Σελ. 9 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 121-135 από 235
  1. #121
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιος με άπλο συμβόλαιο έχει πάρει το 288?

  2. #122
    Εγγραφή
    08-07-2016
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ναι θέλω και την γραμμή τηλεφώνου εκεί είναι το θέμα ...Το κάνουν επίτηδες για να γλιτώνουν bandwidth δεν υπάρχει άλλη εξήγηση

  3. #123
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.776
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Το να μην θέλουν να χάσουν χρόνο και χρήμα υποστηρίζοντας ότι τυχαίο hardware έχει ο καθένας δεν παίζει ως σενάριο έτσι;

    Μόνο να γλυτώσουν bw.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  4. #124
    Εγγραφή
    08-07-2016
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Άμα δεν θέλουν να χάνουν χρήμα και χρόνο να δίνουν καλύτερο εξοπλισμό και όχι αυτήν την πατάτα γιατί και εγώ χάνω χρήμα και χρόνο αλλά δεν ιδρώνει το αυτί κανενός. Πήγα στη 50 για καλύτερη σύνδεση και είμαι χειρότερα από πριν λόγω απαράδεκτου WiFi και γενικής ποιότητας που έχει το ρουτερ και η ειρωνεία του θέματος είναι ότι ενώ έχουν καλύτερο router ,που απο ότι γράφουν εδώ μέσα παίζει πολύ καλύτερα ,δεν στο δίνουν ούτε με πληρωμή γιατί...έτσι.Και κάτι άλλο ..εγώ έχω 15 συσκευές που επικοινωνούν με το ρουτερ μέσω WiFi ,αντέχει αυτό το ρουτερ τέτοιο φόρτο?Οχι ,ήμουν χαζός που πριν χρόνια έδωσα 160€ για ρουτερ της asus για να κάνω την δουλειά μου ?Μηπως απαγορεύεται να έχω τόσες WiFi συσκευές από την nova και με περιορίζει με αυτήν την πατάτα που δίνουν ,γιατί για την χρήση που κάνω ,είναι πατάτα.

  5. #125
    Εγγραφή
    10-08-2005
    Περιοχή
    Εεεεε,σπιτι μου;
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.776
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Fritz 7490
    SNR / Attn
    18(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου, οι περισσότεροι εδώ μέσα τον μοιραζόμαστε αλλά η κατάσταση είναι αυτή που είναι.
    Κάνουμε τα παράπονα μας, ζητάμε αλλαγές και από εκεί και πέρα ή υπομένουμε ή αλλάζουμε πάροχο.

    Όσον αφορά στο wifi, απενεργοποίησε το wifi από το ZTE και βάλε επάνω το Asus σαν access point.
    <--Εξαιρετικό webcomic με κατεστραμμένο D&D χιούμορ!!!
    XKCD: Wikipedia trivia: if you take any article, click on the first link in the article text not in parentheses or italics, and then repeat, you will eventually end up at Philosophy

  6. #126
    Εγγραφή
    15-10-2007
    Περιοχή
    Περίσταση - Πιερίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    6(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεύτερη μέρα σε νοβα 100 με πολύ καλά στατιστικά γραμμής. Μόνο πρόβλημα το ρούτερ. Χρειάζεται περίπου μια φορά την ημέρα επανεκκίνηση (κανένα 10λεπτο εκτός πρίζας), ειδάλλως ενώ ο συγχρονισμός είναι εντάξει, πέφτει η ταχύτητα. Επίσης σε speedtest με ethernet κολλάει όταν μπουκώνει το upload και πέφτουν τα πάντα. Έβαλα σε bridge ένα xiaomi 3 router που είχα, μπας και το ξεκουράσει αναλαμβάνοντας αυτό το routing αλλά τίποτα.
    Επικοινώνησα με τεχνική υποστήριξη, εννοείται δεν έβγαλα άκρη αλλά τους έθεσα ως παράπονο το να σε αναγκάσουν να πληρώσεις τα όποια 20ε για την αγορά ενός άχρηστου ρούτερ. Επιπλέον, ζήτησα να χρησιμοποιήσω εγώ όποιον εξοπλισμό θέλω χωρίς να περιμένω από αυτούς τεχνική υποστήριξη και τους πρότεινα να υπογράψω ότι σε περίπτωση σφάλματος λόγω δικού μου εξοπλισμού, δεν περιμένω τίποτα από την εταιρεία. Ανένδοτοι βέβαια, μου έλεγε η κοπέλα ότι έχω δίκιο και ότι ψάχνουν να βρουν το firmware επειδή έχουν αρκετά άτομα πρόβλημα. Δεν μπορούσε να πει παραπάνω η καημένη, και σεβάστηκα το γεγονός ότι δεν περνάει από το χέρι της. Έχω μπει σε διαδικασία να αποκρυπτογραφήσω το config μπας και βρω κωδικούςε του voip ή να σπάσω τα νεύρα της εταιρείας. Για νεότερα θα σας ενημερώσω.

  7. #127
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.650
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanlog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεύτερη μέρα σε νοβα 100 με πολύ καλά στατιστικά γραμμής. Μόνο πρόβλημα το ρούτερ. Χρειάζεται περίπου μια φορά την ημέρα επανεκκίνηση (κανένα 10λεπτο εκτός πρίζας), ειδάλλως ενώ ο συγχρονισμός είναι εντάξει, πέφτει η ταχύτητα. Επίσης σε speedtest με ethernet κολλάει όταν μπουκώνει το upload και πέφτουν τα πάντα. Έβαλα σε bridge ένα xiaomi 3 router που είχα, μπας και το ξεκουράσει αναλαμβάνοντας αυτό το routing αλλά τίποτα.
    Επικοινώνησα με τεχνική υποστήριξη, εννοείται δεν έβγαλα άκρη αλλά τους έθεσα ως παράπονο το να σε αναγκάσουν να πληρώσεις τα όποια 20ε για την αγορά ενός άχρηστου ρούτερ. Επιπλέον, ζήτησα να χρησιμοποιήσω εγώ όποιον εξοπλισμό θέλω χωρίς να περιμένω από αυτούς τεχνική υποστήριξη και τους πρότεινα να υπογράψω ότι σε περίπτωση σφάλματος λόγω δικού μου εξοπλισμού, δεν περιμένω τίποτα από την εταιρεία. Ανένδοτοι βέβαια, μου έλεγε η κοπέλα ότι έχω δίκιο και ότι ψάχνουν να βρουν το firmware επειδή έχουν αρκετά άτομα πρόβλημα. Δεν μπορούσε να πει παραπάνω η καημένη, και σεβάστηκα το γεγονός ότι δεν περνάει από το χέρι της. Έχω μπει σε διαδικασία να αποκρυπτογραφήσω το config μπας και βρω κωδικούςε του voip ή να σπάσω τα νεύρα της εταιρείας. Για νεότερα θα σας ενημερώσω.
    Το να αναγκάζουν τον πελάτη να πληρώσει 20 ευρώ για κλειδωμένο router είναι ξεφτίλα... Κανονικά έπρεπε να δίνουν κωδικούς root αφού σε υποχρεώνουν να το αγοράσεις...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να αναγκάζουν τον πελάτη να πληρώσει 20 ευρώ για κλειδωμένο router είναι ξεφτίλα... Κανονικά έπρεπε να δίνουν κωδικούς root αφού σε υποχρεώνουν να το αγοράσεις...
    Δοκίμασε αν σου παίζει το routerpassview ( https://www.nirsoft.net/utils/router..._recovery.html ) . Αν όχι, κάνε Backup τις ρυθμίσεις και στείλε το αρχείο στον dev του μπας και καταφέρει κάτι. Θα σου πρότεινα πρώτα να κάνεις reset για να μην μείνει μέσα ο αριθμός του τηλεφώνου και το username και το password της σύνδεσης.

  8. #128
    Εγγραφή
    24-07-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    634
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109957 kbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanlog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεύτερη μέρα σε νοβα 100 με πολύ καλά στατιστικά γραμμής. Μόνο πρόβλημα το ρούτερ. Χρειάζεται περίπου μια φορά την ημέρα επανεκκίνηση (κανένα 10λεπτο εκτός πρίζας), ειδάλλως ενώ ο συγχρονισμός είναι εντάξει, πέφτει η ταχύτητα. Επίσης σε speedtest με ethernet κολλάει όταν μπουκώνει το upload και πέφτουν τα πάντα. Έβαλα σε bridge ένα xiaomi 3 router που είχα, μπας και το ξεκουράσει αναλαμβάνοντας αυτό το routing αλλά τίποτα.
    Επικοινώνησα με τεχνική υποστήριξη, εννοείται δεν έβγαλα άκρη αλλά τους έθεσα ως παράπονο το να σε αναγκάσουν να πληρώσεις τα όποια 20ε για την αγορά ενός άχρηστου ρούτερ. Επιπλέον, ζήτησα να χρησιμοποιήσω εγώ όποιον εξοπλισμό θέλω χωρίς να περιμένω από αυτούς τεχνική υποστήριξη και τους πρότεινα να υπογράψω ότι σε περίπτωση σφάλματος λόγω δικού μου εξοπλισμού, δεν περιμένω τίποτα από την εταιρεία. Ανένδοτοι βέβαια, μου έλεγε η κοπέλα ότι έχω δίκιο και ότι ψάχνουν να βρουν το firmware επειδή έχουν αρκετά άτομα πρόβλημα. Δεν μπορούσε να πει παραπάνω η καημένη, και σεβάστηκα το γεγονός ότι δεν περνάει από το χέρι της. Έχω μπει σε διαδικασία να αποκρυπτογραφήσω το config μπας και βρω κωδικούςε του voip ή να σπάσω τα νεύρα της εταιρείας. Για νεότερα θα σας ενημερώσω.
    Καλή τύχη με την αποκρυπτογράφηση, θα την χρειαστείς!

    Τώρα για τις ταχύτητες απλά να αναφέρω ότι μπουκώνει ορισμένες ώρες η forthnet λόγω #μένουμεσπίτι, οπότε υπομονή.
    But for chips and for freedom
    I could die

    NOMBRE D'OR JEWELRY

  9. #129
    Εγγραφή
    15-10-2007
    Περιοχή
    Περίσταση - Πιερίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    HOL - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    NetFaster
    SNR / Attn
    6(dB) / 37(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω δοκιμάσει για αποκρυπτογράφηση με το routerpassview αλλά τίποτα. Θα δω τι θα κάνω.

    Με την ταχύτητα δεν έχω πρόβλημα, όταν όμως γεμίζω εγώ το up κάνει γρήγορη αποσύνδεση. Η κοπέλα χτες μου είπε ότι είναι πρόβλημα στο ρούτερ και εργάζονται πάνω σε αυτό. Παραδέχτηκε και η ίδια ότι δεν είναι καλό ρούτερ αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι.

    - - - Updated - - -

    Νέα ενημέρωση από την φορθνετ. Τους κάλεσα ξανά λόγω συχνών αποσυνδέσεων και φυσικά θα στείλουν τεχνικό να δει την γραμμή. Τώρα που δε χρειάζομαι σταθερό σύνδεσα το Speedport της Cosmote. Συγχρονίζει ελαφρώς λιγότερο αλλά είμαι 2 ώρες χωρίς αποσύνδεση. Έβαλα το ζτε μετά από 15 λεπτά αποσύνδεση πάλι. Βέβαια όλο αυτό δεν θα το δώσει σημασία κανείς από την φορθνετ!

  10. #130
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    πηρε κανεις το 288?

  11. #131
    Εγγραφή
    30-11-2006
    Περιοχή
    Piraeus
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    247
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102393/10238
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE ZXHN H267N
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 2,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κατάφερε κανείς να "ανοίξει" το configuration file από το σάπιο αυτό ρούτερ; Από το routerpassview δεν κατάφερα κάτι. Τελικά το μόνο που δουλεύει σωστά σε αυτό το πράγμα είναι η κρυπτογράφηση τού config του.

  12. #132
    Εγγραφή
    14-02-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παιδιά καλημέρα, ποσταρω σύντομο ιστορικό, σας ενημερώνω για το τι μου ανεφερε η Τεχνική Υποστήριξη της ΝΟΒΑ σε πρόσφατη επικοινωνία μας, για θέματα που απ' όσο έχω διαβάσει προβληματίζουν και άλλους και θέλω την γνώμη σας για κάποια θέματα.

    Είμαι νέος οικιακός κάτοχος 100αρας με voip. Router το ZXHN H267N με version V1.0 V1.0.0_GR5.1T13D2. Χρονισμός με καλώδιο 90+ και 10. Ασύρματα από το κινητό μαξ 70 (αλλά δίπλα στο ρουτερ) και 10 ενώ από windows λαπτοπ και macbook μαξ 30 και 10.

    Επικοινωνία με την Τ.Υ. της ΝΟΒΑ στις 09/04 καταρχάς για αναφορά σφάλματος στο upload διότι παρότι ανέβαζε κανονικά στο utorrent πχ, στο wetransfer ήταν πολύ χαμηλό το upload speed. Μου έλυσαν απομακρυσμένα το θέμα του upload και δουλεύει κανονικά, χωρίς αναβάθμιση του firmware. Παραπονέθηκα για το μοντεμ διότι δεν εκπέμπει στα 5 ghz (αφού συνδέομαι ασύρματα, χάνω τοοοοοοσο bandwith) και ζήτησα να μου το αλλάξουν με άλλο αν υπάρχει δυνατότητα. Με ενημέρωσαν οτι μόνο για τους επαγγελματικούς πελάτες υπάρχει άλλο ρουτερ που εμπέμπει στα 5 (288?) και μελλοντικά θα είναι διαθέσιμο και στους οικιακούς πελάτες.

    Μου πρότειναν να αγοράσω ένα άλλο ρουτερ που να εκπέμπει στα 5 και να το συνδέσω με το ΖΤΕ για να εκπέμπω WLAN από εκεί. Για παράδειγμα που πρότειναν το TP-Link WiFi Router TP-Link AC1200 Archer C6. Θέλω να ρωτήσω αν το έχει αγοράσει κάποιος, αν το συνέδεσε εύκολα με το ΖΤΕ και αν είναι ευχαριστημένος από την απόδοσή του.

    Επίσης ακούω γνώμες σχετικά με το αν αξίζει να αγοράσω το ΤΡ για γέφυρα ή να περιμένω να δώσουν στους οικιακούς πελάτες νέο ρουτερ και να αντικαταστήσω με αυτό το ΖΤΕ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stevedimi13 : 12-04-20 στις 09:54.

  13. #133
    Εγγραφή
    14-03-2008
    Μηνύματα
    74
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109952/10996
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H267N & TP-Link VR
    SNR / Attn
    14.7(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stevedimi13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου πρότειναν να αγοράσω ένα άλλο ρουτερ που να εκπέμπει στα 5 και να το συνδέσω με το ΖΤΕ για να εκπέμπω WLAN από εκεί. Για παράδειγμα που πρότειναν το TP-Link WiFi Router TP-Link AC1200 Archer C6. Θέλω να ρωτήσω αν το έχει αγοράσει κάποιος, αν το συνέδεσε εύκολα με το ΖΤΕ και αν είναι ευχαριστημένος από την απόδοσή του.
    Εγώ έχω βάλει το TP-Link VR400 v2 σαν Access Point πάνω στο ZTE, είμαι ευχαριστημένος μιας και πιάνω τα 100mbps της γραμμής μέσω WiFi 5GHz και δεν έχω πρόβλημα με το upload.

    Για την εγκατάσταση, απενεργοποίησα το WiFi του ZTE, σύνδεσα το TP-Link στη θύρα Lan του ZTE, από τις ρυθμίσεις του TP-Link το έβαλα σε Wireless Router Mode, απενεργοποίησα το DHCP και άλλαξα και την IP του από 192.168.1.1 σε 192.168.1.254. Έχω πρόσβαση στο interface και των 2 router, με 192.168.1.1 μπαίνω στο ZTE ένω με 192.168.1.254 στο Tp-Link.

    Αν θέλεις να το βάλεις σε bridge mode ώστε να αναλάβει το routing το TP-Link έχει κάποια επιπλέον βήματα αλλά εγώ το άφησα σαν απλό access point μιας και δουλεύει μια χαρά έτσι.

  14. #134
    Εγγραφή
    14-02-2009
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σε τι χώρο το χρησιμοποιείς? Ο δικός μου χώρος είναι περίπου 90τμ.

    Παιδιά αν κάποιος έχει διαθέσιμο για τεσταρισμα αυτό ή κάποιο άλλο και είναι Βόλο ας στείλει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stevedimi13 : 13-04-20 στις 22:25.

  15. #135
    Εγγραφή
    12-07-2011
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    ZXHN H168N V3.1.0T6_GR5
    SNR / Attn
    (dB) / 10.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ρε παιδιά καλησπέρα, αλλά πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω πως μια εταιρεία μπορεί να είναι τόσο μπ****λο. Από 5/3 αλλαγή σε VoIP γιατί βραχυκύκλωνε και με ενημέρωσαν οτι θα καθυστερήσει το router. Σήμερα 3 ή 4 επικοινωνία και μου λένε ότι δεν υπάρχει καν το αίτημα και να ξαναμιλήσω με το εμπορικό. Και όλο αυτό το διάστημα χωρίς τηλέφωνο.

Σελ. 9 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4789101114 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας