Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    1. Καλησπέρα θέλω να καθαρίσω το πληκτρολόγιο & το ποντίκι θα χρειαστεί να τα ανοίξω;
    2. Εσείς πως τα καθαρίζετε;

    Ευχαριστώ εκ τον προτέρων σε όποιον απαντήσει

    - - - Updated - - -

    Microsoft USB Comfort Curve Keyboard 2000
    Microsoft USB Basic Optical Mouse 1.1
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Δε χρειάζεται να τα ανοιξεις. Καλό φυσημα, καθάρισμα με κάτι που να έχει τρίχες (πινέλο, βουρτσακι) για το πληκτρολόγιο και καλό φυσημα στο μάτι του ποντικιού. Βαριά βαριά να καθαρίσεις το μάτι με μια μπατονετα. Μετά σκούπισμα με ένα νοπο πανακι. Εγώ έχω ένα βετεξ που είναι μόνο για αυτά. Να μην έχει λίγδα και γίνουν χειρότερα.

    Μη βαλεις οινόπνευμα μη ξεβαψουν χαρακτήρες.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παλιότερα, πολύ παλιότερα (1995) είχα κάτσει και ξήλωσα όλα τα πλήκτρα, τα είχα βάλει μπουγάδα και μετά τα ξανάβαλα ένα ένα, σήμερα; με την καμία καλύτερα να πάρω καινούργιο.

    Αν τώρα πραγματικά το θέλεις ή δεν μπορείς να βρεις κάτι ανάλογο τότε πραγματικά πρέπει να τα ξηλώσεις όλα, το κάνω ακόμα για ενα mx revolution Που έχω, το κάνω κομμάτια και το βάζω σε καθαριστή υπερήχων γιατί πραγματικά πιάνει πολύ πράγμα μέσα

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζεται να τα ανοιξεις. Καλό φυσημα, καθάρισμα με κάτι που να έχει τρίχες (πινέλο, βουρτσακι) για το πληκτρολόγιο και καλό φυσημα στο μάτι του ποντικιού. Βαριά βαριά να καθαρίσεις το μάτι με μια μπατονετα. Μετά σκούπισμα με ένα νοπο πανακι. Εγώ έχω ένα βετεξ που είναι μόνο για αυτά. Να μην έχει λίγδα και γίνουν χειρότερα.

    Μη βαλεις οινόπνευμα μη ξεβαψουν χαρακτήρες.
    το πινέλο φυσικά θα πρέπει να είναι καινούριο του κουτιού σωστά;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παλιότερα, πολύ παλιότερα (1995) είχα κάτσει και ξήλωσα όλα τα πλήκτρα, τα είχα βάλει μπουγάδα και μετά τα ξανάβαλα ένα ένα, σήμερα; με την καμία καλύτερα να πάρω καινούργιο.

    Αν τώρα πραγματικά το θέλεις ή δεν μπορείς να βρεις κάτι ανάλογο τότε πραγματικά πρέπει να τα ξηλώσεις όλα, το κάνω ακόμα για ενα mx revolution Που έχω, το κάνω κομμάτια και το βάζω σε καθαριστή υπερήχων γιατί πραγματικά πιάνει πολύ πράγμα μέσα
    Θα κοιτάξω να το κάνω με μπουγάδα τα κουμπιά όπως τα καθάριζα και παλιά όταν είχα τον 486 dx4 80mhz, δεν πιστεύω να ξεβάψουν;

    - - - Updated - - -

    να ρωτήσω και κάτι άλλο αν πάρω μια μπατονέτα με οινόπνευμα και καθαρίσω το λεντάκι απο το ποντίκι θα του προκαλέσω ζημιά;
    Πάντως το ποντίκι και το πληκτρολόγιο τα έχω πάνω απο 10 ετία μου βγήκαν γερά
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #5
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Ναι, οτιδήποτε χρησιμοποιήσεις, πρέπει να είναι καινούριο και να κρατήσεις μονο για αυτές τις δουλειές.

    Το λεντάκι δεν εχει πρόβλημα.

    Δε συμφωνώ με το άνοιγμα του ποντικιού για καθάρισμα. Οκ σίγουρα θα έχει βρώμα μέσα. Και λοιπόν; Για να έχει τόση βρώμα που να επηρεάζει τα ηλεκτρονικά του χλωμό. Εκτός αυτού, για να το ανοίξεις, θα πρέπει να ξεκολλήσεις τα pads για να βρεις τις βίδες. Αυτά θα ζαβώσουν και δε θα μπορείς να τα βάλεις μετά. Θα πρέπει να πάρεις καινούρια. Δεν υπάρχει λόγος πραγματικά.

    Προσωπικά τα ποντίκια τα ανοίγω μόνο για να αλλάξω microswitches. Έχω αλλάξει σε δυο. Όντως είχαν βρώμα, αλλά ειδικά σε ένα Logitech, τα τσιπάκια τα είχε σε πλακέτα ανάποδα, δηλαδή δεν πάταγε πάνω τους. Έπρεπε να φτάσει 2 πόντους η βρώμα για να τα ακουμπήσει!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psolord Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, οτιδήποτε χρησιμοποιήσεις, πρέπει να είναι καινούριο και να κρατήσεις μονο για αυτές τις δουλειές.

    Το λεντάκι δεν εχει πρόβλημα.

    Δε συμφωνώ με το άνοιγμα του ποντικιού για καθάρισμα. Οκ σίγουρα θα έχει βρώμα μέσα. Και λοιπόν; Για να έχει τόση βρώμα που να επηρεάζει τα ηλεκτρονικά του χλωμό. Εκτός αυτού, για να το ανοίξεις, θα πρέπει να ξεκολλήσεις τα pads για να βρεις τις βίδες. Αυτά θα ζαβώσουν και δε θα μπορείς να τα βάλεις μετά. Θα πρέπει να πάρεις καινούρια. Δεν υπάρχει λόγος πραγματικά.

    Προσωπικά τα ποντίκια τα ανοίγω μόνο για να αλλάξω microswitches. Έχω αλλάξει σε δυο. Όντως είχαν βρώμα, αλλά ειδικά σε ένα Logitech, τα τσιπάκια τα είχε σε πλακέτα ανάποδα, δηλαδή δεν πάταγε πάνω τους. Έπρεπε να φτάσει 2 πόντους η βρώμα για να τα ακουμπήσει!
    Με θερμό αέρα περνάς τα pads και μετά ξεκολλάνε χωρίς πολλά πολλά εγώ είχα πάθε πλάκα με την μπίχλα που είχε μαζέψει μέσα σε διάστημα 2 χρόνων, τώρα περιμένω να έρθει το νέο flex cable γιατί έκοψα το παλιό , μετά θα του βάλω και βινύλιο όπως βάζουν στα αμάξια γιατί απο γκρι έχει γίνει άσπρο το καπάκι

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ναι όντως έχει πολύ φασαρία να ανοίξεις το ποντίκι και το πληκτρολόγιο από ότι είδα σε βίντεο.
    Μιλάω πάντα για τα δικά μου, πληκτρολόγιο και ποντίκι.


    και κάτι τελευταίο τα κουμπιά back forward κτλ που είναι πάνω πάνω βγαίνουν όπως τα άλλα κουμπιά στο πληκτρολόγιο ;


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και κάτι τελευταίο τα κουμπιά back forward κτλ που είναι πάνω πάνω βγαίνουν όπως τα άλλα κουμπιά στο πληκτρολόγιο ;
    ok επιβεβαιώνω ότι τα κουμπιά που είναι πάνω πάνω βγαίνουν και αυτά

    - - - Updated - - -

    σας ευχαριστώ ξανά για τις απαντήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xaris2335 : 10-10-19 στις 22:18.
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας