Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    28-08-2006
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Router
    Asus WL 600G
    Path Level
    Interleaved
    Διατηρώ επιχείρηση η οποία έχει, ή μάλλον είχε, ISDN από τον ΟΤΕ.
    Αρχές Γενάρη επικοινωνούν μαζί μου για να μου κάνουν πρόταση αναβάθμισης σε 100mbps vdsl και αποφασίζω να προχωρήσω.
    Με την ευκαιρία μου αναφέρουν να γυρίσουμε σε voip και μου στέλνουν oxygen καθότι η επιχείρηση έχει τηλεφωνικό κέντρο.
    Αφού έρχεται ο τεχνικός και κάνει την εγκατάσταση και μου λέει θα σου παίξει μετά από 2 ώρες μέχρι να περαστεί η αλλαγή.
    Φυσικά δεν έπαιξε ποτέ και μετά από μια εβδομάδα χωρίς τηλέφωνο το γραφείο, μου ξαναφέρνουν το netmod που μου είχαν πάρει και ξανασυνδέομαι με το speedport που είχα πριν επιστρέφοντας από το προβληματικό voip ξανά σε isdn. Το δε oxygen μου λένε κράτα το μέχρι νεωτέρας που θα λύσουμε τα δικά μας θέματα ως ΟΤΕ.
    Μόλις έρχεται ο επόμενος λογαριασμός διαπιστώνω ότι έχω φάει χρέωση επειδή κράτησα το oxygen το οποίο ο δικός τους τεχνικός μου είχε πει να κρατήσω.
    Μιλάω με 13818 και μου λένε φέρτο πίσω και όταν λύσουμε το θέμα της σωστής μετάβασης σε voip θα σου ξαναδώσουμε άλλο.
    Το γυρίζω πίσω επιτόπου σε κατάστημα ΟΤΕ. Ξεχνιέμαι να ελέγξω την πίστωση και φυσικά Οτα ν το θυμήθηκα 3 λογαριασμούς μετά διαπίστωσα οπως περίμενα ότι δεν έχουν κάνει καμία πίστωση. Τέλος πάντων το στέλνω το δελτίο ποσοτικής παραλαβής με τηλέφωνο στο 13818 και περιμένω πίστωση.

    Στις 9.9 μου κόβουν για μια εβδομάδα τις εισερχόμενες κλήσεις από όποιον δηποτε πάροχο πλην κοσμοτε σταθερής κινητής.

    Περνάει μια εβδομάδα όπου όλα δουλεύουν και στις 23.9 ξανακοβεται το τηλέφωνο αυτή τη φορα οριστικά και εντελώς. Απολύτως νεκρό εισερχόμενες και εξερχόμενες.

    3 βδομάδες μετά χωρίς τηλέφωνο, με εμένα να τους παίρνω κάθε μέρα δεν μου έχουν δώσει κανένα χρονοδιάγραμμα, μόνο συγγνωμες και οτι θα στειλουν κάθε φορα επίσπευση της διορθωσης της βλάβης, μα μάταια.

    Τους ρώτησα για ποιο λόγο γίνεται αυτό και μου είπαν ότι με έχουν γυρίσει σε msan και ότι κανονικά θα έπρεπε να δουλεύει, αλλά τελικά μονο εμενα δουλεύουν.

    Οταν εν τέλει τους είπα ότι θα καταγγείλω τη σύμβαση αζημίως με δική τους υπαιτιότητα καθότι είναι γελοίο να αφήνουν μια επιχείρηση χωρίς τηλέφωνο τόσες μέρες και ότι θα Ζητήσω φορητότητα μου ανέφεραν οτι μπορώ να κάνω ότι Θέλω, αλλά κανένα αίτημα φορητοτητας δε θα προχωρήσει αν δε λυθεί η βλάβη από μέρους τους!!!
    Και τους λέω έκπληκτος "ακόμα δηλαδή κι αν πάρει 1 μήνα θα με κρατήσετε όμηρο μέχρι να λύσετε ένα θεμα που εσείς δημιουργήσατε; Ή έχετε σκοπό να με κλείσετε μιας και η επιχείρηση δε δουλεύει χωρίς τηλέφωνο;

    Και μου πετάνε ένα "ναι ξέρετε δίκιο εχετε αλλα Δυστυχώς οπως σας το λέω είναι".

    Τι λένε ρε παιδιά;;;

    Έχω κάνει ήδη καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ετοιμάζομαι να κάνω αίτημα φορητότητας σε άλλο πάροχο. (Voda)
    Τέλος σημειώστε ότι το ίντερνετ παιζει καμπάνα.


    Ποια η άποψη σας;

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν είσαι ο μόνος, ακόμη προσπαθούν να λύσουν προβλήματα με το VoIP(VoBB γι' αυτούς), κρατάει χρόνια αυτή κολώνια................
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.660
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ήμουν τυχερός και το MSAN ISDN έπαιξε μέσα σε δύο ώρες από την ώρα που έφυγαν οι τεχνικοί.

    Σε εταιρία που ζήτησα να τους το κάνουν MSAN ISDN, ήταν τουλάχιστον δύο μέρες χωρίς τηλέφωνο και παλεύαμε όλη την ώρα στα τηλέφωνα με τους τεχνικούς τους... Στο τέλος έπαιξε και δεν έχει κάνει κανένα πρόβλημα από τότε.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-10-2015
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Geron λυπάμαι για το μπλέξιμο... και εγώ είχα το ηρωικό νετμοντ σε isdn με τηλεφωνικό κέντρο και vdsl 50αρα (speedport)... το νετμοντ είχε καεί από το 2014 και δούλευε με την τάση της γραμμής...από το 2017 με κυνηγούσε ο ΟΤΕ να πάω σε voip και έκανα ο,τι μπορούσα για να το αποφύγω... τον Μάρτιο έλαβα μία επιστολή οτι εάν δεν γυρίσω έως τον Σεπτέμβριο σε voip τηλέφωνο τέλος! επίσης μπορούσα να αλλάξω πάροχο χωρίς ποινή... με βαριά καρδιά έκλεισα το ραντεβού (2μήνες μπροστά!) και ήρθε ο τεχνικός με oxygen... έχοντας διαβάσει πολλά ποστ (διαβάζω αλλά δεν συμμετεχω ενεργά) ετοιμαζόμουν ψυχολογικά για τα χειρότερα... θαύμα σε 10 λεπτά είχε αλλαχθεί το speedport είχε συγχρονίσει το τηλ και όλα δούλευαν άψογα... το oxygen είναι λιγο καλύτερο στο wifi και πιάνει την ίδια ταχύτητα με το speedport που είχα... έβαλα και το ups και ο Θεός βοηθός...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας