Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 31

Θέμα: Virtualization

  1. #16
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.783
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εχει και δωρεαν vsphere η vmware για home χρηση
    Για το hyperv, οταν ο κοσμος ψαχνοταν με το virtualisation η microsoft ηταν στα δεντρα. Οταν κατεβηκε εφτιαξε hyper-v. To οτι το χρησιμοποιουν πολλοι δεν λεει κατι. Οταν η μεγαλη πλειοψηφια ειναι windows μαγαζια αναγκαστικα, τι θα εβαζαν?
    Γενικοτερα το bare metal ειναι δημιουργημα του τμηματος marketing, οχι του engineering
    Δεν υπαρχει bare metal. Ολα ειναι kernels που πρεπει να κανουν boot και μετα να φορτωσουν componets για να αποκτησουν network stack με tcp-ip για να συνδεθουν οι κονσολες.
    Ποσο απεχει αυτό απο ενα stripped down os με λιγο scripting τελικα?
    Και το proxmox ιδια περιπτωση ειναι
    Debian os, stripped down και μετα ενα custom web application για τη διαχειριση.
    Το linux μπορει και να μην το δεις ποτέ. Μειονεκτημα οτι κατι πρεπει να πληρωσεις για να παιρνεις updates.

    Γενικοτερα ο κοσμος του virtualisation κινειται γυρω απο linux oriented λυσεις
    Σε αυτό το μηκος κυματος το redhat kvm ειναι επισης μια καλη λυση.
    Σε centos, για δωρεαν. Aν το κρατησουμε σε minimal, δεν διαφερει και πολυ απο bare metal install

    Στο τελος της ημερας, για μεγιστη ευελιξια με 0 λεφτα, centos kvm. Ναι θελει να ξερεις λιγο απο βεσπα, και να διαβασεις επισης.
    Το αμεσως φτηνοτερο ειναι το proxmox.
    Απο κει και περα, επειδη λεφτα υπαρχουν, vsphere- esxι κλπ
    Ο hyper-v ειναι ειδικη περιπτωση, ειδικα φτιαγμενοι για αυτους που τους αρεσουν οι servers που τους λες shudown και restart γιατι καιγομαστε και αποφασιζουν να βαλουν updates και να κανουν κανενα μισαωρο λεγοντας οτι windows is installing updates.
    ο σωστος ο αντμινιστρουχτορας δεν βαζει ποτέ updates σε virtualisation host, μεχρι που να ερθει η ωρα που δεν γινεται αλλιως, οποτε θελει καμμια βδομαδα με διαδοχικα reboots για να το φερει.
    Βρε ουστ.....

  2. #17
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει και δωρεαν vsphere η vmware για home χρηση
    Για το hyperv, οταν ο κοσμος ψαχνοταν με το virtualisation η microsoft ηταν στα δεντρα. Οταν κατεβηκε εφτιαξε hyper-v. To οτι το χρησιμοποιουν πολλοι δεν λεει κατι. Οταν η μεγαλη πλειοψηφια ειναι windows μαγαζια αναγκαστικα, τι θα εβαζαν?
    Γενικοτερα το bare metal ειναι δημιουργημα του τμηματος marketing, οχι του engineering
    Δεν υπαρχει bare metal. Ολα ειναι kernels που πρεπει να κανουν boot και μετα να φορτωσουν componets για να αποκτησουν network stack με tcp-ip για να συνδεθουν οι κονσολες.
    Ποσο απεχει αυτό απο ενα stripped down os με λιγο scripting τελικα?
    Και το proxmox ιδια περιπτωση ειναι
    Debian os, stripped down και μετα ενα custom web application για τη διαχειριση.
    Το linux μπορει και να μην το δεις ποτέ. Μειονεκτημα οτι κατι πρεπει να πληρωσεις για να παιρνεις updates.

    Γενικοτερα ο κοσμος του virtualisation κινειται γυρω απο linux oriented λυσεις
    Σε αυτό το μηκος κυματος το redhat kvm ειναι επισης μια καλη λυση.
    Σε centos, για δωρεαν. Aν το κρατησουμε σε minimal, δεν διαφερει και πολυ απο bare metal install

    Στο τελος της ημερας, για μεγιστη ευελιξια με 0 λεφτα, centos kvm. Ναι θελει να ξερεις λιγο απο βεσπα, και να διαβασεις επισης.
    Το αμεσως φτηνοτερο ειναι το proxmox.
    Απο κει και περα, επειδη λεφτα υπαρχουν, vsphere- esxι κλπ
    Ο hyper-v ειναι ειδικη περιπτωση, ειδικα φτιαγμενοι για αυτους που τους αρεσουν οι servers που τους λες shudown και restart γιατι καιγομαστε και αποφασιζουν να βαλουν updates και να κανουν κανενα μισαωρο λεγοντας οτι windows is installing updates.
    ο σωστος ο αντμινιστρουχτορας δεν βαζει ποτέ updates σε virtualisation host, μεχρι που να ερθει η ωρα που δεν γινεται αλλιως, οποτε θελει καμμια βδομαδα με διαδοχικα reboots για να το φερει.
    Βρε ουστ.....
    Ειδικός στο "virtualisation" ;

    Α.Bare metal ή Type 1 ονομάζεται το Virtualization λειτουργικό σύστημα που ξεκινάει πριν ξεκινήσει οτιδήποτε άλλο.
    Ότι βλέπεις ΜΕΤΑ είναι Virtual Machine.
    Μόνο μάρκετινγκ δεν είναι.

    Β.Proxmox; Σοβαρά τώρα;

    Γ.Το πρώτο προϊόν της Microsoft ήταν το Virtual PC το 2006. Από εκεί μέχρι και τον Windows Server 2012 ήταν σημαντικά πίσω σε σχέση με το ESXI. Από το 2012 τα πράγματα άλλαξαν, έχουν το ίδιο Feature set, με τη Microsoft στις τελευταίες εκδόσεις να συγκεντρώνεται στο security και στο software defined.

    Δ. Σοβαρά τώρα, τρέχεις Servers χωρίς Updates; Καλή τύχη.

    Ε. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για τις linux λύσεις. Πρώτη σέ market VMWARE, μετά Microsoft ,μετά KVM based

  3. #18
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.057
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Στη δουλειά έχουμε τα πάντα σε HYPER-V = σταθερό μέχρι τελικής πτώσεως. Και μιλάμε σηκώνονται
    Win2008/ Win2012 / Exchange / Λογιστήρια Oracle / Web server-firewalls ξεχωριστά και πάνε ακλόνητα.

    Αλλά για πειραματισμούς HYPER-V δεν προτείνω. Πχ. σαν το USB arbitration του VMWare απλά ΔΕΝ υπάρχει
    (παρά τα προβλήματα που είχε παλαιότερα). Το να βλέπει το guest κάρτα τηλεόρασης usb ή usb security
    token υπογραφών είναι απλά μαγεία.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  4. #19
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη δουλειά έχουμε τα πάντα σε HYPER-V = σταθερό μέχρι τελικής πτώσεως. Και μιλάμε σηκώνονται
    Win2008/ Win2012 / Exchange / Λογιστήρια Oracle / Web server-firewalls ξεχωριστά και πάνε ακλόνητα.

    Αλλά για πειραματισμούς HYPER-V δεν προτείνω. Πχ. σαν το USB arbitration του VMWare απλά ΔΕΝ υπάρχει
    (παρά τα προβλήματα που είχε παλαιότερα). Το να βλέπει το guest κάρτα τηλεόρασης usb ή usb security
    token υπογραφών είναι απλά μαγεία.
    Μην βριζεις. Δεν ειναι ωραιο.

    Με virtualization δεν εχω και ιδιαιτερες σχεσεις. Απλα τα βασικα και λιγο παραπανω. Τωρα αρχιζω να διαβαζω και να πειραματιζομαι.

    Εχω κατεβασει το iso για microsoft hyper-v server και λεω αυριο να ξεκινησω να το στηνω. Να το δουλεψω λιγο εντατικα ολη μερα και να δω τι παιζει.

    Αλλιως θα παω στις επομενες επιλογες μεχρι να βρω κατι που μου "ταιριαζει" .
    The gr81 .

  5. #20
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εχω κατεβασει το iso για microsoft hyper-v server και λεω αυριο να ξεκινησω να το στηνω. Να το δουλεψω λιγο εντατικα ολη μερα και να δω τι παιζει.

    Αλλιως θα παω στις επομενες επιλογες μεχρι να βρω κατι που μου "ταιριαζει" .
    Powershell και τα μυαλά στο μπλέντερ.... μη φοβηθείς...

  6. #21
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη δουλειά έχουμε τα πάντα σε HYPER-V = σταθερό μέχρι τελικής πτώσεως. Και μιλάμε σηκώνονται
    Win2008/ Win2012 / Exchange / Λογιστήρια Oracle / Web server-firewalls ξεχωριστά και πάνε ακλόνητα.

    Αλλά για πειραματισμούς HYPER-V δεν προτείνω. Πχ. σαν το USB arbitration του VMWare απλά ΔΕΝ υπάρχει
    (παρά τα προβλήματα που είχε παλαιότερα). Το να βλέπει το guest κάρτα τηλεόρασης usb ή usb security
    token υπογραφών είναι απλά μαγεία.
    Ποιόν Hyper V έχετε..?

  7. #22
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    με επιασε η ανυπομονησια και ειπα να κανω μια δοκιμη σημερα σε ενα microserver G8 . Μιας και ειναι χαλαρα στη δουλεια.

    Αναμενομενο το panic.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  PANIC.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  112,0 KB 
ID: 207849

    Αυριο λοιπον ......


    Υ.Γ. ξερει κανεις να διαβαζει αυτη την εικονα να δω τι πηγε λαθος? Ετσι απο περιεργεια περισσοτερο.
    The gr81 .

  8. #23
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Εχω απελπιστει λιγο.

    Πολλες ωρες και μαλλον ο δρομος οδηγει σε αδιεξοδο.
    Εκανα προσπαθειες να περασω winserver 2019 . για να ενεργοποιησω μετα το hyper-v. 3-4 φορες δοκιμασα (cd - usb - virtual media ) χωρις αποτελεσμα.
    Ξεκιναει κανονικα την εγκατασταση και στο 97% μου πεταει σφαλμα. corrupted installation file. Εχω κατεβασει 2 φορες το iso αλλα τιποτα.

    Δοκιμασα μετα με το SERVERHYPERCORE_OEM_x64 . Τιποτα. παλι με 3 διαφορετικους τροπους. 2 διαφορετικα iso . παλι το ιδιο μυνημα στο 97 %.

    Δοκιμασα με virtual media (μην περασω ολη την μερα στο υπογειο ) να βαλω VMware-Installer-6.7.0.update03 . Ολα τελεια. μπηκε ευκολα.


    Εριξα το διαβασμα της αρκουδας οσες ωρες περιμενα ολα τα installations και βρηκα οτι η HP προτεινει να βαλω win-server-2012-R2 .

    Κατεβαζω το iso τωρα και ελπιζω να εγκατασταθει με επιτυχια για να αναπτερωθει λιγο το ηθικο μου. Θα ειναι το πρωτο windows-OS που του βαζω.

    Αλλιως θα γυρισω στο VMware 6.7 που μου αρεσε το GUI και θα πειραματιστω με αυτο .

    Νεοτερα σε λιγο.
    The gr81 .

  9. #24
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    τι το θες το win... κάτσε με esxi να βρεις την υγειά σου... είσαι και γειτονόπουλο

  10. #25
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EnDLess Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι το θες το win... κάτσε με esxi να βρεις την υγειά σου... είσαι και γειτονόπουλο
    χαχχα ελα μου ντε...

    Εχω καταληξει σε VMware. απλα ειπα να δωσω μια ευκαιρια στο proxmox. Να "δω" τι παιζει λιγο και με αυτο. Μπας και μου αλλαξει γνωμη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  94,2 KB 
ID: 207921

    ωραιο φαινεται.... αλλα προς το παρον με εχει κερδισει το VMware. θα δειξει ομως γιατι διαβασα οτι κανει αρκετα πραγματακια και αυτο.
    The gr81 .

  11. #26
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαχχα ελα μου ντε...

    Εχω καταληξει σε VMware. απλα ειπα να δωσω μια ευκαιρια στο proxmox. Να "δω" τι παιζει λιγο και με αυτο. Μπας και μου αλλαξει γνωμη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  94,2 KB 
ID: 207921

    ωραιο φαινεται.... αλλα προς το παρον με εχει κερδισει το VMware. θα δειξει ομως γιατι διαβασα οτι κανει αρκετα πραγματακια και αυτο.

    Τα σίδερα που έχεις δεν κάνουν για 2019. Με το ζόρι 2016 μπορεί να πάει το Gen8 Microserver. Για το G6 μόνο 2012 R2.
    To compatibility είναι πολύ μεγάλη υπόθεση. Αν δεν είναι γραμμένο στο WindowsServerCatalog.com τότε δεν το ακουμπάμε γενικά και ειδικά αν μιλάμε για λύσεις παραγωγής.

  12. #27
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.783
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικός στο "virtualisation" ;

    Α.Bare metal ή Type 1 ονομάζεται το Virtualization λειτουργικό σύστημα που ξεκινάει πριν ξεκινήσει οτιδήποτε άλλο.
    Ότι βλέπεις ΜΕΤΑ είναι Virtual Machine.
    Μόνο μάρκετινγκ δεν είναι.

    Β.Proxmox; Σοβαρά τώρα;

    Γ.Το πρώτο προϊόν της Microsoft ήταν το Virtual PC το 2006. Από εκεί μέχρι και τον Windows Server 2012 ήταν σημαντικά πίσω σε σχέση με το ESXI. Από το 2012 τα πράγματα άλλαξαν, έχουν το ίδιο Feature set, με τη Microsoft στις τελευταίες εκδόσεις να συγκεντρώνεται στο security και στο software defined.

    Δ. Σοβαρά τώρα, τρέχεις Servers χωρίς Updates; Καλή τύχη.

    Ε. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για τις linux λύσεις. Πρώτη σέ market VMWARE, μετά Microsoft ,μετά KVM based
    α. Ναι προφανως, αλλα αυτα τα εγραψε το τμημα μαρκετινγ στη προσπαθεια να διαφοροποιηθει. Το vmware παλαιοτερα ηταν linux kernel, μετα το προσαρμοσαν στα δικα τους specs, αλλα πιθανοτατα ειναι καποιο fork. Στο τελος της ημερας, ενα slimmed down linux distro που τρεχει μονο vm's (aka vmhost, εχουν και σχετικα profil) με ενα original bare metal, απο τα πολλα, δλδ το εξης ενα, vmware, ελαχιστα διαφερουν για αυτον που θα τα χρησιμοποιησει.
    β. Ναι, γιατι οχι, ταξεις μεγεθους φτηνοτερο, απλα δεν εχει τα marketing φραγκα για να το ξερουν πολλοι.
    γ. Δεν παυει να ειναι Microsoft, με τα καλα της και τα κακα της. (πχ οποιος βαγαλει ευκολα ακρη με το licensing, να μας πει)
    δ. Μαλλον δεν εγινα αντιληπτος. Κραζω τη δυσκολια του να εχεις τα συστηματα up to date με την ms. Το οτι πχ μετα το patching tuesday θελει restart, το οποιο ομως δεν ΘΕΛΕΙΣ να κανεις σε production καταστασεις μεσα στη μερα, και το αφηνεις για το weekend. Την πεμπτη, κολαει το ρημαδι, γιατι ο μπουζουκοκεφαλος dev εφτιαξε deadlock, και το πραγμα θελει restart. Ολα και ολοι σταματημενα, και περιμενουν. Restart... working on windows updates, dont power off your pc, για κανα μισαωρο.
    Superfast τροπος για να σε παρει τηλεφωνο ΟΟΟΟΛΟ το μαγαζι, μαζι με το τμημα προσωπικου για τα σχετικα. Βρε ουστ.
    ε. Το τι ειναι πρωτο στην αγορα, τι σχεση εχει με την απλοτητα, τα φραγκα, και τις εκαστοτε αναγκες, ειδικοτερα του home user?

    Παντως, ριχτε και μια ματια σε centos 8. Τα headless features, web interface μαζι με kvm το κανουν ανταγωνιστικοτερο του proxmox, χωρις λεφτα.
    Και τρεχει και (σχεδον) παντου

  13. #28
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Χωρίς τίτλο.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  106,3 KB 
ID: 208000

    Επιτελους μπηκαν. winServer2016 .

    Προβληματικο ISO προφανως. Αν και το ειχα κατεβασει απο το επισημο site .

    Ευτυχως ηρθε φιλος IT και με δικο του ISO περασανε χωρις σφαλματα.


    Πρωτη επαφη... ευχαριστη εμπειρια... μεχρι να ανοιξω ρυθμισεις , κλπ κλπ . χαμος. χαθηκα. Θελει σιγουρα πολυ προσοχη και μπολικο διαβασμα.

    Θα το παλεψω ολη την βδομαδα για να εχω οσο το δυνατον πληρη εικονα.

    Υ.Γ. μια χαρα φαινεται να τα πηγαινει ο G6. Δεν εχω σχεδον καθολου καθυστερησεις.

    Οποτε ξεκιναω να στησω κανα δυο VM και εδω ειμαστε παλι.
    The gr81 .

  14. #29
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Τα νεοτερα ειναι τα εξης...

    Σε λιγες γραμμες γιατι θα μπορουσα να το αναλυω για μερες.

    1) βγηκαν τα winserver2016 . Πολυ μπελας χωρις λογο. Πολλες ρυθμισεις και δεν ειναι αυτο που ψαχνω για ΜΗ επαγγελματικο περιβαλλον. μεγαλη πολυπλοκοτητα. Δεν αξιζει να πληρωσω αδεια.

    2) το VMware ESXi για καποιο λογο ενω παντου διαβαζω οτι ειναι δωρεαν... μου εχει 60 μερες evaluation. Δεν αξιζει να πληρωσω αδεια εφοσον δεν μου "γεμισε" το ματι. AKYRO. καταλαβα τι εκανα λαθος. Ειναι δωρεαν τελικα. οποτε ενα το κρατουμενο για την τελικη αποφαση.

    3) Το proxmox νομιζω ηταν σχεδον αυτο που ηθελα. Θα το ξαναδοκιμασω .

    4) UNRAID. εχει διαφορετικη φιλοσοφια αλλα δουλευε μια χαρα. Με "χαλασε" οτι εχει αδεια για 6 δισκους , για 12 δισκους και unlimited δισκους. Οποτε εγω με 8αρι backplane θα παρω την μεσαια αδεια. Καλη τιμουλα.
    Το να προσθεσω δισκο στο array ηταν πανευκολο . Με τα plugins με παιδεψε λιγο . Μου αρεσε το LAN BONDING by default που εκανε.

    5) Xpenology δεν εβλεπε τον controller . επρεπε να γυρισω σε πολυ παλιο project για να εχει drivers οποτε δεν το θεωρω αξιοπιστη λυση .

    6) FREENAS μπαινει σε λιγο για δοκιμη.

    7) OVIRT . δεν το γνωριζω. τωρα το κατεβαζω. Μου το συστησανε οποτε θα του δωσω μια ευκαιρια.

    edit: Αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο για bare metal , ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 31-10-19 στις 19:36.
    The gr81 .

  15. #30
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.783
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    centos 8 σε hypervisor host mode, με headless administration cockpit και virt-manager
    Διαχειριση απο windows με linux services και local run του virt-manager, με xshell -xmanager χωρις vnc, η με vnc για πιο κλασσικες καταστασεις.

    Εαν δεν βαλεις τιποτε αλλο στο host εκτος απο διαχειριση, το λες και bare metal..

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Virtual Reality Βιντεοκλήσεις?
    Από Red Yonko στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-19, 21:36
  2. Προγράμματα virtual security για προστασία
    Από Basilhs23_ στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-19, 08:47
  3. Wifi adapter σε Kali Linux με Virtual Machine?
    Από disho στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-19, 23:39
  4. ESXI to Virtual box
    Από atux_null στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-19, 00:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας