Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    καλησπερα...ειμαι νεο μελος εδω και σχετικα οχι καταλληλος με τα θεματα σας και τεχνικες λεπτομερειες για τη διανομη σηματος wifi..θελω να μαθω πως μπορω να παρω σημα απο ενα φιλο μου απεναντι και να το μοιρασω ασυρματα σε ολο το σπιτι μου....βασικα θελω μια εξωτερικη κεραια να κανω απολαβη σηματος και μια συσκευη λογικα να μου το μεταδωσει σε ολο το σπιτι χωρις απωλειες οσο γινεται καλυτερα....η αποσταση του ενος σπιτιου απο το αλλο ειναι 100 μετρα και δεν θελω στο αλλο σπιτι να βαλω κεραια η κατι σχετικο...εχω τσεκαρει οτι με ενα προχειρο πανελ που εχω πιανει σημα απο εκει...απλα θελω ενα καλυτερο το οποιο παραλληλα να συνδεεται με καποια συσκευη και να μου το στελνει σε ολο το σπιτι..ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Από την στιγμή που πιάνεις σήμα από τον απέναντι, μπορείς να δοκιμάσεις ένα ΑΡ εξωτερικού χώρου.
    Λογικά θα σε καλύψει.
    Δες σε ΜΤ και ubi για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
    Το πρώτο θέλει κάποιες γνώσεις περισσότερο για να το στήσεις αλλά το προτείνω ανεπιφύλακτα.
    Το δεύτερο είναι εξίσου καλό και έχει φιλικό περιβάλλον σεταρίσματος.
    Προσωπικά εμένα ο τρόπος λειτουργίας με των ubi με ξενίζει όντας συνηθισμένος σε ΜΤ αλλά αν είσαι αρχάριος στον χώρο τα ubi είναι ιδανική επιλογή.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    αυτο που λες διαμοιραζει το σημα σε ολο το σπιτι που θελω?αν ναι στειλε μου ενα λινκ τι προτεινεις εσυ,,,για να καταλαβω ειναι μια συσκευη εξωτερικη και ερχεται ενα καλωδιο μεσα στο σπιτι οπου συνδεεται σε τι ετσι ωστε να κανει τη δουλεια μου?

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν βάλεις μια κεραία εξωτερική, η οποία είναι κατευθυντική για να πιάνει καλύτερα από το σημείο που θέλεις, θα πρέπει να την συνδέσεις με καλώδιο δικτύου με ένα Access Point μέσα στο σπίτι για να έχεις ενσύρματη και ασύρματη σύνδεση.
    Αν σε βολεύει μπορείς με κατάλληλες ρυθμίσεις να κάνεις AP και κάποιο modem/router παρόχου που σου έχει μείνει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    βασικα δεν εχω κατι απο αυτα που λες....θα ηθελα αν γινεται μια ολοκληρωμενη προταση ap και μηχανηματος μεσα στο σπιτι για να μοιρασω το σημα....να μου προτεινεις να παρω αυτο πχ σε συνδιασμο με αυτο και να κανω τη δουλεια μου...

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πόσα λεφτά θέλεις να διαθέσεις;; η εξωτερική κεραία στο Link είναι μια καλή και φτηνή πρόταση, για AP θα πρέπει να μας πεις μέχρι πόσα θέλεις να διαθέσεις, αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις και με ένα φτηνό των 30~40 ευρώ κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.

    Πάτησε πάνω στα υπογραμμισμένα στο προηγούμενο post για να σου ανοίξουν τα Link.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdes13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα...ειμαι νεο μελος εδω και σχετικα οχι καταλληλος με τα θεματα σας και τεχνικες λεπτομερειες για τη διανομη σηματος wifi..θελω να μαθω πως μπορω να παρω σημα απο ενα φιλο μου απεναντι και να το μοιρασω ασυρματα σε ολο το σπιτι μου....βασικα θελω μια εξωτερικη κεραια να κανω απολαβη σηματος και μια συσκευη λογικα να μου το μεταδωσει σε ολο το σπιτι χωρις απωλειες οσο γινεται καλυτερα....η αποσταση του ενος σπιτιου απο το αλλο ειναι 100 μετρα και δεν θελω στο αλλο σπιτι να βαλω κεραια η κατι σχετικο...εχω τσεκαρει οτι με ενα προχειρο πανελ που εχω πιανει σημα απο εκει...απλα θελω ενα καλυτερο το οποιο παραλληλα να συνδεεται με καποια συσκευη και να μου το στελνει σε ολο το σπιτι..ευχαριστω
    Δεν θελω να σε απογοητευσω... αλλα αν ο φιλος σου εχει το κλασσικο moder-royter του παροχου.... και οχι κατι διαφορετικο (πιο δυνατο και με μεγαλυτερες κεραιες) ειναι σχεδον απιθανο να βγρι σταθερο λινκ.

    Δεν χρειαζεται μονο να βλεπεις το SSID . θα πρεπει και οι δυο πλευρες να εχουν ικανοποιητικο σημα. Αλλιως θα ανοιξεις αλλο τοποκ σε λιγο καιρο που θα ζητας βοηθεια επειδη θα εχεις συνεχως αποσυνδεσεις.

    Αν πχ κλεισει τα παντζουρια ο φιλος σου.... ή περασει ενας ανθρωπος μπροστα απο το ρουτερ του κλπ κλπ .... εκει να δω τι θα κανεις.

    Οπως ειπε πολυ σωστα ο @deniSUN και εγω θα προτεινω Μikrotik ή ubiquiti .
    Θα χρειαστει και οι δυο πλευρες να βαλετε εξωτερικα απο μια συσκευη , και εσυ να βαλεις αλλη μια εσωτερικα για να εχεις internet με wifi. Ισως και περισσοτερα. Εξαρταται απο το σπιτι σου και την διαμορφωση.

    Οποτε κοιτας σε κατι ΤΕΤΟΙΟ για το link.
    Η για πιο ευκολα σε TP-LINK αλλα δεν το πολυ-προτεινω.

    Για το σπιτι σου ενα παλιο modem-router κανει δουλεια αλλιως βρισκεις καποια σε πολυ καλη τιμη 20-30 €.

    Για μενα.... Εφοσον εχεις το πανελ που λες.... κανε δοκιμες με αυτο να δεις τι λινκ μπορεις να βγαλεις και να δεις τα στατιστικα του. Μην δωσεις χρηματα για κατι που δεν ειναι εφικτο να γινει.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    βασικα θελω οτι κανω να το κανω απο το σπιτι μου χωρις να βαλω στου φιλου μου κατι...το ρουτερ του φιλου ειναι σε παραθυρο που δεν κλεινουν τα πατζουρια ποτε...σιγουρα για αρχη δεν θα εδινα πολλα λεφτα για να δω οτι κανω δουλεια....αν παρω αυτο εδω https://www.skroutz.gr/s/5102889/Ubi...n-Loco-M2.html σε συνδιασμο με ενα παλιο ρουτερ που θα δανειστω πιστευετε θα καταφερω να φερω σημα?χρειαζεται κατι αλλο να προμηθευτω ισως?βασικα ενωνοντας το ap με το ρουτερ που θα βρω θα κανω δουλεια?

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdes13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα θελω οτι κανω να το κανω απο το σπιτι μου χωρις να βαλω στου φιλου μου κατι...το ρουτερ του φιλου ειναι σε παραθυρο που δεν κλεινουν τα πατζουρια ποτε...σιγουρα για αρχη δεν θα εδινα πολλα λεφτα για να δω οτι κανω δουλεια....αν παρω αυτο εδω https://www.skroutz.gr/s/5102889/Ubi...n-Loco-M2.html σε συνδιασμο με ενα παλιο ρουτερ που θα δανειστω πιστευετε θα καταφερω να φερω σημα?
    θα σου πω ναι θα κανεις δουλεια. θα το αγορασεις. δεν θα δουλεψει... και μετα θα το εχεις να το κοιτας.

    ΚΑνε παλι δοκιμες με το πανελ. κανε screenshot και βαλτα εδω να δουμε τι γινεται.

    Μονο υποθεσεις κανουμε και εσυ ζητας διαβεβαιωσεις . Δεν γινεται ετσι.

    Λες οτι δεν θα κλεινει παντζουρι. Αν το σημα σου ειναι ελαχιστο τοτε ακομα και με την παραμικρη βροχη ενδεχεται να κοβεται το λινκ.
    Οπως επισης αν βρεθει ενας ενδιαμεσα σας στα 100 μετρα που εισαστε και βαλει ενα AP..... υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα παλι να σας κοψει.

    Το οτι ειδες ενα SSID δεν διασφαλισζει οτι "βγαινει" το λινκ.
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    βασικα για να καταλαβω λιγο τη διαδικασια....το συγκεκριμενο ap λειτουργει μονο με ρουτερ μεσα στο σπιτι?για να στειλει σημα παντου εννοω

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdes13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα για να καταλαβω λιγο τη διαδικασια....το συγκεκριμενο ap λειτουργει μονο με ρουτερ μεσα στο σπιτι?για να στειλει σημα παντου εννοω
    Δεν καταλαβαινω τι ρωτας.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdes13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα θελω οτι κανω να το κανω απο το σπιτι μου χωρις να βαλω στου φιλου μου κατι...το ρουτερ του φιλου ειναι σε παραθυρο που δεν κλεινουν τα πατζουρια ποτε...σιγουρα για αρχη δεν θα εδινα πολλα λεφτα για να δω οτι κανω δουλεια....αν παρω αυτο εδω https://www.skroutz.gr/s/5102889/Ubi...n-Loco-M2.html σε συνδιασμο με ενα παλιο ρουτερ που θα δανειστω πιστευετε θα καταφερω να φερω σημα?χρειαζεται κατι αλλο να προμηθευτω ισως?βασικα ενωνοντας το ap με το ρουτερ που θα βρω θα κανω δουλεια?
    Αν στο σημείο που θα βάλεις την κεραία πιάνεις σωστό σήμα με το κινητό σου και κάνεις διάφορες δοκιμές στο Internet ικανοποιητικά, τότε θα κάνεις δουλειά και με την κεραία.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    07-10-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    ξερω ειμαι ασχετος απλα θελω να μπω στο κλιμα λιγο...αγοραζω αυτο το ap ..το τοποθετω εξω και ενα καλωδιο ερχεται μεσα στο σπιτι το οποιο θα ενωθει σε ενα ρουτερ που θα χρειαστω..μονο ετσι λειτουργει..σωστα?

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdes13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερω ειμαι ασχετος απλα θελω να μπω στο κλιμα λιγο...αγοραζω αυτο το ap ..το τοποθετω εξω και ενα καλωδιο ερχεται μεσα στο σπιτι το οποιο θα ενωθει σε ενα ρουτερ που θα χρειαστω..μονο ετσι λειτουργει..σωστα?
    Η κεραία/AP είναι κατευθυντική, στέλνει/λαμβάνει μόνο προς την μία πλευρά για καλύτερη συμπεριφορά, για μέσα στο σπίτι θέλεις άλλο ένα AP με omni(παντοκατευθυντικές) κεραίες και ενσύρματη έξοδο(αν την χρειάζεσαι).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.358
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikdes13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξερω ειμαι ασχετος απλα θελω να μπω στο κλιμα λιγο...αγοραζω αυτο το ap ..το τοποθετω εξω και ενα καλωδιο ερχεται μεσα στο σπιτι το οποιο θα ενωθει σε ενα ρουτερ που θα χρειαστω..μονο ετσι λειτουργει..σωστα?
    Υπάρχουν συσκευές που μπορούν να λαμβάνουν/στέλνουν σήμα από ένα άλλο ΑΡ/ρούτερ και ταυτόχρονα να στέλνουν/λαμβάνουν σήμα σε άλλες συσκευές.
    Δηλαδή είναι σαν να έχεις ΑΡ client από την μία και ΑΡ server από την άλλη.
    Είναι τα extender αλλά θα σου πω ότι είναι καλύτερα να πάρεις τα χρήματά σου και να τα κάψεις παρά να αγοράσεις ένα τέτοιο.

    Οπότε γι αυτό που θέλεις να κάνεις θέλεις μία κεραία/ΑΡ όπου θα επικοινωνεί με τον απέναντι (το καλύτερο είναι να έχει και αυτός μία από την άλλη)
    και ένα ΑΡ/ρούτερ για να συνδέονται πάνω του οι συσκευές του χώρου σου (και η κεραία/ΑΡ).
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας