Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα παιδια,πριν απο λιγο καιρο ειχα ανοιξει ενα θεμα σχετικα με την γραμμη μου και αναφερθηκα οτι σε λιγο καιρο θα παω σε ενα μονιμο σπιτι με την γυναικα μου.
    Το σπιτι αυτο ειναι τριοροφο,εχει δλδ 1,2 οροφο απο ενα διαμερισμα και στον τριτο ειναι η ταρατσα με μια γκαρσονιερα,στον πρωτο θα μεινουμε εμεις,στον δευτερο μενει η γιαγια της γυναικας μου και στην γκαρσονιερα την εχει νοικιασει ο πεθερος μου σε εναν φοιτητή.
    Ο πεθερος μου εβαλε μια ip camera στην γιαγια για να παρακολουθει μην παθει τιποτα,σαν 24αρα ηταν πολυ ασχημα,δλδ,upload 300kbs και download 2mb.
    Πηγα απο εκει αλλαξα πριζες (ειχε της παλιες που ηταν σαν πριζα ρευματος) και σε μια απο αυτες ανακαλυψα το εξης,το γνωστο στρίψιμο καλώδιον πισω απο μια πριζα.
    Ξεχασα να αναφερω οτι εχουν τηλεφωνικη σε ολα τα δωματια μεχρι και στην πυλωτή,απομονοσα τα υπολοιπα και βρηκα τα κεντρικα καλωδια,το παραξενο της υποθεσης ειναι οτι τα αλλα δωματια ειχαν κανονικα τηλεφωνο που σημαινει οτι εχουν γραμμες κατευθειαν απο τον κατενεμητη.
    Με τα λιγα και τα πολλα πηρα 1mb upload και 11 download.
    Πηγα να δω τι γινετε και στον φοιτητη απο πανω,το παιδι οταν ειχε adsl κατεβαζε με 2mb/s και τωρα που εχει 50αρα vdsl κατεβαζει με 5.5mb/s μου ειπε.
    Θελω λιγο καποιος να μου πει αν αυτα τα καλωδια που εχει στην κεντρικη πριζα ειναι utp ή οχι για να ξερω και εγω τι θα κανω πριν παω να μεινω εκει γιατι εχω και μια 100αρα να μεταφερω :P :P
    Ευχαριστω πολυ.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0383.JPEG 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  602,5 KB 
ID: 207621Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_0382.JPEG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  641,3 KB 
ID: 207622

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είναι utp αλλά τι σε πειράζει αυτό ..τηλεφωνικό καλώδιο φαίνεται να είναι με ζευγάρια ... λογικά από αυτά που είπες καταλάβαμε ότι το σπίτι είναι τριώροφο οπότε κάθε σπίτι έχει ξεχωριστά καλώδια τηλεφώνου που καταλήγουν στον κατανεμητή . άρα αντιστοιχούν από ένα ζευγάρι σε κάθε διαμέρισμα άρα 3 τηλεφωνικές γραμμές.

    Αν είναι έτσι δεν έχεις κανένα πρόβλημα βρίσκεις το ζευγάρι σου στον κατανεμητή όπου θα συνδεθεί η 100 αρα σου και όλα οκ (μόνη της χωρίς να έχει συνδεθεί παράλληλα κανένα άλλο καλώδιο ) τα άλλα ζευγάρια που έρχονται από κάτω στην φωτο δεν σε ενδιαφέρουν

  3. #3
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1BKN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι utp αλλά τι σε πειράζει αυτό ..τηλεφωνικό καλώδιο φαίνεται να είναι με ζευγάρια ... λογικά από αυτά που είπες καταλάβαμε ότι το σπίτι είναι τριώροφο οπότε κάθε σπίτι έχει ξεχωριστά καλώδια τηλεφώνου που καταλήγουν στον κατανεμητή . άρα αντιστοιχούν από ένα ζευγάρι σε κάθε διαμέρισμα άρα 3 τηλεφωνικές γραμμές.

    Αν είναι έτσι δεν έχεις κανένα πρόβλημα βρίσκεις το ζευγάρι σου στον κατανεμητή όπου θα συνδεθεί η 100 αρα σου και όλα οκ (μόνη της χωρίς να έχει συνδεθεί παράλληλα κανένα άλλο καλώδιο ) τα άλλα ζευγάρια που έρχονται από κάτω στην φωτο δεν σε ενδιαφέρουν


    Πολύ σωστά κατάλαβες,το πρόβλημα είναι το άλλο,το καλώδιο που έρχεται από το κουτί του ΟΤΕ έξω από το σπίτι καταλήγει μέσα σε ένα χωνευτο κουτί τοίχο μικρό το οποίο δεν άνοιγε με τίποτα.
    Πως θα μπορούσε να τραβήξω ένα ξέχωρο utp καλώδιο απευθείας από το κουτί του ΟΤΕ?!
    Αν δεν βγάλω άκρη από τον κατενεμητη,αν απλώς αποσυνδεσω εντελώς τα πριζακια στους άλλους χώρους θα δω διαφορά ή πρέπει να αφαιρεθούν από τον κατενεμητη?!
    Ευχαριστώ πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Darcdrake : 13-10-19 στις 10:51.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας