Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Τοπικό δίκτυο με δύο μόνο υπολογιστές σε ένα απλό workgroup.
    το ένα pc : Windows 10 με password για να μπει
    το δεύτερο pc : Windows XP Pro που δεν χρησιμοποιεί password. Μπαίνει απευθείας.

    Σχετικά με τα password login θέλω να τα αφήσω τα ίδια.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω:ο δίσκος Win10 έχει ένα και μόνο partition (της εγκατάστασης). Θέλω αυτό το partition να το κάνω full share, ώστε να μπορεί να βλέπει τα πάντα ο WinXP. Πρόβλημα security σχετικά με τα αρχεία δεν έχουμε. Είναι όλα ok. Μπορεί ο χρήστης των XP (εννοώ έχει δικαίωμα) άφοβα να βλέπει όλα τα περιεχόμενα του Win10.

    Εάν φτιάξω στον Win10 το share από NTFS sharing, θα είμαι ok ή θα έχω τίποτα περιορισμούς σε κάποια folder? Θέλω όσο πιό απλά γίνεται να πάω σε full share. Να κάνω ένα full access σε everyone, και πιστεύω να είμαι εντάξει.

    Θα δουλέψει έτσι?
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν κάνεις κάτι τέτοιο τότε θα αρχίσουν τα διάφορα ωραία λόγο λάθος δικαιωμάτων σε αρχεία και φακέλους του συστήματος, μην κάνεις recursive replace των δικαιωμάτων.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνεις κάτι τέτοιο τότε θα αρχίσουν τα διάφορα ωραία λόγο λάθος δικαιωμάτων σε αρχεία και φακέλους του συστήματος, μην κάνεις recursive replace των δικαιωμάτων.
    Μα γιατι ρε φιλε? Εγω που το κανω ετσι 40 χρονια σε χιλιαδες μηχανακια, γιατι δεν εχω δει ποτε μηνυμα λαθους και ολα δουλευουν τελεια?
    Άλλα Ντάλλα....

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα γιατι ρε φιλε? Εγω που το κανω ετσι 40 χρονια σε χιλιαδες μηχανακια, γιατι δεν εχω δει ποτε μηνυμα λαθους και ολα δουλευουν τελεια?
    Εκτός από το να βάλω στο Sharing και στο NTFS tab στο W10 το Full access στο Everyone, θα έπρεπε να ρυθμίσω κάτι άλλο; Στις ρυθμίσεις στα shares, στα γενικά settings των Windwos ή κάπου αλλού?
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα γιατι ρε φιλε? Εγω που το κανω ετσι 40 χρονια σε χιλιαδες μηχανακια, γιατι δεν εχω δει ποτε μηνυμα λαθους και ολα δουλευουν τελεια?
    είχες 40 χρόνια windows 10;
    εκτυπώνεις;

  6. #6
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Σε δοκιμαστικό δίσκο με w10 που πήγα να το κάνω (και ευτυχώς δεν το έκανα), μου βγάζει μήνυμα όταν πάω να κάνω apply:

    "You are about to change permissions on the root directory of the startup disk. This can reduce the security of your computer and cause users to have problems accessing files. Do you want to continue?"

    Εδώ σταμάτησα, και έψαξα λίγο. Εδώ έχει μία πολύ καλή ανάλυση, που κάποιος το έκανε και έψαξε αρκετά να το επαναφέρει.

    Εάν πας να το κάνεις και τελικά το ολοκληρώσεις πατώντας ναι στο παραπάνω μήνυμα, μπορεί και κάποιος απλός φάκελος που θα φτιάξεις να μη μπορείς να μπεις λόγω δικαιωμάτων αχταρμάς που θα έχουν γίνει. Ο φίλος macro που το έχει κάνει ίσως να μην έχει χρειαστεί να μπει σε folder με περιορισμένα δικαιώματα, και δεν του έχει πετάξει κάποιο μήνυμα. Τώρα θα μου πείτε:σε τόσα pc που το έχει κάνει; Ίσως να έτυχε σε τρομερή σύμπτωση σε όλα αυτά τα pc να μη χρειάστηκε να μπει σε folder με περιορισμένα δικαιώματα (καθόλου ειρωνικά και πάντα φιλικά macro).

    Πάντως, απ' ό,τι διάβασα και γω στην σελίδα που παραθέτω, αλλά και σε 2-3 άλλες, η καλύτερη λύση είναι να μην κάνεις σε καμία περίπτωση share όλο το root, αλλά να κάνεις share το/τα folders που ενδιαφέρεσαι.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε δοκιμαστικό δίσκο με w10 που πήγα να το κάνω (και ευτυχώς δεν το έκανα), μου βγάζει μήνυμα όταν πάω να κάνω apply:

    "You are about to change permissions on the root directory of the startup disk. This can reduce the security of your computer and cause users to have problems accessing files. Do you want to continue?"

    Εδώ σταμάτησα, και έψαξα λίγο. Εδώ έχει μία πολύ καλή ανάλυση, που κάποιος το έκανε και έψαξε αρκετά να το επαναφέρει.

    Εάν πας να το κάνεις και τελικά το ολοκληρώσεις πατώντας ναι στο παραπάνω μήνυμα, μπορεί και κάποιος απλός φάκελος που θα φτιάξεις να μη μπορείς να μπεις λόγω δικαιωμάτων αχταρμάς που θα έχουν γίνει. Ο φίλος macro που το έχει κάνει ίσως να μην έχει χρειαστεί να μπει σε folder με περιορισμένα δικαιώματα, και δεν του έχει πετάξει κάποιο μήνυμα. Τώρα θα μου πείτε:σε τόσα pc που το έχει κάνει; Ίσως να έτυχε σε τρομερή σύμπτωση σε όλα αυτά τα pc να μη χρειάστηκε να μπει σε folder με περιορισμένα δικαιώματα (καθόλου ειρωνικά και πάντα φιλικά macro).

    Πάντως, απ' ό,τι διάβασα και γω στην σελίδα που παραθέτω, αλλά και σε 2-3 άλλες, η καλύτερη λύση είναι να μην κάνεις σε καμία περίπτωση share όλο το root, αλλά να κάνεις share το/τα folders που ενδιαφέρεσαι.
    Στα 95 και 98 το κάνανε και δεν υπήρχε πρόβλημα, ίσως να έχει αυτό στο μυαλό του, άλλωστε μιλάει για πριν 40 χρόνια .

    Αν θέλεις να το κάνεις αναγκαστικά (πχ κάποιο παλιό πρόγραμμα που θέλει να έχεις shared το root του δίσκου) τότε μπορείς να δώσεις full δικαιώματα this folder only στο root του c και μετά να αλλάξεις τα δικαιώματα σε συγκεκριμένους φακέλους εκτός απο τους φακέλους συστήματος

  8. #8
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εσυ λες να μην εκτυπωνω? Δε μου εχει τυχει αυτο ποτε.
    Άλλα Ντάλλα....

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε δοκιμαστικό δίσκο με w10 που πήγα να το κάνω (και ευτυχώς δεν το έκανα), μου βγάζει μήνυμα όταν πάω να κάνω apply:

    "You are about to change permissions on the root directory of the startup disk. This can reduce the security of your computer and cause users to have problems accessing files. Do you want to continue?"

    Εδώ σταμάτησα, και έψαξα λίγο. Εδώ έχει μία πολύ καλή ανάλυση, που κάποιος το έκανε και έψαξε αρκετά να το επαναφέρει.

    Εάν πας να το κάνεις και τελικά το ολοκληρώσεις πατώντας ναι στο παραπάνω μήνυμα, μπορεί και κάποιος απλός φάκελος που θα φτιάξεις να μη μπορείς να μπεις λόγω δικαιωμάτων αχταρμάς που θα έχουν γίνει. Ο φίλος macro που το έχει κάνει ίσως να μην έχει χρειαστεί να μπει σε folder με περιορισμένα δικαιώματα, και δεν του έχει πετάξει κάποιο μήνυμα. Τώρα θα μου πείτε:σε τόσα pc που το έχει κάνει; Ίσως να έτυχε σε τρομερή σύμπτωση σε όλα αυτά τα pc να μη χρειάστηκε να μπει σε folder με περιορισμένα δικαιώματα (καθόλου ειρωνικά και πάντα φιλικά macro).

    Πάντως, απ' ό,τι διάβασα και γω στην σελίδα που παραθέτω, αλλά και σε 2-3 άλλες, η καλύτερη λύση είναι να μην κάνεις σε καμία περίπτωση share όλο το root, αλλά να κάνεις share το/τα folders που ενδιαφέρεσαι.
    Win 10 σε Win10 και Win 10 σε Win 7 γινόταν και μόλις τώρα το δοκίμασα μήπως έχει αλλάξει κάτι. Τα XP τα έχω αφαιρέσει από τον εγκέφαλο μου, δεν θυμάμαι αν γίνεται.

    Δεξί κλικ πάνω στο δίσκο/partition που έχει το λειτουργικό >>> Παροχή πρόσβασης σε >>> Κοινή χρήση για προχωρημένους >>> Κοινή χρήση για προχωρημένους >>> τικάρεις το "Κοινή χρήση αυτού του φακέλου" >>> ΟΚ >>> Κλείσιμο.
    Ανοίγω όλους τους φακέλους/αρχεία, τα μεταφέρω στον άλλον υπολογιστή, κ.λ.π. χωρίς περιορισμό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  94,2 KB 
ID: 207716
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Win 10 σε Win10 και Win 10 σε Win 7 γινόταν και μόλις τώρα το δοκίμασα μήπως έχει αλλάξει κάτι. Τα XP τα έχω αφαιρέσει από τον εγκέφαλο μου, δεν θυμάμαι αν γίνεται.

    Δεξί κλικ πάνω στο δίσκο/partition που έχει το λειτουργικό >>> Παροχή πρόσβασης σε >>> Κοινή χρήση για προχωρημένους >>> Κοινή χρήση για προχωρημένους >>> τικάρεις το "Κοινή χρήση αυτού του φακέλου" >>> ΟΚ >>> Κλείσιμο.
    Ανοίγω όλους τους φακέλους/αρχεία, τα μεταφέρω στον άλλον υπολογιστή, κ.λ.π. χωρίς περιορισμό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  94,2 KB 
ID: 207716
    Αυτό είναι το sharing, όχι τα δικαιώματα απο την καρτέλα security

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μερικές φορές στα Windows 10 θα χρειαστεί να γίνει η διαδικασία για "Everyone" μέσα από την ασφάλεια, άλλες φορές δεν χρειάζεται καν, είναι οι "ιδιαιτερότητες" τους αλλά και πάλι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, κανένας περιορισμός σε πρόσβαση, κ.λ.π.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.506
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές φορές στα Windows 10 θα χρειαστεί να γίνει η διαδικασία για "Everyone" μέσα από την ασφάλεια, άλλες φορές δεν χρειάζεται καν, είναι οι "ιδιαιτερότητες" τους αλλά και πάλι το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, κανένας περιορισμός σε πρόσβαση, κ.λ.π.
    Πάντως πριν λίγο καιρό που ήμουν στο συγκεκριμένο δίκτυο, με τα δύο pc (w10 & wXP), προσπαθούσα με ένα μόνο φάκελο που είχα δημιουργήσει στα w10 να κάνω full control σε everyone ώστε να τον βλέπουν τα XP, και να κάνουν ό,τι θέλουν στο φάκελο. Προσπαθούσα μόνο με την καρτέλα share. Τίποτα.

    Τελικά η λύση ήταν ότι έπρεπε να δουλέψει καί η καρτέλα security.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως πριν λίγο καιρό που ήμουν στο συγκεκριμένο δίκτυο, με τα δύο pc (w10 & wXP), προσπαθούσα με ένα μόνο φάκελο που είχα δημιουργήσει στα w10 να κάνω full control σε everyone ώστε να τον βλέπουν τα XP, και να κάνουν ό,τι θέλουν στο φάκελο. Προσπαθούσα μόνο με την καρτέλα share. Τίποτα.

    Τελικά η λύση ήταν ότι έπρεπε να δουλέψει καί η καρτέλα security.
    Tα έχω αναφέρει αναλυτικά στα παρακάτω Links

    https://www.adslgr.com/forum/threads...89%CF%83%CE%B7

    https://www.adslgr.com/forum/threads...36#post6666436
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    \\ipofwindows10machine\C$
    username : admin of windows 10
    pass :.....

    https://tommynation.com/enable-remot...es-windows-10/
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  15. #15
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δεν έχουν σχέση τα Share με τα NTFS rights. Τα NTFS Rights γενικά δεν τα πειράζουμε για system folders , απλά προσθέτουμε αν χρειάζεται κάποιος περισσότερη πρόσβαση σε κάποιο 3ο Folder.
    Αν ένας φάκελλος έχει full share rights αλλά δεν έχεις δικαίωμα στο NTFS τότε δε θα μπορείς να κάνεις κάτι. Αν έχεις Read rights στο Share και Full στο NTFS πάλι δε θα μπορείς να κάνεις κάτι. Πρέπει το Share και το NTFS να σου δίνουν την πρόσβαση που χρειάζεσαι συνολικά.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας