτές οι κάρτες (simple fi on the go με κάρτα) πλέον θέλουν ανά 6μηνο ανανέωση.. Θα δείξει..
    Πάντως το 5ευρω ανανέωση για αυτές τις κάρτες πρέπει να υπάρχει ακόμα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 08-01-20 στις 23:14.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #11
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Αυτά τα δωράκια της wind με τα 120' προς f2g και το 1GB στην έξτρα sim που σου δίνουν είναι ΨΙΛΟΠΑΓΙΔΕΣ εάν θέλει να βάζουμε €10άρικα κάθε 2 μήνες.
    Στην ουσία τους συμφέρει να σου δίνουν αυτά τα "δωράκια" γιατί για να τα κρατήσεις ζωντανά πρέπει να στάζεις €10ευρα κάθε λίγο και λιγάκι.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-08-2013
    Μηνύματα
    316
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα δωράκια της wind με τα 120' προς f2g και το 1GB στην έξτρα sim που σου δίνουν είναι ΨΙΛΟΠΑΓΙΔΕΣ εάν θέλει να βάζουμε €10άρικα κάθε 2 μήνες.
    Στην ουσία τους συμφέρει να σου δίνουν αυτά τα "δωράκια" γιατί για να τα κρατήσεις ζωντανά πρέπει να στάζεις €10ευρα κάθε λίγο και λιγάκι.
    Όταν έκανα και εγω σύνδεση vdsl 50 μου πρόσθεσαν αυτό το δωράκι όπου και το αρνήθηκα. Μου έλεγαν μα γιατί αφού είναι δώρο και τους λέω όχι. Μετά από κάποιο διάστημα που δεν θυμάμαι έβαλαν την υποχρέωτικη ανανέωση κάθε 2μηνο. Αργότερα όταν αντιμετώπισα πρόβλημα με την γραμμή και δεν είχα ίντερνετ για 4-5 μέρες μου έλεγαν γιατί δεν πήρατε την κάρτα να σας δώσουμε 50gb για ίντερνετ και όταν τους είπα για την ανανέωση κάθε 2μηνο και θυσικα δεν συμφέρει δεν μίλησαν. Τους ειπα να μου κάνουν αφαίρεση του ποσού για όσες μέρες δεν είχα ίντερνετ και έληξε η κλήση όμορφα και ωραία. Αν είναι να δίνω 60€/χρονο για 12gb σύνολο + όταν προκύψει βλάβη να μου βάλουν gb ευχαριστώ αλλά δεν συμφέρει.

  13. #13
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα δωράκια της wind με τα 120' προς f2g και το 1GB στην έξτρα sim που σου δίνουν είναι ΨΙΛΟΠΑΓΙΔΕΣ εάν θέλει να βάζουμε €10άρικα κάθε 2 μήνες.
    Στην ουσία τους συμφέρει να σου δίνουν αυτά τα "δωράκια" γιατί για να τα κρατήσεις ζωντανά πρέπει να στάζεις €10ευρα κάθε λίγο και λιγάκι.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από likos_de Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έκανα και εγω σύνδεση vdsl 50 μου πρόσθεσαν αυτό το δωράκι όπου και το αρνήθηκα. Μου έλεγαν μα γιατί αφού είναι δώρο και τους λέω όχι. Μετά από κάποιο διάστημα που δεν θυμάμαι έβαλαν την υποχρέωτικη ανανέωση κάθε 2μηνο. Αργότερα όταν αντιμετώπισα πρόβλημα με την γραμμή και δεν είχα ίντερνετ για 4-5 μέρες μου έλεγαν γιατί δεν πήρατε την κάρτα να σας δώσουμε 50gb για ίντερνετ και όταν τους είπα για την ανανέωση κάθε 2μηνο και θυσικα δεν συμφέρει δεν μίλησαν. Τους ειπα να μου κάνουν αφαίρεση του ποσού για όσες μέρες δεν είχα ίντερνετ και έληξε η κλήση όμορφα και ωραία. Αν είναι να δίνω 60€/χρονο για 12gb σύνολο + όταν προκύψει βλάβη να μου βάλουν gb ευχαριστώ αλλά δεν συμφέρει.
    Αν έχεις καρτοκινητό wind από πριν έτσι κ αλλιώς βάζεις 10ε/2μηνο για να συνεχίσει να λειτουργεί η και να μη χαθεί το υπόλοιπο.. Η μόνη παγίδα; εδώ μάλλον είναι η ελάχιστη χρέωση των δωρεάν 120' που νομίζω είναι 3λεπτο..

    Για τη data sim είπα επάνω.. Αλλά ας το πω ξανά.. Στο 6μηνο το 5ευρω μάλλον, θα το δω στη πράξη.. Δεν θέλει κάποια άλλη ανανέωση.. Και αν τύχει και ξεφύγεις κάποια φορά πάνω από το γίγα και μηδενίσει το υπόλοιπο της κάρτας, τους παίρνεις και βάζουν νομίζω 0,11 λεπτά που είναι απαραίτητα για να παίζει η κάρτα.. Από εκεί και πέρα κάθε μήνα θα μπαίνει δωρεάν το γίγα..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 12-01-20 στις 21:11.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #14
    Εγγραφή
    09-02-2010
    Μηνύματα
    713
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΡΟΣΤΑΝ
    Δηλαδή στην πραγματικότητα η "δωρεάν data sim με δώρο 1GB" που σου δίνει η wind μαζί με το double play δεν υπακούει στους συμβατικούς κανόνες της καρτοκινητής και ΔΕΝ λήγει στο 2μηνο; Είναι ενδιαφέρον αυτό που λες. Ισχύει για ένα 6μηνο ή 12μήνες ΧΩΡΙΣ να της κάνεις ανανέωση;
    Ευχαριστώ

  15. #15
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.938
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από almounia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή στην πραγματικότητα η "δωρεάν data sim με δώρο 1GB" που σου δίνει η wind μαζί με το double play δεν υπακούει στους συμβατικούς κανόνες της καρτοκινητής και ΔΕΝ λήγει στο 2μηνο; Είναι ενδιαφέρον αυτό που λες. Ισχύει για ένα 6μηνο ή 12μήνες ΧΩΡΙΣ να της κάνεις ανανέωση;
    Ευχαριστώ
    Δείχνει να είναι όπως ακριβώς τα λες.. Και τα είπα και πριν..

    Μιλάμε για τη data sim μόνο, καμία ανανέωση, 6μηνο μου είπαν, πριν ήταν 12μηνο, αν και θα δείξει και στη πράξη αυτό.. Το 5ευρω σαν ανανέωση υπάρχει ακόμα..(2 GB 30 ημέρες 5€). Δεν μπαίνει σαν χρηματικό υπόλοιπο αλλά σαν πακέτο..
    Είχα και μια ίδια data sim πέρυσι για αρκετό καιρό και δεν είχε ζητήσει ανανέωση, αλλά μετά επειδή άλλαξα κινητό και την άφησα κάποιους μήνες εκτός, προφανώς έπεσε στην ανανέωση και δεν το πήρα χαμπάρι με αποτέλεσμα να ακυρωθεί. Πήγα έβγαλα νέα δωρεάν και επανήλθαμε πάλι σε λειτουργία, αν και με κάποια ευτράπελα, τα έγραψα πάνω.. Το μόνο που όπως είπα θέλει προσοχή είναι το αν τύχει και ξεφύγεις κάποια φορά πάνω από το γίγα και μηδενίσει το υπόλοιπο της κάρτας, μπλοκάρει και δεν μπαίνει το γίγα, μετά τους παίρνεις και σου βάζουν νομίζω 0,11 λεπτά που είναι απαραίτητα για να παίζει αυτή η κάρτα.. Από εκεί και πέρα κάθε μήνα θα μπαίνει δωρεάν το γίγα..

    Α..ξέχασα να σημειώσω το άλλο που έμαθα πρόσφατα στο κατάστημα που πήγα.. Το γίγα αυτό αν το θέλει ο συνδρομητής μπορεί να μπαίνει και σε καρτοκινητό wind όπως μπαίνουν και τα 120'.. ΟΧΙ όμως και οι 2 παροχές μαζί στο ίδιο καρτοκινητό...
    ΑΝ τώρα κάποιος επιλέξει το γίγα αντί τα 120' στο καρτοκινητό του, Η πάρει και τις 2 δωρεάν παροχές σε 2 διαφορετικά καρτοκινητά και όχι το γίγα σε data sim, εκεί ναι..θα θέλει ανανέωση ανά 2μηνο γιατί μιλάμε για καρτοκινητό.. Τα 120' είναι αυτονόητο ότι μπαίνουν μόνο σε καρτοκινητό έτσι; Τα είπαμε και πάνω..

    Τέλος και η data sim που δίνουν με κάρτα είναι, αλλά ακολουθεί άλλο μοτίβο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 14-01-20 στις 15:20.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας