Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σας.
    Πρόσφατα μετέφερα τη σταθερή γραμμή από nova σε ΟΤΕ οπότε μου έφεραν το speedport plus για 50αρα VDSL. Έκανα τις απαραίτητες ρυθμίσεις για το port forwarding σύμφωνα με τις θύρες που χρειάζομαι ανοιχτές (λόγω του ότι έχω ένα NAS που θέλω να βλέπω από τον έξω κόσμο), ωστόσο έχει παρουσιαστεί ένα περίεργο θέμα που παλιότερα με το router της nova δεν το είχα αντιμετωπίσει. Για να συνδεθώ στο login page του NAS χρειάζομαι τη θύρα 5001 για https σύνδεση. Όταν συνδέομαι (π.χ. μέσω κινητού από το browser του τηλεφώνου) μέσω wifi σύνδεσης, από οποιοδήποτε wifi και αν έχω συνδεθεί, η προώθηση της θύρας γίνεται μια χαρά και η σελίδα ανοίγει κανονικά. Αν κλείσω το wifi και προσπαθώ να συνδεθώ μέσω δεδομένων κινητής τηλεφωνίας, τότε δεν ανοίγει τίποτα και μου βγάζει μήνυμα ότι ο διακομιστής δεν ανταποκρίνεται. Σαν να μην είναι ανοιχτή η θύρα δηλαδή καθόλου. Αν πάλι είμαι συνδεδεμένος με mobile data αλλά ενεργοποιήσω στο κινητό μου vpn, τότε και πάλι η σελίδα ανοίγει κανονικά. Με λίγα λόγια το πρόβλημα υπάρχει όταν παω να συνδεθώ από cellurar. Επίσης το ίδιο ισχύει και από άλλα κινητά που δοκίμασα, σκεπτόμενος μήπως φταίει κάτι στη συσκευή μου.

    Μια σκέψη που μου έρχεται είναι μήπως όταν είμαι συνδεδεμένος μέσω cellular δικτύου, το κινητό μου έχει IPv6 διεύθυνση, ενώ όταν είμαι συνδεδεμένος με τους άλλους 2 τρόπους έχω IPv4.
    Το ερώτημα είναι, αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει και ξέρει τη λύση.

    Στο 13888 ο υπάλληλος μου είπε ότι δεν μπορεί να μου πει τη λύση γιατί είναι θέμα ρυθμίσεων εξοπλισμού, που το έχουν αναθέσει σε εξωτερικούς συνεργάτες και είναι χρεώσιμη υπηρεσία. Τον ρώτησα αν εννοεί ότι υπάρχει κάποια ρύθμιση που μπορεί να γίνει στο router ώστε να διορθωθεί και μου απάντησε εν ολίγεις ότι υπάρχει απλά επειδή η κλήση καταγράφεται δεν μπορεί να μου την πει... τι άλλο θα ακούσουμε!!!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αφου μπορείς να μπείς απο άλλες συνδέσεις τότε δεν πρέπει να υπάρχει θέμα στην σύνδεση σου.
    τσέκαρε το όμως μια δες τι ip σου δίνει στο wan του router και τσέκαρε αν είναι ίδια με αυτή που έχεις στο whatismyip.com

  3. #3
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου μπορείς να μπείς απο άλλες συνδέσεις τότε δεν πρέπει να υπάρχει θέμα στην σύνδεση σου.
    τσέκαρε το όμως μια δες τι ip σου δίνει στο wan του router και τσέκαρε αν είναι ίδια με αυτή που έχεις στο whatismyip.com
    Δεν το πιάνω. Ποια ip να τσεκάρω του router ή του τηλεφώνου? Αν εννοείς του
    τηλεφώνου δεν έχει νόημα να τσεκάρω ip από το router γιατί το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν συνδέομαι μέσω cellular

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanMan79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το πιάνω. Ποια ip να τσεκάρω του router ή του τηλεφώνου? Αν εννοείς του
    τηλεφώνου δεν έχει νόημα να τσεκάρω ip από το router γιατί το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν συνδέομαι μέσω cellular
    του router και έχει νόημα ανάλογα με το τι Ip Θα σου βγάλει στο whatismyip απο κάποια συσκευή πίσω απο αυτό το router

  5. #5
    Εγγραφή
    26-04-2012
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα, πως καταφερες να κανεις port forward στο συγκεκριμένο router?
    Προσπαθώ με διάφορες οδηγίες που βρήκα στο φόρουμ κ αρνείται πεισματικά να το κάνει.
    Καμια βοήθεια?

  6. #6
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    768
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3333333333.jpg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  111,6 KB 
ID: 209525

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας