Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Το avatar του μέλους demollyon
    demollyon Guest
    Καλησπέρα σε όλους, ελπίζω να έχετε όρεξη να διαβάσετε σεντόνι.

    Είμαι Αθηναίος, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια μένω Δράμα. Επειδή είχα ψυχολογικό τραύμα από το internet στην Αθήνα (4mbps από το 24άρι με συνεχείς αποσυνδέσεις), φρόντισα να νοικιάσω σπίτι δίπλα στον ΟΤΕ. Όταν λέμε δίπλα, στο διπλανό στενό. Ζήτημα αν απέχει 70 μέτρα.

    Βάζω Wind αρχικά, και πιάνω 42mbps. Το ψάχνω με τους τεχνικούς, αλλάζω καλωδιώση σπίτι, τίποτα. Ο τεχνικός της Wind μου είπε ότι δεν έπαιρνα από τον ΟΤΕ αλλά από αλλού και έτσι δεν έπιανα τα 50. Το μυρίστηκα ότι έλεγε μούφες, αλλά πνιγόμουν με την πρόσφατη μετεγκατάστασή μου και το άφησα.

    Αφού πέρασαν τα 2 χρόνια, πήγα στην Cosmote, μιας και προσφέρει "Δέσμευση Πραγματικής Ταχύτητας".

    Μεγάλο λάθος.

    Έρχεται ο τεχνικός του ΟΤΕ να βάλει το router, 35 Mbps, του έκανε και του ίδιου εντύπωση. Με αλλάζει γραμμή πάνω στο ΚΑΦΑΟ (γιατί μην τυχόν και βάλει καμπίνα ο ΟΤΕ και ξοδευτεί), πάλι 35. Το δηλώνει σαν βλάβη και μου λέει ότι θα το ψάξει περαιτέρω. Όντως την επόμενη μέρα με καλεί και μου λέει πως υπάρχει θέμα στον χαλκό μεταξύ του ΟΤΕ και του ΚΑΦΑΟ μου και θα δουν τι μπορούν να κάνουν. Ταυτόχρονα κάνω δήλωση βλάβης στο 13788. Περνάνε οι μέρες κι ενημερώνομαι ότι το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.

    Προφανώς και δεν αποκαταστάθηκε.

    Ξανακάνω στα καπάκι δήλωση βλάβης, ξανά αναμονή. Με παίρνει χτες ο τεχνικός του ΟΤΕ και μου λέει το εξής. Το καλώδιο (χαλκός) φεύγει από τον ΟΤΕ δίπλα μου και κάνει κάτι γύρες και οχταράκια στα πέριξ, μέχρι να καταλήξει τελικά στο ΚΑΦΑΟ μου, όπου παίρνω εγώ τα 35Mbps. Μου στέλνει μήνυμα ο ΟΤΕ ότι το πρόβλημα επιλύθηκε (δεν σχολιάζω καν).

    Παίρνω 13888 σήμερα και τους λέω πως είναι απάτη η "Δέσμευση Πραγματικής Ταχύτητας" και το "Fiber", από τη στιγμή που ούτε τα 50 πιάνω, ούτε fiber υπάρχει. Τους λέω ότι πρόκειται για παραπλάνηση μιας και στο site του ΟΤΕ αν βάλω τον αριθμό μου στη διαθεσιμότητα, λέει ξεκάθαρα ότι πιάνω 50 με Fiber.

    Και εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση, πέρα από το να διαλέξω είτε τη μετάβαση σε ADSL είτε να βράζω στο ζουμί μου στα 35Mbps.

    Υπάρχει τρόπος να αναγκάσω τον ΟΤΕ, αφού παραπλανεί, να αλλάξει το δίκτυο από τα κεντρικά του μέχρι το ΚΑΦΑΟ σε οπτική?
    Να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ ή την Προστασία Καταναλωτή για την "Δέσμευση Πραγματικής Ταχύτητας" μπας και τους κόψει κανένα κ@λο?
    Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?

    Θα εκτιμούσα πάρα πολύ τις απαντήσεις σας, ένας σημαντικός παράγοντας που νοίκιασα το συγκεκριμένο σπίτι είναι να έχω εξασφαλισμένη ταχύτητα.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    Βασικά τελείωσε η εποχή που έψαχνες σπίτι δίπλα στον ΟΤΕ για να πιάσεις full 24adsl η 50vdsl. Τώρα πρέπει να ψάχνεις σπίτι δίπλα απο καμπίνα του ΟΤΕ για να είσαι σιγουρος οτι θα έχεις το 50 και 100αρι. Απο εκει και πέρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι αλλο γιατι η υπηρεσία σου ειναι έως..50

  3. #3
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.755
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πωπω.. όντως τρελή ιστορία να πας δίπλα στον OTE και να έχεις τέτοιο πρόβλημα!! :-\

    Λοιπόν έχουμε και λέμε..

    Κατ' αρχάς επειδή είσαι κοντά στο A/K της περιοχής..
    δεν προβλέπεται από τις αναθέσεις που γίνανε τελευταία (και περάσανε από την EETT)..
    να μπει κάποια καμπίνα VDSL ή FTTH κοντά σου..
    Αυτό ισχύει για όλη την επικράτεια μέχρι τα ~550 μέτρα απόσταση από το A/K..

    Σε 2η φάση ο OTE έχει ξεκινήσει ήδη μία άλλη φάση έργων για αυτά τα καφάο που βρίσκονταν κοντά στο A/K
    και δεν αναβαθμιστήκανε στην 1η φάση των έργων με την EETT.

    Βάζει λοιπόν FTTH και μόνο.. (με καμπίνες πάλι..)
    Αυτά τα έργα όμως δεν περνάνε από την EETT.. και δεν ανακοινώνονται πουθενά.. μόνο εάν βγάλει δελτίο τύπου ο OTE..

    Οπότε κάποιααα στιγμή πρέπει να κάνει ο OTE τέτοια έργα και στην περιοχή σου..
    Αλλά ποιος ξέρει πότε.. άραγε..

    Μετά έχουμε..

    Στην περίπτωση σου λοιπόν ο OTE σου δίνει VDSL κατ' ευθείαν από το A/K της περιοχής σου, και μέσω του καφάο ADSL που συνδέεσαι τώρα..
    Στην περίπτωση αυτή η ταχύτητα του VDSL παίζει σημαντικά από τις ονομαστικές τιμές..
    λόγω διαφόρων παραμέτρων.. (πραγματική απόσταση γραμμών χαλκού μέχρι το καφάο.. ποιότητα γραμμών.. κτλ..)

    Θα σου έλεγα ότι μπορούμε να δούμε ταχύτητες από 18 - 48 Mbps !

    Γι' αυτόν τον λόγο λοιπόν ο OTE στην περίπτωση αυτή συνήθως δεν δίνει εγγύηση ταχύτητας στους συνδρομητές του..
    αλλά απλά γίνεται μία συμφωνία εάν ο συνδρομητής είναι ευχαριστημένος με αυτά που πιάνει..
    και αυτά που τελικά πληρώνει στον OTE..

    Αλλιώς.. πάει σε κατώτερο πακέτο.. ίσως και ADSL..

    - - - Updated - - -

    Τώρα τι θα μπορούσε να γίνει στην περίπτωση σου..

    Εάν όντως ο OTE διαπιστώσει ότι κάπου στην γραμμή μέχρι το καφάο σου υπάρχει υπόγεια καλωδιακή βλάβη..
    να πάει και να την φτιάξει..

    αλλά να αλλάξει την πορεία της γραμμής μάλλον μου φαίνεται αδύνατο!
    ή να αλλάξει το καφάο ADSL..
    To ADSL θα μείνει εκεί..

    - - - Updated - - -

    BTW να σου πω από την περίπτωση την δικιά μου..

    Εγώ ακόμη περίμενω να μπει VDSL εδώ σε μένα..
    Τώρα πληρώνω 27 ευρώ για 24άρι ADSL και πιάνω 12 Mbps..

    O OTE είχε το 50άρι VDSL 32 ευρώ..
    Ευχαρίστως να πλήρωνα τα 32 και να είχα έστω 30 Mbps..

    αλλά έλα που δεν μπορώ να έχω καθόλου VDSL.. :-|

    - - - Updated - - -

    Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που είπε ο φίλος gravis!

    Τώρα πλέον πρέπει να κοιτάς να πηγαίνεις δίπλα σε καμπίνα VDSL ή FTTH το σπίτι σου!!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  4. #4
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εμενα με ειχαν σε σαπιο ζευγος κανα χρονο . Μετα απο πολλα καντηλια αλλαχτηκε και ενω ειχα χρεωθει να μου λενε ψευτιες με δηθεν προβλημα εσ. καλωδιωσης αμεσως πηγε απο 38 - περιπου 70 max attainable . Ακομα αρνουνται παραδοχη γιατι πρεπει να πληρωσουν αποζημιωση οτι με ειχαν 1 χρονο στα 30 ενω πληρωνα 50 . Υπαρχουν και χειροτερα βλεπε forthnet με σαπια απερχομενα και οτεδες να σκαλίζουν γυρω και τρελα snr να παιζουν καθε μερα . 12 mbps πραγματικα τους φαινονται πολλα δε κανει να εχεις θα σε ριχνουν στα 8 Στην αρχη της οδου υπαρχει συνδεση με vdsl 3 νουμερα παρακατω σε μενα οχι γιατι ειμαι γωνια μπλεκονται αρμοδιοτητες και καφαο

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας