Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Είναι πολύ πιθανό το επόμενο χρονικό διάστημα, για τις ανάγκες δημόσιας έκθεσής μου σε ένα ευρύτερο κοινωνικό σύνολο, να πρεπει να δώσω στη δημοσιότητα μια φωτογραφία μου.
    Εχω βεβαια στα αρχεια μου καλες ληψεις με φωτογραφιες μου, και απο τις υπολογιστικες μου ασχολιες εχω ασχοληθει πολυ και με photoshop και εχω και καλες επεξεργασμενες φωτο μου που στεκονται αξιοπρεπεστατα, αλλα οταν μιλαμε οτι το ονομα σου μπορει να ακουγεται δημοσια και οσοι δημοσιευουν κατι σχετικο θα θελουν να εχουν προχειρη στο αρχειο τους μια φωτογραφια σου, τοτε ευλογα σκεφτεσαι αυτο που ονομάζουμε ως επαγγελματικη φωτογραφηση.

    Το θέμα είναι ότι επειδή την 'αναγνωρισιμότητα' την βλεπω ως 'δικοπο μαχαιρι',
    απο τη μια η δημοσιοτητα μπορει να σου προσφερει πραγματα, να σου ανοιγει πορτες κλπ,
    απο την αλλη αρχιζεις να εισαι σχεδον 'υπο παρακολουθηση' οπου πας.
    Οκ, δεν λεω σε καμια περιπτωση οτι ειμαι καμια διασημοτητα, αλλα σε συγκεκριμενους χωρους-κυκλους κλπ, το ονομα μου ειναι ηδη γνωστο (αλλα δεν με ξερουν φυσιογνωμικα, καθως ειμαι και 'εχθρος' του fb και δεν εχω, και ουτε προκειται να κανω, συνειδητα, και απαρέγκλιτα!), αλλα επειδη αναμενεται να αναλαβω και νεα καθηκοντα που θα εχουν καποια απηχηση στο κοινωνικο συνολο,
    ειμαι σιγουρος οτι αν δεν δωσω εγω φωτο στα σχετικά ΜΜΕ, θα αρπαξουν αυτη οποια ληψη θεωρουν ευκαιρη (οχι οτι δεν θα το κανουν κι αυτο), οποτε προτιμω οσο μπορω να εχω μια πιο επαγγελματικη και ελεγχομενη εικονα μου, προς τον εξω κοσμο.

    Και γιατι ανοιγω αυτο το θεμα τωρα;
    Γιατι θα ηθελα μεν μια φωτο που να εικονιζει εμενα, αλλα θα ηθελα ισως να ειναι τοσο ρετουσαρισμενη, ωστε να μην ειμαι και αμεσα-ευκολα αναγνωρισιμος απο τον καθε τυχαιο στον δρομο!
    Δεν ξερω αν υπαρχει αυτο που θελω, ισως ζητω πολλα, και που δεν γινονται.
    Το photoshop σιγουρα κανει θαυματα, απο την αλλη θελω χρυση τομη μεταξυ μιας ρεαλιστικης επαγγελματικης φωτογραφησης, αλλα και ενος 'πεπλου' ημιαδιαφανειας, που θα πρεπει ο αλλος να με ξερει λιγο περισσοτερο για να με αναγνωρισει.
    Ισως παλι να ειναι ουτοπικο αυτο που ζητω.
    Και πιο πολυ χειριστικο θεμα, το πως διαχειριζεσαι την δημοσιοτητα.

    Αν παντως καποιος ξερει κατι σχετικο, ας το πει.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Εμείς παλιότερα βάζαμε δανδελες στα μάτια για να μην μας γνωρίζουν

    Πέρα απο την πλάκα, δεν νομίζω πως μπορείς να έχεις και τα δυο και αναγνωρισιμότητα με ότι καλά και κακά έχει αυτό αλλά και να μην μπορούν να σε αναγνωρίσουν.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέρα απο την πλάκα, δεν νομίζω πως μπορείς να έχεις και τα δυο και αναγνωρισιμότητα με ότι καλά και κακά έχει αυτό αλλά και να μην μπορούν να σε αναγνωρίσουν.
    Ενταξει, πρεπει κανεις να συμβιβαστει μεν με αυτη την ιδεα, αλλα ελεγα μηπως και κατι μπορει να γινει....

    Φίλος μου απεκτησε πριν λιγα χρονια ένα 'αξίωμα', και σε λιγους μηνες μπουκαραν κλεφτρονια σπιτι του και τον εκαναν 'καλοκαιρινο'....
    οκ, καθε μερα γινονται κλοπες, αλλα σε αυτον δεν ειχε ξανατυχει, δεν μπορει να ειναι τυχαιο....τραβας τα βλεμματα και την προσοχη, και αυτο μπορει να ειναι και καλο, αλλα υπαρχει και πολυ κακια και φθονος γυρω μας...
    εξ'ου και ο προβληματισμος μου...
    και τι να πεις, θα κατσω στα αβγα μου, δεν θα ανεβω, δεν θα προχωρησω, επειδη συμβαινουν ολα αυτα;
    Πρεπει να μαθεις να αντιμετωπιζεις τις νεες καταστασεις θα πει καποιος, και δεν εχει μεν αδικο,
    αλλα δεν ειναι παντα τοσο ευκολο...δηλαδη ο φιλος τι να εκανε, να πλακωνε τους συναγερμους στο σπιτι, μολις εγινε ευρυτερα γνωστος;
    Δεν ξερω...μπρος γκρεμος και πισω ρεμα...

    Γι'αυτο ελεγα για ειδικου τυπου φωτογραφηση, οσο το δυνατον 'φιλτραρισμενη' εκθεση....οσο το δυνατον...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cool11 : 14-10-19 στις 13:12.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Πήγαινε σε έναν επαγγελματία φωτογράφο. Οι καλοί επαγγελματίες θα ξέρουν αφενός πώς να σε "στήσουν", αφετέρου πώς να πάρουν μια σωστή λήψη ανάλογα με την περίσταση. Επίσης, θα γνωρίζουν και τι επεξεργασία μπορεί να υποστεί η φωτογραφία.

    Αλλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι εννοείς "φιλτραρισμένη έκθεση". Η φωτογραφία προτρέτου είναι αυτό που είναι. Θα σε δείχνει, ίσως μαζί με κάποια "ιστορία". Πώς το εννοείς να μη σε δείχνει;
    Ανυπόγραφος

  5. #5
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    euri πιθανως και να ζηταω και κατι που δεν υπαρχει.

    Βεβαια, εγω πχ σε μια ειδικη εκδοση μιας φωτο που εχω επεξεργαστει μονος μου με photoshop, ειδικα για σημεια που για διαφορους λογους επρεπε να βαλω κατι 'απο εμενα' -πχ skype, viber, στο account ενος πανεπιστημιου στις ηλεκτρονικες υπηρεσιες κλπ, εχω κανει μια ασπρομαυρη φωτο μου, πριν 10 χρονια, και ειναι η εκφραση μου ετσι, και με αρκετη φωτοσοπια, και ειμαι μεν εγω (δειχνω ωραια), δεν ειναι μεν απαιτησεων οπως κατι που παει για ανοικτη δημοσια εκθεση σε ευρυ κοινο, αλλα εχω καταφερει νομιζω, ναι μεν να δειχνω 'εμενα', αλλα αν εχει δει καποιος τη φωτο μου και τυχει να με δει και κατ'ιδιαν, δυσκολα να μπορει να με αναγνωρισει.
    Ναι μεν αλλα δηλαδη.
    Αυτος που με ξερει καλα, λεει σιγουρα 'ναι, αυτη ειναι η φωτο του ....'. Αυτος που δεν με ξερει, αν περιμενει απο τη φωτο που εχω αναρτησει, νομιζω παιζεται αν θα με καταλαβει/αναγνωρισει.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    δωσε σε έναν επαγγελματία να σου φτιάξει ενα σκίτσο ή καρικατούρα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας