Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Μετά από χρόνια εμπειρίας με inkjet εκτυπωτές (HP βασικά), και laserjet (ασπρόμαυρα κυρίως αλλά και μία σύντομη εμπειρία με έναν έγχρωμο HP παλιάς γενιάς που βρέθηκε στα χέρια μου) αποφάσισα να προβώ στην αγορά πολυμηχανήματος με ink tank. Από ό,τι έχω καταλάβει συνδυάζεις την οικονομία ενός laserjet εκτυπωτή (στα ασπρόμαυρα τουλάχιστον, γιατί τα έγρωμα toners από αυτόν που έχω τώρα μόνο φθηνά δεν τα λες) με την ποιότητα εκτύπωσης ενός inkjet. Δεδομένου ότι εκτυπώνω αρκετά συχνά, και θέλω να εκτυπώνω τόσο κείμενα όσο και έγχρωμες φωτογραφίες (σε απλό αλλά και σε φωτογραφικό χαρτί ανάλογα με την περίπτωση) ήθελα να μου προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο και δοκιμασμένο μοντέλο.

    Όσο το έψαξα μέχρι τώρα είδα αρκετά καλά σχόλια για τον HP Ink Tank Wireless 415
    https://www.skroutz.gr/s/14273948/HP...eless-415.html
    , που είναι και μέσα στο μπάτζετ μου, ιδανικά δεν θα ήθελα να ξεφύγω πάνω από τα 150€.

    Βασικά το wifi δεν με ενδιαφέρει καν, τον HP Photosmart που είχα τόσα χρόνια με wifi connectivity δεν την χρησιμοποίησα ούτε μία φορά.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;

    Βασικά υπάρχει κάποια σύγκριση ανάμεσα σε HP και Epson ως προς την ποιότητα εκτύπωσης; Ή μιλάμε πάνω κάτω για ίδια κλάση;

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;
    Στο budget που αναφέρεις, τα πρώτα 4 του skroutz link που σου έδωσα
    Προτίμησε αυτά με τα 4 νούμερα μετά το L που είναι πιο καινούργιες σειρές

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά υπάρχει κάποια σύγκριση ανάμεσα σε HP και Epson ως προς την ποιότητα εκτύπωσης; Ή μιλάμε πάνω κάτω για ίδια κλάση;
    Ψάξε για reviews, δες τα τεχνικά φύλλα...

    Υπάρχουν και στο skroutz reviews, δες πχ για τον hp που έβαλες...

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Αν σε ενδιαφέρει η ποιότητα εκτύπωσης, ειδικά για φωτογραφίες, νομίζω ότι τα συγκεκριμένα μοντέλα με ink tank θα σε απογοητεύσουν. Για ποιοτικές φωτογραφίες θες κατά κανόνα εκτυπωτή 6 μελανιών και φωτογραφικής σειράς (όπως ο photosmart που είχες - βέβαια αυτές είναι εμπορικές ονομασίες, δεν είναι απαράβατος κανόνας, μπορεί να είχες και 4 μελάνια). Ποιότητα στις φωτογραφίες = πολλά χρώματα μελανιού και εκτύπωση μικροσκοπικής κουκκίδας (έχουν και τεχνολογίες που ρυθμίζουν πού ακριβώς θα πέσει η κουκκίδα), κάτι που σημαίνει πιο εύκολο 'μπούκωμα'. Δηλαδή εξ ορισμού δεν γίνεται να έχεις έναν εκτυπωτή να κάθεται και να τυπώνεις μια φωτογραφία το μήνα και να έχεις τη σούπερ ποιότητα, ακόμα κι αν είναι σούπερ ο εκτυπωτής από την αχρησία παρουσιάζονται προβλήματα στην ποιότητα.

    Επίσης, ink tank σημαίνει και μεγάλος όγκος εκτυπώσεων, δεν ξέρω αν παίζει να έχεις τα μελάνια να κάθονται.

    Όπως γράφει και ο ariadgr, δες reviews και τεχνικά φύλλα. Δώσε σημασία στο μέγεθος κουκκίδας και σε συγκρίσεις για το πόσο καλά αποδίδουν τα χρώματα. Και πόσο καλά τυπώνουν σε απλό (ή μάλλον φτηνό φωτογραφικό) χαρτί σε σύγκριση με τα χαρτιά του κατασκευαστή. Σε κάποια μοντέλα έχουν στα μεγάλα καταστήματα και δείγματα εκτυπώσεων.

    Απλά λέω ίσως η λύση του ink tank (δεν είχα ποτέ) να μην είναι για σένα.

    Τέλος, για να σε προβληματίσω λίγο, αν ψάξεις σε ebay και μελανάδικα, έχουν συστήματα που τοποθετούν εξωτερικό ink tank που συνδέεται με τον εκτυπωτή με σωληνάκια και τον τροφοδοτεί. Αυτό μπορεί να μπει σε φωτογραφικό μοντέλο αρκεί βέβαια να έχεις και τον απαραίτητο όγκο εκτυπώσεων και χώρο να βάλεις τον εκτυπωτή και δίπλα το σύστημα.
    hnesne

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας