Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Καλησπέρα στο φόρουμ.

    Επειδή η τηλεόρασή μου δεν είναι smart tv, έχω αγόρασει ένα android tv box της Tanix.
    Επειδή το tv box είχε ήδη προεγκατεστημένο ένα app για mirroring, εγκατέστησα το ίδιο
    app στο κινητο μου και προσπάθησα να στείλω την οθόνη του κινητου μου, μέσω του android tv box,
    στην τηλεόραση, δυστηχώς χωρίς αποτέλεσμα.

    Έπειτα απο ένα γρήγορο ψάξιμο στο google, είδα ότι για να υποστηρίζει κάποια android συσκευη, το miracast/screen mirroring, θα πρέπει να υπάρχει στα settings της συσκευής μια επιλογή "wifi display" ή παρόμοια.
    Δυστηχώς η εν λόγω επιλογή, δεν υπάρχει ούτε στο tv box αλλά και ούτε στο κινητό.

    Η ερώτηση λοιπόν είναι, η συσκευή Chromecast θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα, υποστηρίζει δηλαδή Miracast, ή τέλος πάντων παρομοία τεχνολογία?

    Αν υπάρχει άλλη λύση πέραν του chromecast, ειναι αποδεκτή.

    Σας ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Εμένα πάντως αυτή η τεχνολογία δεν έχει δουλέψει ποτέ μεταξύ κινητού και TV box. 3 κινητά τουλάχιστον και 2 TV box, από Android 4 μέχρι Android 9. Το Chromecast εκεί αλλά screen cloning που προσπαθείς να έχεις υπόψη.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AMD64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στο φόρουμ.

    Επειδή η τηλεόρασή μου δεν είναι smart tv, έχω αγόρασει ένα android tv box της Tanix.
    Επειδή το tv box είχε ήδη προεγκατεστημένο ένα app για mirroring, εγκατέστησα το ίδιο
    app στο κινητο μου και προσπάθησα να στείλω την οθόνη του κινητου μου, μέσω του android tv box,
    στην τηλεόραση, δυστηχώς χωρίς αποτέλεσμα.

    Έπειτα απο ένα γρήγορο ψάξιμο στο google, είδα ότι για να υποστηρίζει κάποια android συσκευη, το miracast/screen mirroring, θα πρέπει να υπάρχει στα settings της συσκευής μια επιλογή "wifi display" ή παρόμοια.
    Δυστηχώς η εν λόγω επιλογή, δεν υπάρχει ούτε στο tv box αλλά και ούτε στο κινητό.

    Η ερώτηση λοιπόν είναι, η συσκευή Chromecast θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα, υποστηρίζει δηλαδή Miracast, ή τέλος πάντων παρομοία τεχνολογία?

    Αν υπάρχει άλλη λύση πέραν του chromecast, ειναι αποδεκτή.

    Σας ευχαριστώ
    Ετσι όπως τα λες, το κινητό σου δεν υποστηρίζει την δυνατότητα, τουλάχιστον σε αυτό το tanix Που είχα στα χέρια μου η δυνατότητα δουλεύει κανονικά.
    Το chromecast έχει διαφορετική φιλοσοφία απο ότι το Miracast, αλλά μάλλον θα σου δουλέψει καθώς εκεί πρέπει να το υποστηρίζει η εφαρμογή στο κινητό όπως πχ ο Chrome

  4. #4
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι όπως τα λες, το κινητό σου δεν υποστηρίζει την δυνατότητα, τουλάχιστον σε αυτό το tanix Που είχα στα χέρια μου η δυνατότητα δουλεύει κανονικά.
    Το chromecast έχει διαφορετική φιλοσοφία απο ότι το Miracast, αλλά μάλλον θα σου δουλέψει καθώς εκεί πρέπει να το υποστηρίζει η εφαρμογή στο κινητό όπως πχ ο Chrome
    Εμένα πάντως που είχαν την επιλογή, όνειρο θερινής νυκτός αυτή η λειτουργία. Μετά από πολλούς πειραματισμούς, έχω καταλήξει ότι το πρόβλημα είναι με την ρομ

  5. #5
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα με κάποιο update να επιλυθεί το θέμα;

  6. #6
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AMD64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα με κάποιο update να επιλυθεί το θέμα;
    Πριν κανείς κωλοτουμπες, συμβουλή μου είναι να δοκιμάσεις πρώτα με άλλη συσκευή. Φέρε ένα laptopή κατά προτίμηση άλλο κινητό.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-01-2010
    Μηνύματα
    389
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Wind - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Και με άλλο android κινητό, δεν καταφερα να έχω σύνδεση, οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω.
    Όσο για το Chromecast, δεν ξέρω ακόμα, αν θα το διακινδυνεύσω να το πάρω και τελικά να μείνει αχρησιμοποίητο.
    Επίσης κάτι ακόμα.
    Ψάχνω να βρω ένα bluetooth gamepad, για το tv box, ελλείψη miracast, έχω κατεβασει στο τv box, 2-3 παιχνιδακια για τον μικρό, από το play store και ψάχνω για bluetooth gamepad συμβατο με android.
    Αν έχει κάποιος, κάτι υπόψην, ευπρόσδεκτο.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.056
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AMD64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με άλλο android κινητό, δεν καταφερα να έχω σύνδεση, οπότε δεν ασχολήθηκα παραπάνω.
    Όσο για το Chromecast, δεν ξέρω ακόμα, αν θα το διακινδυνεύσω να το πάρω και τελικά να μείνει αχρησιμοποίητο.
    Επίσης κάτι ακόμα.
    Ψάχνω να βρω ένα bluetooth gamepad, για το tv box, ελλείψη miracast, έχω κατεβασει στο τv box, 2-3 παιχνιδακια για τον μικρό, από το play store και ψάχνω για bluetooth gamepad συμβατο με android.
    Αν έχει κάποιος, κάτι υπόψην, ευπρόσδεκτο.
    Αυτό είναι το εύκολο. Κάνε μια αναζήτηση και πάρε αυτό που σε βολεύει σε σχέση με τιμή και reviews. Να υποθέσω ότι σου έχεις tvbox έχεις ήδη παραγγείλει από Κίνα κάτι άρα ξέρεις.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας