Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τηλέφωνο αυτό βγαίνει αυτοματοποιημένο σύστημα για να σε ενημερώσει για την επεξεργασία δεδομένων, το τι συλλέγεται και αποθηκεύεται, από ποιούς, για ποιόν σκοπό κλπ. Το πήρα χτες...

    - - - Updated - - -



    Καμιά σχέση όμως. Οι παραβάσεις είναι προ GDPR και περιγράφονται αναλυτικά στις αποφάσεις που έχω ανεβάσει.
    Έλα ρε θηρίο!
    Κατάφερες να βγάλεις γραμμή;

  2. #17
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.278
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τηλέφωνο αυτό βγαίνει αυτοματοποιημένο σύστημα για να σε ενημερώσει για την επεξεργασία δεδομένων, το τι συλλέγεται και αποθηκεύεται, από ποιούς, για ποιόν σκοπό κλπ. Το πήρα χτες...
    Δηλαδή σαν να σου διαβάζει το privacy policy από το τηλέφωνο. Εγώ λέω να ανεβάσουν και βιντεάκι στο youtube. Τόσο έλλειψη σοβαρότητας

    Σύμφωνα με τον GDPR πρέπει να έχει ο καθένας πρόσβαση για τα προβλεπόμενα, αυτό δεν είναι πρόσβαση, σπαμάρισμα είναι. Προφανώς και υπάρχουν τα κανάλια πρόσβασης, απλά είναι βαθιά κρυμμένα για τον καταναλωτή, όπως και κάθε άλλη συγκεκριμένη υπηρεσία του ΟΤΕ. Πάλι στους απαντητές του 13888 (στην κατηγορία εργαζομένων που περιγράφει ο andreasp) βλέπω να πέφτει το μπαλάκι.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων


    Εντελώς off-topic αλλά το τηλέφωνο του ΙΤ Help Desk δεν είναι αυτό αλλά άλλο.
    ΟΚ, τότε ήταν, έτσι λένε στο site των συνδικαλιστών του ΟΤΕ. Πιθανότατα άλλαξε και η πληροφορία που γράφω είναι παλιά.
    hnesne

  3. #18
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για μένα καλά του έκαναν. Να σας πω την δικιά μου περίπτωση.

    Πριν από 2-3 χρόνια με είχαν καλέσει από το 13888 (μολονότι ήμουν ήδη στο άρθρο 11) για να μου κάνουν σύνδεση VDSL την οποία διαφήμιζαν (κλασσικά) σαν Fiber, ενώ ακόμα δεν είχαν μπει καμπίνες. (Το ίδιο πάντως έκανε και η wind αργότερα, μοίραζε φυλλάδια χωρίς να έχει ενεργοποιήσει ακόμα τις καμπίνες της)

    Καταρχάς της είπα ότι είμαι στο άρθρο 11, αλλά η υπάλληλος έλεγε τα δικά της (ότι και καλά δεν είναι προωθητική η κλήση). Της είπα επίσης ότι ακόμα δεν υπάρχει υποδομή για VDSL στη περιοχή μου, και αυτή μου είπε:

    "Μα τι λέτε, εμείς βλέπουμε ότι ο ΟΤΕ έχει περάσει ήδη οπτικές στην περιοχή σας και θα έχετε εγγυημένες ταχύτητες".

    Κάπου εκεί τα "πήρα" και της είπα: Ακούστε, γνωρίζω πολύ καλά την περιοχή που μένω, και σας λέω ότι ακόμα δεν υπάρχουν καμπίνες, και μάλιστα δεν θα περαστούν από εσάς, αλλά από την Wind γιατί αυτή έχει αναλάβει την περιοχή με απόφαση της ΕΕΤΤ.

    Η τύπισσα πρέπει να εκνευρίστηκε λίγο και μου είπε: "Μα οι τεχνικοί μας, βλέπουν ότι υπάρχουν ήδη οπτικές στην περιοχή σας". Της απαντάω: Οι τεχνικοί σας, δεν βλέπουν τον κακό τους τον φλάρο και κάπου εκεί της το έκλεισα. Αμέσως μετά έγιναν οι σχετικές καταγγελίες σε ΕΕΤΤ και ΑΠΔΠΧ.

    Είπαμε να πουλήσει θέλει η κάθε εταιρία και ο κάθε υπάλληλος της, αλλά να μην πουλάνε φίδια και δράκους, γιατί δεν γίνεται να ξέρουν όλοι αν όντως υπάρχουν "οπτικές". Και άντε και δεν ήξερα και έβαζα "οπτική", μετά τι έκανα; Θα μπορούσα να ακυρώσω το συμβόλαιο λέγοντας ότι με κορόιδεψε η τάδε υπάλληλος από το τηλέφωνο; Δεν νομίζω. Φυσικά αν έτρεχα στα δικαστήρια ίσως και να έβρισκα λύση, αλλά μέχρι να γινόταν το δικαστήριο, θα είχε λήξει και ο χρόνος του συμβολαίου, οπότε θα μπορούσα να φύγω έτσι και αλλιώς.

  4. #19
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, τότε ήταν, έτσι λένε στο site των συνδικαλιστών του ΟΤΕ. Πιθανότατα άλλαξε και η πληροφορία που γράφω είναι παλιά.
    Για να μην βγαίνω off-topic και χαλάω και το νήμα, σου έχω στείλει pm.

  5. #20
    Το avatar του μέλους Yabba
    Yabba Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TearDrop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τον ΟΤΕ εκπροσωπούν. Πρόβλημα τους.
    Εννοώ πως τον ΟΤΕ δεν τον ένοιαζε γιατί δεν άκουγε τα παράπονα.
    Κάποιος "manager" της e-value θα τους μετέφερε 2-3 φορές τα παράπονα των πελατών, αλλά θα τον γείωσαν.
    Έτσι συμβαίνει όταν δεν ακούς τα παράπονα απευθείας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παραπάνω τηλέφωνο είναι το IT Help Desk του cosmote. Δηλαδή, στο τηλέφωνο που παίρνουν π.χ. από τον Γερμανό ή ένας τεχνικός του ΟΤΕ όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή θέλει να ρωτήσει κάτι για κάποια εφαρμογή, από πληρωμές λογαριασμών μέχρι συνδέσεις γραμμών, έριξαν μερικές εκατοντάδες χιλιάδες πελάτες/πρώην πελάτες/υποψήφιους πελάτες να ρωτάνε για τα δεδομένα τους. Και ουσιαστική πληροφόρηση βάσει του νόμου δεν είναι αρμόδιοι να δώσουν (τι δεδομένα φυλάνε, τι γίνεται με αυτά, δυνατότητα διόρθωσης/διαγραφής κ.λπ.) και μπλοκάρουν τους εσωτερικούς τους πελάτες που χρειάζονται λύσεις εδώ και τώρα. Να ξαναγράψω ότι την όλη εταιρεία την έχουν κάνει μπάχαλο;
    Επίσης μην ξεχνάς πως δεν μιλάς απευθείας με τον ΟΤΕ στο help desk αλλά με την e-value.
    Άρα είναι πιθανό να σου διαβάσουν απλά ένα κείμενο που τους έχουν δώσει και τέλος.

    UPDATE: Την ίδια δουλειά κάνει και το ηχογραφημένο μήνυμα τελικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Yabba : 09-10-19 στις 15:02.

  6. #21
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.278
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να μην βγαίνω off-topic και χαλάω και το νήμα, σου έχω στείλει pm.
    Το διάβασα το pm Να αναφέρω κι εδώ μην παραπλανηθεί κανείς ότι έχεις δίκιο, τελικά καμία σχέση.
    hnesne

  7. #22
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει επιχείρηση με ικανοποιημένους πελάτες που να έχει ανικανοποιητους υπαλλήλους.
    Και ο υπαλληλος με 3+60 δεν ειναι ικανοποιημενος.
    Ας το καταλάβουν ολα τα Golden Boys , και ακόμα περισσότερο όλοι οι μέτοχοι που βάζουν τέτοια golden boys να διοικούν τα "μαγαζιά" τους.
    Για να εχεις ικανοποιημένο υπαλληλο, πρέπει να του δίνεις τόσα , ώστε να ζει. Με 500€ το 8ωρο ΔΕΝ ΖΕΙ.
    Συνεπώς εσύ κάνεις πως τον πληρώνεις και αυτός κάνει πως δουλεύει.
    Οπότε μην έχουμε απαιτήσεις και εμείς ως καταναλωτές απο τον υπάλληλο των 500€. Εγώ τουλάχιστον δεν έχω και το δίνω να το καταλάβει ο εργαζόμενος, κάθε φορά που τσαμπουκαλεύομαι σε επιχείρηση η οποία , υπολειτουργεί.
    Πολύ σωστό post. If you pay peanuts, you get monkeys (σοφό Αμερικάνικο/καπιταλιστικό ρητό).

    Κλασικό παράδειγμα τα CC με τις (συνήθως) ρομποτικές απαντήσεις από τον «μπούσουλα» που τους δίνουν. Υπάρχει περίπτωση να πάει να δουλέψει ένας γνώστης για €500; Και να πάει, σιγά μην μείνει πολύ καιρό...

    Βέβαια στην εν λόγω περίπτωση νομίζω έχουμε να κάνουμε με οξεία γραφειοκρατία/δεινοσαυρίαση, οπότε μπορεί και να είναι αλήθεια η εξήγηση του ΟΤΕ. Ναι μεν ιδιωτική εταιρία, αλλά έχει ακόμα κάποια κουσούρια/απομεινάρια δημοσίου (και λόγω μεγέθους).

    Σχεδόν ποτέ δεν είναι ευέλικτες οι μεγάλες εταιρίες. Βαριά και αργοκίνητα καράβια.

  8. #23
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    539
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστό post.
    ...
    Βέβαια στην εν λόγω περίπτωση νομίζω έχουμε να κάνουμε με οξεία γραφειοκρατία/δεινοσαυρίαση, οπότε μπορεί και να είναι αλήθεια η εξήγηση του ΟΤΕ. Ναι μεν ιδιωτική εταιρία, αλλά έχει ακόμα κάποια κουσούρια/απομεινάρια δημοσίου (και λόγω μεγέθους).

    Σχεδόν ποτέ δεν είναι ευέλικτες οι μεγάλες εταιρίες. Βαριά και αργοκίνητα καράβια.
    Να λεμε και του στραβού το δίκιο, μεχρι πριν 10 χρόνια (πανω κατω) ολοι λέγαμε μπορεί στον ΟΤΕ να πληρώνεις κατι παραπάνω αλλά τουλαχιστον εχεις καλύτερη εξυπηρέτηση και support.
    Μολις ανέλαβαν σε μεγάλη κλίμακα οι ιδιώτες Γερμανοί εχουμε και δω τα ιδια και χειροτερα με τους εναλλακτικους.
    Θελω να πω στο θεμα στου support χιλιες φορες καλυτερα οταν ηταν δημόσιος.

  9. #24
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να λεμε και του στραβού το δίκιο, μεχρι πριν 10 χρόνια (πανω κατω) ολοι λέγαμε μπορεί στον ΟΤΕ να πληρώνεις κατι παραπάνω αλλά τουλαχιστον εχεις καλύτερη εξυπηρέτηση και support.
    Μολις ανέλαβαν σε μεγάλη κλίμακα οι ιδιώτες Γερμανοί εχουμε και δω τα ιδια και χειροτερα με τους εναλλακτικους.
    Θελω να πω στο θεμα στου support χιλιες φορες καλυτερα οταν ηταν δημόσιος.
    +1

  10. #25
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArchAngel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να λεμε και του στραβού το δίκιο, μεχρι πριν 10 χρόνια (πανω κατω) ολοι λέγαμε μπορεί στον ΟΤΕ να πληρώνεις κατι παραπάνω αλλά τουλαχιστον εχεις καλύτερη εξυπηρέτηση και support.
    Μολις ανέλαβαν σε μεγάλη κλίμακα οι ιδιώτες Γερμανοί εχουμε και δω τα ιδια και χειροτερα με τους εναλλακτικους.
    Θελω να πω στο θεμα στου support χιλιες φορες καλυτερα οταν ηταν δημόσιος.
    Οχι ρε παιδιά χίλιες φορές καλύτερα όταν ήταν δημόσιος

  11. #26
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.278
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Άλλες εποχές, πιο απλά τα πράγματα, λιγότερη πληροφορία διαχειρίζονταν τα βλαβοληπτικά. Και η εξυπηρέτηση πελατών γινόταν στα καταστήματα που ήταν στα ίδια κτίρια με τους τεχνικούς, δεν πήγαινες στο κατάστημα να τηλεφωνήσει εκ μέρους σου στην εξυπηρέτηση όπως γίνεται σήμερα. Δεν νοείται σύγκριση με σήμερα. Είναι απλά θέμα μεγεθών και ποσότητας πληροφορίας που διαχειρίζονται. Νομίζω όμως σας έχει κολλήσει η διαφήμιση με τον παπαγάλο. Για τα αρνητικά του ΟΤΕ τότε δεν θα γράψω, τα έχουμε εμπεδώσει όσοι είχαμε πάρε-δώσε.
    hnesne

  12. #27
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    (καθαρά η άποψη μου το παρακάτω)
    Spoiler:
    Συνοπτικά θεωρώ πως η κάτω-βόλτα ξεκίνησε α) από το merge cosmote-ote (πολύ πριν το rebranding), και ο τρόπος που αφαιρέσανε (άμεσα ή πλαγίως) κάποιους εργαζομένους για να βάλουν κάποιους άλλους με διαφορετική φιλοσοφία. Παλιότερα imho ήταν πιο πελατοκεντρικός, τώρα αυτοπροβάλεται ως πελατοκεντρικός βγάζοντας χαζά βιντεάκια στο FB και στα social media, ενώ δυστυχώς η αλήθεια είναι μία. Όλα και όλοι είναι "δείκτες". Η ποιότητα του συνεχίζει να είναι καλή αλλά παλιά θεωρώ ήταν αρκετά καλύτερα. Και είναι λογικό όταν έχεις υπαλλήλους 6-7 ταχυτήτων και στην πρώτη γραμμή παιδιά τρίτων εταιριών (mellon, manpower) με μηνιαίες -συνήθως- συμβάσεις που τα πληρώνεις μερικά κατοστάρικα για να βγάζουν το φίδι από την τρύπα και χωρίς να τους δίνουν καμία δυνατότητα πρωτοβουλίας ή ελιγμού σε ότι λένε στον συνδρομητή/πελάτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FuS : 10-10-19 στις 16:01.

  13. #28
    Το avatar του μέλους Yabba
    Yabba Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ σωστό post. If you pay peanuts, you get monkeys (σοφό Αμερικάνικο/καπιταλιστικό ρητό).

    Κλασικό παράδειγμα τα CC με τις (συνήθως) ρομποτικές απαντήσεις από τον «μπούσουλα» που τους δίνουν. Υπάρχει περίπτωση να πάει να δουλέψει ένας γνώστης για €500; Και να πάει, σιγά μην μείνει πολύ καιρό...
    Με συγχωρείς αλλά κι εμείς πριν χρόνια κάναμε την ίδια δουλειά για πολλά χρόνια με βασικό μισθό. Θα την κάναμε πολλά περισσότερα αν δεν κλείνανε την εταιρεία λόγω κακοδιαχείρισης.
    Και είμασταν "γνώστες".
    Άρα τι συμβαίνει; Ο φταίχτης είναι ο τωρινός "γνώστης" που ζητάει μεγαλύτερο μισθό για να κάνει την ίδια δουλειά ή οι εταιρείες με call centers που δεν τους ενδιαφέρει να είσαι γνώστης για να σε προσλάβουν;
    Εγώ πιστεύω το δεύτερο.
    Και αν με ρωτάς εμένα προσωπικά σαν πελάτη εταιρειών τηλεπικοινωνίας, μου την δίνει αφάνταστα να ξέρω πως αν έχω κάποιο πρόβλημα πρέπει να συννενοηθώ με κάποιον που το πιθανότερο είναι να μην καταλαβαίνει καν τι του λέω και να μου διαβάζει αρλούμπες από ένα .doc αρχείο.

  14. #29
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Yabba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με συγχωρείς αλλά κι εμείς πριν χρόνια κάναμε την ίδια δουλειά για πολλά χρόνια με βασικό μισθό. Θα την κάναμε πολλά περισσότερα αν δεν κλείνανε την εταιρεία λόγω κακοδιαχείρισης.
    Και είμασταν "γνώστες".
    Άρα τι συμβαίνει; Ο φταίχτης είναι ο τωρινός "γνώστης" που ζητάει μεγαλύτερο μισθό για να κάνει την ίδια δουλειά ή οι εταιρείες με call centers που δεν τους ενδιαφέρει να είσαι γνώστης για να σε προσλάβουν;
    Εγώ πιστεύω το δεύτερο.
    Και αν με ρωτάς εμένα προσωπικά σαν πελάτη εταιρειών τηλεπικοινωνίας, μου την δίνει αφάνταστα να ξέρω πως αν έχω κάποιο πρόβλημα πρέπει να συννενοηθώ με κάποιον που το πιθανότερο είναι να μην καταλαβαίνει καν τι του λέω και να μου διαβάζει αρλούμπες από ένα .doc αρχείο.
    Δηλαδή λες πως οι μισθοί του δημόσιου ΟΤΕ ήταν ίδιοι με τους μισθούς του ιδιωτικού ΟΤΕ της DT;

    Τότε τι ρόλο βαράνε κάτι θυγατρικές με νέες συμβάσεις και μειωμένους μισθούς;

  15. #30
    Το avatar του μέλους Yabba
    Yabba Guest
    Δεν ξέρω ποιοι ήταν οι μισθοί του δημόσιου ΟΤΕ. Ούτε για τις θυγατρικές που λες γνωρίζω.
    Ξέρω όμως ποιοι είναι οι μισθοί των εταιρειών call centers που συνεργάζονται τώρα με τον ΟΤΕ. Βασικούς μισθούς δίνουν.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας