Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-28 από 28
  1. #16
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ios46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά παίζει το 50αρι με παρόμοιο attenuation (πελάτης Vodafone από καμπίνα ΟΤΕ). Πρόσφατα είχα πρόβλημα με ξαφνική άνοδο κατά χιλιάδες σε crc errors με αποτέλεσμα αποσυγχρονισμούς/πτώση ταχύτητας και αποσυνδέσεις. Το πρόβλημα οφείλονταν σε προβληματική καλωδίωση του ΟΤΕ και αποκαταστάθηκε.
    Το ότι μπορεί να πιάνει 50Mbps σε κάποιους με τέτοια attenuation είναι οι εξαιρέσεις. Ο κανόνας είναι ότι με οτιδήποτε πάνω από 10-12dB attenuation η 50άρα (και πάνω) VDSL αρχίζει να έχει προβλήματα. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όλοι όσοι ισχυρίζεστε μέχρι σήμερα ότι δεν έχετε κανένα πρόβλημα με att κοντά στα 20dB εμφανίζετε ίδιας μορφής web interface στα screenshots που ανεβάζετε. Μήπως λοιπόν είναι απλά κάποιο συγκεκριμένο ρούτερ που δίνει εικονικά υψηλό attenuation.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    O ένα μου λέει πως με τέτοιο Attenuation θα έπρεπε να κλειδώνω στα 50mbps και ο άλλος πως είναι πολλά και τα 32mbps που έχω!
    Άντε να βγάλω άκρη τώρα!
    Από που ή τι ορμώμενος ο sweet dreams επιμένει εδώ και πάρα πολύ καιρό ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο να τερματίζει τον ονομαστικό συγχρονισμό της μια vdsl σύνδεση με 15-18-20dB attenuation δεν μπορώ να σου το απαντήσω. Αυτό που ξέρω εγώ και έχω διαπιστώσει, είναι ότι για καθεμία αναφορά θετική υπάρχουν καμιά 10αριά που παρουσιάζονται προβλήματα χαμηλού συγχρονισμού ακόμα και με αρκετά χαμηλότερα attenuation.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα στοιχεία είναι μερικά από τα πολλά που υπάρχουν στο αρχείο και με Attainable Rate 60 και 70Mbps, που σημαίνει ότι υπάρχει δυνατότητα και για παραπάνω.
    Επίσης τα στοιχεία είναι από διαφορετικές εταιρίες και από διαφορετικά ρούτερ.

    Υπάρχουν αναφορές και από πολλούς άλλους συμφορουμίτες και όχι μόνο από μένα, χωρίς να έχει γίνει προηγουμένως καμία συνεννόηση μεταξύ μας να πούμε αρλούμπες.

    Απαραίτητη προυπόθεση στον κάθε χώρο, είναι να έχουν γίνει "τα βασικά" που έχουμε αναφέρει σε προηγούμενα posts, με χάλια εγκατάσταση και συνδεσμολογία δεν πιάνεις ούτε ADSL και απλά περιμένεις να γίνει κάποιο θαύμα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #18
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @theopan, ο κανόνας είναι ότι με τιμή εξασθένισης 18dB είναι εφικτή ταχύτητα συγχρονισμού 50Mbps. Εξαιρέσεις φυσικά υπάρχουν, ειδικά σε προβληματική εγκατάσταση ή δίκτυο της περιοχής.

    Μήπως μπερδεύεις την τιμή εξασθένισης του ADSL που είναι μικρότερη έναντι του VDSL για την ίδια ακριβώς γραμμή;

  4. #19
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς δεν βγάζουμε άκρη με σένα, στο post #6 σου έχω ανεβάσει στοιχεία από συμφορουμίτες, τι άλλο ακριβώς θέλεις;;
    Άρα τον χρήστη Theopan να μην τον λάβω υπόψιν? Φίλε μου όταν διαβάζω τόσο διαφορετικές προσεγγίσεις μεταξύ σας,σε τι να καταλήξω? Απλά μπερδεύομαι στο τέλος.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα τον χρήστη Theopan να μην τον λάβω υπόψιν? Φίλε μου όταν διαβάζω τόσο διαφορετικές προσεγγίσεις μεταξύ σας,σε τι να καταλήξω? Απλά μπερδεύομαι στο τέλος.
    O συμφορουμίτης ανεβάζει προσωπικές απόψεις, οι υπόλοιποι απαντάμε με στοιχεία, με καλή γραμμή και εσωτερική εγκατάσταση μπορείς άνετα να πας και παραπάνω, υπάρχει ss από ρούτερ συμφορουμίτη με 19.1dB Attenuation, 50.000 Mbps Actual και 65.000 Attainable Rate.

    Θέλεις να δοκιμάσεις κι' εσύ αν υπάρχει δυνατότητα να πας πιο πάνω;; ξεκίνα με μια μέτρηση στον κατανεμητή, όπως περιγράφεται στον έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης, δεν θέλεις να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα από τις δυνατότητες της γραμμής σου;; μείνε όπως είναι.

    Με υποθέσεις δεν θα βγάλεις πέρα τα ηλεκτρονικά θέματα, πιάσε, αν πιάνουν τα χέρια σου, τα εργαλεία και ξεκίνα δουλειά, αποδείξεις σου δώσαμε ότι υπάρχει και παραπάνω και μένει να τσεκάρεις αν μπορείς κι' εσύ, τόσο απλά είναι τα πράγματα.

    - - - Updated - - -

    Το πιο εκνευριστικό που ακούμε εδώ μέσα είναι το στερεότυπο "αυτό είναι εξαίρεση", λες και ο άλλος είδε με μαγικό τρόπο την γραμμή σου και την εσωτερική σου εγκατάσταση και έβγαλε αμέσως και αβίαστα το συμπέρασμα, έχουμε ξαναπεί ότι η κάθε γραμμή και εγκατάσταση έχει το δικό της μοναδικό DNA και μένει να το "ψαχουλέψεις" μόνος σου ή με παρέα για να τσεκάρεις τι γίνεται.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    25-04-2014
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    32Mbps / 4.7Mbps
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    8(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βρήκα ένα κατάστημα στην Γλυφάδα που ασχολείται εκτός των άλλων και με τέτοιες περιπτώσεις.
    Θα πάω από κει και θα μιλήσω μαζί τους. Χρόνια με ταλανίζει αυτό το ερώτημα,το αν δηλαδή η γραμμή αποδίδει τα μέγιστα που μπορεί ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα και την περιορίζει.

  7. #22
    Εγγραφή
    28-08-2019
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα στο φόρουμ. Πριν 2 μέρες έκανα αναβάθμιση υπάρχουσας γραμμής σε 50αρα και περιμένω να μου φέρουν το ρούτερ για την vdsl σύνδεση. Στη Vodafone ειμαι. Ξέρει κανείς που βρίσκεται η κοντινότερη καμπίνα της στην Ξηροκρήνη Θεσσαλονίκης; Εγώ διαμένω στην Αγίων Πάντων. Επίσης αν γνωρίζει κάποιος για την ταχύτητα που πιάνει κανείς κοντά στην παραπάνω γραμμή.

  8. #23
    Εγγραφή
    26-09-2018
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    45183/4996
    ISP
    Forthnet
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από STAVROS7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπρεπε να τερματίζει? Πάντως όταν είχα 24άρα ήμουν στα 16mbps. Δηλαδή διπλασίασα ταχύτητα με την VDSL.
    Πάντως πριν 3-4 χρόνια που είχα κάνει έλεγχο δεν είχα βρει διαφορές από το εξωτερικό κουτί στις εωτερικές πρίζες...
    Μήπως υπάρχει και κανένας εξειδικευμένος να μου κάνει έλεγχο? Μετά πληρωμής φυσικά...Αμα εσείς βρείτε κάποιον γνώστη του αντικειμένου,πείτε μου...
    Συγγνώμη που σε χάνω, αλλά κάτι δεν καταλαβαίνω :

    1. Τα Router που έχουμε σπίτια μας και οι μετρήσεις τους είναι ενδεικτικές και δεν αναγνωρίζονται από κανένα πάροχο. Ως ενδεικτικές και μόνο μετρήσεις μας καθοδηγούν για τα επόμενα βήματα, ως εξής
    2. Αν η υπηρεσία που πληρώνεις είναι 50 τότε το κατώφλι της ΟΡΘΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ είναι 35 στο down & 5 στο up. Αν η υπηρεσία σου είναι 100, τότε τα αντίστοιχα νούμερα είναι 80 down (για την ακρίβεια 78) και 10 up. ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΕΓΩ, ΤΑ ΟΡΙΖΕΙ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ και όλοι οι πάροχοι το γνωρίζουν
    3. Τι κάνουμε όταν από το router μας ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ; Ζητάμε ραντεβού με αυτοπρόσωπη παρουσία τεχνικού του παρόχου μας, ο οποίος οφείλει να κάνει 2 καταμετρήσεις ΜΙΑ στον κατανεμητή που είναι και η κρίσιμη και ΜΙΑ στο σπίτι μας.
    4. Αν οι μετρήσεις στον κατανεμητή ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΡΙΑ τοτε δηλώνεται υποχρεωτικά από τον πάροχο ως βλάβη στον ΟΤΕ, ο οποίος εντός 3 εργασίμων ημερών πρέπει να ενημερώσει τον πάροχό μας τι ακριβώς έκανε για να λύσει το πρόβλημα.
    5. Αν οι μετρήσεις είναι σωστές (εντός των ανωτέρω ορίων...) στον κατανεμητή και ανεπαρκείς στο σπίτι, φωνάζουμε τεχνικό γιατί το πρόβλημα είναι στην εσωτερική καλωδίωση.

    Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.
    Δώστε τη "μάχη" σας και διεκδικείστε τα δικαιώματά σας.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αν έχω την καμπίνα δίπλα στην πόρτα μου με Downstream Attenuation 0.5dB και μου πει ο τεχνικός ότι έχω 35 στον κατανεμητή και είμαι στο "κατώφλι της ΟΡΘΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ" που γράφεις παραπάνω, θα του πω ευχαριστώ πολύ και δεν θα το ψάξω περισσότερο να βρω γιατί συμβαίνει αυτό;;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #25
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    O συμφορουμίτης ανεβάζει προσωπικές απόψεις, οι υπόλοιποι απαντάμε με στοιχεία, με καλή γραμμή και εσωτερική εγκατάσταση μπορείς άνετα να πας και παραπάνω, υπάρχει ss από ρούτερ συμφορουμίτη με 19.1dB Attenuation, 50.000 Mbps Actual και 65.000 Attainable Rate.
    Κι εσύ προσωπικές απόψεις -"εκτιμήσεις" σωστότερα- ανεβάζεις. Γιατί πολύ απλά το δείγμα που έχεις (όπως κι εγώ άλλωστε) είναι πολύ μικρό για να είναι αξιόπιστο. Διαφωνούμε ως προς την εκτίμηση λοιπόν. Εσύ είσαι πιο αισιόδοξος εγώ όχι. Μη μου λέτε όμως ότι είναι "εξαιρέσεις" το να είναι κάποιο τμήμα του δικτύου κακό και άρα να μην πληρούνται παρά μόνο σπάνια οι ιδανικές συνθήκες που απαιτούνται. Μάλλον ο κανόνας είναι. Το γιατί νομίζω έχουμε την αίσθηση (ούτε σε αυτό μπορούν να υπάρχουν απτά στοιχεία) όλοι μας: στην Ελλάδα ή εναέριο τηλεφωνικό δίκτυο θα υπάρχει με όσα προβλήματα αυτό συνεπάγεται, η 50 μούφες θα έχει το last mile γιατί επί 10ετίες επιτρεπόταν στον καθένα να σκάβει όποτε θυμόταν και να κόβει καλώδια, σωλήνες κλπ. , ή οι εσωτερικές εγκαταστάσεις στα κτίρια είναι άθλια υλοποιημένες γιατί η πλειοψηφία των τεχνιτών ήταν άσχετοι/απατεώνες.

  11. #26
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εσύ προσωπικές απόψεις -"εκτιμήσεις" σωστότερα- ανεβάζεις. Γιατί πολύ απλά το δείγμα που έχεις (όπως κι εγώ άλλωστε) είναι πολύ μικρό για να είναι αξιόπιστο. Διαφωνούμε ως προς την εκτίμηση λοιπόν. Εσύ είσαι πιο αισιόδοξος εγώ όχι. Μη μου λέτε όμως ότι είναι "εξαιρέσεις" το να είναι κάποιο τμήμα του δικτύου κακό και άρα να μην πληρούνται παρά μόνο σπάνια οι ιδανικές συνθήκες που απαιτούνται. Μάλλον ο κανόνας είναι. Το γιατί νομίζω έχουμε την αίσθηση (ούτε σε αυτό μπορούν να υπάρχουν απτά στοιχεία) όλοι μας: στην Ελλάδα ή εναέριο τηλεφωνικό δίκτυο θα υπάρχει με όσα προβλήματα αυτό συνεπάγεται, η 50 μούφες θα έχει το last mile γιατί επί 10ετίες επιτρεπόταν στον καθένα να σκάβει όποτε θυμόταν και να κόβει καλώδια, σωλήνες κλπ. , ή οι εσωτερικές εγκαταστάσεις στα κτίρια είναι άθλια υλοποιημένες γιατί η πλειοψηφία των τεχνιτών ήταν άσχετοι/απατεώνες.
    Για μένα έστω και ένας να μπορεί να πηγαίνει μέχρι εκεί είναι λόγος να τσεκάρω αν μπορώ να πάω κι' εγώ, τα ηλεκτρονικά δεν στηρίζονται στις χαρτορίχτρες, στις καφετζούδες και στις υποθετικές συζητήσεις αλλά σε επιτόπου μετρήσεις και δοκιμές.

    Το κακό είναι να προτρέπουμε τον κάθε έναν που ρωτάει να μην κάνει έστω μια δική του μέτρηση. Δηλαδή να μην αποκτήσει ολοκληρωμένη εικόνα της εγκατάστασης του και να κάθεται να τρώει τα νύχια του συνέχεια αν μπορεί να πάει πιο πάνω ή όχι.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #27
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Aθηνα, με υπηρεσια απο ΑΚ με 16 attenuation και το crosstalk της αρκουδας, και αποκλειστικα πανω σε χαλκο, κι εγω θα ελεγα οτι αμα υπαρχει κανενας με 50αρι να τον βαλσαμωσουμε.

    δεν λεω οτι ειναι απιθανο να παει παραπανω, αλλα και τα 40 μια χαρα θα μου φαινονταν.

    παιρνετε ενα vdsl με attenuation 16-17-18 απο καμπινα επαρχια, πιθανον με vectoring, η μικρο crosstalk λογω αραιοκατοικημενου, και 1 vdsl στο κεντρο της αθηνας απο ΑΚ χωρις vectoring.
    ανετα ενα 30% κατω στο attainable απο τα αποδυτηρια λογω crosstalk, ακομα κι αν ειναι ολα σε καλη κατασταση

  13. #28
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο ts έχει 34mbps και πιο πάνω έχει ειπωθεί ότι και πολλά είναι.

    Πέρα από αυτό, όπως έχουμε πει πολλές φορές εδώ μέσα, μακάρι να είχαμε μαντικές ικανότητες για να μαντεύουμε την περιοχή, το δίκτυο, την εσωτερική εγκατάσταση, την συνδεσμολογία, τον εξοπλισμό και όλα τα άλλα που χρειάζονται για να πούμε με άνεση και ακρίβεια αν θα πρέπει να τσεκάρει αν μπορεί πιο πάνω.
    Κάνει μόνος του τον έλεγχο και τέλος, ξέρει ακριβώς τι του γίνεται.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας