Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 48
  1. #16
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά και φαντάσματα και οι θεωρίες συνομοσιας
    Cold hard facts
    Παραπάνω απο ενα χρόνο είχα 13600
    Ξαφνικά μετά από το αιτημα μου για προσποιημενη προσφορά πέφτει η ταχύτητα στα 9800 με το ίδιο router και 10200 με το dsl n14u
    Και δεν φτιάχνεται
    Δεν μας ψεκαζουν και δεν ζούμε ανάμεσα σας
    Κυριοι
    Το γραφω, διαβάστε το μπορεί να συμβαίνει και σε αλλους
    Η άποψη μου είναι ότι τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία πρακτική είναι το μυρίζω
    ΟΚ μπορεί να κάνω και λαθος
    Εσείς μπορείτε να το δεχτείτε ως μια εμπειρία ενός χρηστη

    Με σεβασμό για την άποψή σας αλλά και την εμπειρία μου

    Σε μια γειτονιά χωρίς ανεγερσεις νέων οικοδομών χωρίς αλλαγές στον όγκο χρηστών καμμια αλλαγή γενικά ο λόγος που αλλάζει το crosstalk είναι????
    Η το crosstalk δικαιολογια- ειναι η μπάλα στην κερκίδα ώστε να μην έχουμε άλλα επιχειρηματα
    Εχω σπουδάσει ηλεκτρονικός από το 1992 ειμουν στην πληροφορική και καταλαβαίνω τι είναι κάθε ενοια ίσως και καλύτερα από κάποιους που χρησιμοποιούν terminology νομοτελειακα
    Ευχαριστώ
    Εσύ δεν είσαι σε μια γειτονιά που πρόσφατα μπήκε και άρχισε να δίνεται και υπηρεσία vdsl;
    Το Crosstalk που όπως λες γνωρίζεις, γνωρίζεις πως έχει να κάνει και με την ένταση του σήματος, πλέον λόγο της καμπίνας έχει δυνατότερο σήμα (εκπομπή) πιο κοντά σε εσένα που να δημιουργεί παρεμβολές.
    Ξέρεις ακόμα αν όλοι εκεί στην περιοχή είχαν ενεργή υπηρεσία xdsl; είχανε τηλέφωνο αποφασίσανε και αυτοί να βάλουν internet, αυτό σημαίνει παραπάνω συνδρομητές xdsl στο καλώδιο που πάει στο καφάο και μετά στο ΑΚ.

    Οχι λοιπόν δεν είναι κάποια δικαιολογία

  2. #17
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΧΩΡΙ , ΣΥΚΙΕΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/999
    ISP
    WIND
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    ZTE 10XV
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ δεν είσαι σε μια γειτονιά που πρόσφατα μπήκε και άρχισε να δίνεται και υπηρεσία vdsl;
    Το Crosstalk που όπως λες γνωρίζεις, γνωρίζεις πως έχει να κάνει και με την ένταση του σήματος, πλέον λόγο της καμπίνας έχει δυνατότερο σήμα (εκπομπή) πιο κοντά σε εσένα που να δημιουργεί παρεμβολές.
    Ξέρεις ακόμα αν όλοι εκεί στην περιοχή είχαν ενεργή υπηρεσία xdsl; είχανε τηλέφωνο αποφασίσανε και αυτοί να βάλουν internet, αυτό σημαίνει παραπάνω συνδρομητές xdsl στο καλώδιο που πάει στο καφάο και μετά στο ΑΚ.

    Οχι λοιπόν δεν είναι κάποια δικαιολογία
    Θέλετε να κινηθούμε πιο τεχνικά ?

    Crosstalk -ορισμός- από δίπλανα γειτονικα καλώδια ηλεκρομαγνητικη και rf επηρεασμος γειτονικων καλωδιων(παρα πολύ απλα το γράφω για να μπορούν να παρακολουθήσουν ολοι) .

    Σε μια περιοχη που είναι ωριμη από χρήστες λόγω του χρόνου και τις διαθεσιμοτητας της adsl στην περιοχή ούτε περίσσεψαν οι χρήστες ούτε περρισοτεροι έβαλαν.

    Γειτονικη καμπίνα μάλιστα φτιαχτικε σωστά ολοσωστα και λειτουργεί πολύ καιρο τώρα μήνες !!

    Τι είναι καμπίνα ένα κλειστο μεταλικο κουτι

    Επιτρέπει ένα τέτοιο κουτι την σε απόσταση 50 εκατοστών τον ηλεκτρομαγνητικο επηρεασμο του γειτονικου χωρίς μετρήσεις εργαλεία και μόνο από πείρα ΟΧΙ

    Με δυο λογια εκλειπουν οι τεχνικοί λόγοι για αυξημένο crosstalk .

    Αποκλειστικά σαν τεχνικος και κοιτώντας την περίπτωση εργαστηριακά όχι προσωπικά σίγουρα δεν θα μπορούσε να αποκλειστεί 100% ένας επηρεασμος ΠΟΤΕ.

    Όμως μπορούμε να αποκλεισουμε αυτό 99% σαν πιθανότητα αφού λαμβανονται με κάθε τρόπο μετρά για να αποκλειστεί το φαινόμενο γενικότερα και το crosstalk ΔΕΝ είναι επιθυμητο.

    Για να ειμαστε απολυτα σωστοί και καποιο πρόβλημα στο υπάρχον καφαο δεν θα μπορούσε να αποκλειστεί και φυσικά εγώ σου λέω ότι υπάρχει και για ποιο λόγο να το φτιάξει ?? αφού η αδιαφορία η το κίνητρο κέρδους μας οδηγούν στο να έρχονται πελάτες κυριε.

    ΝΑΙ με καθαρο μυαλό και ψύχραιμα αυτό φαίνεται ένα market squiz στην VDSL είτε έτσι (απο βλάβη που δεν φτιάχνει είτε αλλιώς απλα για το κερδος.

    Δεν μας οδηγεί η συνομωσία σε αυτό αλλά το κίνητρο που είναι κέρδος της εταιρίας παροχου που είναι γνωστος καραγκιόζης και πρακτικά με κινητή και ίντερνετ είναι σαν έχει το δικαίωμα να τυπώνει χρήμα.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

  3. #18
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλετε να κινηθούμε πιο τεχνικά ?

    Crosstalk -ορισμός- από δίπλανα γειτονικα καλώδια ηλεκρομαγνητικη και rf επηρεασμος γειτονικων καλωδιων(παρα πολύ απλα το γράφω για να μπορούν να παρακολουθήσουν ολοι) .

    Σε μια περιοχη που είναι ωριμη από χρήστες λόγω του χρόνου και τις διαθεσιμοτητας της adsl στην περιοχή ούτε περίσσεψαν οι χρήστες ούτε περρισοτεροι έβαλαν.

    Γειτονικη καμπίνα μάλιστα φτιαχτικε σωστά ολοσωστα και λειτουργεί πολύ καιρο τώρα μήνες !!

    Τι είναι καμπίνα ένα κλειστο μεταλικο κουτι

    Επιτρέπει ένα τέτοιο κουτι την σε απόσταση 50 εκατοστών τον ηλεκτρομαγνητικο επηρεασμο του γειτονικου χωρίς μετρήσεις εργαλεία και μόνο από πείρα ΟΧΙ

    Με δυο λογια εκλειπουν οι τεχνικοί λόγοι για αυξημένο crosstalk .

    Αποκλειστικά σαν τεχνικος και κοιτώντας την περίπτωση εργαστηριακά όχι προσωπικά σίγουρα δεν θα μπορούσε να αποκλειστεί 100% ένας επηρεασμος ΠΟΤΕ.

    Όμως μπορούμε να αποκλεισουμε αυτό 99% σαν πιθανότητα αφού λαμβανονται με κάθε τρόπο μετρά για να αποκλειστεί το φαινόμενο γενικότερα και το crosstalk ΔΕΝ είναι επιθυμητο.

    Για να ειμαστε απολυτα σωστοί και καποιο πρόβλημα στο υπάρχον καφαο δεν θα μπορούσε να αποκλειστεί και φυσικά εγώ σου λέω ότι υπάρχει και για ποιο λόγο να το φτιάξει ?? αφού η αδιαφορία η το κίνητρο κέρδους μας οδηγούν στο να έρχονται πελάτες κυριε.

    ΝΑΙ με καθαρο μυαλό και ψύχραιμα αυτό φαίνεται ένα market squiz στην VDSL είτε έτσι (απο βλάβη που δεν φτιάχνει είτε αλλιώς απλα για το κερδος.

    Δεν μας οδηγεί η συνομωσία σε αυτό αλλά το κίνητρο που είναι κέρδος της εταιρίας παροχου που είναι γνωστος καραγκιόζης και πρακτικά με κινητή και ίντερνετ είναι σαν έχει το δικαίωμα να τυπώνει χρήμα.

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

    Που ξέρεις οτι δεν βάλανε περισσότεροι χρήστες; που ξέρεις οτι δεν βάλανε πλέον περισσότεροι υπηρεσία vdsl με αποτέλεσμα να λαμβάνουν υπηρεσία πλέον απο την νέα καμπίνα, αυτή με την σειρά της να στέλνει πλέον πιο ισχυρό σήμα στην παλιά καμπίνα με αποτέλεσμα το σήμα το δικό σου που έχει ξεκινήσει με κάποιο crosstalk απο το ΑΚ μαζί με τα γειτονικά καλώδια φτάνει στο καφαο και μέχρι τώρα είχανε όλοι την ίδια εξασθένηση στην ένταση του σήματος, να έχει τώρα να αντιμετωπίσει και το πιο δυνατό σήμα όσων έχουν βάλει τώρα vdsl απο την καμπίνα; καλώδια διπλανά είναι λοιπόν με πιο δυνατό σήμα πλέον και όχι σε κάποιο κλειστό κουτί

  4. #19
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΧΩΡΙ , ΣΥΚΙΕΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/999
    ISP
    WIND
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    ZTE 10XV
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καταλαβαίνω το σκεπτικο σου, αν καθησουμε face to face σε ένα τραπέζι έχεις την εντύπωση ότι θα μπορέσεις με τεχνικούς ορούς να δικαιολογήσεις το σκεπτικο σου για το "πιο δυνατό σήμα" .

    Καθώς και το πόσοι έχουν βάλει την υπηρεσία , πρακτικά κανένας αφού η καμπίνα λειτουργούσε μήνες σε επίπεδο δοκίμων και μόλις τώρα έγινε (30 μέρες) διαθέσιμο στην περιοχή μου .

    Και πόσοι ασχολούνται όπως εμείς του φόρουμ και παρακολουθούμε ποτέ γίνεται διαθέσιμη η υπηρεσία και έχουμε και τα χρήματα να αναβαθμιστουμε και γράφουμε για αυτό.

    Να προσθέσω ότι γείτονες στο ιδιο καφαο δεν είχαν άλλος στην Voda και άλλος στην cοσμοτε μείωση ταχυτητας.

    Ευχαριστώ, δεν είμαι συνομοσιολογος ούτε παράξενος ούτε ανεπαγγελτος είμαι χρονιά εδώ αγαπώ το φόρουμ δεν γράφω πολλα διαβάζω πολλα μαθαίνω πολλα ,ακόμα μαθαίνω και θα συνεχίσω να μαθαίνω ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ.

    Γιωργος

  5. #20
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω το σκεπτικο σου, αν καθησουμε face to face σε ένα τραπέζι έχεις την εντύπωση ότι θα μπορέσεις με τεχνικούς ορούς να δικαιολογήσεις το σκεπτικο σου για το "πιο δυνατό σήμα" .

    Καθώς και το πόσοι έχουν βάλει την υπηρεσία , πρακτικά κανένας αφού η καμπίνα λειτουργούσε μήνες σε επίπεδο δοκίμων και μόλις τώρα έγινε (30 μέρες) διαθέσιμο στην περιοχή μου .

    Και πόσοι ασχολούνται όπως εμείς του φόρουμ και παρακολουθούμε ποτέ γίνεται διαθέσιμη η υπηρεσία και έχουμε και τα χρήματα να αναβαθμιστουμε και γράφουμε για αυτό.

    Να προσθέσω ότι γείτονες στο ιδιο καφαο δεν είχαν άλλος στην Voda και άλλος στην cοσμοτε μείωση ταχυτητας.

    Ευχαριστώ, δεν είμαι συνομοσιολογος ούτε παράξενος ούτε ανεπαγγελτος είμαι χρονιά εδώ αγαπώ το φόρουμ δεν γράφω πολλα διαβάζω πολλα μαθαίνω πολλα ,ακόμα μαθαίνω και θα συνεχίσω να μαθαίνω ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΟΛΑ.

    Γιωργος
    Είμαι σίγουρος πως ότι και να σου πως δεν θα θελήσεις να το καταλάβεις, όποτε δεν υπάρχει λόγος.

    Εδώ για παράδειγμα θα δεις να αναφέρουν πως η ένταση του σήματος (power) επηρεάζει

  6. #21
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΧΩΡΙ , ΣΥΚΙΕΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/999
    ISP
    WIND
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    ZTE 10XV
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μοιραζόμαστε τα ιδια αισθήματα τότε.
    Να ευχηθώ καλο Σάββατοκυριακο
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

  7. #22
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αρκει ΕΝΑ ζευγαρι, φτανει να ειναι διπλανο στην πλεξη του καλωδιου, να αλλαξει χαρακτηριστικα μεταδοσης, για να αλλαξουν ολα ξαφνικα και να μην φτιαχνονται.
    Επισης υπαρχει πολυς κόσμος που κλεινει το router οταν δεν χρησιμοποει το internet. Αποδεδειγμενο.
    Ολα αυτα μαζι φτιαχνουν ενα χαοτικο μοντελο, που κανενας τεχνικος δεν μπορει να αιτιολογησει απολυτα.
    Θεωριες συνομοσιας ομως δεν υπαρχουν. Κοστιζουν παρα πολυ να τις οργανωσεις, και δεν χρειαζεται εξαλλου.
    Εκτος αν νομιζετε οτι η τεχνολογια vdsl φτιαχτηκε επειδη δεν ειχαν τι να κανουν και ειπαν εε, ας φτιαξουμε κατι, και μετα αφου ειδαν οτι ουτε αυτο ειναι αρκετο, σκεφτηκαν το gpon και το ftth.
    Ειναι οντως αξιοπεριεργο ποσο συνωμοτικα καποιοι τα χρηματοδοτουν ολα αυτα για να μας ξεγελασουν και να μας παρουν τον παρα.
    Αλλα κανεις δεν τους ξεμπροστιαζει.
    ουτε ο snowden ουτε τα wikileaks εχουν γραψει τιποτε για αυτην τη συνωμοσια.
    Ειναι να απορεις.

  8. #23
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΧΩΡΙ , ΣΥΚΙΕΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/999
    ISP
    WIND
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    ZTE 10XV
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκει ΕΝΑ ζευγαρι, φτανει να ειναι διπλανο στην πλεξη του καλωδιου, να αλλαξει χαρακτηριστικα μεταδοσης, για να αλλαξουν ολα ξαφνικα και να μην φτιαχνονται.
    Επισης υπαρχει πολυς κόσμος που κλεινει το router οταν δεν χρησιμοποει το internet. Αποδεδειγμενο.
    Ολα αυτα μαζι φτιαχνουν ενα χαοτικο μοντελο, που κανενας τεχνικος δεν μπορει να αιτιολογησει απολυτα.
    Θεωριες συνομοσιας ομως δεν υπαρχουν. Κοστιζουν παρα πολυ να τις οργανωσεις, και δεν χρειαζεται εξαλλου.
    Εκτος αν νομιζετε οτι η τεχνολογια vdsl φτιαχτηκε επειδη δεν ειχαν τι να κανουν και ειπαν εε, ας φτιαξουμε κατι, και μετα αφου ειδαν οτι ουτε αυτο ειναι αρκετο, σκεφτηκαν το gpon και το ftth.
    Ειναι οντως αξιοπεριεργο ποσο συνωμοτικα καποιοι τα χρηματοδοτουν ολα αυτα για να μας ξεγελασουν και να μας παρουν τον παρα.
    Αλλα κανεις δεν τους ξεμπροστιαζει.
    ουτε ο snowden ουτε τα wikileaks εχουν γραψει τιποτε για αυτην τη συνωμοσια.
    Ειναι να απορεις.
    Ποσο δικιο μπορει να εχεις !
    ολα κρεμονται σε μια κλωστη και ολα συμβαινουν για να εχεις δικιο και αφου δεν το εγραψαν αυτοι και το λες εσυ αρα ετσι θα ειναι !
    Η μαστιγα του crosstalk !
    Αν διαβασεις ολο αυτα που εγραψα θα δεις τον σκεκπτικισμο μου για την περιπτωση μπορει οντως οι συνθηκες να ισχυουν και πραγματι να μην ειναι μεθοδευση αλλα ουσιαστικα καποιο προβλημα .
    Οπως και να εχει ομως οπως εγραψα βλαβη η μεθοδευση οδηγει στο ιδιο αποτελεσμα σας δειχνω το δασος να καιγεται και εσεις κοιταται το δαχτυλο μου
    Η σταση του τεχνικου να προτεινει στο vdsl και να μου επαλαμβανει την προσφορα την προσφορα και να μου ζηταει να συμφωνησω περναει απαρατηρητη
    οκ παλλικαρια
    Καλος και ευσπροδεκτος και σαρκασμος σας
    Δεν ειναι αγωνας για το ποιος εχει δικιο αλλα αναφορα της περιπτωσης , προς γνωση των υπολοιπων
    Ευχαριστω

  9. #24
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εσυ εισαι περιπτωση να μη θες vdsl εδω παρακαλάμε και δε μας δινουν

  10. #25
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσο δικιο μπορει να εχεις !
    ολα κρεμονται σε μια κλωστη και ολα συμβαινουν για να εχεις δικιο και αφου δεν το εγραψαν αυτοι και το λες εσυ αρα ετσι θα ειναι !
    Η μαστιγα του crosstalk !
    Αν διαβασεις ολο αυτα που εγραψα θα δεις τον σκεκπτικισμο μου για την περιπτωση μπορει οντως οι συνθηκες να ισχυουν και πραγματι να μην ειναι μεθοδευση αλλα ουσιαστικα καποιο προβλημα .
    Οπως και να εχει ομως οπως εγραψα βλαβη η μεθοδευση οδηγει στο ιδιο αποτελεσμα σας δειχνω το δασος να καιγεται και εσεις κοιταται το δαχτυλο μου
    Η σταση του τεχνικου να προτεινει στο vdsl και να μου επαλαμβανει την προσφορα την προσφορα και να μου ζηταει να συμφωνησω περναει απαρατηρητη
    οκ παλλικαρια
    Καλος και ευσπροδεκτος και σαρκασμος σας
    Δεν ειναι αγωνας για το ποιος εχει δικιο αλλα αναφορα της περιπτωσης , προς γνωση των υπολοιπων
    Ευχαριστω
    Οκ, δλδ θες να σχολιασουμε το γεγονος οτι
    α. ο τεχνικος ειναι στο δρομο, τον τρεχουν να λυσει το προβλημα και ξερει οτι αν γινει vdsl θα εχει πολυ λιγοτερα προβληματα να λυσει
    Στη τσεπη του το ιδιο ειναι. Απλα προσπαθει να κανει τη δουλεια του. Δεν τον ενδιαφερει καν τι θα πληρωσει ο πελατης στο τελος
    β. Ο πωλητης των 400 ευρω στο τηλεφωνο που αμοιβεται με το κομματι, ψαχνει να βρει οποιδήποτε πάτημα για να πουλήσει. Και τι να κανει δλδ?
    Τεχνικη αναλυση στο πελατη περι crosstalk. Αν το ξερει (που δεν). Προφανως εκμεταλλευεται την κατασταση και κανει και καγκουριες. Συμφωνουμε.

    Ναι θεωρητικα θα μπορουσαμε να εχουμε κεντρικο καλωδιο μονο μονο με adsl, μονο με vdsl , με όριο στο συνολο της εγχυσης ισχυος (να μην μπαινει αλλο) και αλλα τετοια, που λυνουν το προβλημα σε τεχνικο επίπεδο ειναι ανεφάρμοστα στη πραξη,

    Το δάσος οντως καιγεται, το τηλεφωνικο δικτυο σχεδιαστηκε για να περναει αναλογικη φωνη, ως μεταβολη της αντιστασης σε ενα μικροφωνο ανθρακα που παλεται απο μια μεμβρανη. Το οτι απο κει μεσα περναμε 200Mbits data δεν υπηρχε ποτέ ουτε στα πιο τρελα ονειρα του graham bell για να μην μιλησω στους κακομοιρους κατασκευαστες modem που επιαναν τα 9600 kbits με πολυ κοπο και πονο.

    Διαφωνουμε μονο ως προς την προθεση. Σε ολα τα αλλα λεμε τα ιδια.

  11. #26
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγω ειχα ακουσει οτι μαζευουν ολες τις παλιες dsl και οχι voip σε 2η μοιρα . Μαλιστα μου ειχαν πει οτι ισως εχω καλυτερο συγχρονισμο σε voip αλλα ελα στον παππου οτε Φυσικα δε με επεισαν γιατι σε άλλη γραμμή εχω ok το vdsl αλλα γμιεται στις βλαβες η voip τηλεφωνια ...
    Αυτο που τους καταλογιζω και εγω ειναι κακη προθεση και δολια γιατι λενε οτι ναναι για να πουλησουν .

  12. #27
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Θα εχεις καλυτερο συντονισμο με voip γιατι θα βγουν δυο φιλτρα απο το καλωδιο. Ισχυει.
    Το να εχεις βλαβες σε voip οταν το internet δουλευει, ειναι ατοπο Το οτι δεν δουλευουν καποιες ευκολιες, κλπ ναι, ισχυει κατα περιπτωση.
    Βλαβη ομως με την απολυτη εννοια δεν ειναι.
    Τι εννοεις μαζευουν ακριβως?

  13. #28
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χωρις φιλτρα εχω χειροτερο συντονισμο αυτο πως το εξηγείς ; εγω λεω οτι εχει θορυβο και οσο παει και γινεται χειροτερα αφου πλακωσαν και αλλες συνδεσεις . Και στον οτε με snr 8 θα πεσει λογικα τωρα εχω (υποτιθεται) 6

  14. #29
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από satiros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά και φαντάσματα και οι θεωρίες συνομοσιας
    Cold hard facts
    Παραπάνω απο ενα χρόνο είχα 13600
    Ξαφνικά μετά από το αιτημα μου για προσποιημενη προσφορά πέφτει η ταχύτητα στα 9800 με το ίδιο router και 10200 με το dsl n14u
    Και δεν φτιάχνεται
    Δεν μας ψεκαζουν και δεν ζούμε ανάμεσα σας
    Κυριοι
    Το γραφω, διαβάστε το μπορεί να συμβαίνει και σε αλλους
    Η άποψη μου είναι ότι τίποτα δεν συμβαίνει τυχαία πρακτική είναι το μυρίζω
    ΟΚ μπορεί να κάνω και λαθος
    Εσείς μπορείτε να το δεχτείτε ως μια εμπειρία ενός χρηστη

    Με σεβασμό για την άποψή σας αλλά και την εμπειρία μου

    Σε μια γειτονιά χωρίς ανεγερσεις νέων οικοδομών χωρίς αλλαγές στον όγκο χρηστών καμμια αλλαγή γενικά ο λόγος που αλλάζει το crosstalk είναι????
    Η το crosstalk δικαιολογια- ειναι η μπάλα στην κερκίδα ώστε να μην έχουμε άλλα επιχειρηματα
    Εχω σπουδάσει ηλεκτρονικός από το 1992 ειμουν στην πληροφορική και καταλαβαίνω τι είναι κάθε ενοια ίσως και καλύτερα από κάποιους που χρησιμοποιούν terminology νομοτελειακα
    Ευχαριστώ


    Σοβαρά πάντως, εγώ τον τελευταίο καιρό έχω δει άνοδο στο attainable rate, οπότε δεν είναι εξωπραγματικό αυτό που σου λένε περί crosstalk...

  15. #30
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Περιοχή
    ΡΟΔΟΧΩΡΙ , ΣΥΚΙΕΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    394
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/999
    ISP
    WIND
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΠ.ΠΑΥΛΟΥ
    Router
    ZTE 10XV
    SNR / Attn
    9(dB) / 27.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων


    Σοβαρά πάντως, εγώ τον τελευταίο καιρό έχω δει άνοδο στο attainable rate, οπότε δεν είναι εξωπραγματικό αυτό που σου λένε περί crosstalk...
    Και εγω άνοδο είχα σταθερά στον τελευταίο χρονο μάλιστα υπήρχαν πολλές φορές που είχα snr 6.8 6.7και πίστευα ότι μπορεί να ανέβει ακόμα πιο ψηλά η γραμμή όμως αυτό δείχνει βελτίωση όχι χειροτερευση.
    Αρα το crosstalk είχε μειωθει

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας