Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    27-01-2004
    Μηνύματα
    940
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    5883/815
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Speedtouch 585v6
    SNR / Attn
    9(dB) / 44(dB)
    Καλημέρα,

    Εδώ και 2 ημέρες έχω βάλει wind fiber 200 και έχει έρθει το Technicolor Dga4130 με τηλεφωνία voip. Αν αφήσω το router συνδεμένο μόνο στη γραμμή του τηλεφώνου (χωρίς φίλτρο όπως λένε οι οδηγίες) και το ρεύμα, όλα δουλεύουν καλά. Μόλις πάω να συνδέσω συσκευή στις θύρες LAN αρχίζουν συνεχή desync, ενώ όταν συγχρονίζει, παρότι συγχρονίζει στα 170/20, η ταχύτητα είναι πολύ μικρότερη. Πιθανώς να εντοπίζω το πρόβλημα όταν συνδέω σε θύρα LAN μέσω ethernet powerline το οποίο με τη σειρά του συνδέεται σε άλλα 3 powerlines με πολλές συσκευές (κάμερες, λαπτοπ, TV, ps4 κλπ). Αυτό έχω στα LAN και άλλο ένα ethernet που συνδέεται με Philips hue hub. Δικαιολογείται κάτι τέτοιο; Όταν έχω μόνο συσκευές WiFi όλα καλά. Στην αρχή νόμισα ότι έκανε παρεμβολές ο συναγερμός, τον οποίο αποσυνέδεσα από το τηλέφωνο και το πρόβλημα συνεχίζει.Η διάταξη αυτή λειτουργούσε χωρίς πρόβλημα σε 2 vdsl routers.

    Από την τεχνική υποστήριξη μου ζήτησαν να συνδέσω άλλες, μεμονωμένες συσκευές, τύπου ένα λαπτοπ να δούμε αν έχω αποσυγχρονισμούς, πράγμα που θα κάνω το απόγευμα.

    Μου φαίνεται περίεργο να έχω αποσυγχρονισμούς όταν συνδέω καλώδιο, μια πεπερασμένη δυνατότητα δεν έχει αυτό, γίνεται να κάνει παρεμβολή στο router; Δοκίμασα και να τα αλλάξω, έβαλα cat5, cat6 τίποτα.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.338
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δοκίμασε απευθείας σύνδεση μια συσκευής σε όλες τις διαθέσιμες πόρτες του ρούτερ.
    Αν δεις ότι το πρόβλημα συνεχίζεται ζήτησε αλλαγή εξοπλισμού.

    Επίσης... λες ότι διαθέτεις powerlines και ασύρματες διασυνδέσεις.
    Ελπίζω τον έλεγχο της ταχύτητας να τον κάνεις απευθείας με καλώδιο στο ρούτερ και όχι με τις παραπάνω διασυνδέσεις, πράγμα που είναι τελείως λάθος.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ανοιξα ένα θέμα γιατί και εγώ έχω θέματα με την wind εδώ και αρκετούς μήνες

    https://www.adslgr.com/forum/threads...B5-Wind-200-20

    Μετά από πολλές δοκιμές που έκανα χτες και αφού απέκλεισα το ενδεχόμενο να φταίει άλλος εξοπλισμός η το ότι το είχα σε fixed ip mode, του έδωσα PPP και το σύνδεσα με το PC μου μόνο

    Παράλληλα είχα συνδεθεί και από το κινητό.

    Με το pc Μου κατευθείαν πάνω με ένα καλώδιο SFTP 20m με το που το έβαζα σε οποιαδήποτε θύρα LAN έκανε αποσυγχρονισμό και επανερχόταν μετά από λίγο. Και μετά από 2 λεπτά πάλι τα ίδια

    Για μισή ώρα το είχα με το κινητό μου χωρίς να έχω πάνω το καλώδιο του pc Και δεν είχε θέμα.

    Από χτες αφού κατέληξα ότι μάλλον σε πρώτη φάση πρέπει να αλλάξω το καλώδιο που έρχεται από την πρίζα η οποία είναι 10 μέτρα μακριά το έβαλα πάλι σε fixed ip mode και το σύνδεσα στο firewall

    Επειδή το firewall ειναι cloud (meraki) έχω μπει τώρα από το σπίτι και από το μεσημέρι έχει καταγράψει 15 αποσυνδέσεις. Το πρωί θα βάλω ένα tplink Που έχουμε για να δω αν θα αλλάξει συμπεριφορά και ας χάσουμε για λίγες ώρες το fax Που εχω στο sip του modem

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας