Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ψάχνομαι για αγορά τηλεόρασης για συγγενείς μου. 49-50"

    Δεν απασχολεί η ποιότητα κατασκευής και το αν είναι όμορφη ή γερή σε τραπέζι. Θέλουμε απλά να κουμπώσει στον τοίχο και να μείνει εκεί για χρόνια.

    Το 70% της χρήσης της θα είναι mega, ant1 και λοιπά σαχλά ελληνικά κανάλια αλλά θα υπάρξουν και περιπτώσεις που οι νεώτεροι, θα την χρησιμοποιήσουν για Netflix ή YouTube μέσω smart εφαρμογών προφανώς.

    Προτάσεις σε 400-500 ευρώ παρακαλώ?
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  2. #2
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ούτε μισή πρόταση? Καμία ιδέα?

    Η αγορά μέσω eshop βολεύει για να μην με παίρνουν τηλέφωνα αν τυχόν υπάρει πρόβλημα για να συνενοηθώ με μαγαζί από skroutz. Η αγορά είναι για επαρχία.

    Αυτή στα 400 αξίζει? Crazy Sunday προσφορά. Τίποτα ιδιαίτερο από έκπτωση φυσικά απλά πάνω κάτω ίδια τιμή με σκρουτζ.

    Το άσχημο είναι ότι το budget είναι λίγο πιο παραπάνω οπότε ίσως να πηγαίναμε σε άλλη τηλεόραση πιο ακριβή(καλή)
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πριν κάτι μήνες τσίμπησα μια τέτοια για αντίστοιχη περίπτωση, την δουλειά της την κάνει μια χαρά για τα ελληνικά κανάλια και παίζει youtube/netflix στα 1080/4Κ: https://www.skroutz.gr/s/16078686/Hitachi-49HK6000.html

    Συνήθως σε υποψήφιους αγοραστές λέμε ανέβασε το budget σου λίγο, εδώ μπορείς και να το ρίξεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Τελικά πήγαμε σε αυτή που είχα αναφέρει μιας και δεν είχα καμία πρόταση.

    Πριν καταλήξω σε άποψη πρέπει να κάνω κάποιες δοκιμές για τα θέματα που έγραψα εδώ. Απλώς δεν είχα την ευκαιρία ακόμα να το τσεκάρω.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Α μάλιστα, καλορίζικη! Για την ιστορία, η Hitachi παίζει 1080 εντελώς απροβλημάτιστα, χωρίς το παραμικρό θέμα στην ποιότητα (δε κάνει downgrade ή re-buffering), έχει δοκιμαστεί σε 10+ σειρές Netflix και η εμπειρία ήταν άψογη. Επίσης πολύ καλή ήταν και η εμπειρία με screen mirroring από κινητά, συνδεόταν άμεσα (ενώ σε αντίστοιχη samsung κάποιες μάρκες κινητών αργούσαν να συνδεθούν ή πιξέλιαζαν τα βίντεο/φωτογραφίες).

    Το μοναδικό πρόβλημα που παρατήρησα είναι όταν παίζεις Netflix 4K. Καμιά φορά (όχι πάντα) "πηδάει" 2-3 υπότιτλους σε κάποια επεισόδια, δηλαδή σε ολόκληρο το επεισόδιο δεν εμφάνισε 2-3 φορές τον υπότιτλο από κάτω και προχώρησε παρακάτω κανονικά (οι περισσότεροι δε το κατάλαβαν καν). Υποθέτω λόγω CPU limitation συμβαίνει αυτό (να την ζορίζει το 4Κ) και προτιμάει να μην τους εμφανίσει καθόλου, αντί να αρχίσει τίποτα delays/de-syncs.

    - - - Updated - - -

    Επιπλέον, σε reviews είχε αρκετά παράπονα με τις default ρυθμίσεις φωτεινότητας/saturation κτλ, που όντως ήταν σε σχετικά χαμηλά επίπεδα αλλά με μια ενασχόληση 3-4 λεπτών για καλύτερη ρύθμιση εικόνας, θεωρώ ότι βελτιώνεται πολύ. Προφανώς δε συγκρίνεται η εικόνα με τηλεοράσεις των 600-1000 ευρώ, αλλά για <300 ευρώ είναι αρκετά τίμια λύση.

    ΥΓ. Τα €0.60 για tweets με κομματική προπαγάνδα, ισχύουν και σε forum posts για τηλεοράσεις; Αν ναι, μου χρωστάει η Hitachi €1.80. (€1.20 αν δε πιάνεται το merged post)

  6. #6
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά πήγαμε σε αυτή που είχα αναφέρει μιας και δεν είχα καμία πρόταση.

    Πριν καταλήξω σε άποψη πρέπει να κάνω κάποιες δοκιμές για τα θέματα που έγραψα εδώ. Απλώς δεν είχα την ευκαιρία ακόμα να το τσεκάρω.
    Καθαρά για λόγους περαιτέρω συζήτησης:

    Για ποιο λόγο δεν κατέφυγες σε λύσεις τύπου F&U, arielli κλπ και πήγες σε samsung μιας και οι απαιτήσεις από ότι καταλαβαίνω είναι μικρές. Σε ρωτάω γιατί, 2 φορές συγγενείς μου που ήθελαν να πάρουν μια τηλεόραση τους είπα κατευθείαν για F&U λόγω μικρού κόστους και είναι 100% ευχαριστημένοι.

  7. #7
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθαρά για λόγους περαιτέρω συζήτησης:

    Για ποιο λόγο δεν κατέφυγες σε λύσεις τύπου F&U, arielli κλπ και πήγες σε samsung μιας και οι απαιτήσεις από ότι καταλαβαίνω είναι μικρές. Σε ρωτάω γιατί, 2 φορές συγγενείς μου που ήθελαν να πάρουν μια τηλεόραση τους είπα κατευθείαν για F&U λόγω μικρού κόστους και είναι 100% ευχαριστημένοι.
    Γιατί έχουν αγοραστεί στον στενό μας κύκλο άλλες δύο τηλεοράσεις Samsung και είναι και οι δύο οικογένειες απόλυτα ικανοποιημένες. Και επειδή όταν μια αγορά πρόκειται να κρατήσει χρόνια(αν φυσικά όλα πάνε καλά) δεν ενοχλεί το λίγο παραπάνω σε χρήματα.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καθαρά για λόγους περαιτέρω συζήτησης:

    Για ποιο λόγο δεν κατέφυγες σε λύσεις τύπου F&U, arielli κλπ και πήγες σε samsung μιας και οι απαιτήσεις από ότι καταλαβαίνω είναι μικρές. Σε ρωτάω γιατί, 2 φορές συγγενείς μου που ήθελαν να πάρουν μια τηλεόραση τους είπα κατευθείαν για F&U λόγω μικρού κόστους και είναι 100% ευχαριστημένοι.
    Μηπως θυμασαι ποιους κωδικους εχουν παρει?
    The gr81 .

  9. #9
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Δεν είναι σε αυτές τις ίντσες, αλλά σε μικρότερες. Δεν θυμάμαι όμως.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολλα χρονια η προσφατα? Ρωτανε την γνωμη μου για μια F&U 55αρα στα 329 € . FL2D5506UH

    Η τιμη ειναι χωμα. τα χαρακτηριστικα αρκετα καλα με μονη ελλειψη το DLNA . κατα τα αλλα πολυ τιμια φαινεται για 55αρα.

    3 χρονια εγγυηση Αμοιριδης-Σαββιδης . Απλα ελεγα μηπως ειχες παρει της ιδιας σειρας μοντελο.
    The gr81 .

  11. #11
    Το avatar του μέλους vforvendetta85
    vforvendetta85 Guest
    Όχι δε λέω για τόσες ίντσες, για μικρότερες και όχι αυτής της σειράς. Τελευταία αγορά ήταν το 2017.

    Αυτή νομίζω πως έπαιζε στα 259 πριν 2 μέρες στα mediamarkt. Επειδή κι εγώ είμαι για αγορά 49-55 ίντσες τηλεόρασης, η εικόνα των F&U είναι σαφέστατα κατώτερη από οποιαδήποτε επώνυμη και από κει και πέρα κοιτάς τι αντέχει η τσέπη σου, τι παρακολουθείς και λίγη τύχη (αν κάτσει καμία προσφορά να την προλάβεις).

    Πάντως αυτή που πήρε ο Zus είναι καλή, αλλά αυτή η έλλειψη dts είναι break deal for me.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vforvendetta85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι δε λέω για τόσες ίντσες, για μικρότερες και όχι αυτής της σειράς. Τελευταία αγορά ήταν το 2017.

    Αυτή νομίζω πως έπαιζε στα 259 πριν 2 μέρες στα mediamarkt. Επειδή κι εγώ είμαι για αγορά 49-55 ίντσες τηλεόρασης, η εικόνα των F&U είναι σαφέστατα κατώτερη από οποιαδήποτε επώνυμη και από κει και πέρα κοιτάς τι αντέχει η τσέπη σου, τι παρακολουθείς και λίγη τύχη (αν κάτσει καμία προσφορά να την προλάβεις).

    Πάντως αυτή που πήρε ο Zus είναι καλή, αλλά αυτή η έλλειψη dts είναι break deal for me.
    Στα 259€ ειναι η 50αρα με κωδικο FL2D5005UH
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έχουν αγοραστεί στον στενό μας κύκλο άλλες δύο τηλεοράσεις Samsung και είναι και οι δύο οικογένειες απόλυτα ικανοποιημένες. Και επειδή όταν μια αγορά πρόκειται να κρατήσει χρόνια(αν φυσικά όλα πάνε καλά) δεν ενοχλεί το λίγο παραπάνω σε χρήματα.
    Την έχω πατήσει έτσι επανειλημμένα (πχ σε αγορά low-budget UPS της APC) και το έχω μετανιώσει. Καλύτερα medium budget μοντέλο όχι τόσο "καλής" μάρκας, παρά low budget στην "καλή" διότι δεν ανταποκρίνεται στην φήμη της εταιρείας και την ποιότητα υλικών που έχουμε συνηθίσει σε medium/high σειρές. Ενδεικτικά σε Samsung 50" smart θεωρώ πολύ χονδρικά... €350-500 low, €500-800 medium, €800-1500 high.

  14. #14
    Εγγραφή
    01-06-2010
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλα χρονια η προσφατα? Ρωτανε την γνωμη μου για μια F&U 55αρα στα 329 € . FL2D5506UH

    Η τιμη ειναι χωμα. τα χαρακτηριστικα αρκετα καλα με μονη ελλειψη το DLNA . κατα τα αλλα πολυ τιμια φαινεται για 55αρα.

    3 χρονια εγγυηση Αμοιριδης-Σαββιδης . Απλα ελεγα μηπως ειχες παρει της ιδιας σειρας μοντελο.
    γεια σας.

    "περί εγγύησης" τηλεοράσεων και για οτιδήποτε άλλο απο την ΑΜΟΙΡΙΔΗΣ - ΣΑΒΒΙΔΗΣ εμπειρία, άποψη, δεν προέκυψε τίποτε σε κανέναν ;
    έχω ακούσει ότι δεν θέλουν να συζητάνε "για εγγύηση".

    ευχαριστώ.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας