Σελ. 17 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 71215161718192227 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 241-255 από 500
  1. #241
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αντι να αντιδρασουμε εμεις οι ιδιοι, αντιδρα η Εκτ για το καλό μας (500€). Σε αλλες χωρες οπως Γερμανια εγινε χαμός οταν ακουστηκε οτι θα μπει οριο 5 χιλιαδες και τελικα το εκαναν 10. Εμας ηταν 500 ευρω (το χαμηλοτερο του πλανήτη, οχι απλα της Ευρωπης) χωρις να κουνηθει φύλλο, και θα το εκαναν 300 ευρω αν η Ευρώπη δεν αντιδρουσε. Διεθνώς ρεζίλι.... Το κουφο είναι οτι εξαιρει αρκετες κατηγοριες πολιτων απο τη χρηση καρτών -άρα τους λεει "πληρωστε τα ολα μετρητα, δεν μας νοιαζει" και την ιδια στιγμη βαζει περιορισμο στα μετρητά τα 300€! Το μονο που εκανε ειναι να ταλαιπωρησει πολιτες ηλικιωμενους και οχι μονο να τρεχουν στις τραπεζες να πληρωσουν ενα πλυντηριο ή μια κουζινα, γιατι απο ebanking φυσικα δεν ξερουν. Εκτος του οτι υπαρχουν παρα πολλοι συνταξιουχοι που πληρωνονται μετρητα με τον ταχυδρομο (καλή ωρα η γιαγια μου). Το οριο πρεπει να παει 1.000 οπως στις αλλες χωρες που επισης εχουν τεραστια μαυρη οικονομια (Ιταλια).

  2. #242
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα σταματησε η εκτυπωση καινουριων. Δεν αποσυρεται, ουτε καταργειται:

    https://www.ecb.europa.eu/press/pr/d...160504.en.html




    Αλλα στην ελλαδα ...το βγαζουν εκτος νομου ως means of payment
    The €500 banknote, like the other denominations of euro banknotes, will always retain its value and can be exchanged at the national central banks of the Eurosystem for an unlimited period of time.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1comment Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντι να αντιδρασουμε εμεις οι ιδιοι, αντιδρα η Εκτ για το καλό μας (500€). Σε αλλες χωρες οπως Γερμανια εγινε χαμός οταν ακουστηκε οτι θα μπει οριο 5 χιλιαδες και τελικα το εκαναν 10. Εμας ηταν 500 ευρω (το χαμηλοτερο του πλανήτη, οχι απλα της Ευρωπης) χωρις να κουνηθει φύλλο, και θα το εκαναν 300 ευρω αν η Ευρώπη δεν αντιδρουσε. Διεθνώς ρεζίλι.... Το κουφο είναι οτι εξαιρει αρκετες κατηγοριες πολιτων απο τη χρηση καρτών -άρα τους λεει "πληρωστε τα ολα μετρητα, δεν μας νοιαζει" και την ιδια στιγμη βαζει περιορισμο στα μετρητά τα 300€! Το μονο που εκανε ειναι να ταλαιπωρησει πολιτες ηλικιωμενους και οχι μονο να τρεχουν στις τραπεζες να πληρωσουν ενα πλυντηριο ή μια κουζινα, γιατι απο ebanking φυσικα δεν ξερουν. Εκτος του οτι υπαρχουν παρα πολλοι συνταξιουχοι που πληρωνονται μετρητα με τον ταχυδρομο (καλή ωρα η γιαγια μου). Το οριο πρεπει να παει 1.000 οπως στις αλλες χωρες που επισης εχουν τεραστια μαυρη οικονομια (Ιταλια).
    Τα ίδια λέγανε και όταν ξεκίνησαν τα CC τελικά όλοι μάθανε πως να πάνε στα ΑΤΜ να βγάλουνε λεφτά, όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες

  3. #243
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.815
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Βασικα γινονται και αλλα κουφα... ερχεται φιλος μου λεει "μπορεις να βαλεις τη καρτα σου να παρω το iphone?" ... του λεω γιατι δε μπορεις με τη δικη σου? Λεει οχι, παλαιοτερα ειχαν μικρυνει τα ορια απο 1800 στα 500 στη δικη μου... δλδ μεχρι 500 μπορει με μετρητα, μεχρι 500 μπορει και με πιστωτικη

  4. #244
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τώρα το θέμα είναι το 500αρικο; Πολύ συζήτηση γι αυτό, όταν η ΕΚΤ δεν το αναφέρει καν στο σκεπτικό της... Άλλο είναι το θέμα που επισημαίνει.

    Παρεμπιπτόντως, στις ιδιωτικές συναλλαγές, ας πούμε αν αγοράσω μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από ένα ιδιώτη, δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός στη χρήση μετρητών, σωστά; Αν δηλαδή κάποιοι θέλουν να ξεφύγουν, μπορούν να διοχετεύσουν "μαύρα" (ή και παράνομα) χρήματα, με τέτοιες συναλλαγές (πέρα από το γεγονός ότι μπορούν επίσης να τα ξοδέψουν σε άλλες χώρες, που δεν έχουν τέτοιους περιορισμούς, ή πολύ μεγαλύτερα όρια)...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  5. #245
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικα γινονται και αλλα κουφα... ερχεται φιλος μου λεει "μπορεις να βαλεις τη καρτα σου να παρω το iphone?" ... του λεω γιατι δε μπορεις με τη δικη σου? Λεει οχι, παλαιοτερα ειχαν μικρυνει τα ορια απο 1800 στα 500 στη δικη μου... δλδ μεχρι 500 μπορει με μετρητα, μεχρι 500 μπορει και με πιστωτικη
    Για αυτό έχουμε τις χρεωστικές

  6. #246
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Μάλλον και πολλά του είναι τα 500
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  7. #247
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ίδια λέγανε και όταν ξεκίνησαν τα CC τελικά όλοι μάθανε πως να πάνε στα ΑΤΜ να βγάλουνε λεφτά, όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες
    Οπως και να έχει, δεν θα γινει η μειωση. Το ειπε και ο Σταικουρας.

    Εγω πιστευω ότι θα επανεξετασουν και το 30% γιατι πολλοι θα το φτασουν στο Στε. Αν οντως το περασουν...

  8. #248
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα το θέμα είναι το 500αρικο; Πολύ συζήτηση γι αυτό, όταν η ΕΚΤ δεν το αναφέρει καν στο σκεπτικό της... Άλλο είναι το θέμα που επισημαίνει.

    Παρεμπιπτόντως, στις ιδιωτικές συναλλαγές, ας πούμε αν αγοράσω μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από ένα ιδιώτη, δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός στη χρήση μετρητών, σωστά; Αν δηλαδή κάποιοι θέλουν να ξεφύγουν, μπορούν να διοχετεύσουν "μαύρα" (ή και παράνομα) χρήματα, με τέτοιες συναλλαγές...
    Αγόρασα από ιδιώτη πριν 2.5 χρόνια και δήλωσα τη μεταβίβαση στο ΚΕΠ. Δεν θυμάμαι να γράψαμε IBAN στην υπεύθυνη δήλωση αλλά μπορεί και να μιλάει ο Αλτσχάιμερ
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #249
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Έτσι, χέρι-χέρι τα χρήματα...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  10. #250
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.453
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι, χέρι-χέρι τα χρήματα...
    Αν τα έδινα μετρητά γιατί να γράψω ΙΒΑΝ ρε κουμπάρε
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  11. #251
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρεμπιπτόντως, στις ιδιωτικές συναλλαγές, ας πούμε αν αγοράσω μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από ένα ιδιώτη, δε νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός στη χρήση μετρητών, σωστά; Αν δηλαδή κάποιοι θέλουν να ξεφύγουν, μπορούν να διοχετεύσουν "μαύρα" (ή και παράνομα) χρήματα, με τέτοιες συναλλαγές (πέρα από το γεγονός ότι μπορούν επίσης να τα ξοδέψουν σε άλλες χώρες, που δεν έχουν τέτοιους περιορισμούς, ή πολύ μεγαλύτερα όρια)...
    Εννοειται αυτο. Αλλα πρεπει να βρεις μαντρά σε επαρχια και να το κανεις λιγα τραπεζα, λιγα μετρητά. Αντιπροσωπεία ουτε λογος.

    Γενικα δεν καταλαβαινουν οτι με τετοια ορια κακο δικο τους κανουν. Οποιος θελει να πληρωσει μετρητα, θα βρει το καταλληλο μαγαζι και επιχειρηματια να το κανει κι ας γινει και 100 το οριο. Καλο στη φοροδιαφυγη θα κανουν γιατι δεν θα ξανακοπει αποδειξη πανω απο 100. Εγω πετυχα μία σε ενα κουρτιναδικο και εσκασε κοντα 1500 σε 20ευρα. Απόδειξη; Θα την έβλεπα νομίζω....

  12. #252
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τα έδινα μετρητά γιατί να γράψω ΙΒΑΝ ρε κουμπάρε
    Ξέρω εγώ... υπάρχει όριο μετρητών στις συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών; Εγώ δεν το γνωρίζω αυτό πάντως.


    Και παρεμπιπτόντως, αν υπάρχει θέμα με τα αυτοκίνητα, μοτοσυκλέτες, επειδή προφανώς πρέπει να δηλωθεί η μεταβίβαση, σε άλλα αντικείμενα, που δεν υπάρχει καν αυτό, όπως πχ, κοσμήματα; ακριβά ρολόγια; φωτογραφικές μηχανές; Ούτε καν ξέρει το κράτος τη συναλλαγή...
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  13. #253
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω εγώ... υπάρχει όριο μετρητών στις συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών; Εγώ δεν το γνωρίζω αυτό πάντως.
    Ιδιωτών οταν λες; Υπαρχει οριο πελατων-επιχειρησεων 500€. Αυτο λεμε οτι θα εκαναν 300.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω εγώ... υπάρχει όριο μετρητών στις συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών; Εγώ δεν το γνωρίζω αυτό πάντως.


    Και παρεμπιπτόντως, αν υπάρχει θέμα με τα αυτοκίνητα, μοτοσυκλέτες, επειδή προφανώς πρέπει να δηλωθεί η μεταβίβαση, σε άλλα αντικείμενα, που δεν υπάρχει καν αυτό, όπως πχ, κοσμήματα; ακριβά ρολόγια; φωτογραφικές μηχανές; Ούτε καν ξέρει το κράτος τη συναλλαγή...
    Οτι ειναι πανω απο 500 ξερει γιατι πρεπει να γινονται μεσω τραπεζας.

  14. #254
    Εγγραφή
    04-01-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    4.072
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Κι όμως δεν την ξέρει, διότι αν αγοράσω μεταχειρισμένο Rolex 5.000 ευρώ (λέμε τώρα) από εσένα, που το ξέρει ότι το αγόρασα; Πρόσεξε τι γράφω, συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών, όχι ιδιώτη με επαγγελματία (κατάστημα πχ...).
    Have you been to Samos? No you have not been to Samos! :D :p

  15. #255
    Εγγραφή
    02-05-2011
    Μηνύματα
    207
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι όμως δεν την ξέρει, διότι αν αγοράσω μεταχειρισμένο Rolex 5.000 ευρώ (λέμε τώρα) από εσένα, που το ξέρει ότι το αγόρασα; Πρόσεξε τι γράφω, συναλλαγές μεταξύ ιδιωτών, όχι ιδιώτη με επαγγελματία (κατάστημα πχ...).
    Ναι αυτο εννοειται. Αλλα πόσοι αγοραζουν τετοια πραγματα απο αλλους; Τεσπα ας μην ξεφευγουμε απο το θεμα που ειναι το ληστρικό 30%.

Σελ. 17 από 34 ΠρώτηΠρώτη ... 71215161718192227 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας