Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας.

    Την 1/10 κάνουμε αίτημα φορητότητας από το NOVA στη WIND.

    Πριν 4 ημέρες καλέσαμε τη WIND να επισπεύσει τη διαδικασία.

    Σήμερα 16/10 παίρνουν τηλέφωνο από τη NOVA για αντιπροσφορά, την οποία και δέχεται ο πατέρας μου, δίνει το email μου και βλέπω στα email μου ότι υπέβαλα αίτημα ακύρωσης φορητότητας στη WIND μέσω της ιστοσελίδας της (σ.σ. το εκάνε η NOVA) στις 2.30μμ

    Ο πατέρας μου έλαβε sms στις 5 παρά ότι το αίτημα φορητότητας σε μεταγενέστερη ημερομηνία έχει παραληφθεί και θα εξεταστεί από τους αρμόδιους υπαλλήλους και ότι θα έχουμε νεότερη ενημέρωσή τους.

    Γνωρίζω όμως εγώ ότι δικαίωμα ακύρωσης της φορητότητας έχεις εντός 14 ημερολογιακών ημερών από την αίτηση σου και όλως τυχαιως έχουν περάσει 15.

    Κάλεσα τη WIND και μου είπαν ότι δεν γνωρίζουν κάτι και ότι φαίνεται στο σύστημα τους ότι θα γίνει η φορητότητα 30/10.

    Τι μπορώ να κάνω? Φαίνεται ότι μετά από 15 ημέρες λεχουμε κάνει ακύρωση φορητότητας ενώ δεν επιτρέπεται. Θα χρεωθούμε κάποιο πέναλτυ από την WIND και ας είναι να ενεργοποιηθεί στις 30/10 η WIND

    Αν τους ζητήσω να συνεχιστεί η διαδικασία της φορητότητας τι θα γίνει? Θα είμαστε οκ ή θα έχουμε πέναλτυ από τη NOVA γιατί φτιάξαμε τηλεφωνικά νέο συμβόλαιο;

  2. #2
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λογικά θα χρεωθείτε ποινή (εφ'όσον έχουν καταγεγραμμένο ότι ζητήσατε ακύρωση φορητότητας τηλεφωνικώς, αν και νόμιζα ότι γίνεται μόνο γραπτώς, έγινε ταυτοποίηση?), ανεξάρτητα αν δεν έχει ολοκληρωθεί η μετάβαση ακόμα. Είναι η μεγαλύτερη γκάφα που παθαίνουν αρκετοί συνδρομητές και δε ξέρω αν μπορείς να κάνεις πολλά τώρα, καθώς έχει μπλεχτεί ήδη το θέμα.

    Πρόσφατα έκανα μια φορητότητα από Forthnet σε Vodafone και είχα αντίστοιχο σκηνικό (άρχισε η διαδικασία την 15η μέρα από την Voda και ήρθε SMS, μετά με πήρε η Forthnet -καθώς έλαβε το αίτημα φορητότητας- και έκανε πιο δελεαστική προσφορά), τους ρώτησα αν θα έχω ποινή από τον νέο πάροχο (ήξερα ότι θα έχω, ήθελα να δω τι θα πουν) και μου είπαν ναι. Τους ρώτησα εάν είναι διατεθειμένοι να την πληρώσουν αυτοί*, είπαν όχι... οπότε δεν ακύρωσα και ολοκληρώθηκε σε ένα 48ωρο η μετάβαση χωρίς κανένα πρόβλημα.

    Έχω ακούσει πάροχο να παροτρύνει να προχωρήσεις σε ακύρωση και να αγνοήσεις την ποινή του νέου παρόχου (να ισχυριστείς ότι δεν σε ενημέρωσαν ή ότι δε χρειάζεται να πληρώσεις γιατί δε θα πάνε νομικά, δε πάει εφορία κτλ) αλλά δεν είμαι υπέρ τέτοιας τακτικής, δε ξέρεις πότε θα το βρεις μπροστά σου.

    πληρώσουν αυτοί*: ξέρω περιπτώσεις που ο παλιός πάροχος "πληρώνει" την ποινή φορητότητας (ειδικά σε επαγγελματικά πακέτα) πιστώνοντας το ποσό στην υπηρεσία σου για να παραμείνεις σε αυτόν, για αυτό τους ρώτησαν αλλά αρνήθηκαν. Αν δεσμευόντουσαν γραπτώς να πληρώσουν (έμμεσα) την ποινή, θα ακύρωνα την φορητότητα.

    - - - Updated - - -

    Ας με διορθώσει κάποιος γνώστης της διαδικασίας αλλά νομίζω πως δεν είναι τυχαίο (ούτε ύποπτο) που έχουν περάσει ακριβώς 15 μέρες. Στην αίτησή σου στην WIND θα είχε κάποιο κουτάκι που θα έλεγε αν θα ξεκινήσει η διαδικασία άμεσα ή μετά από 14 μέρες και λογικά ήταν επιλεγμένο το 2ο (έτσι ήταν στη Voda). Για να ικανοποιήσουν την επιλογή σου αυτή, θα έστειλαν την αίτηση από την WIND στις 15 ημέρες (ανεξάρτητα αν τους πήρατε τηλ ή όχι), οπότε είδε η Forthnet το αίτημα και πήρε τηλ για αντι-προσφορά.

    Περισσότερες πληροφορίες:
    - ΕΕΤΤ: Σε ισχύ οι νέες ρυθμίσεις για τη φορητότητα αριθμών

    - - - Updated - - -

    Αλήθεια τι ποινή γράφει η αίτηση στη WIND αν ακυρώσεις τόσο σύντομα; κανά 160αρι; Και η NOVA (εφ'όσον λογικά ανανεώθηκε η γραμμή);

    - - - Updated - - -

    Δεν απάντησες ξανά και ανησυχώ, ελπίζω να μην ακούσουμε καμιά είδηση για πατροκτόνο λόγω μιας φορητότητας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 16-10-19 στις 22:45.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...δεν απάντησα τόσες ημέρες γιατί εχθές έληξε ουσιαστικά το θέμα.. εν τέλει θα πάμε στη wind κανονικά...η νόβα μας είπαν σε ηχογραφενη συνομιλία να φύγουμε αζημιως...και μα ςειπαν να τους το ζητήσουμε και γραπτώς...έστειλα email και ζήτησα επιβεβαίωση και ότι αν δεν μου απαντήσουν γραπτώς μέχρι το τέλος του μήνα θα θεωρήσω αυτοματα ότι έχουν αποδεχθεί όσα έχω γράψει με επιφύλαξη κάθε νόμιμου δικαιώματος μου...

  4. #4
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άψογα, τέλος καλό όλα καλά. Είχα αρχίσει να ανησυχώ και να τσεκάρω τα δελτία ειδήσεων για πατροκτονο λόγω μιας φορητοτητας. Ευτυχώς έπεσα έξω!

  5. #5
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όλο κ κάποια αφορμή θα μου δοθεί...


    Καλημέρα σας!!!


Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας