Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    18-08-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone_GR VoIP
    Unhappy
    Καλημέρα/σπέρα,

    Εδώ και αρκετά χρόνια αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με συχνές αποσυνδέσεις του VOIP ίντερνετ (4-8 την μέρα). Μέχρι πριν λίγους μήνες δεν με ενδιέφερε και πολύ να ασχοληθώ για να το φτιάξω αλλά τον Αύγουστο πήρα το θέμα πιο θερμά και ξεκίνησα μια διαδικασία με την VODAFONE για να δούμε τι φταίει.

    Σε αυτούς τους μήνες έχω αλλάξει 3 router και τα καλώδια τους οπότε το πρόβλημα δεν είναι σε αυτό το υλικό.

    Επίσης, μέχρι τώρα έχω κάνει τις εξής ενέργειες:

    α) Πέρασμα UTP από το κουτί του ΟΤΕ μέχρι και το router και β) απομόνωση της ενδοοικιακής τηλεφωνικής καλωδίωσης. Δηλαδή, πλέον υπάρχει μια αυτόνομη παροχή μέχρι και το router και από το router και μετά ξεκινάει καινούργιο δίκτυο μόνο για το τηλέφωνο. Επίσης, όλες οι πρίζες έχουν αλλαχτεί/εκσυγχρονιστεί.

    Έχουν έρθει 4 διαφορετικοί τεχνικοί, τουλάχιστον 8 φορές στο σύνολο για να πάρουν μετρήσεις και όλες είναι καθαρές. Οπότε, το πρόβλημα δεν είναι ούτε σε αυτό το υλικό.
    Αφού λοιπόν το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στην οικία μου, αποφασίσαμε να αλλάξουμε τα όρια.

    Τι στιγμή που μπήκε η γέφυρα, οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν για μια βδομάδα. Μετά κάποιος άσχετος μπετόβλακας του ΟΤΕ την έβγαλε κατά λάθος και το πρόβλημα ξαναγύρισε. Οκ, αναμενόμενο.

    Μετά όταν ξαναμπήκε η γέφυρα, για άλλη μια φορά δεν είχα αποσυνδέσεις για μια βδομάδα και όταν τελικά πήγαν να οριστικοποιήσουν το καινούργιο όριο και να αφαιρέσουν την γέφυρα, το πρόβλημα επέστρεψε σε κάπως χειρότερη μορφή.

    Όπως καταλαβαίνετε, έχω αρχίσει να τα παίρνω πολύ άγρια με αυτήν την πλέον τριμηνιαία κατάσταση γιατί προσπαθώ να καταλάβω γιατί η σύνδεση μου λειτουργεί με γέφυρα (που θεωρητικά είναι άσχετη) και δεν λειτουργεί χωρίς. Εδώ λοιπόν ξεκινάει και ο λόγος που γράφω αυτό το μήνυμα. Εάν υπάρχει κάποιος ειδικός η γνώστης του αντικειμένου, παρακαλώ ρίξτε μια γνώμη.

    Ας αρχίσουμε…

    Θεωρώ ότι το κουτί/η πλακέτα του ΟΤΕ που φιλοξενεί όλα τα όρια είναι για τον πούτσο καβαλά. Αυτό το πιστεύω γιατί σχεδόν όλοι οι συγχωριανοί με τους οποίους έχω μιλήσει και μοιραζόμαστε την ίδια παροχή από πλευρά hardware έχουν παρόμοιο πρόβλημα (αποσυνδέσεις καθημερινά σε άκυρες στιγμές χωρίς κάποιο pattern).

    Πιστεύω επίσης ότι το κάθε όριο χτυπάει αποσύνδεση σε διαφορετική ώρα (το έχω τσεκάρει ελέγχοντας routers 2 γειτόνων). Οι ώρες που αποσυνδέεται ο καθένας είναι εντελώς διαφορετικές.

    Προσπαθώντας λοιπόν να καταλάβω γιατί το πρόβλημα λύνεται μόνο όταν η γέφυρα είναι ενεργή, μπορώ να παραμετροποιήσω τα παρακάτω:

    α) Το αρχικό μου όριο έκανε Χ αποσυνδέσεις τις Α, Β, Γ, Δ ώρες.
    β) Το καινούργιο μου όριο κάνει Χ αποσυνδέσεις τις Ε, Ζ, Η, Θ ώρες.
    γ) Υποθέτω ότι οι ώρες Α, Β, Γ, Δ είναι διαφορετικές από τις ώρες Ε, Ζ, Η, Θ γιατί τα όρια είναι διαφορετικά (συνεπαγωγή του test με router γειτόνων).
    δ) Χωρίς την γέφυρα, από την δική μου πλευρά, το αποτέλεσμα αισθητά είναι το ίδιο μεταξύ ορίων (ίσως και χειρότερο με το καινούργιο όριο).
    ε) Με την γέφυρα, από την δική μου πλευρά το αποτέλεσμα φαινομενικά είναι διαφορετικό μεταξύ ορίων.

    Με τα παραπάνω, δημιουργώ την παρακάτω υπόθεση:

    Υπάρχει περίπτωση ο λόγος που σταθεροποιείται η σύνδεση του ίντερνετ να είναι η γέφυρα η ίδια γιατί όταν το (A) όριο χτυπάει γκέλα την Χ ώρα, το (B) όριο που δεν χτυπάει γκέλα την ίδια Χ στιγμή να κάνει compensate και να μου κρατάει την σύνδεση σταθερή και vice-versa?

    Δεν έχω ιδέα αν η παραπάνω υπόθεση είναι καν τεχνικά εφικτή αλλά έχω βαρέσει παράνοια οπότε όποιος μπορεί… HEEEEEEEELP!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panos Kosmas : 10-10-19 στις 23:01.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνεις λόγο για μια "γέφυρα" και δεν ξέρουμε καν τι ακριβώς εννοείς έχουν βραχυκυκλώσει κάποια άκρα και που;; στον κατανεμητή;; στην καμπίνα;; έχεις δει κάτι με τα μάτια σου ή απλά σου πετάξανε τον όρο για ψάρωμα οι τεχνικοί τα τσακάλια.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    18-08-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone_GR VoIP
    Είμαι άσχετος και δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά πάντα προσπαθώ να αποσπάσω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ από τους τεχνικούς και το τηλεφωνικό κέντρο βλαβών. Από ότι έχω καταλάβει, η «γέφυρα» ενώνει το παλιό όριο με το καινούργιο όριο εντός του κατανεμητή.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ποιο είναι το καινούργιο όριο και ποιο το παλιό;;;

    Μέσα στον κατανεμητή, αν είναι καινούργιος με ρεγκλέτες γιατί οι παλιοί είναι με βίδες, οι συνδέσεις γίνονται απευθείας πάνω στις ρεγκλέτες(από την μία πλευρά το καλώδιο του ΟΤΕ και από την άλλη του συνδρομητή) ή με γέφυρα από την μία ρεγκλέτα στην άλλη, δεν μπορεί να δουλέψει αλλιώς η γραμμή και υπάρχει ένα συγκεκριμένο όριο για τον κάθε συνδρομητή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    18-08-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone_GR VoIP
    Δυστυχώς δεν έχω ιδέα ποια είναι τα όρια. Δεν μου έχει δοθεί τέτοια πληροφορία. Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο κατανεμητής/καφάο (πως στο διάολο λέγεται τέλος πάντων), είναι πανάρχαιος και βρίσκεται στα 1.6km περίπου.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεξιά ΚΑΦΑΟ, αριστερά Νέα καμπίνα Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καμπίνα-ΚΑΦΑΟ.jpg 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  44,8 KB 
ID: 207570

    Δεξιά παλιός κατανεμητής, αριστερά νέος κατανεμητήςΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  BOX OTE.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  183,3 KB 
ID: 207571

    Κουτί διακλάδωσης ΟΤΕ Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Κουτί ΟΤΕ.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  180,7 KB 
ID: 207572
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    18-08-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone_GR VoIP
    Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Τελικά για καφάο μιλάμε από ότι φαίνεται. Δεν ξέρω γιατί μου το ονομάτισαν "κατανεμητή". Έλεος... -___-

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνε το παρακάτω για να έχουμε μια άποψη της σύνδεσης
    Kάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και σύνδεσε το πάλι. Ανέβασε τα στοιχεία της γραμμής με screenshot μέσα από το μενού (Actual Rate(Up/Down)-Downstream Attenuation-SNR Margin-Errors(Up/Down), κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    18-08-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone_GR VoIP
    Ορίστε.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  vodafone.jpg 
Εμφανίσεις:  64 
Μέγεθος:  104,2 KB 
ID: 207573

    Το "d/l errors CRC last 15 mins" ηταν 451 πριν το reset.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είσαι περίπου στα 2.5 χιλιόμετρα μακριά από το Aστικό Κέντρο, γιατί σου έχουν δώσει γραμμή VoIP;; πες τους ότι έχεις προβλήματα και να σε γυρίσουν σε PSTN, το ίδιο έκαναν και σε συγγενή μου στο εξοχικό και το γύρισαν.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    18-08-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone_GR VoIP
    Τους το έχω ζητήσει ήδη. Μου είπαν ότι δεν γίνεται πια στην περιοχή μου.

    Πάντως, ενημερωτικά, και πριν μερικά χρόνια που είχα POTS, είχα πάλι ακριβώς το ίδιο προβλημα.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ήσουν ποτέ στον ΟΤΕ;;

    VDSL δεν προβλέπεται στην περιοχή;;
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    18-08-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone_GR VoIP
    Στον ΟΤΕ ήταν η πρώτη μου σύνδεση (256kbps αρχικά, σιγά σιγά πήγε 2mbps με την πάροδο του χρόνου) και έμεινα μαζί τους μέχρι που μου το γύρισαν VOIP χωρίς να με ρωτήσουν. Μετά βέβαια όταν πήγα VODAFONE το VOIP παρέμεινε. Το VDSL δυστυχώς δεν μας έχει ακουμπήσει ακόμα (η Λαμία είναι μόνο 7 χιλιόμετρα μακριά, δεν ξέρω τι περιμένουν τόσα χρόνια, να βγει το ΚΚΕ πρώτο κόμμα?).

    Τέλος πάντων, φίλε sweet dreams, θα κάνω αυτό που προτείνει το όνομα σου και θα πάω για νανάκια. Θα επιστρέψω αύριο να δω αν υπάρχει κάποια καινούργιά συμβουλή. Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Μπορεί να μην καταφέραμε κάτι ουσιαστικό μέχρι τώρα αλλά η συζήτηση μαζί σου ήταν θεραπευτική. Με ηρέμησες μόνο και μόνο που ασχολήθηκες. Να είσαι καλά και καλή σου νύχτα.

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Από Λαμία είμαι κι' εγώ.

    Η μόνη περίπτωση ήταν να ασχοληθεί ο πάροχος να δοκιμάσει άλλο ζεύγος, αν φυσικά υπάρχει διαθέσιμο, αυτά βέβαια τα κάνει ο ΟΤΕ, οι εναλλακτικοί δεν θα ασχοληθούν με τέτοια πράγματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    18-08-2019
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone_GR VoIP
    Αφού είσαι απο Λαμία μπορώ να πω τα πράγματα πιο ονομαστικά. Μένω Νέο Κρίκελλο και όλο το χωριό παίρνει ίντερνετ από το σάπιο καφάο του Μοσχοχωρίου. Η κοντινότερη VDSL καμπίνα είναι στο Κόμμα. Αν ποτέ μας κάνουν την τιμή να μας δικτιόσουν και εμάς που είμαστε κυριολεκτικά 3 χιλιομετρα ευθεία πιο κάτω, θα το γυρίσω σε VDSL.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας