Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    11-10-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Διαβάζω συχνά το σαιτ και έχω μάθει πολλά από εδώ. Ήρθε η ώρα που αντιμετώπισα ένα πρόβλημα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη, οπότε γράφτηκα για να συζητηθεί εδώ το θέμα.
    Είχα adsl, έκανα αίτηση μεταφοράς της γραμμής μου γιατί μετακόμισα και ο πάροχός μου, λίγες μέρες μετά με ενημέρωσε οτι η διαδικασία θα ολοκληρωθεί σε (πιθανόν) 2 μήνες γιατί δεν υπάρχει κενή θύρα στο καφαο. Ρώτησα αν με vdsl θα λυθεί το πρόβλημα και, μετά από έλεγχο που έκανε ο τεχνικός όσο μιλούσαμε στο τηλέφωνο, με ενημέρωσε πως όχι, δεν παίζει ρόλο. Απ ότι κατάλαβα, δεν υπάρχει έλλειψη διαθεσιμότητας στις γραμμές που πηγαίνουν από το καφαο στο αστικό κέντρο, αλλά έλλειψη κενών θυρών για να συνδεθεί νέος χρήστης στην καμπίνα. Το σπίτι νομίζω δεν είχε σύνδεση για κάποιους μήνες πριν μπω. Στη συνέχεια ρώτησα σε άλλο πάροχο πόσο καιρό θα χρειαστεί να συνδεθώ αν πάω σ αυτούς και μου είπαν ότι μπορώ να πάω άμεσα και θα χρειαστεί μόνο ο συνήθης χρόνος νέας σύνδεσης που είναι 15-20 μέρες και ότι αυτοί έχουν διαθεσιμότητα (για vdsl), σε αντίθεση με τον άλλον πάροχο, γιατί η καμπίνα που εξυπηρετεί το σπίτι είναι δικιά τους, οπότε έχουν πλεονέκτημα σε σχέση με τους άλλους. Τους δίνουν λιγότερες γραμμές δηλαδή. Επειδή μετά από πολλές συνομιλίες με εξυπηρέτηση πελατών και τεχνικά τμήματα έχω την αίσθηση ότι κανένας, η σχεδόν κανένας, δεν διασταυρωνει αυτά που λέει και δεν ξέρω πλέον τι ισχύει και τι όχι, θα ήθελα να μάθω σίγουρα από κάποιον που γνωρίζει το θέμα. Να πω εδώ ότι πέρασα και από τρίτο πάροχο όπου, χωρίς να κοιτάξουν καν που βρίσκεται το σπίτι, μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να κάνω αίτηση για να γίνω πελάτης και μετά θα δουν σε πόσο χρόνο θα γίνει η σύνδεση. Αν ισχύει αυτό που μου είπαν περί πλεονεκτηματος όποιου έχει την καμπίνα, είναι απαράδεκτο γιατί μετατρέπει την αγορά σε μονοπώλιο, απλά το μονοπώλιο είναι διαφορετικό σε κάθε τετράγωνο. Ελπίζω να μην βγήκε υπερβολικά μεγάλο το κείμενο. Ευχαριστώ για το χρόνο σας

  2. #2
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα..
    Μπορείς να μας πεις ποιος πάροχος είναι ο καθένας με την σειρά που τα αναφέρεις.. ?
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #3
    Εγγραφή
    11-10-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ο παροχος μου είναι η Vodafone. Ο 2ος που είπε ότι μπορεί να με εξυπηρετήσει με vdsl είναι η wind. Και ο 3ος που είπαν ότι πρέπει να κάνω πρώτα αίτηση για μεταφορά του αριθμού σ αυτούς είναι η cosmote

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οπότε έχουμε..
    σε περιοχή που έχει βάλει καμπίνες VDSL η Wind..

    η Vodafone δεν έχει να σου δώσει άμεσα ούτε ADSL ούτε VDSL..
    η Wind λέει ότι μπορεί να σου δώσει VDSL..
    και ο OTE λέει ότι θα το δει το θέμα όταν κάνεις αίτηση.. (μας έσωσε!)

    Από αυτά θα πρέπει να "θεωρήσουμε" δηλαδή ότι η Wind είναι σίγουρη ότι έχει πόρτα VDSL στην καμπίνα της για σένα
    και ότι θα βρεθεί και ελεύθερο ζεύγος χαλκού από το καφάο του OTE μέχρι το σπίτι σου..

    Μάλιστα..
    Αυτό το 2ο δεν ξέρω πως μπορεί να είναι σίγουρη η Wind..

    - - - Updated - - -

    Στο σπίτι δηλαδή υπάρχει εγκατάσταση καλωδίου από τον OTE εάν κατάλαβα καλά..
    οπότε λογικά θα υπάρχει έστω ένα "νεκρό" ζεύγος στο καλώδιο αυτό.. μέχρι το καφάο του..

    Στην περίπτωση αυτή.. αναρωτιέμαι.. ακόμη και εάν ο OTE έχει δώσει τις πόρτες του που πάνε στο A/K από τις δικές του γραμμές.. στο καφάο του..
    Θα μπορούσε να ρίξει ένα ζεύγος από το καλώδιο που πάει σπίτι σου πάνω στην καμπίνα της Wind ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 12-10-19 στις 00:27.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το 2ο χρειάζεται για την περίπτωση που έχω vdsl; Νόμιζα ότι από τη στιγμή που θα χρησιμοποιήσω την καμπίνα της wind δεν θα περνάω πλέον από το καφαο του ΟΤΕ

    Edit: για κάποιο λόγο δεν ειχα δει το update στο σχόλιό σου. "Το 2ο" εννοώ αυτό: "και ότι θα βρεθεί και ελεύθερο ζεύγος χαλκού από το καφάο του OTE μέχρι το σπίτι σου..

    Μάλιστα..
    Αυτό το 2ο δεν ξέρω πως μπορεί να είναι σίγουρη η Wind"

  6. #6
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οποιουδήποτε και να είναι μία VDSL καμπίνα.. OTE, Vodafone, Wind..
    οι οπτικές ίνες πάνε από το A/K (Αστικό Κέντρο) μέχρι την καμπίνα αυτή..

    Εμείς μετά παίρνουμε VDSL από τις γραμμές χαλκού του OTE που έρχονται σπίτι μας..
    όπως πριν..

    Όταν βάζει η Vodafone ή η Wind καμπίνα VDSL αυτή συνδέεται μετά με το αντίστοιχο καφάο ADSL του OTE,
    και από εκεί παίρνουμε εμείς σύνδεση..

    Εάν βάλει καμπίνα VDSL o ΟΤΕ απλώς βγάζει το παλιό καφάο ADSL και βάζει μία νέα καμπίνα ADSL/VDSL μαζί..
    και με τον ίδιο τρόπο πάλι παίρνουμε σύνδεση..

    Οι γραμμές χαλκού μέχρι το σπίτι μας μένουν όπως ήταν..

    Μόνο στο FTTH έρχεται οπτική ίνα από την καμπίνα FTTH μέχρι το σπίτι μας..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 12-10-19 στις 00:42.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  7. #7
    Εγγραφή
    11-10-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Α μάλιστα, δεν το ήξερα αυτο. Νόμιζα ότι όπου μπαίνει vdsl αντικαθισταται και το παλιό καφαο. Τώρα που το λες, οντως κοντά στην είσοδο υπάρχει παλιό καφαο. Οπότε λογικά η wind δεν ξέρει σίγουρα ότι θα βρει διαθέσιμη θύρα εκεί και απλά θα ξαναεχω τα ίδια, έχεις δίκιο. Άρα αυτό που συμβαίνει είναι ότι δεν υπάρχει θεση για να συνδεθεί το καλώδιο από τον το σπίτι μου στο καφαο του ΟΤΕ; Θα προσπαθήσω να το επιβεβαιώσω αύριο με το τεχνικό τμήμα της Vodafone

    - - - Updated - - -

    Update
    Η Vodafone δεν ψήθηκε να μου απαντήσει. Περίμενα πολύ καιρό κλήση απο κάποιον που θα ήξερε να μου απαντήσει (είχα ζητήσει επικοινωνία με κάποιον αρμόδιο και όχι γενικά με την εξυπηρέτηση πελατών 10 μέρες πριν γράψω εδώ) αλλά τίποτα. Στη wind που ξαναρώτησα μου είπαν ότι το έλεγξαν και ότι αυτοί έχουν διαθέσιμη θύρα στο καφαο. Βέβαια το γεγονός ότι ήταν τόσο σίγουροι από την πρώτη στιγμή που ρώτησα χθες, πριν το ελεγξουν, με κάνει να αμφιβάλω για το αν όντως το έλεγξαν σήμερα. Θα δείξει απτό αν τηρηθεί το 20ημερο που μου είπαν.
    Αυτό το σύστημα διαχείρισης του δικτύου πάντως, που ο κάθε παροχος έχει συγκεκριμένο αριθμό γραμμών δεν βοηθάει στον ανταγωνισμό. Τώρα εγώ άλλαξα παροχο χωρίς να θέλω, ούτε καλύτερη τιμή έχουν ούτε καλύτερες υπηρεσίες, αλλά αναγκαστικά γιατί δεν υπήρχε άλλος τρόπος να εξυπηρετηθω.
    @Iris07 σ ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια και για το χρόνο που αφιερωσες

  8. #8
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Από την μία μεριά έχω διαβάσει εδώ κάμποσα "ψέμματα" και ανακρίβειες από όλους τους παρόχους που κοιτάνε
    είτε να πιάσουν νέους πελάτες.. είτε να κρατήσουν τους παλιούς..

    Στην περίπτωση σου θα έλεγα ότι όντως η Wind έχει ένα + στην όλη υπόθεση μιας και η καμπίνα VDSL είναι δική της..

    Από την άλλη θεωρώ κάπως απαράδεκτο να μην μπορεί να σου δώσει ο OTE μία απάντηση πριν κάνεις αίτηση σε αυτούς..

    Εάν κάποιος πάροχος δεν τηρούσε αυτό που μου έλεγε, θα του ζητούσα σπάσιμο του συμβολαίου αζημίως..
    αλλά υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική και σίγουρη λύση ??

    Σου εύχομαι πάντως να βρεις όντως λύση στο πρόβλημα σου!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Γιατί μπερδεύεται άσχετα πράγματα;
    Έλλειψη ακραίου δικτύου σημαίνει ότι δεν υπάρχει ελεύθερο χάλκινο ζεύγος είτε (σπανιότερα) από το αστικό κέντρο έως την καμπίνα του ΟΤΕ είτε (συνηθέστερα) από αυτήν μέχρι την οικοδομή μας.

    Το ότι έχει η νέα καμπίνα της Wind ελεύθερη πόρτα, ποσώς σχετίζεται με το να έχει ελεύθερο ζεύγος η καμπίνα του ΟΤΕ, αφού μέσω αυτής θα έχουμε σύνδεση.
    Και όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο, δεν υπάρχει κανένας τρόπος να γίνει έλεγχος εκ των προτέρων χωρίς να τον κάνει ο τεχνικός όταν θα παραλάβει το αίτημα (σε οποιονδήποτε πάροχο αυτό).
    Το ότι ένα διαμέρισμα σε μια οικοδομή είχε πριν σύνδεση (που διακόπηκε), δεν συνεπάγεται ότι ο νέος ένοικος αυτού του διαμερίσματος θα έχει σίγουρα το ίδιο ζεύγος ή θα υπάρχει ελεύθερο ζεύγος.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δεν το είχα καταλάβει σωστά στην αρχή. Νόμιζα ότι όπου υπάρχει καινούρια καμπίνα σημαίνει και αντικατάσταση του καφαο, άσχετα με το ποιος έκανε την εγκατάσταση της καμπίνας. Υπήρχε και το ενδεχόμενο πάντως να ισχύει το πρώτο που είπες (από το Α/Κ μέχρι το καφαο) και ταυτόχρονα να μην έχει η βονταφον διαθέσιμη θέση στην καμπίνα για να μου δώσει vdsl και να παρακάμψει το πρόβλημα. Ακόμα δεν ξέρουμε σίγουρα αν ισχυει αυτό ή η απλουστερη περίπτωση με το να μην έχει διαθέσιμη θύρα η Vodafone απο το καφαο μέχρι το σπίτι μου, και αν πανε όλα καλά, μάλλον δεν θα μάθουμε ποτέ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TheLed : 12-10-19 στις 21:01.

  11. #11
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.418
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Φίλε jkoukos το αναφέραμε και αυτό που λες.. όντως μπορεί να παίζει..
    Να έμεινε η γραμμή νεκρή για κάποιο καιρό και να ζήτησε κάποιος άλλος γραμμή και να πήρε το ζεύγος του φίλου που έρχεται από το καφάο του OTE..

    Βέβαια εάν υπήρχε καλώδιο πριν μέχρι το σπίτι του φίλου.. θα υπάρχει και αυτήν την στιγμή..
    Που έγινε η αλλαγή σε αυτήν την περίπτωση.. ?
    Υποθέτω στο 1ο κεντρικό κουτί του OTE που έρχεται το καλώδιο από το καφάο του ΟΤΕ..
    καθώς από εκεί μοιράζουν σε άλλα "κουτάκια"..

    Από την άλλη δεν μπορώ να μην θεωρήσω κάπως περίεργο ότι η Vodafone ξέρει..
    αλλά ο OTE χρειάζεται να το ψάξει..
    νομίζω κρατάνε σχέδια των γραμμών που έχουν..

    Μπορεί όμως, όντως ως ένα ποσοστό να κάνει "υποθέσεις" και η Vodafone με ότι μπορεί να ξέρει..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Iris07 : 12-10-19 στις 20:58.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχει καμία σχέση αν το διαμέρισμα έχει καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή της οικοδομής. Επίσης δεν έχει καμία σχέση αν ο κατανεμητής της οικοδομής συνδέεται με την καμπίνα με χάλκινο καλώδιο.
    Για να μην τα ξαναγράφω πάλι, διαβάστε εδώ με ποιον τρόπο έρχεται η γραμμή σπίτι μας και γιατί είναι άσχετο το να μην έχουμε υπηρεσία όταν υπάρχει φυσική γραμμή.

    Θα το γράψω με κεφαλαία. ΚΑΝΕΝΑΣ πάροχος δεν γνωρίζει αν μία οικοδομή έχει πρόβλημα να συνδεθεί λόγω έλλειψης ελεύθερου ζεύγους. ΔΕΝ υπάρχει σχεδιάγραμμα των καλωδιώσεων που μπορεί να μπήκαν πριν από 40+ χρόνια ή να αναβαθμίστηκε στην πορεία το δίκτυο. Μόνο με έλεγχο του τεχνικού μπορεί να υπάρξει απάντηση στο ερώτημα.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-10-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Οκ, κατανοητό! Όταν λέμε ότι πρέπει να περιμενεις να φύγει κάποιος για να πάρεις τη γραμμή εννοούμε να φύγει συγκεκριμένα από κάποιο ζεύγος που ανήκει στον δικό σου διακλαδωτη; (ή στον τελευταίο αν υπάρχουν πολλοί διακλαδωτες στη σειρά). Δηλαδή με άλλα λόγια αυτό που ρωτάω είναι, το πρόβλημα έγκειται στο ότι υπάρχουν λιγότερα ζεύγη που φεύγουν από το καφαο προς τα σπίτια απ όσα είναι τα σπίτια, ή ότι υπάρχουν λιγότερες θύρες στο καφαο απ όσα είναι τα ζεύγη που υπάρχουν διαθέσιμα για να συνδεθούν στο καφαο;

  14. #14
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σπανίως το πρόβλημα είναι σε έλλειψη χώρου στην καμπίνα. Συνήθως είναι στο καλώδιο που φεύγει από αυτήν προς τις οικοδομές.
    Όπως αναφέρω και στο άλλο θέμα, σε αντίθεση απ' ότι πιστεύουν πολλοί, δεν φεύγει ένα καλώδιο προς μία μόνο οικοδομή αλλά κάποια μεγάλα κεντρικά που καλύπτουν πολλές οικοδομές στις οδούς απ' όπου περνούν, μέσω παράλληλων συνδέσεων (taps).

    Ένα τέτοιο καλώδιο καλύπτει την δικιά σας οικοδομή μαζί με μερικές άλλες. Περάστηκε πριν πολλά χρόνια, αλλά στη πορεία αυξήθηκαν οι οικοδομές ή/και οι νέες συνδέσεις. Παράλληλα μερικά ζεύγη αυτού του καλωδίου παρουσίασαν αστοχία και παροπλίστηκαν.
    Αποτέλεσμα αυτού είναι έλλειψη ελεύθερων ζευγών και σήμερα να μην μπορεί να καλύψει το σύνολο των συνδέσεων σε όλες τις οικοδομές που υποστηρίζει. Έτσι υπάρχει λίστα αναμονής, με προτεραιότητα βάσει της χρονικής σειράς κατάθεσης της αίτησης από τον κάθε χρήστη.

    Ιδανικά θα έπρεπε να γίνει αναβάθμιση του χάλκινου δικτύου, αλλά είναι κάτι που έχει αυξημένο κόστος. Σε αρκετές περιπτώσεις γίνεται, μα συνήθως παίρνει αρκετό χρόνο μέχρι να αποφασισθεί και υλοποιηθεί. Η μόνη λύση πέραν αυτού είναι υπομονή μέχρι να ελευθερωθεί κάποιο ζεύγος.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-10-2019
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μάλιστα, το κατάλαβα. Σ ευχαριστώ πολύ!

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας