Εμφάνιση 1-3 από 3

Θέμα: bigblu

  1. #1
    Εγγραφή
    17-10-2019
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    για σας στην γειτονια μου δεν υπαρχουν γραμμες και ψαχνω για δορυφορικο ειδα την bigblu μηπως την εχει χρεισιμοποιησει κανενας απο εσας να μου πει

  2. #2
    Εγγραφή
    28-11-2019
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cosmote
    Τους πήρα από περιέργεια τηλέφωνο.Μου είπαν ότι σε όλα τα πακέτα δεν υπάρχει όριο δεδομένων.Απλα π.χ. στο πακέτο 16mbps με 19,90,€ τα πρώτα 10gb έχουν ταχύτητα κοντά στα 16mbps και μετά πέφτει στο μισό. Επειδή πρώτη φορά ακούω πάροχο δορυφορικού με απεριόριστο όγκο δεδομένων είναι αξιοπερίεργο.Η έδρα είναι στο Λονδίνο μου είπαν και έχουν επεκταθεί σε 5-6 χώρες ακόμα.

  3. #3
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή πρώτη φορά ακούω πάροχο δορυφορικού με απεριόριστο όγκο δεδομένων είναι αξιοπερίεργο
    Και στο παρελθόν έχουν υπάρξει sat παροχοι με απεριόριστα δεδομένα, φυσικά έπαιζε τρελό overbooking οπότε ήταν στην αρχή too good to be true και όσο "γέμιζαν" συνδρομητές, η ταχύτητα σερνόταν μέχρι και κάτω από 1 Mbps πάρα τις αρχικές δεσμεύσεις (και μάλιστα με σθένος) ότι αυτό δε θα συμβεί ποτέ σε αυτούς.

    Τους συγκεκριμένους δε τους γνωρίζω καθόλου και ελπίζω να μην επαναληφθεί το ίδιο σκηνικό. Ουσιαστικά έχουν όριο τα εγγυημένα 10GB και δε ξέρω αν μπορούν να σου δεσμευτούν γραπτώς για την φράση "πέφτει στο μισό μετά" ή αν θα θεωρείται ΟΚ απο τη σύμβαση και το 1/10. Πιθανολογώ ότι δε θα δεσμευτούν περαιτέρω και η λογική είναι ότι σου δίνουν τα 10GB και άμα τα ξεπεράσεις "ότι πιάσει από ταχύτητα" και δεν ανησυχείς για παραπάνω χρέωση (πολύ βασικό!). Για απλή χρήση διαδικτύου χωρίς κατέβασμα, ελάχιστo Netflix/YouTube είναι οκ τα 10GB, διαφορετικά πας σε μεγαλύτερο πακέτο.

    Η χρήση των δορυφόρων γενικά έχει κόστος και σε αναγκάζουν σε περιορισμούς πάντως, δεν φταίνε δηλαδή οι εταιρείες που δε το παρέχουν πραγματικά απεριόριστο αλλά φταίνε όσες μας κοροϊδεύουν με ψεύτικες υποσχέσεις. Πλέον ίσως είναι πιο συμφέρον το 4G όταν υπάρχει διαθέσιμο στην περιοχή, ειδικά επειδή δεν έχεις τόσο υψηλό latency (~600-700 ms).

    - - - Updated - - -

    Έριξα μια ματιά στο site τους...

    https://bigbluinternet.gr/genikes-sixnes-erotiseis/
    Q: Πόσο γρήγορη είναι η δορυφορική ευρυζωνική σύνδεση;
    Ανάλογα με την τοποθεσία σας, προσφέρουμε ταχύτητες έως και 50 Mbps. Η ταχύτητα ποικίλλει ανάλογα με την κίνηση του δικτύου σε κάθε δεδομένη στιγμή, ενώ συνήθως οι ταχύτητες μειώνονται σημαντικά κατά τη διάρκεια των ωρών αιχμής (5:00 – 11:00 μ.μ.), αγγίζοντας ακόμα και χαμηλούς μονοψήφιους αριθμούς.

    Άρα ΟΚ είναι ειλικρινείς οι άνθρωποι, αφού σου λένε εξαρχής ότι μπορεί να πέσει και σε χαμηλά μονοψήφια (πχ 1-2 Mbps) στις ώρες αιχμής (υποθέτω όταν ξεπεράσεις τα εγγυημένα GB). Εγώ θα περίμενα να πέφτει και σε Kbps αλλά δέχομαι πλήρως τον ισχυρισμό τους ότι παραμένει σε επίπεδα Mbps. Το site και το FAQ τους είναι ξεκάθαρο και τίμιο πάντως... για τις ταχύτητες, παιχνίδια, ελαφριά χρήση διαδικτύου κτλ. Τους βγάζω το καπέλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 07-12-19 στις 05:15.

Παρόμοια Θέματα

  1. BigBlu δορυφορικό internet
    Από zsimaiof στο φόρουμ Satellite
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-19, 22:51

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας