Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998
    ISP
    Forthnet
    Router
    H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν περιμένεις να βρείς κανένα δελτίο τύπου για αυξήσεις, αλλαγές κλπ, έτσι ώστε να σπάσεις το συμβόλαιο χωρίς πρόστιμο και χωρίς υποχρέωση?
    Ουκ ολίγα τέτοια δελτία τύπου βγαίνουν.
    Φίλε μου καλημέρα. Γνωρίζω τι είναι το δελτίου τύπου αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
    Πριν μερικούς μήνες είχαν βγει όλα τα ΜΜΕ με πηχαίους τίτλους ότι καταργούνται οι ποινές στο σπάσιμο συμβολαίου στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας
    Διαβάζοντας στη συνέχεια όλο το άρθρο ανακάλυπτες ότι δεν καταργείται καμία ποινή και ισχύει κανονικά και σου ανέφερε και τον τρόπο που υπολογίζεται.

    Τώρα αν είναι να περιμένω κάποια ευρωπαϊκή οδηγία ή ακόμα πιο απίθανο κάποια ανακοίνωση από τις εδώ εταιρείες κινητής για οριστική κατάργηση της ποινής για σπάσιμο ενός συμβολαίου, θα σου πω ότι δεν είναι και σωστό. Θα πρότεινα όμως ότι από ένα για ένα χρονικό διάστημα και μετά δεν θα έπρεπε να υπάρχει ποινή, ας πούμε τον ένα χρόνο.
    Γιατί αν δεν υπάρχει ποινή διακοπής του συμβολαίου θα έκαναν όλοι συμβόλαια και κάθε μήνα θα το έσπαγαν και θα πήγαιναν σε άλλη εταιρεία κλπ. Εντάξει, δεν μπορει να γίνει αυτό.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hlias_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου καλημέρα. Γνωρίζω τι είναι το δελτίου τύπου αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.
    Πριν μερικούς μήνες είχαν βγει όλα τα ΜΜΕ με πηχαίους τίτλους ότι καταργούνται οι ποινές στο σπάσιμο συμβολαίου στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας
    Διαβάζοντας στη συνέχεια όλο το άρθρο ανακάλυπτες ότι δεν καταργείται καμία ποινή και ισχύει κανονικά και σου ανέφερε και τον τρόπο που υπολογίζεται.

    Τώρα αν είναι να περιμένω κάποια ευρωπαϊκή οδηγία ή ακόμα πιο απίθανο κάποια ανακοίνωση από τις εδώ εταιρείες κινητής για οριστική κατάργηση της ποινής για σπάσιμο ενός συμβολαίου, θα σου πω ότι δεν είναι και σωστό. Θα πρότεινα όμως ότι από ένα για ένα χρονικό διάστημα και μετά δεν θα έπρεπε να υπάρχει ποινή, ας πούμε τον ένα χρόνο.
    Γιατί αν δεν υπάρχει ποινή διακοπής του συμβολαίου θα έκαναν όλοι συμβόλαια και κάθε μήνα θα το έσπαγαν και θα πήγαιναν σε άλλη εταιρεία κλπ. Εντάξει, δεν μπορει να γίνει αυτό.
    Μαλλον δεν τα ειχες διαβασει ενδελεχως.

    «Διευκρινίζεται ότι η υποχρέωση των παρόχων να μην επιβάλουν τέλος αποσύνδεσης λόγω διακοπής /καταγγελίας σύμβασης (σταθερής ή κινητής τηλεφωνίας) δεν αφορά σε συμβάσεις ορισμένου χρόνου, αλλά μόνο συμβάσεις αορίστου χρόνου και συνδέσεις καρτοκινητής τηλεφωνίας, όπως αναφέρεται και στο σχετικό δελτίο τύπου της ΕΕΤΤ (01/10/18): «Απαγόρευση επιβολής τέλους διακοπής/ανανέωσης σύμβασης: Ο πάροχος δεν επιτρέπεται να επιβάλει τέλος αποσύνδεσης λόγω διακοπής/καταγγελίας είτε σύμβασης αορίστου χρόνου, είτε σύνδεσης καρτοκινητής τηλεφωνίας.» Στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου, ο συνδρομητής δεσμεύεται να παραμείνει στον πάροχό του για συγκεκριμένο διάστημα (π.χ. 12, 18 ή 24 μήνες). Πηγή: www.lifo.gr

    Παντα ισχυε ποινη αν "εσπαγες" το συμβολαιο χωρις λογο και συνεχιζει να ισχυει.
    The gr81 .

  3. #18
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998
    ISP
    Forthnet
    Router
    H288A
    Φίλε griniari τα ίδια λέμε, απλά απάντησα στο φίλο με τα δελτία τύπου.
    Να περιμένω μέχρι του χρόνου τον Σεπτέμβρη να αλλάξει τί?

    Απλώς έκανα λάθος στον υπολογισμό. Η εξίσωση είναι :
    απ τη μια η ολοκλήρωση συμβολαίου με τη wind = 720 € (σίγουρα όχι λιγότερα, πιθανό περισσότερο)
    και απ την άλλη νέο συμβόλαιο σταθερό + κινητό + πέναλτι = 600 € με αμφίβολο σε αυτήν την πλευρά το πέναλτι.
    Απ τη wind θα φύγω, είναι δεδομένο εκτός εάν το πέναλτι είναι 300-400 €.

  4. #19
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998
    ISP
    Forthnet
    Router
    H288A
    Σήμερα έγινε κάτι κουφό σχετικό με το θέμα.

    Πάω το πρωί και πληρώνω ένα λογαριασμό στη FORTHNET - NOVA. Έχω σταθερό με 24άρι ίντερνετ και NovaTV. Μου λέει η κοπελιά στο ταμείο ότι έχει λήξει το συμβόλαιο εδώ και μήνες.
    Το ξέρω της λέω, έχεις να μου προτείνεις κάτι φθηνότερο ? Όχι μου λέει, απλά με τα ίδια χρήματα οι 12 ώρες από το σταθερό προς κινητά θα μου γίνουν απεριόριστες. Της λέω δε με ενδιαφέρει, ευχαριστώ γεια σας !

    Πριν λίγο λοιπόν που ήρθα σπίτι βλέπω πάλι όπως και τις τελευταίες μέρες πολλές αναπάντητες κλήσεις από ένα συγκεκριμένο αριθμό. Ξαφνικά χτυπά το σταθερό και πάλι το ίδιο νούμερο. Το σηκώνω και είναι από τη Wind, κάποιος πωλητής από εταιρεία, δεν κατάλαβα. Με πήραν για να μεταφέρω τη σύνδεση του σταθερού της Forthnet στη Wind. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Που να ΄ξερε.

    Για λέγε λέω φίλε μου μ' ενδιαφέρει ! Σταθερό μπλα μπλα μπλα με 16 €. Αν θέλετε και Τιβι, έχουμε. Καλά μου τα λες αλλά ... έχω συμβόλαιο και θα πληρώσω πέναλτι !!! Ααααα μου λέει, το πέναλτι δεν ισχύει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Κάτσε του λέω, εσύ πήρες για το σταθερό αλλά εμένα μου άναψες μια φωτιά, τί εννοείς ότι δεν ισχύει το πέναλτι. Για να μη σας κουράζω, μου είπε 10 ΦΟΡΕΣ ότι το πέναλτι σε σπάσιμο σταθερού συμβολαίου δεν ισχύει, το κάνουν οι εταιρείες για να φοβίσουν τον κόσμο, ακόμα και η Wind η εταιρεία δηλαδή που εργάζεται !!!!!!!!

    Ναι αλλά τηλέφωνα από εταιρείες, νομικές ενέργειες, δικαστήρια κλπ του λέω τί γίνεται. Θα σας πάρουν ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ, θα πείτε ότι δεν το πληρώνεται και μετά θα σταματήσουν και δεν θα κάτσει κανείς να ασχοληθεί ούτε νομικά ούτε τίποτα !!!!!!!!
    Τέλος πάντων την τελείωσα εκεί την κουβέντα γιατί του είπα ότι το σταθερό το έχω σε συμβόλαιο και δεν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία.

    Μήπως όμως να τους το κάνω ( στη Wind ) για το σταθερό που έχω στο σπίτι της μάνας μου και που έχω ξεκινήσει αυτό το θέμα ;;;;;;;;;;;;
    Αστειεύομαι, απλά αναφέρω το περιστατικό για να δείτε τι γίνεται για μια πώληση και για 500 € μισθό. Κρίμα !

  5. #20
    Εγγραφή
    16-01-2006
    Περιοχή
    Αλεξανδρούπολη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Για να πουλήσουν θα σου πουνε ότι και νύχια βγάζεις τρίχες... σε γνωστό μου που έσπασε συμβόλαιο χωρίς να ληξει του έστειλαν λογαριασμό 350€ και τους είπε δε πληρώνω, όπως σου είπε ο έξυπνος να κάνεις, αλλά αφού είπε δε σας δίνω μια έστειλαν την οφειλή σε δικηγόρο και έτρεχε στα δικαστήρια και τελικά πλήρωσε τα τριπλά μη σε πω...μετά μάθαμε ότι μέχρι 70-100 οφειλή δεν ασχολούνται, δεν τους συμφέρει από κει και πάνω το ρισκάρεις. Εμένα που με πήρε από cosmote και μου είπε τα ίδια, τον είπα τον τύπο στο τηλέφωνο υπέγραψε μου υπεύθυνη δηλωση ότι αν μου στείλει ποινή η wind θα αναλάβεις εσύ να τα πληρώσεις και έρχομαι τώρα στην cosmote, εκεί άρχισε να τα μασάει και να μη ξέρει τι να πει....

  6. #21
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Μηνύματα
    574
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hlias_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα έγινε κάτι κουφό σχετικό με το θέμα.

    Πάω το πρωί και πληρώνω ένα λογαριασμό στη FORTHNET - NOVA. Έχω σταθερό με 24άρι ίντερνετ και NovaTV. Μου λέει η κοπελιά στο ταμείο ότι έχει λήξει το συμβόλαιο εδώ και μήνες.
    Το ξέρω της λέω, έχεις να μου προτείνεις κάτι φθηνότερο ? Όχι μου λέει, απλά με τα ίδια χρήματα οι 12 ώρες από το σταθερό προς κινητά θα μου γίνουν απεριόριστες. Της λέω δε με ενδιαφέρει, ευχαριστώ γεια σας !

    Πριν λίγο λοιπόν που ήρθα σπίτι βλέπω πάλι όπως και τις τελευταίες μέρες πολλές αναπάντητες κλήσεις από ένα συγκεκριμένο αριθμό. Ξαφνικά χτυπά το σταθερό και πάλι το ίδιο νούμερο. Το σηκώνω και είναι από τη Wind, κάποιος πωλητής από εταιρεία, δεν κατάλαβα. Με πήραν για να μεταφέρω τη σύνδεση του σταθερού της Forthnet στη Wind. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Που να ΄ξερε.

    Για λέγε λέω φίλε μου μ' ενδιαφέρει ! Σταθερό μπλα μπλα μπλα με 16 €. Αν θέλετε και Τιβι, έχουμε. Καλά μου τα λες αλλά ... έχω συμβόλαιο και θα πληρώσω πέναλτι !!! Ααααα μου λέει, το πέναλτι δεν ισχύει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Κάτσε του λέω, εσύ πήρες για το σταθερό αλλά εμένα μου άναψες μια φωτιά, τί εννοείς ότι δεν ισχύει το πέναλτι. Για να μη σας κουράζω, μου είπε 10 ΦΟΡΕΣ ότι το πέναλτι σε σπάσιμο σταθερού συμβολαίου δεν ισχύει, το κάνουν οι εταιρείες για να φοβίσουν τον κόσμο, ακόμα και η Wind η εταιρεία δηλαδή που εργάζεται !!!!!!!!

    Ναι αλλά τηλέφωνα από εταιρείες, νομικές ενέργειες, δικαστήρια κλπ του λέω τί γίνεται. Θα σας πάρουν ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ, θα πείτε ότι δεν το πληρώνεται και μετά θα σταματήσουν και δεν θα κάτσει κανείς να ασχοληθεί ούτε νομικά ούτε τίποτα !!!!!!!!
    Τέλος πάντων την τελείωσα εκεί την κουβέντα γιατί του είπα ότι το σταθερό το έχω σε συμβόλαιο και δεν θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία.

    Μήπως όμως να τους το κάνω ( στη Wind ) για το σταθερό που έχω στο σπίτι της μάνας μου και που έχω ξεκινήσει αυτό το θέμα ;;;;;;;;;;;;
    Αστειεύομαι, απλά αναφέρω το περιστατικό για να δείτε τι γίνεται για μια πώληση και για 500 € μισθό. Κρίμα !
    Όπως λες έχει λήξει εδώ και μηνες το συμβολαιο σου αρα έχει γίνει αορίστου και έτσι μπορείς να φύγεις οποτε θες χωρίς ποινές.
    pepes

  7. #22
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998
    ISP
    Forthnet
    Router
    H288A
    Λοιπόν φρέσκα κουλούρια ...

    Αφού έχω κάνει το αίτημα φορητότητας ( για το σταθερό τηλ που είναι στο όνομά μου μεν αλλά είναι στο σπίτι της μάνας μου ) εδώ και 10 μέρες, περιμένω από τη wind να με πάρει τηλέφωνο για αντιπρόταση. Βασικά περιμένω το τηλέφωνο όχι για αντιπρόταση αλλά για να ενημερωθώ για την ποινή σπασίματος του συμβολαίου.

    Επειδή περνάν οι μέρες και δεν έχω λάβει κάποιο τηλέφωνο αρχίζουν και με ζώνουν τα φίδια. Για να μη σας κουράζω πάλι, στην αίτηση που μου έκανε η Get A Line ( συνεργάτης της Vodafone ), σε κάποιο σημείο της αίτηση έχει 'κλικάρει' ένα πεδίο ( που δεν το πρόσεξα ) που λέει ότι θα ενημερώσει την άλλη εταιρεία για τη φορητότητα της γραμμής ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΟΥΝ οι 14 μέρες που έχω δικαίωμα για εναντίωση !!!!!!!!
    Εκεί λοιπόν της λέω της τύπισσας ότι αν μου πουν από τη wind ένα πρόστιμο ας πούμε 300 €, δε θα θέλω να κάνω την κίνηση αλλά δε θα μπορώ να κάνω και εναντίωση !!!!!!!!
    Ναι μου λέει καταλαβαίνω, αλλά αυτό γίνεται για να μην πηγαινοέρχονται οι αιτήσεις από τη μία εταιρεία στην άλλη συνέχεια κλπ. ή κάτι τέτοιο. Και επίσης ότι δε γίνεται με δόλο Καλά της λέω, το τελευταίο άσε να το κρίνω εγώ !

    Καπάκι τηλέφωνο στη wind, η οποία όντως δε βλέπει τίποτα. ( Υπόψη δεν το ανέφερα, έχω ακόμη 8 μέρες για να λήξουν οι 14 μέρες της εναντίωσης )
    Τέλος πάντων επιβεβαίωσα τα πέναλτι κλπ ( 71 € στο σταθερό και 88 € στο κινητό ) και ρώτησα αν μπορώ να διακόψω και το συμβόλαιο του κινητού και να το μετατρέψω σε καρτοκινητό. Ναι μου λέει μπορείτε αλλά πρέπει να πληρώσετε για την τροποποίηση 30 €. Της λέω, το 30 € δε μου ακούγεται καλά, ισχύει σίγουρα. Τελικά μου είπε να πάω σε ένα κατάστημα της wind και ΑΝ ΘΈΛΟΥΝ μπορούν να μου το κάνουν από κει χωρίς να χρέωση.

    Υ.Γ.
    Στην πρώτη κοπέλα στη Vodafone ρώτησα τι ισχύει με τις ποινές σπασίματος συμβολαίου. Η κοπελιά μου είπε ότι δεν είναι κάποιος νόμος που τις διέπει αλλά υπάρχει σαν όρος μέσα στο συμβόλαιο, ότι σημαίνει αυτό. Δεν ήξερε να μου πει αν οι εταιρείες κινούνται νομικά για την είσπραξη των απαιτήσεών τους γι αυτό το λόγο εάν κάποιος δεν πληρώσει. Απ ότι καταλαβαίνω, το θέμα με την πληρωμή της ποινής έγκειται στον καθένα κατά πόσο ψαρώνει - φοβάται ή θέλει να είναι απολύτως τυπικός ....

  8. #23
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχεις μείνει περίπου 1,5 χρόνο πίσω. Για να μην τα ξαναγράφω, δες εδώ. Έχει αλλάξει ο κανονισμός φορητότητας.

    Ταυτόχρονα καθορίσθηκε και ο τρόπος που θα υπολογίζεται το τέλος πρόωρης διακοπής του συμβολαίου σε σύμβαση ορισμένου χρόνου. Και μια χαρά είναι απαιτητό αυτό, ακόμη και με δικαστική συνδρομή.
    Υπόψη ότι το τέλος ανέκαθεν ήταν νόμιμο και απαιτητό, απλά με τον νέο κανονισμό καθορίσθηκε το ύψος του και όχι ότι ήθελε ο κάθε πάροχος με την προηγούμενη κατάσταση.

  9. #24
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998
    ISP
    Forthnet
    Router
    H288A
    Λοιπόν αφού πέρασαν οι 14 μέρες πήγε το αίτημα στην άλλη εταιρεία. Έρχεται ένα sms από τη wind ... καλέστε στο τάδε τηλ για μια καλη προσφορά για το σταθερό σας. Φυσικά και δεν πήρα. Έτσι κι αλλιώς η απόφασή μου να φύγω ήταν αμετάκλητη. Μετά από 1-2 μέρες ήρθε άλλο sms που έλεγε ότι σύντομα θα με καλέσει κάποιος να μου κάνει κάποια προσφορά κλπ. Δεν πήρε ποτέ κανείς και δεν είχα και αναπάντητη κλήση. Άντε για σταθερό bye bye

    Για το κινητό τώρα που είναι στο ίδιο συμβόλαιο, πάω στο κατάστημα και τους λέω θέλω να γυρίσω το συμβόλαιο σε κάρτα. Ναι μου λέει, 30 € αδιαπραγμάτευτο. ΟΚ !!! Πήγα στην Cosmote, έκανα μια αίτηση φορητότητας για κάρτα στην από συμβόλαιο που έχω στη wind. Κανένα πρόβλημα και με ΜΗΔΕΝ έξοδα, απλά έβαλα 12 €.
    Βέβαια δεν ήταν τόσο απλό, έγιναν κάποια ευτράπελα. Κατ αρχάς πρέπει να έχουν μία 'κάρτα' για να στο γυρίσουν από άλλη εταιρεία, οι οποίες κάρτες ήταν σε έλλειψη σε δύο καταστήματα και απ ότι κατάλαβα σε όλο το δίκτυο. Δεν μπορούσαν να κάνουν κράτηση και έπρεπε εγώ να παίρνω τηλέφωνο να δω αν είχαν παραλάβει για να πάω να κάνω τη δουλειά. Τελικά βρήκα στο κέντρο τυχαία μιας και πήγα γα άλλη δουλειά.
    Το πρώτο κατάστημα μου είπε ότι αυτό γίνεται δωρεάν. Στο Γερμανό μου είπαν ότι θέλουν 5 €. Στο τρίτο κατάστημα μου είπαν ότι θέλουν 15 € !!!!!! Τους είπα ότι μου είχαν πει δωρεάν και τελικά είναι μια προσφορά για λίγες μέρες. Βέβαια όταν πήγα να παραλάβω πάλι μου ζήτησαν 5 € αλλά ... διευθετήθηκε. Εντάξει δεν παίζονται !!!!!! Και το 12 € νταβατζιλίκι είναι αλλά τέλος πάντων.

    Οπότε έγινε η αλλαγή και με τους ίδιους όρους έχει μειωθεί το μηνιαίο κόστος κατά 20-30€. Βέβαια ας κρατήσω μικρό καλάθι, το μέλλον θα δείξει. Θεωρητικά πάντως ΘΑ είμαι κερδισμένος. Πλέον περιμένω την ενημέρωση του λογαριασμού με με την ποινή αλλά και το πάγιο γιατί η φορητότητα έγινε 4 μέρες από το ξεκίνημα της ανανέωσης του μήνα. Στις 3 κάθε μήνα γίνεται η ανανέωση των λεπτών δεδομένων κλπ. Στο σταθερό η μεταφορά έγινε δυο μέρες μετά και στο κινητό 4 μέρες μετά.

    Σας έχω κουράσει αλλά μπορεί κάποιος φίλος να θέλει να ενημερωθεί καθώς δεν είμαστε όλοι τζιμάνια ....

    Υ.Γ.
    Υπάρχει και δεύτερο project !!!!!!!

    Το σταθερό στο δικό μου σπίτι που είναι στη Forthnet με Nova μαζί ( όχι το φουλ πακέτο, μόνο cinema 1 & sports 1 + τα βασικά ) με 12 ώρες για κινητά και 24άρι που μετά βίας πιάνει 8 ναι ναι ναι !!!!!!!! και δίνω 33 € περίπου το μήνα και το συμβόλαιο έχει λήξει εδώ και ένα εξάμηνο.
    Το αντίπαλο δέος είναι η Cosmote πάλι με 50άρα γραμμή στα 32 € και 8 ώρες κινητά και το TV full pack με 22 €. σύνολο 54 €, δηλαδή 20 € πάνω από τη forthnet.

    Θα το έκανα ... χθες αλλά, δεν θα βλέπω snooker λόγω eurosport και τα grand slam του τένις μεγάλο θέμα για μένα, άντε και eurolegue μόνο για βάζελο. Καλά για Α' Εθνική ποδόσφαιρο δεν το συζητάω καν. Το δεύτερο θέμα και πιο σοβαρό έχει να κάνει με την ταχύτητα. Σε όσα τεστ που έχω βρει στο ίντερνετ για το νούμερο αλλά και τη διεύθυνσή μου δεν μου δίνει δυνατότητα για 50άρα γραμμή. Θέλει λέει περαιτέρω εξέταση.
    Στο κατάστημα της Cosmote ( και στα δύο μάλλον ) που πήγα μου λένε ότι φτάνει περίπου στα 40Mbps. Το θέμα είναι ότι το σπίτι είναι σε αδιέξοδο, στον οποίο δρόμο για να έρθεις μπαίνεις από το τέρμα ενός άλλου αδιεξόδου !!!!!!!! που σημαίνει ότι με χάρτη θέλεις μισή ώρα να ψάχνεις γύρω γύρω και οπτική ίνα βλέπουμε με το κιάλι.
    Με προβληματίζει ότι ενώ εγώ όπου ψάχνω στο ίντερνετ δε βλέπω να έχει κάποια εταιρεία 50άρα γραμμή και η Cosmote βλέπει 40. Τους φοβάμαι λίγο και να πω την αλήθεια δεν τους έχω εμπιστοσύνη. Για να πουλήσουν θα σου πουν ότι ψέμα μπορούν.

    Πάντως εχθές με την κάρτα της Cosmote που πήρα στο κινητό έκανα ένα test με δεδομένα εδώ στο σπίτι και μου έβγαλε 20 ενώ όταν γύρισα το κινητό στο wifi ( φορθνετ ) μου έβγαλε 8 !!!!!! Τα τεστ τα έκανα δύο φορές από διαφορετικές πηγές. Αυτά τα ολίγα .....

  10. #25
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.266
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φορητότητα σε cosmocarta απο αλλον ειναι δηλαδη δωρεαν ; Πως διευθετήθηκε ; 30 ρι + το κοστος κοστος της νεας sim μου χαν πει . Πληροφοριακα ειχα ρωτησει να φυγω απο Business cost control και δε πρεπει να τους αρεσε καθολου

  11. #26
    Εγγραφή
    09-12-2012
    Περιοχή
    Ίλιον
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/109998
    ISP
    Forthnet
    Router
    H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φορητότητα σε cosmocarta απο αλλον ειναι δηλαδη δωρεαν ; Πως διευθετήθηκε ; 30 ρι + το κοστος κοστος της νεας sim μου χαν πει . Πληροφοριακα ειχα ρωτησει να φυγω απο Business cost control και δε πρεπει να τους αρεσε καθολου

    Φίλε μου έχεις δίκιο, δεν το έγραψα καλά. Πήγα κατ αρχάς στη wind και τους είπα, γίνεται ένα τηλ. αριθμό σε συμβόλαιο που έχω να το γυρίσω σε καρτοτηλέφωνο ?
    Ναι μου είπαν γίνεται αλλά με κόστος 30 €. Λέω δεν υπάρχει τρόπος να το γλιτώσω, no way !!! ... εκτός αν πάτε σε άλλη εταιρεία και εκεί δεν έχουν έξοδα και έτσι πήγα στην cosmote.

  12. #27
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβες. Οταν ανανεωσες το συμβολαιο.... σου ειπαν οτι πχ το πακετο εχει 100€ και θα στο δωσουν με την επιδοτηση παγιου στην τιμη των 65€.
    Θα πρεπει να τα βρεις αυτα. αν σπασεις το συμβολαιο θα πρεπει να πληρωσεις το πεναλτυ συν την επιδοτηση (διαφορα τιμης) επι τους μηνες που υπολειπονται.
    Το πέναλτυ. οχι το πέναλτυ + την επιδότηση.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας