Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    05-10-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα παιδιά,

    Μήπως ξέρετε/ έχετε ξαναδεί αυτό το έντομο, έχω φάει όλο το ιντερνετ δε μπορώ να βρω τι είναι...

    Έχει αρκετά τέτοια στο μπαλκόνι, ψιλομπαίνουν και στο σπίτι..

    Με ενδιαφέρει περισσότερο μην είναι καμία ψείρα!

    Δεν καλοφαίνεται γιατί έχει μέγεθος 0.5mm .. γατζώνεται στους τοίχους/ τέντες ακίνητο, αλλά έχει φτερά γιατί όταν τα κουνάω πετάνε "κατακόρυφα" σαν να πηδάνε. (έχει μικρά φτερά)

    Το τι χλωρίνες έριξα, την μεθεπόμενη έρχονται πάλι (λιγότερα βέβαια).. αλλά δε θέλω να πιάσω το εντομοκτόνο και χαιρετήσει όλη η γειτονιά μαζί με μένα!Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DC1.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  351,2 KB 
ID: 207381Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DC3.jpg 
Εμφανίσεις:  88 
Μέγεθος:  217,1 KB 
ID: 207382

    Αν κάποιος έχει δει κάτι παρόμοιο, πείτε μου γνώμες

    Thanks

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν φαίνεται καλά στις φώτο, αλλά σαν μυγάκια είναι. Οι ψείρες δεν έχουν φτερά.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ουτε οι κοριοι εχουν φτερα, αν και εχουν την ταση να πεφτουν κατακορυφα απο το ταβανι στο κρεβατι.
    Αν δεν ειναι κοριοι, τοτε ειναι καποιο μυγακι.
    Μαρεσει που ριχνεις χλωρινη (που οι ατμοι της ειναι οτι χειροτερο για σενα) και συζητας ακομα για ενα εντομοκτονο που θα το ψεκασεις μια φορα πανω στις επιφανειες που καθονται.
    Και οχι δεν θα χαιρετισεις ουτε εσυ ουτε η γειτονια.
    Εκτος αν τα γουσταρεις ως πετς, οπότε δοκιμασε διαφορες λιχουδιες, να δεις τι τρωνε. Μπορει στο τελος να σε βλεπουν και να σου κανουν χαρουλες, πετωντας προς ολες τις κατευθυνσεις και οχι μονο κατακορυφα.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-10-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    λες αν τους δώσω λιχουδιές να γίνουν μύγες;;;

    καλύτερες φώτος δεν μπορώ.. με τέτοιο μέγεθος που έχουν.. βασικά αν το δεις απο κοντά ειναι μικρα μικρα μυγάκια με φτερά σαν μιραζ.

    Πραγματικά δεν το έχω ξαναδεί. μυγάκι δεν είναι γιατί δε πετάνε. κάθονται στο τοίχο ακίνητα ώρες. και παρατήρησα ότι μπορούν να πετάνε κατακόρυφα.. επίσης μερικά πιο εξελιγμένα μοντέλα (σπάνια) περπατάνε κιολας...

    κοριοι δεν ειναι, έχω δει στο στρατο. γι'αυτό σπάω το κεφάλι μου τι ειναι!

    περνάω με χλωρίνη τους τοιχους και μετά απο 3-4 μέρες εμφανίζονται πάλι δειλά δειλά.

    επίσης, λούζομαι μερα παρα μέρα, και μπάνιο 2 την εβδομάδα. αρα δεν είμαι εγω.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.753
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι μικρα μυγακια. Απλα ειναι διασταυρωση με δημοσιο υπαλληλο, γιαυτο δεν πετανε, η περπατανε σπανια, τις μερες που πληρωνονται.
    Μηπως να εκανες μπανιο καθημερινα γενικοτερα?

  6. #6
    Εγγραφή
    05-10-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    και τωρα που βγηκε ο μητσοτακης δηλαδη εφυγαν απο τις δημοσιες υπηρεσιες και αραξανε στα μπαλκονια;!

    δεν κανω καθε μερα γιατι φοβαμαι μη κολλησω ψειρες. λενε πανε στα καθαρα

  7. #7
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Στη φωτο δεν μπορει να ξεχωρισει κανεις κατι... Δοκιμασε με εναν μεγεθυντικο φακό αναμεσα στο κινητο..
    Αν πηδανε οπως λες ομως και δεν πετανε, κοιταξε μηπως είναι ψυλλοι...

  8. #8
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Αν ξέρω καλά, είναι από χώμα που πρέπει να έχεις στις γλάστρες σου... Λογικά. Δεν ξέρω πως λέγονται, αλλά να ρίξεις θειάφι στο χώμα θα εξαφανιστούν ,αφού δεν θες χημεία. Έχεις όντως γλάστρες;
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  9. #9
    Εγγραφή
    05-10-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    ναι εχω γλαστρες κ ζαρτινιερα!κι επισης ενα χωμα καμποσο καιρό τώρα, αν και σφραγισμένο.. λες να ειναι από το χώμα;;; πολυ εύστοχη απάντηση πάντως! thanks!
    να πάω να ρωτήσω κανέναν γεωπόνο στα υπαίθρια για θειάφι αν είναι, κ ίσως ξέρει κ ι έντομο είναι αυτό..
    αλλά αν είναι έτσι, μπορεί να βγαίνει και από τον κήπο της πολυκατοικίας, οπότε δεν την γλιτώνω!

  10. #10
    Εγγραφή
    31-08-2005
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Το θειάφι να το κάνεις τί; Δεν έχει εντομοκτόνες ούτε απωθητικές ιδιότητες -ούτε καν για φίδια που το παρουσιάζουνε-. Βιολογικό μυκητοκτόνο είναι...

  11. #11
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Το θειάφι (επειδή είμαι γεωπόνος) έχει απωθητικές ιδιότητες, λόγω των αναθυμιάσεων που δημιουργούνται από τις θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στο χώμα λόγω ηλιακής ακτινοβολίας. Συνεπώς μυρίζει και δεν πλησιάζουν αρκετά ζωύφια. Οπότε μια "βιολογική" λύση είναι αυτό. Αλλιώς πάμε σε λύση χημείας, με την πιο απλή που είναι η χρήση πυρεθρίνης(decis το γνωστό σε όσους ασχολούνται).

    Για να μην έχω παρεξηγήσεις και χωρίς να θέλω να θίξω ή να προσβάλλω κάποιον, το θειάφι όντως χρησιμοποιείται ως μυκητοκτόνο. Αλλά χρησιμοποιείται και ως εντομοαπωθητικό στη βιολογική καλλιέργεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Subaru : 13-10-19 στις 12:50.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  12. #12
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alek13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τι χλωρίνες έριξα, την μεθεπόμενη έρχονται πάλι (λιγότερα βέβαια).. αλλά δε θέλω να πιάσω το εντομοκτόνο και χαιρετήσει όλη η γειτονιά μαζί με μένα!Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DC1.jpg 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  351,2 KB 
ID: 207381Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  DC3.jpg 
Εμφανίσεις:  88 
Μέγεθος:  217,1 KB 
ID: 207382
    Μου κάνει εντύπωση ότι ούτε ένας δεν αναγνώρισε το συγκεκριμένο έντομο, που παρεμπιπτόντως είναι θανατηφόρο το τσίμπημά του, καθώς φιγουράρει σε αρκετά ξένα sites εδώ και μήνες. Αν ανέβει πάνω σου και σε τσιμπήσει, εσύ θα μας χαιρετήσεις.

    Πριν σου πω τι ακριβώς είναι και φρικάρεις, σε ποια πόλη/περιοχή μένεις; Αναρωτιέμαι πως κατάφερε και έφτασε ως εκεί διότι υποτίθεται ότι δεν είχε έρθει Ελλάδα ακόμα και ίσως να είναι καλή ιδέα να ειδοποιήσεις το ΚΕΕΛΠΝΟ να έρθει να πάρει δείγμα. Ως τότε θα πρότεινα να μη το πλησιάζεις και να παραμείνετε σε εσωτερικούς χώρους με κλειστά παράθυρα ή σίτες. Δεν κάνω πλάκα...

    Επισυνάπτω το σχετικό άρθρο σε spoiler... αν είσαι αρκετά ψύχραιμος να διαβάσεις περί τίνος πρόκειται:
    Spoiler:
    Οκ τελικά κάνω πλάκα... απλό μυγάκι το κόβω!

  13. #13
    Εγγραφή
    05-10-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x


    εχετε χιουμορ παντως γελασα πολύ!

    λοιπόν ευχαριστώ πολύ, παω να δοκιμάσω το θειάφι! αν δεν σας ξαναγράψω να έχετε τύψεις!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας