Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-26 από 26
  1. #16
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    767
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Γιατί να μη δουλέψει;; Θα κάνει μια δοκιμή και θα μας πει

  2. #17
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να δουλέψει όπως προτείνεις, πρέπει να απαντηθούν τα παρακάτω:
    α. Η Vodafone επιτρέπει πολλαπλές ταυτόχρονες κλήσεις από δικό της εξοπλισμό σε πελάτη της Nova;
    β. H Nova θα επιτρέψει πολλαπλές ταυτόχρονες κλήσεις από εξοπλισμό της Vodafone;
    γ. H συσκευή που θα δώσει η Nova θα έχει την σχετική επιλογή PPPoE Passthrough, μέσω της οποίας επιτρέπεται ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ από το Mikrotik;

    Του λες λοιπόν να κάνει δοκιμή, αλλά για να την κάνει πρέπει πρώτα να κάνει την αλλαγή της σύνδεσης και να μεταφερθεί σε καμπίνα μέσω χοντρικής. Αυτό σημαίνει νέο συμβόλαιο και 24μηνη παραμονή.
    Και σε ρωτώ. Αν οι απαντήσεις είναι αρνητικές, δε νομίζεις ότι θα του βγει ξινή και ακριβή αυτή η δοκιμή;

  3. #18
    Εγγραφή
    06-11-2014
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    767
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    21999/219999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Plus & Mikrotik
    Path Level
    Interleaved
    Φίλε, με κουράζεις πραγματικά με ότι γράφεις. Δεν θα σου δώσω καμία απάντηση, δεν έχω υποχρέωση. Όταν θα έχει κάνει άνθρωπος δοκιμή, τότε μιλάμε. Καλο βράδυ.

  4. #19
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ανάθεμα αν καταλαβαίνεις τι σύνδεση έχει τώρα και τι σύνδεση μετά και για την οποία ρωτά.
    Τώρα έχει ADSL από αστικό κέντρο και θέλει να πάει σε VDSL Nova μέσω χοντρικής Vodafone. Και του ζητάς πρώτα να την αλλάξει (πάροχο και υπηρεσία), με απλά λόγια να κάνει νέο συμβόλαιο και δέσμευση και μετά να κάνει την δοκιμή.

    Καλό σου βράδυ.

  5. #20
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από romankonis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε, με κουράζεις πραγματικά με ότι γράφεις. Δεν θα σου δώσω καμία απάντηση, δεν έχω υποχρέωση. Όταν θα έχει κάνει άνθρωπος δοκιμή, τότε μιλάμε. Καλο βράδυ.
    Roman,

    με όλη την καλή μου διάθεση θέλω να σου πω ότι, το ότι έμαθες να δίνεις μερικές εντολές κάνοντας copy-paste από guides που κυκλοφορούν παντού (όπως βέβαια έχουμε κάνει όλοι μας), δεν σου δίνει κανένα δικαίωμα να είσαι απόλυτος, απότομος και πόσο μάλλον προσβλητικός προς τα υπόλοιπα μέλη.

    Αν δεν μπορείς ή δεν θες να κρατήσεις ένω στοιχειώδες επίπεδο καλύτερα να μην συμμετέχεις.

    Φιλικά,

  6. #21
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Οπως και να εχει θα δουλεψει και στη τελικη βαζει το ΜΤ πισω απο το ρουτερ και αυτο ειναι ολο. Ουτε δοκιμη θα στοιχισει ουτε τπτ. Με αλλο τροπο δε μπορει να το κανει στη forthnet και δε περιμενουμε και δοκιμη για να δουμε αν θα παιξει.............. αφου δεν.
    Άλλα Ντάλλα....

  7. #22
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Για να δουλέψει σωστά η συσκευή της Nova σε Bridge Modem και η τηλεφωνία σε αυτήν και το Mikrotik να αναλάβει όλα τα υπόλοιπα (όπως δηλαδή τα έχει τώρα), μόνο μία περίπτωση υπάρχει.
    Να είναι τυχερός και να του δώσουν το ZXHN H267N ή να το βρει μεταχειρισμένο (της Nova όμως και όχι άλλου παρόχου).
    Αυτό το μοντέλο τραβά αυτόματα τα στοιχεία και κάνει την σύνδεση της τηλεφωνίας και παράλληλα μπορεί να μπει σε Bridge Mode (κυκλοφορεί ο κωδικός του χρήστη root).

  8. #23
    Εγγραφή
    27-07-2006
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, οπότε καταλαβαίνω ότι πάντα θα υπάρχει ένα ρίσκο στο όλο process. Έχω 2 ακόμα ερωτήσεις :

    1. αν ανέβω σε vdsl και παιξω με 2πλο ΝΑΤ υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω την όλη αναθεώρηση του config?? πχ firewall, nats, mangles, routes??

    2. σε περίπτωση που μετακινηθώ σε vodafone VDSL και μου δώσει VOIP θα έχω την ευκολία όπως είμαι σήμερα με bridge και ενεργό VOIP?? απόσο γνωρίζω ο ΟΤΕ το κάνει ήδη αυτό
    http://www.elink.gr

    Internet ,Προγραμματισμός ,Smartphone Apps, Κατασκευή Ιστοσελίδων, Υποστήριξη Δικτύων, Service H/Y , Graphics - Media

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bannedteam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, οπότε καταλαβαίνω ότι πάντα θα υπάρχει ένα ρίσκο στο όλο process. Έχω 2 ακόμα ερωτήσεις :

    1. αν ανέβω σε vdsl και παιξω με 2πλο ΝΑΤ υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω την όλη αναθεώρηση του config?? πχ firewall, nats, mangles, routes??

    2. σε περίπτωση που μετακινηθώ σε vodafone VDSL και μου δώσει VOIP θα έχω την ευκολία όπως είμαι σήμερα με bridge και ενεργό VOIP?? απόσο γνωρίζω ο ΟΤΕ το κάνει ήδη αυτό
    Ουτε η vodafone δίνει κωδικούς, ούτε και η wind, o μόνος που το κάνει είναι ο ΟΤΕ

  10. #25
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Και ακομη με διπλο τριπλο κ.λ.π. ΝΑΤ, παλι θα ρυθμισεις το ΜΤ να παιζει σα router, δε το γλυτωνεις αυτο.
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #26
    Εγγραφή
    11-02-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπερα. Προσφάτως έβαλα Nova 100αρα και ψάχνω αυτόν τον περιβόητο κωδικό root. Έχω βάλει τρεις κωδικούς που έχω δει εδώ στο forum αλλά δε παιζουν. Οποίος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα. Θελω να χρησιμοποιήσω το άθλιο αυτό router μόνο για VOIP και να βάλω ένα άλλο δικό μου για Internet γιατί χρειάζομαι 5αρα band. Έχω το εξής: ZXHN H267N V1.0 V1.0.0_GR5.1T7

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας