Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    6 μηνών ηλιακός και το μπόιλερ έγινε όπως στη φωτό που ανεβάζω (αριστερά είναι μετά την εγκατάσταση και δεξιά όπως είναι σήμερα). Κινδυνεύω;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sunpower.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  172,7 KB 
ID: 207681

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wizard Εμφάνιση μηνυμάτων
    6 μηνών ηλιακός και το μπόιλερ έγινε όπως στη φωτό που ανεβάζω (αριστερά είναι μετά την εγκατάσταση και δεξιά όπως είναι σήμερα). Κινδυνεύω;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  sunpower.jpg 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  172,7 KB 
ID: 207681
    Αυτό για χτύπημα δείχνει παρά για ρούφηγμα

  3. #3
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Δε θεωρώ ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση, είναι σε γωνία της ταράτσας που δεν πάει ποτέ κανένας και δεν υπάρχει τίποτα άλλο εκεί κοντά. Αυτό συνέβη μέσα στο καλοκαίρι γιατί κοντά στον Ιούνιο δεν υπήρχε. Αν δεις υπάρχει εκτεταμένο βαθούλωμα προς τα κάτω αριστερά και ένα μικρότερο πάνω αριστερά.

  4. #4
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Γιατι δεν καλεις και μαλιστα αμεσα, τον εγκαταστατη-πωλητη να το δει; Οντως και εγω για "ρουφηγμα" το βλεπω.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχουν κι άλλοι αναφέρει... ρουφήγματα στους ηλιακούς, πρέπει όντως να ενημερώσεις τον κατασκευαστή ή/και εγκαταστάτη:

    https://www.insomnia.gr/forums/topic...omment=2010179

    http://astyservice.gr/index.php?qp=11731

  6. #6
    Εγγραφή
    24-06-2012
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Nova
    Router
    Η288Α
    Ακριβώς το ιδιο ρουφηγμα έχει κάνει και ο δικός μου πριν 16 χρόνια που τον εβαλα.Περιπου 1 χρονο μετά την εγκατάσταση.Ειναι πρόβλημα της μόνωσης του δοχείου.Εγω το άφησα έτσι μιας και δεν ειδα σημαντική μείωση στην απόδοση και μιας και η εταιρεία που το εγκατεστησε έκλεισε.Μεχρι και σήμερα δουλεύει δίχως προβλημα, πέρα απο το αισθητικό.

  7. #7
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.017
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Όπως προείπαν:
    Συνήθως το πρόβλημα είναι στην μόνωση ανάμεσα στο boiler και το εξωτερικό περίβλημα.
    Δεν νομίζω να έχεις λειτουργικό πρόβλημα,
    αυτού λεχθέντος, οπωσδήποτε δεν έπρεπε να συμβαίνει.
    Στην θέση σου, αν δεν με ενοχλούσε αισθητικά θα το άφηνα στην ησυχία του.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κι εγώ έχω δει τέτοιο σε 2 ηλιακούς στην ταράτσα (όχι στον δικό μου). Ο ένας έχει μεγάλη παραμόρφωση και δεν έχει αναφερθεί πρόβλημα.

  9. #9
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Από Μαλτέζο: είδαν το mail που τους έστειλα με τη φωτογραφία και θα μου το αλλάξουν χωρίς επιβάρυνση!!!

  10. #10
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αρα προκειται για κατασκευαστικο ελαττωμα και μαλιστα αποδεκτο στα πλαισια της εγγυησης.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Πριν απο 10+ χρόνια οταν είχα βαλει το δικό μου μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα.
    Οταν επικοινώνησα με τον κατασκευαστή (τοπική βιοτεχνία) παραδέχτηκε οτι ηταν κατασκευαστικό λάθος, είχαν αλλάξει τον τύπο της μόνωσης με νέα οικολογική και οι πρώτες παρτίδες είχαν αστοχια.... " "προθυμοποήθκε" " για αντικατάσταση ... αλλα θα έπρεπε να το μεταφέρω εγώ στς εγκατσστάσεις του ... με τα πολλά έκανε την "παραχώρηση" αν τον κατεβάσω στο πεζοδρόμιο να στείλει αυτοκίνητο να το παρει και να μου το επιστρέψει στο πεζοδρόμιο....
    Επειδή τότε μου ετρεχε ενα σοβαρό πρόβλημα δεν ασχολήθηκα καν ...και ειναι ετσι χωρις κανένα λειτουργικό προβλημα 10+ χρόνια

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TeoT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν απο 10+ χρόνια οταν είχα βαλει το δικό μου μου παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα.
    Οταν επικοινώνησα με τον κατασκευαστή (τοπική βιοτεχνία) παραδέχτηκε οτι ηταν κατασκευαστικό λάθος, είχαν αλλάξει τον τύπο της μόνωσης με νέα οικολογική και οι πρώτες παρτίδες είχαν αστοχια.... " "προθυμοποήθκε" " για αντικατάσταση ... αλλα θα έπρεπε να το μεταφέρω εγώ στς εγκατσστάσεις του ... με τα πολλά έκανε την "παραχώρηση" αν τον κατεβάσω στο πεζοδρόμιο να στείλει αυτοκίνητο να το παρει και να μου το επιστρέψει στο πεζοδρόμιο....
    Επειδή τότε μου ετρεχε ενα σοβαρό πρόβλημα δεν ασχολήθηκα καν ...και ειναι ετσι χωρις κανένα λειτουργικό προβλημα 10+ χρόνια
    Σύμφωνα με τα παραπάνω, αν ρίχνει κάποιος μπετά και τα δοκίμια που έχει πάρει για έλεγχο βγουν ελαττωματικά, θα του ζητήσουν να πάει τα μπετά στο νταμάρι για αλλαγή;
    Υπερβολικό το παράδειγμα, αλλά η μεταφορά του μπόιλερ κοστίζει πολύ (αναλόγως τον όροφο).

  13. #13
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με τα παραπάνω, αν ρίχνει κάποιος μπετά και τα δοκίμια που έχει πάρει για έλεγχο βγουν ελαττωματικά, θα του ζητήσουν να πάει τα μπετά στο νταμάρι για αλλαγή;
    Υπερβολικό το παράδειγμα, αλλά η μεταφορά του μπόιλερ κοστίζει πολύ (αναλόγως τον όροφο).
    Έχεις δίκαιο και για αυτο έβαλα το προθυμοποιήθηκε σε εισαγωγικα και μαλιστα σε διπλα εισαγωγικά... αλλα οπως εγραψα εκεινη την εποχη ετρεχε ενα σοβαρό πρόβλημα... και μόνο μυαλό να ασχοληθω με τον ηλιακό δεν είχα....

  14. #14
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Σήμερα, ήρθαν και μου άλλαξαν το μπόιλερ χωρίς επιβάρυνση. Μου είπαν για σπάνια αστοχία στη μόνωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Wizard : 30-10-19 στις 19:00.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-06-2003
    Περιοχή
    Καμίνια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    712
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    ISP
    Cosmote LTE
    Router
    MikroTik Chateau lte12
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν κι άλλοι αναφέρει... ρουφήγματα στους ηλιακούς, πρέπει όντως να ενημερώσεις τον κατασκευαστή ή/και εγκαταστάτη:

    https://www.insomnia.gr/forums/topic...omment=2010179

    http://astyservice.gr/index.php?qp=11731
    ωπ. that would be me!

    Οταν καλεσα τη howat ηξεραν ακριβως τι επρεπε να κανουν γιατι ειχαν ελαττωματικη παρτιδα.
    Τοσα χρονια μετα, χωρις καμια συντηρηση (ναι βλακεια μου το ξερω) δουλευει απροβληματιστα!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας